Nisam video da je neko preneo vest, pa evo sa zakasnjenem.
Rusi i Kinezi potpisali sporazum o razvoju novog teskog helikoptera koji ce se proizvoditi i u Kini. Projekat se naziva "Advanced Heavy Lift (AHL)", i po prvom pogledu mi lici na unapredjene i ojacanje onoga sta su zamisljali kao Mi-46.
Planirano je da ima maksimalnu poletnu masu od 38 tona, i da moze da preveze 10 tona unutar kabine ili 15 tona podvesno. Sa ovim spada u istu klasu kao CH-53.
Уговор века: „Сојуз“ шаље у орбиту 672 европска сателита
Француска компанија „Аријенспејс“ и британска „OneWeb“ објавиле су да су закључиле уговор са „Роскосмосом“ о лансирању свемирских апарата за мобилне сателитске комуникације OneWeb. У вези са тим, „Аријенспејс“ намерава да купи од Русије 21 ракету-носача „Сојуз“, каже се у саопштењу компанија.
Ракете ће изводити ове апарате на циљну орбиту у близини поларног појаса висине 1.200 километара у саставу главног дела запремине 5,5 тона. Притом, најмање 15 лансирања биће изведено са космодрома Бајконур. У случају успешне реализације уговора, предвиђа се могућност његовог продужења за још 5 лансирања ракете „Сојуз“ након 2020. године.
Први демонстрациони старт предвиђен је за крај 2017. годи
Америчкa ПРО беспомоћнa прeд новим руским оружјем Русија тестира нову суперсоничну летелицу Ју-70 која ће моћи да носи бојеве главе, пише „Вашингтон фри бикон“, позивајући се на извештај западног војно-аналитичког центра „Џејнс информејшн груп“.
Према подацима „Вашингтон фри бикона“, Русија је неколико година радила на летелици, док је њено прво испитивање изведено у фебруару ове године. Она представља део руског тајног пројекта 4202, који је у вези са ракетним програмом. Према мишљењу аутора извештаја, Русија реализује овај пројекат, покушавајући да заобиђе америчку противракетну одбрану, ради погађања балистичких циљева који се крећу предвиђеном путањом.
Суперсоничне летелице, сличне овој коју је створила Русија, веома је тешко пратити и оборити, јер се оне крећу нестандардном путањом, док брзина њиховог премештања достиже која 11.200 км/ч.
Ју-71 подсећа на недавно тестирани кинески ВУ-14. Како наводи „Вашингтон тајмс“, Русија намерава да 2020-2025. године размести на полигону недалеко од насељеном места Домбаровски 24 суперсоничне летелице с нуклеарним бојевим главама. Суперсонични систем предвиђа како стратешку, тако и обичну модификацију, пише „Вашингтон тајмс“.
Према мишљењу „Вашингтон тајмса“, Русија намерава да искористи суперсонични војни пројекат као инструмент притиска током преговора са САД о контроли наоружања.
"PD-14 engine for MS-21 aircraft" project passed the "gate 5" milestone
http://www.ruaviation.com/news/2015/8/4/3369/ Citat:Passing the "gate 5" stage means that the PD-14 engine design and parameters are defined and configuration of the PD-14 engine as the advanced product is approved. The next step is engine certification. Specialists of Aviadvigatel and other companies involved have done a great job to meet the goals and ensure successful passing of «gate 5» milestone.
The key results of the period between gate 4 and 5 are as follows: working design documentation for PD-14 engine and nacelle was developed; prototype PD-14 engines were tested and the target performance was reached; key technologies were developed and engine production cooperation was formed; certification was started; PD-14 engine and MS-21 aircraft passed the mockup commission stage, the press-service added.
Lepo.
Русија гради „Сојуз 5“
Први модел нове ракете-носача „Сојуз 5“ планирано је да буде направљен до 2022. године. Скица треба да буде готова до краја 2015. или почетка 2016. године, рекао је генерални директор Ракетно-космичког центра „Прогрес“ у Самари Александар Кирилин.
Макету перспективне ракете коју гради „Прогрес“ биће представљенa на „Међународном авио-космичком салону 2015“ у московском предграђу Жуковски крајем августа.
„Ракета-носач ’Сојуз 5.1‘ је ракета средње класе са стартном масом око 270 тона. Претпоставља се да ће у перспективи она заменити ’Сојуз 2‘. Сада се завршавају скице и ми ћемо предложити ову иницијативну израду нашим главним купцима — ’Роскосмосу‘ и Министарству одбране“, рекао је Кирилин.
Према речима генералног директора, за „заштиту“ пројекта потребно је спровести експертизу. Датум експертизе за сада није одређен: то је или крај 2015. године или почетак 2016. године.
„Оквирно, први летачки модел нове ракете може бити изграђен до 2022. године“, рекао је саговорник агенције.
Ракета-носач „Сојуз 5.1“ може да достави космичке апарате у различите орбите на различите висине и под разним угловима, укључујући сунчано-синхрону, геопрелазну и геостационарну орбиту. На ниској кружној орбити, до 200 километара, „Сојуз 5.1“ може да понесе терет масе до 9 тона, што је нешто више од садашњег „Сојуз 2.1а“.
РКЦ „Прогрес“ из града Самаре водеће је руско предузеће и један од светских лидера у области стварања и у експлоатацији ракета-носача и космичких апарата.
Космодром Восточный: первый запуск пройдет по плану
Први старт ће бити по плану
Dopuna: 26 Avg 2015 14:25
Русија и Немачка потписале споразум о сарадњи у космосу
„Роскосмос“ и немачки центар за авијацију и космонаутику (ДЛР) потписали су низ споразума усмерених на развој космичке роботике, сондирање Земље из орбите, као и наставак сарадње на јединственом експерименту „Контур 2“ на Међународној свемирској станици (МСС).
„’Роскосмос‘ и ДЛР су заједно израдили и потписали одредбе о радним групама које ће бити формиране за заједнички рад на развоју космичке роботике и сондирање Земље из орбите. Састав радне групе биће одређен крајем 2015. године. Стране су потписале додатни споразум о продужетку сарадње до 31. децембра 2016. године између ’Роскосмоса‘ и ДЛР на реализацији заједничког експеримента ’Контур 2‘ на руском сегменту МСС“, саопштено је у „Роскосмосу“.
Експерименти серије „Контур“ изводе се од 2009. године у оквиру споразума између руске и немачке космичке агенције. У оквиру експеримента „Контур 2“ развија се технологија управљања копненим роботима из орбиталног комплекса.
Руска корпорација ВНИИЕМ и британска компанија „Сари сателит технолоџи“ потписале су такође данас протокол о сарадњи при стварању малог руског сателита за сондирање Земље из орбите, саопштио је „Роскосмос“.
„Документ предвиђа израду и испоруку опреме за управљање која ће се састојати од система напајања, система за стабилизацију, оријентацију и навигацију и модула палубног система са програмском заштитом, орбиталним мотором и корисним теретом РСА у дијапазону С за микросателитско сондирање Земље из орбите“, саопштили су у космичкој служби