Највећа руска тајна: Звездана флотила ће опет запловити (фото)
Историја формирања Поморске космичке флоте обавијена је тајном. Током 30 година свог постојања флота — одред од 11 совјетских експедиционих и војних бродова — учествовала у стварању ракетно-нуклеарног штита СССР-а, обезбеђујући тестирања и управљање космичким апаратима различите намене.
Citat:У то време, Јуриј Гагарин се спремао за историјско путовање, а копнена средства нису могла да осигурају његову безбедност. Били су потребни бродови који би примали сигнале са „Востока“ у свакој тачки планете. У ту сврху, 1960. године је била формирана Атлантска група пловећих мерних центара: „Краснодар“, „Иљичевск“ и „Долинск“. Ови бродови, који су се налазили у Атлантику, на путу лета свемирског брода „Восток“ према Месецу забележили су и предали Центру време искључења мотора брода и телеметрију која се тицала рада система и стања космонаута Јурија Гагарина. Пред њима су били летови на Месец и Марс, и због тога им је била потребна логистика на копну, мору, у ваздуху. Тиме почиње златно доба „звездане“ флотиле.
Citat:Наду у обнову „звездане“ флотиле дала је државна корпорација „Роскосмос“, која је наручила изградњу два мобилна центра за мерења који ће бити инсталирани на бродовима ради безбеднијег лансирања са космодрома „Восточни“. Очекује се да ће руски бродови опет са најразличитијих тачака у међународним водама пратити небо већ од 2022. године.
https://rs.sputniknews.com/analize/201707091111857114-SSSR-flota-svemir-12/
Citat:Российская самолетостроительная корпорация МиГ (РСК МиГ, входит в Объединенную авиастроительную корпорацию) в рамках программы модернизации производства Нижегородского авиастроительного завода «Сокол» (НАЗ «Сокол», филиал РСК МиГ) намерена направить 3,57 млрд. рублей на реконструкцию и техническое перевооружение летно-испытательного комплекса предприятия. Об этом сообщает пресс-служба корпорации со ссылкой на гендиректора РСК МиГ Илью Тарасенко, который накануне встречался с главой региона Валерием Шанцевым. По его словам, планируется реконструкция лабораторий, испытательной базы и топливохранилища НАЗ «Сокол», а также техперевооружение производства сборки агрегатов. Господин Тарасенко напомнил, что корпорация намерена передать на «Сокол» выпуск части агрегатов гражданского самолета Ил-114 и новейшего истребителя МиГ-35. «С учетом текущих контрактов по производству МиГ-29М/М2, для которого «Сокол» выполняет значительный объем работ, а также гособоронзаказа по модернизации МиГ-31, перспективная тематика должна обеспечить полную загрузку предприятию. Уверен, что все работы будут выполнены в срок», — подчеркнул Илья Тарасенко. По его словам, уже в сейчас загрузка «Сокола» «обеспечена и стабильна», а выручка по итогам 2017 года втрое превысит показатель 2016 года и достигнет 21 млрд руб.