ShurikSST ::Simonov ::Penjanje na Avalu i penjanje na Mon Blan se ne razlikuje mnogo, samo se penjes i to je to.
Pa dobro ti se malo zezas ali kada vec udjes u kosmicki prostor nema trenja, nema neke primetne i jake gravitacije, temperatura je gotovo uniformna. Svaka analogija ima tacku posle koje se gubi jer ne oponasa ono sto bi htela da prikaze. Izmedju vrha Avale i vrha mon Blan postoji znatna razlika u gravitacionom potencijalu koja mora da se savlada ako se zeli dostici vrh Mon Blan. Izmedju dve tacke u kosmosu ne postoji osetna razlika u gravitacionom potencijalu i svi znamo da se tela u svemiru krecu pravolinijski i bez promene u brzini. Ukoliko mozes da dostignes kosmicki prostor, doci negde drugo u kosmosu nije pitanje nicega drugog osim vremena. Ne znam koju specijalnu tehnologiju su imale Vojadzer sonde osim sto su ispaljene u jednom pravcu i danas su skoro van naseg Suncevog sistema.
Uputis projektil u pozeljnom pravcu i to je to. Rusi su jos pre 30-40 godina vladali tehnologijom da upute sonde na Veneru i Mesec. Ne znam zasto bi to Mars danas posle 40 godina bio neki problem pod uslovom da se projekti dovoljno i kontinuirano finansiraju. Vec sam pisao da je Fobos-Frunt prijekt poceo davne 1999te, dakle u doba najvece krize i da je napusten i zaboravljen sedeo u zapecku gotovo 5 godina da bi se tek pod Putinom naslo para da se projekat dovrsi. Ocigledno da se diskotinuitet odrazio i na zavrsni proizvod.
Mesas nedovoljne investicije u projekat (za sta naucnici i inzenjeri nisu odgovorni) sa neznanjem ili nemanjem tehnologije. Ne mogu da kazem da si jedini, na zalost. Ja kada bih inzenjerima Mercedes Benca dao 1000 dolara da mi naprave automobil dobio bih nevidjenu krsinu koja bi imala sav kvalitet krsine od 1000 dolara. Ni Rusi nisu madjionicari.
Kosmos nije cist vakuum, tamo postoje razni vidovi materije i energije koji na razlicite nacine uticu na materijal od cega je napravljena letelica. Sto se dalje udaljavas od povrsine Zemlje, sve manje znamo o toj sredini. Sto se tice projekata od pre 40 godina, nisam ni klasicni teoreticar zavere koji veruje da Ameri nikad nisu bili na Mesecu, ali nisam ni od onih koji slepo veruju u stepen uspesnosti ili cak postojanja tih projekata. Prestiz supersila je u pitanju, Rusi su dobri sahisti a Ameri dobri pokerasi, ocigledno se ispostavilo da se blef u zivotu cesto isplati. Navodis presudnost faktora vremena, ni to nije zanemarljivo, na Mars mozes poslati letelicu samo u odredjenom polozaju orbita Zemlje i Marsa. Verujem da je za udaljenije planete jos slozenije. Dalje nije sustina samo poslati raketu tamo, treba je i spustiti na povrsinu Marsa, neprekidno odrzavati kontakt sa njom, razmenjivati podatke a u slucaju ljudske misije, nekako i vratiti nazad u realnom roku. Istrazivanje svemira nije pitanje samo raketne tehnologije vec gotovo svih tehnickih, prirodnih i drustvenih nauka.
Verujem da Rusi u masinstvu ne zaostaju za Amerima, ali u elektronici, optici i dosta drugih stvari imaju zaostataka. Nazalost nije problem samo u novcu, Rusija ima 500 milijardi dolara u deviznim rezervama, a rublju bi mogla nastampati u neogranicenim kolicinama, novac je samo papir. Rublja u svetu nema vrednost koju ima dolar iz tri razloga, zato sto je u vecini stvari Rusija inferiornija od Amerike ukljucujuci aerokosmicku industriju, zato sto ima manje stanovnika i saveznika, i najzad zato sto ti stanovnici i saveznici imaju gubitnicki mentalitet, prouzrokovan razlicitim faktorima o kojima ne bih na ovoj temi i na ovom forumu.
Dopuna: 11 Jan 2012 17:18
djordje ::Simonov ::Penjanje na Avalu i penjanje na Mon Blan se ne razlikuje mnogo, samo se penjes i to je to.
Па колега, ваша размишљања више ни Амери не исказују.
Већ вредно уче ћирилицу и руски језик, како би могли бити присутни колико-толико у космосу, са људским посадама.
На руској техници је ипак све руско и "исписано" ћирилицом. Па ако то не смета Америма, зашто би то сметало неком са Балкана?
Чињеница је проста, Амери са људским посадама су присутни и космосу, само кроз сарадњу са Руском Федерацијом.
Руски космички програм је једини реалан програм, данас на планети Земља, када су људске посаде у питању. Те не видим разлога за забринутост у једину реалност данас.
Више треба бити забринут за Америчу реалност у космичким програмима? Што не видех у овој дискусији?!
Citat:A i bez toga porediti Atlas V ili Deltu 4 sa Sojuzom je kao porediti BMW i Punto i onda reci da BMW nije sposoban da napravi Punta.
Samo sto je u ovom slucaju taj "Punto" vec decenijama (kroz desetine iteracija tehnoloski unapredjivanih i usavrsavanih) dokazao da je najsigurnija raketa za lansiranje (sa maltene 2000 lansiranja), a taj BMW je za oba modela imao 50tak lansiranja ukupno (Atlas V 28, Delta IV sve verzija 17, oba po jedno neuspesno). Kakvo je onda to poredjenje? Posebno sto su Delta III (bas "BMW" raketa, 3 lansiranja, od toga 2 neuspesna) i Delta IV Medium u istoj klasi sa Soyuzom sto se tovara tice. Soyuz je verovatno jedan od najboljih tehnickih proizvoda prethodnog veka uopste gledano.
Sto se Atlasa tice, ciji motor koristi taj Atlas? RD-180
Uostalom, jedan od predlozenih motora za buduci SLS (Space Launch System), novu tesku raketu za Amere je Aerojet AJ-26. Sta je AJ-26? Ajde ovako: AJ-26 = NK-33 (Biro Kuznjecov), od njega su i pomenuti RD-180 nastali
Rusi imaju problem da zbog stanja(sranja) u kome se nalaze finansijski prethodnih 20 godina nisu zaposljavali ljude puno, a imali su odliv kadrova i to vise nije bas ona ista masinerija koja je bila za vreme SSSR (no jos uvek je daaaaleeeeeko od slabe). Sa druge strane, osnovno je prezivelo, najvise zahvaljujuci Soyuzu i drugim programima u kojima su lansirali brdo satelita za strance (Rockot, Proton...) i u sledecih par godina (ogromnom broju radnika i inzenjera se blizi penziji, mislim da im se prosek godina blizi 50) moraju da prelome, hoce li da imaju ozbiljan kosmicki program i kapacitete, s tim sto ce to morati da finansiraju adekvatno i zaposle mlade ljude koji ce da se obuce kako treba pre nego sto iskusni odu u penziju ili sta je alternativa?
Sto se lansiranja na Mars, Veneru, asteroide, Jupiter, Titan, Pluton tice tu su Rusi u DEBELOM zaostatku, jer su malo sta ozbiljno i uspesno uradili (osim Venere). Izbaciti nesto ka Mesecu zahteva mnogo preciznije upravljanje raketom neko samo ubacivanje u orbitu. Izbacivanje ka Marsu zahteva jos visu preciznost (naravno uz korekcije putanje koje vrsi sama letelica svojim motorima).
Neko pomenu Voyager i rece kako i nije nesto komplikovanije od lansiranja u orbitu. Molim da razmislite ponovo:
Jos ekstremniji primer je misija Evropske Svemirske Agencije - Rosetta koja je prvo trebalo da bude lansiranja 2003. no nakon otkazanog lansiranja zbog kvara na raketi Ariane 5 promenjen je celokupan plan misije, te sada 2014. treba da stigne na kometu 67P/Churyumov–Gerasimenko (originalno je trebalo da 2011. stigne na kometu 46P/Wirtanen). Da bi stigla tamo mora da izvrsi niski prelet pored Marsa (i to na visini od samo 250 km, pa vidite koliko tu malo ima mesta za gresku, posebno sto tokom manevra 15tak minuta nije u stanju da koristi solarne panele jer je u senci Marsa, a za to nije originalno namenjena jer nije bilo u prvobitnom planu) i dva puta pored Zemlje radi dobijanja na brzini i jos prelet pored dva asteroida gde skuplja podatke i snimke. Pored svetga toga nakon sto dodje do komete (i tu i ostane leteci zajedno sa njom, sto do sada nije uradjeno nikada) spustice na nju lender sa mini laboratorijom kojom ce ispitati sastav komete. No nije to nista, teze je lansirati coveka u orbitu. Ne bih se slozio, samo je pitanje prioriteta i zelja.
Не вреди неинформисамом колеги, који очито има изграђен анимозитет према успесима руске науке, ништа доказивати. Негов БМВ је на клоцнама и у историји прошлости, а за њега и даље још води трку испред Пунта!?
РД 180? Па да је знао за ову машину-неби олако написао назив Атлас!
Сачувај ме боже неинформисаног човека, кажу умни људи. Тако да ова дискусија губи сваки смисао.
Не вреди неинформисамом колеги, који очито има изграђен анимозитет према успесима руске науке, ништа доказивати. Негов БМВ је на клоцнама и у историји прошлости, а за њега и даље још води трку испред Пунта!?
РД 180? Па да је знао за ову машину-неби олако написао назив Атлас!
Сачувај ме боже неинформисаног човека, кажу умни људи. Тако да ова дискусија губи сваки смисао.
Nisam ja neiformisan, naprotiv, samo sam prilicno nestrucan za ovu tematiku sa tehnicke strane.
A kolega Feniks je uglavnom potvrdio ono sto sam ja pisao, da je mnogo komplikovanije istrazivati planete nego slati coveka u orbitu, samo potkrepljeno konkretnim informacijama i boljim razumevanjem materije. Za RD-180 sam verovao ili ne, znao da pokrece Atlas V, ali to je samo deo rakete(prvi stepen). Osim toga Ameri sad poseduju kompletnu tehnologiju sa RD-180 i mogu ih sami proizvoditi. Rezultaati ruske nauke i tehnike su mi simpaticni, ali su relativno skromni u poredjenju sa americkom. Mada si ti mozda u pravu, mozda treba biti subjektivan po sistemu svaki cigo svoga konja hvali, ako mi, kao i sami Rusi ne cenimo rusku tehniku, ko ce onda da je ceni. Uspeh Amera ne lezi toliko u uspehu njihove tehnike koliko u uspehu njihovog marketinga i psiholoskog rata.
Колега, опет баратате погрешним информацијама! Амери купују готове моторе РД 180 од руског произвођача и уграћују у своје ракете. Немају технологију пројектовања и производње мотора РД 180. На том мотору су примењени и специјални материјали које проиводи само руска металургија и "рецепти" су дебело чувана руска тајна.
Информишите се о предностима руског РД 180 у односу на све моторе које су пројектовали Американци. Амери нису веровали да се уопште безбедно може направити мотор са "затвореним цилкусом"? Зинули су од изненађења да такви мотори постоје у Русији и да су их Руси правили још 60-тих година.
Резултати Руске науке?! Па покушајте да нам набројите нешто ново из космичке технологије, а да нису ту Руси. Од почетка космонаутике до данашњег дана!
Тачно је то да Руси немају Холивуд и Рамбо мена!И ту сте дебело у праву.
Neko pomenu Voyager i rece kako i nije nesto komplikovanije od lansiranja u orbitu. Molim da razmislite ponovo:
Razumem ja sta ti/Vi hoces/te da kazes/te. Ne kazem ja da je isto ili jednako. Naravno da postoje problemi sa navigacijom i kontrolom leta. Naravno da postoje problemi sa lansiranjem sa dovoljnom kolicinom ubrzanja da objekat napusti gravitaciju Sunca i planeta ALI u principu stvar je jednostavna i korak od lansiranja u orbitu i dalje je mnooogoo manji od koraka sa povrsine Zemlje do same orbite. Gravitacija nije neka teska matematika i izracunati potrebnu putanju nije bas van dometa ruskih astrofizicara. Naprotiv, planetarne orbitale i matematika vezana za putanje kosmickih objekata je resena vec vise stotina godina. Vec su naucnici ore 200 godina imali precizno znanje o kretanju nebeskih tela.
Uostalom, ruska sonda Venera 9 je letela na Veneru davne 1975, pre jos 37 godina. Dakle ako su ruski inzenjeri nasli nacina da posalju sondu na Veneru 1975te godine, zasto bi danas bili glupi za Mars, ponavljam, ako je pitanje finansiranja reseno.
Dovoljno je pogledati datume rada Njutna, Keplera i Lagranza koji su resili 99% matematike vezane za problem. Ostatak je resio Ajnstajn pre oko 90 godina.
ShurikSST ::zasto bi danas bili glupi za Mars, ponavljam, ako je pitanje finansiranja reseno.
Mislim da bi se dobio ozbiljan i ispravan odgovor na ovo pitanje bilo bi neophodno napisati stranice i stranice iz razlicitih naucnih disciplina, od kojih su mnoge vezane za drustvene nauke. Sad se kajem sto sam otvorio temu, zagrizao sam nesto sto ne ume ni sazvakati ni progutati ni mnogo strucniji od mene po ovom pitanju.