trutcina ::Meni je u ovom videu zanimljiva tvrdnja da su p-18 mogli koristiti neograničeno, znači da smo imali uvid na nebu sve vreme agresije ?
Како ми је објаснио човек који ради на таквом радару и под условом да сам га добро разумео, принцип рада је такав да се емитује зрачење према површини земље ~100-њак метара од саме антене затим се то зрачење одбија од земље према ваздушном простору и на тај начин противник не може да одреди тачан положај радарске антене.
Нишански радар је друга прича, сликовито ми је објаснио да се он види као кад у тоталном мраку упалиш батеријску лампу тј позиција му се јако лако одреди.
Više se tu drugar radi o opsegu rada, radnim frekvencijama. Znam da P-12 radi na frekventnom opsegu 150-200 Mhz i da je to van opsega HARM-a (frekventni opseg od 500 Mhz do 26 GHz). Znam da je kod 450. rp i kod 250 rbr nekoliko radara pogođeno vođenim i kasetnim bombama.
Isto tako su nama govorili, iskustveno iz Bosne 94/95, da P-15 koji radi na frekvenciji od oko 800 Mhz i ima takođe specifično formiranje radarskog snopa od zemlje, ne može biti gađan sa PRR ili može ali da su to veliki promašaji. Praksa 99-te je pokazala da je bilo pogađanja P-15 sa PRR i zbog svoje "lake" konstrukcije, često su pogoci PRR bili "fatalni" za radar (nažalost i za ljudstvo).
To je 99-te delimično rešeno ojačavanje radara P-15 sa troslojnim sendvič panelom guma-čelični lim-guma....debljine nekih cca 17 mm, ako me sećanje služi.
Inženjer koji je vodio radove kada su na "mom" radaru P-15M to ugrađivali negde krajem aprila/početkom maja 1999-te, kaže da je sendvič panel testiran na direktan pogodak 7,62 mm i da je prošao ispitivanja.
Pored P-15, koliko ja znam, ojačavana je i Mečka i RStON....nemam podatak za P-12/18.....
Kubovac :: Isto tako su nama govorili, iskustveno iz Bosne 94/95, da P-15 koji radi na frekvenciji od oko 800 Mhz i ima takođe specifično formiranje radarskog snopa od zemlje, ne može biti gađan sa PRR ili može ali da su to veliki promašaji. Praksa 99-te je pokazala da je bilo pogađanja P-15 sa PRR i zbog svoje "lake" konstrukcije, često su pogoci PRR bili "fatalni" za radar (nažalost i za ljudstvo).
Пред крај агресије 99е кад смо ишли на КиМ смо у близини Приштине на једној њиви поред пута видели радар који ради (вртела са антена). Онда смо видели пар кратера стотињак метара од радара, па само закључили да је боље да се склонимо одатле
Нисам препознао тип радара, али се уклапа у опис да је формирао сноп од земље, и да су ПРР погодиле земљу.
[quote="vathra"]Kubovac ::
Пред крај агресије 99е кад смо ишли на КиМ смо у близини Приштине на једној њиви поред пута видели радар који ради (вртела са антена). Онда смо видели пар кратера стотињак метара од радара, па само закључили да је боље да се склонимо одатле
Нисам препознао тип радара, али се уклапа у опис да је формирао сноп од земље, и да су ПРР погодиле земљу.
Evo drugar spiska P-15M pogođenih i uništenih sa HARM:
28.03. P-15/252. arbr PVO - HARM - Đakovica, KiM
15.04. P-15/250. rbr PVO - HARM - selo Petrovčić kod Beograda
21.04. P-15/2č-31b VOJIN – 2x HARM – RP Pešter (radar izuzet iz KOV)
28.04. P-15/311. srp PVO Kub- HARM – KiM
*Ovde nisam ubrojao i jedan broj P-15 oštećenih sa HARM, ali kasnije vraćenih u rad....
Postoji još izvestan broj P-15 pogođenih drugim sredstvima (vođenim bombama i sl) i izvestan broj radara kod kojih nije navedeno s čim su pogođene.
Što se tiče P-12/18, nemam podatak da je niti jedan radar pogođen niti gađan sa HARM....Čak ni u jedinicama VOJIN.
Radari P-12/18 su pogađani laserski vođenim bombama ili su stradavali kao "kolateralna" šteta bombardovanja aerodroma ili nekih položaja ranije snimljenih, sa klasičnim bombama ili kasetnim bombama....
Ipak je pitanje radnih frekvencija....
Voja1978 ::Ja nisam siguran da je uopste i moguce Harmom gadjati P-12/18. Njih su gadjali kasetnom municijom.
Upravo to i kažem. Radne frekvencije HARM-a su "iznad" radnih frekvencija P-12/18.....i nema niti jedan podatak o gađanju tih radara sa HARM.
Zato nisu ni ojačavani tokom rata.
Za razliku od njih, P-15 je fasovao PRR, kao i Mečka....(govorim o sovjetskim osmatračkim radarima)
Veliki pozdrav svima, nov sam na forumu kao ucesnik, mada cita mi pratim diskusije znalaca odavno. Veliko je zadovoljstvo citati, zaista.
Elem, posto dosta pratim tehniku, ne nuzno samo vojnu, nailazio sam vremenom na dosta materijala dok sam istrazivao temu F-117, pa cu pokusati da dam neki svoj skroman doprinos u objasnjenju obaranja ovog aviona.
Jos sezdesetih godina, sovjetski naucnik Petar Ufimcev, dao je matematicke modele odbijanja radio talasa od razniih oblika a poznato je i da su amerikanci to iskoristili za dizajn F-117 aviona. Medjutim, ne znam koliko je poznato da je taj isti naucnik na skupu u Francuskoj 1992 godine dao recept i kako se takav avion moze detektovati.
Ufimcev je objasnio da dva efekta imaju najveci uticaj. Prvi je da cak i kada bi zracenje bilo potpuno apsorbovano i pretvoreno u toplotu, snaga reflektovanog talasa bi bila smanjena samo 50% zbog zasiicenja materijala EM talasima. Dobar deo od tih preostalih 50% (a kod F-117 je to malo vise od 50%), bilo bi rasipano refleksijom sa povrsine koja zbog svog oblika salje te talase na sve strane, praveci prakticno oblak rasipane energije oko aviona.
Posto dolazi do pojave da se oko povrsine stvara oblak rasutog EM zracenja, na radaru se vidi kao dosta slab i nestabilan odraz - pratis prakticno oblak sopstvenog zracenja. I za tu pojavu su amerikanci znali, jer je ona najizrazenija upravo na VHF podrucju radara metrasa zbog velike izlazne snage takvih radara i velike talasne duzine. I bilo je ranije nekih emisija na tubetu gde su njihovi generali pricali da imaju sumnje u stelt koji se nadje u polju metrasa ali tih emisija vise nigde nema.
Zbog ove teorije verujem da je i B-2 skinut, jer ako je F-117 pravio dovoljno odraza sto direktnog sto kroz rasipanje da radar moze da ga dovoljno dobro vidi, onda mozete misliti koliko je rasipanja pravio B-2 sto ljudi ttreceg diviziona i tvrde, da je odraz na radaru bio jako veliki. Zapravo, kada ukrstim njihovu pricu sa onim sto je naucnik objasnio - sve je na svom mestu.