offline
- Pridružio: 25 Maj 2005
- Poruke: 1298
- Gde živiš: u rovu na prvoj liniji
|
Rusi ‘oslepeli’ radare
Prema pisanju sredstava javnog informisanja, ruski naucnici su uspeli da stvore unikatnu tehnologiju pomocu koje se svaki leteci predmet moze da ucini nevidljivim. Da bi se maskirao avion, na njemu mora da se postaviti generator plazme koja ce "omotati" letilicu i na taj nacin je sacuvati od mocnih radara.
Cak i najstariji modeli i tipovi ruskih aviona kad se "zamotaju" specijalnom plazmom znatno ce biti bolje zasticeni od najskupljih americkih aviona F 117 i B 2. Moskovski strucnjaci tvrde da ce njihova otkrica, kad pocnu da se koriste, napraviti pravu revoluciju u "maskiranju", odnosno bezanju od radarskih uredjaja.
Anatolij Korotejev, direktor moskovskog Naucnog instituta za primenjenu matematiku Mstislava Vsevolodovica Keljdisa, tvrdi da se najnovije ruske tehnologije apsolutno razlikuju od onoga sto su Amerikanci koristili kad su pravili svoj "stelt". U blizini aviona ili druge letilice se stvara "plazmeni ekran" koji cini radare slepim. Dakle, radarski zraci ne mogu da dodju do aviona, pa zato i ne mogu da ga registruju.
Istrazivanja u oblasti skrivanja od tzv. lokacionih uredjaja se rade jos od otkrica radara. Nemci su specijalnim materijalima pokrivali delove svojih podmornica, pokusavajuci da ih tako sakriju. Modernizacijom radara lako su bili otkrivani strateski bombarderi i krilate rakete na vrlo velikim rastojanjima.
Nacini da se prikriju avioni od radara istrazeni su u toku sezdesetih godina proslog veka. Na tu temu su poceli da se objavljuju naucni radovi u tadasnjem SSSR-u, ali i na Zapadu. Sovjetski akademik Pjotar Ufimcev objavio je 1966, u jednom od naucnih casopisa, svoj rad u kojem je opisao kako se odbijaju radarski zraci od povrsina. Po misljenju akademika Ufimceva, avioni napravljeni iz pljosnatih panela naklonjenih pod odredjenim uglom mogu da budu odlicno zasticeni od radara.
Amerikanac Ben Bic, koji je kasnije napravio "nevidljivi avion" priznao je da je ideju za "stelt" ukrao od ruskog naucnika. Amerikanci su na osnovu naucnog rada koji je objavio akademik Ufimcev, odnosno njegovih formula, izracunali parametre novog aviona. Dosli su do zakljucka da radovi sovjetskog naucnika pomazu da se napravi nevidljivi za radare "stelt". Teoretska osnova za gradnju "stelta" je dobijena iz sovjetskog naucnog casopisa, a zatim su stotine matematicara i fizicara, ali i drugih ljudi, razradjivali projekat u SAD. Tek nakon toga je kompanija "Lokid" dobila podrsku americkog rukovodstva za gradnju te vrlo skupe letilice.
Zanimljivo je da su jos sezdesetih godina proslog veka u SSSR-u proveli seriju istrazivanja pomocu kojih su se proveravale ideje akademika Ufimceva. Nekoliko konstruktorskih biroa je bilo napravilo letilice, ali je zakljucak bio da avioni, poput americkog "stelta" imaju dosta mana. Glavna njegova mana bila je to sto je bio spor i nije bio najboljih manevarskih sposobnosti. Ti "deltaplani" nisu mogli da budu efikasni u ratnim prilikama kad su potrebna nagla skretanja i manevri. Osim toga, takav avion ipak vide specijalni radari. Posebno ga je lako otkriti kad ide napred i koristi svoje oruzje.
Cim otvori svoja "skladista" u kojima su smestene bombe i rakete, lako ga vide na radaru. Zbog svega toga, SSSR nije zurio da napravi svoj nevidljivi avion.
- Za one koji ne znaju kako rade radari, ruski naucnik Anatolij Korotejev to objasnjava na primeru teniske loptice. Ako bacite lopticu u zid ona ce se vratiti obratno. Tako se signal od radara vraca kad dodirne avion. Odbijeni signal uhvatice radarska antena. Ako je zid napravljen sa razlicitim uglovima i naklonima, onda se loptica ne vraca pravo nazad nego ide na druge strane. Na tom principu je napravljena zastita americkog "stelta" od cijih se zidova radarski zrak ne vraca pravo na antenu. Ako je, pri tom, zid napravljen od mekanih materijala, loptica kojom gadjamo izgubi snagu i ne vrati nam se. Isto je i sa radarskim zrakom koji dodje do plazmenog ekrana kojim nameravamo da stitimo svoje avione - kaze Korotejev.
"Generator plazme" se moze smestiti na avionu. Njegova konstrukcija nije velika i, sto je posebno vazno, on je lak.
- Plazmeni oblak smanjuje kvalitet veze sa zemljom. Osim toga, stvorena plazma smeta radu avionske elektronike. Zbog toga smo morali da resimo probleme da avion normalno leti, a da plazmeni generator pravi "oblak" koji stiti letelicu od radara - objasnjava Andrej Golovin, saradnik naucnog instituta M. Keldisa. - Sada, kada su prosla "drzavna istrazivanja", moze da se govori o uspesno zavrsenom poslu.
Najbolje rezultate nova ruska tehnologija daje u zastiti letilica koje se nalaze na velikim visinama. Prednost ruske u odnosu na americku zastitu je u tome sto moze da se stavi na bilo koju letilicu.
Samo po sebi se namece pitanje: zasto Rusi do sada nisu koristili nove tehnologije kad ih vec imaju?
- Naucna istrazivanja smo prosli jos pre desetak godina. No, u zemlji je bila takva situacija da to pitanje vlastima nije bilo prioritetno. U to vreme malo je koga interesovalo kako zastititi vojnu avijaciju - kaze Anatolij Korotejev.
Sada, kada Rusija ima vise od 150 milijardi dolara drzavnih rezervi, na red je dosla i modernizacija i zastita vojnih aviona.
Prvi put Amerikanci su F-117 koristili 1989. godine u Panami. Sa vojnog aspekta, upotreba "stelta" bila je nepotrebna, ali su Amerikanci hteli da oprobaju novu tehniku. Tada je nad Panamom poletelo sest takvih aviona. Kasnije su "nevidljivi avioni" korisceni u Iraku. Tamo im se objektivno nije imao ko da suprotstavi, pa avioni "stelt" nisu imali pravo bojevo krstenje.
U agresiji na Jugoslaviju, 1999, prema zvanicnim podacima, protivvazdusna odbrana Vojske Jugoslavije je oborila jedan "stelt". Prema nezvanicnim – tri. Tada se vec postavilo pitanje da li je dotasanji pravac razvoja "stelt" tehnologije dobar ili treba nesto menjati. Pravi odgovor jos nije nadjen. Mozda ce sada opet, kao i kad je u pitanju bio "stelt" proraditi "spijunska linija" u koriscenju "legalnih izvora informacija" da bi se doslo do osnovnih postavki nove tehnologije?!
cudo su nasa braca rusi
|