PBAN su koristili busteri Spejs Šatla
HTPB koriste busteri Atlasa 5, Delta 2, Delta 4, H-2, kor na PSLV i GSLV (vidi sve ima na forumu)
Nova goriva su tipično ruski izum koji je široko ušao u vojnu tehniku a li ne još uvek toliko u kosmičku. Tajna je ali verovatno su ga koristile su rakete Start-1 (imaš na forumu među lakim ruskim lanserima objašnjeno)
Termoplastike ne mogu sad da objašnjavam one su tek budućnost (MOŽDA) ultralakih jeftihih lansera a možda i nisu...
Tamo gde piše Vazduh + HTPB treba da stoji N2O + HTPB je varijanta koja se korisila u Spejs Šipu Van za balističke letove sa posadom za čuvenu nagradu preko 100 km
O2 + HTPB je javljala uglavnom kod sondažnih raketa ni sam ne mogu iz glave da ti kažem na kojima
Kriogenici pogledaj pod Arijana, H-2
MMH + N2O4 vidi pod gornjim stepenima PSLV
UDMHA + N2O4 vidi pod Proton i Kineske rakete
Aerozin 50 + N2O4 vidi drugi stepen Delte2
kerozin + O2 vidi pod Zenit, Atlas 5, Sedmica (Sojuz, Semjorka) ima na forumu
H2O2 + O2 se predviđa decenijama ali nije zaživeo i možda i nikad neće. Koristi se u gasogeneratorima Sedmice i to ga drži u fokusu ovog dela kosmike ere
Ugljovodonic + O2 su kombinacije propana, buatana i sličnog sa LoX odnosno tečnim kiseonikom i to je jedna od varijanti koja se predviđa za velike brodove koji će se sklapati u orbiti za letove do Marsa Meseca i slično, mada već sada ima naravno projekata koji će zaživeti u daljoj budućnosti kao zemaljski lanseri (možda više u cilju verifikacije metode)
Jednokompnentna goriva služe za manevarske motore uglavnom u otvorenom kosmosu mada mogu da rade i u Koast fazi i nisu mnogo bitni kao glavne pogonske mašine ali je karakteristično da se konstruktori oslanjaju na njih u koast fazi (za upravljanje po valjanju) što je već više puta imalo za posledicu havarije jer ih izgeda prave sve snažnije.
Jarko crveno intezino korišćenje i dobra perspektiva
Bledo crvenkasto u zastarevanju
narandžasto u eksperimentalnoj ili ispitnoj fazi sa tedencijom (mogućom) veće upotrebe u budućnosti
Nego da ti ja dam linkove ako si raspoložen i ako vladaš engleskim jezikom
Dopuna: 27 Avg 2011 8:29
Druga podela
Dopuna: 16 Sep 2011 8:16
Još dve time i konačne podele hemijskih raketnih motora za kosmičke sisteme
Још мало и ти мотори су прошлост пошто су тестирани прототипови нуклаерних мотора.
Dopuna: 16 Sep 2011 13:28
Citat:Kao najpogodnije za marsovski kompleks ruski naučnici vide nuklearne raketne motore, ali ih vide i "u dopunskoj funkciji snabdevanja energijom". U pogonskom režimu oni bi obezbeđivali let do Marsa, a u pasivnom - "snabdevanje strujom za neophodne uređaje", prenosi "Rasiskaja gazeta". Po rečima Kuzmina, u njegovim pogonima "već su isprobavani prototipovi takvih motora".
Још мало и ти мотори су прошлост пошто су тестирани прототипови нуклаерних мотора.
Dopuna: 16 Sep 2011 13:28
Citat:Kao najpogodnije za marsovski kompleks ruski naučnici vide nuklearne raketne motore, ali ih vide i "u dopunskoj funkciji snabdevanja energijom". U pogonskom režimu oni bi obezbeđivali let do Marsa, a u pasivnom - "snabdevanje strujom za neophodne uređaje", prenosi "Rasiskaja gazeta". Po rečima Kuzmina, u njegovim pogonima "već su isprobavani prototipovi takvih motora".
Eh berkute pa takvi motori su testirani odavno barem kod Amera
Jedna od varijanti:
Linkovi ka dve vece slike (na jednoj je i test motora):
su47berkut ::Још 60-тих је у СССР је успео на кратко да контролише такав мотор,али је тест прекинут због кринтичне тачке преко које си није могло даље.
Ma znam to berkute fora je sto su Sovjeti razvili experimentalni motor (potisak 3.5tone) iz koga bi tek kasnije dosli do pravog raketnog motora dok su u tom periodu Ameri vec imali motor potiska preko 30tona. E sad Ameri su pocetkom 1970tih batalili dalji razvoj, sto je i Sovjetima itekako odgovoralo jer nisu ni oni morali da nastave rad na vrlo skupom projektu.
Citat:Ruska kompanika НПО „Энергомаш" trenutno proizvodi najsnažnije raketne motoreРД-171M, koji na nivou mora stvaraju potisak od 740 tona a u vakuumu 804 tone. Danas se РД-171М koriste u prvim stepenima raketa „Зенит", a zasnivaju se na РД-170, prvobitno proizvođenim motorima za džinovsku raketu „Энергия" iz 80–ih godina. РД-171М nisu samo najjači raketni motori u upotrebi – oni su takođe najjači u istoriji, prevazilazeći motore F–1 američkog „Saturna V" i u potisku (691 t naspram 740 t РД-171) i u specifičnom impulsu (263 sec. na nivou mora za F–1 naspram 310 sec. РД-171М).
Pre samo koju godinu izgledalo je da će РД-171М(РД je od ruskog „ракетный двигатель“, tj. raketni motor) još godinama ostati najmoćniji motor na svetu, najviše zahvaljujući manjku projekata džinovskih raketa. Međutim, sve se iznenada promenilo kada je prošle godine u februaru Vladimir P. Solncev, predsednik НПО „Энергомашa“[1], objavio da u narednim godinama nameravaja da razviju РД-175.Sa potiskom od hiljadu tona (9.800 KN) na nivou mora i konstruktivno sa ciklusom predsagorevanja (kao РД-171), РД-175treba da postane najsnažniji motor ikada napravljen na Zemlji.
Citat:Ruska kompanika НПО „Энергомаш" trenutno proizvodi najsnažnije raketne motoreРД-171M, koji na nivou mora stvaraju potisak od 740 tona a u vakuumu 804 tone.
Ку*чити се мора
Није ме мрзело ни да одем до Химкија да видим чувени Енергомаш...е људи моји овако та фабрика изгледа споља...ништа боље од новосадске азотаре која не ради ~ 30 година, само што ова и дан данас прави ракетне моторе и још штошта
Да мало обновимо тему.
Ево видео о изради једног дијела ракетног мотора. На овом youtube каналу имате још неколико видеа везаних за ракете и њихове моторе.