SpaceX BFR - Big Falcon Rocket

1

SpaceX BFR - Big Falcon Rocket

offline
  • Pridružio: 10 Jun 2008
  • Poruke: 4201

Otvaram zasebnu temu jer mislim da ovaj jako ambiciozan plan Elona Musk-a i zaslužuje to:



Cilj je da 2025-te SpaceX pošalje prve ljude na Mars i sa time polako uspostavi transportnu vezu sa tom planetom. Prva kasula nazvana RedDragon bice poslana vec 2018 da testira sistem za sletanje.




Ispitivanje raketnog motora, kojeg ce nova raketa koristiti, nazvanog Raptor je vec pocelo:


http://gizmodo.com/spacex-just-passed-a-major-mile.....1787082990



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 29 Dec 2011
  • Poruke: 307

Ne kontam logiku proslo je pola vijeka od kada je prvi covjek krocio na mjesec i jos nisu u mogucnosti da usposteve jednu osnovnu ispostavu na mjesecu sa ljudskom posadom a hoce sada najednom da idu na daleki mars. Pa valjda je logicnije da prvo nauce nesto tako sto ce poslat barem nekolicinu na mjesec i tako steknu iskustvo nego da idu na nesto sto je mnogo slozenije?!



offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12585

scimitar19 ::Ne kontam logiku proslo je pola vijeka od kada je prvi covjek krocio na mjesec i jos nisu u mogucnosti da usposteve jednu osnovnu ispostavu na mjesecu sa ljudskom posadom a hoce sada najednom da idu na daleki mars. Pa valjda je logicnije da prvo nauce nesto tako sto ce poslat barem nekolicinu na mjesec i tako steknu iskustvo nego da idu na nesto sto je mnogo slozenije?!

Falcon 9 heavy koji bi ove godine trebali da lansiraju je dovoljan za Mesec, ali mislim da Ilonu to nije zanimljivo. E sad imaju problem sa Falcon 9 da vide zasto eksplodira, eksplozija tokom punjenja zadnji put se desila sa Atlas raketom (barem kod Amera) a to je vec solidna proslost.

offline
  • Pridružio: 10 Jun 2008
  • Poruke: 4201

Falcon Heavy, koji ce nositi Dragon-2 / RedDragon, bi morao biti lansiran ove godine ali je zbog eksplozije 9 termin pomaknut na pocetak sledece godine. Uzrok eksplozije kod 9 je vec poznat.

Par screena sa prezentacije:






















Kompozitni rezervoar svemirske letelice i pogled unutra:








Destinacije na koje bi mogao da putuje:





offline
  • Pridružio: 10 Jun 2008
  • Poruke: 4201

Ovde možete pogledati celu prezentaciju:

offline
  • Pridružio: 01 Mar 2009
  • Poruke: 396
  • Gde živiš: Beograd

Gledao uzivo prenos. U sustini vidi se da ga je u startu inspirisao Zubrinov Mars-Direct koncept (koji i jeste najsmisleniji od do sada predlozenih) sa visekratnim koriscenjem raketa kao osnovom. Na zalost nije previse detaljisao, vise je gledao da zainteresuje ljude i objasnii sto jednostavnije (sto je dobro, posto je Zubrinu svojevremeno najveci promasaj bila preterana direktnost i agresivnost u lobiranjju za svoj plan). Mask je ocito ocekivao tehnicka pitanja na kraju (a dobio je gomilu idiotskih pitanja od kretena koji zele da im podrzi/pohvali njihove start-up firme, tj. hoce da se ovajde o priliku da ih on pohvali, sto je krajnje tuzno, uzevsi u obzir samu prezentaciju).

Sve u svemu, metanski motor, in-situ proizvodnja goriva, ciklicno lansiranje, sve je to vrlo jasna logika i nista novo. Sa druge strane, Raptor motor, ukoliko zaista izvuku ono sto govore, je zapanjujuc. 300 bara u komori, dupla pred-komora (jedna sa smesom bogatom gorivom, druga bogata oksidatorom), ideja sa presurizacijom rezervoara odgovarajucim gasom dobijenim iz ciklusa motora, te eliminisanje helijumskih rezervoara za presurizaciju i azotnih potisnika za manevrisanje/korekcije je takodje zanimljiva, kao i to sto je pomenuo pothladjivanje gotiva i oksidatora. E sad, sta mi tu nije jasno je sto kiseonik na atmosferskom pritisku postaje tecan na -183 stepena C, dok se za metan to desava na -161 stepen, medjutim metan na -182,5 stepena C prelazi u cvrsto stanje. Ovo stvara opasnost da negde u blizini kiseonickog rezervoara dodje do zaledjivanja metana (pogotovo ako je pothladjen). Naravno, resivo je (od pazljivijeg izolovanja do nekog zongliranja razlicitim pritiscima), ali pade mi na pamet dok sam gledao brojke. Zapravo, ovakva "koincidencija" verovatno cak pojednostavljuje sistem hladjenja goriva, posto pothladjeni metan i LOX se hlade na slicnu temperaturu.

E sad, sto se same gogantske medjuplanetarne letelice tice, nije rekao nista, a umesto da dobije pitanja dobio je salvu budalastina, tako da se nadam da ce u skorije vreme izbaciti jos informacija. Jasno je da je letelica u drugom planu, mozda i namerno, jer je vrlo kompleksna sa 101 aspekta u kom SpaceX nema previse iskustva (sistemi za odrzavanje zivota, preradu vode, kiseonika, CO2, uopste stvari vezane za letenje sa posadom) te je i logicno da to rade kasnije. Na slikama mi upadaju u oci veliki zajednicki prostor (sta da rade ako negde procuri, nebezbedno je bez bar dva odvojiva segmenta) i nenormalno veliki prozor na vrhu (idalan da bude to nesto sto bi procurelo). No, o tom potom, jos ne znamo nista.

Interesantno mi je i za sta bi jos, komercijalno, mogla da se koristi ovolika raketa, 300-550 t u LEO, to je masa cele sadasnje svemirske stanice ODJEDNOM. Interesantno mi je i sta ce Rusi uraditi po pitanju metanskog motora (pocetkom godine su najavili rad na njemu, ali nemam pojma ni ko ga radi ni koje klase treba da bude) i teske rakete (stoti put inicirano i zaustavljeno zbog para).

Zanimljiva vremena.

offline
  • Pridružio: 10 Jun 2008
  • Poruke: 4201

Nisam gledao ceo prenos prezentacije pa ne znam da li je Elon šta govorio o tome ali mislim da bi celikupan razvoj išlo mnogo brže ako bi došlo do drasticnog povecanja broja lansirnih rampi. Za sada ce se koristiti rampa u Floridi pa posle jedna u Teksasu a po meni bi bilo bolje da se to proširi i na druge zemlje, više raketa više lansiranja brže ce se dostignuti ciljevi.

offline
  • Lox 
  • Zaslužni građanin
  • Pridružio: 09 Jan 2012
  • Poruke: 557

Strahovito ambiciozno. Rokovi mi se čine nemogućim, ali ovo dokazuje da se može i da je voljni moment presudan.

offline
  • alchemy
  • Pridružio: 06 Jul 2009
  • Poruke: 5185
  • Gde živiš: Novi Sad

Lox ::Strahovito ambiciozno. Rokovi mi se čine nemogućim, ali ovo dokazuje da se može i da je voljni moment presudan.

Рокови и јесу немогући.
Проблематика је у томе да ти не можеш на Марс кад 'оћеш, већ постоје тзв прозори који су кад је у питању Марс значи минимум енергије потребно да се оде на Марс је тек на сваких 750 дана. Исто важи и за повратак, значи и кад одеш тамо ти мораш понети довољно намирница, кисеоника, воде да издржиш или док следећи брод не стигне или чекаш опет прозор да се вратиш. При том пут до Марса траје око 6 месеци плус минус месец дана, па ви сад израчунајте колико хране, воде, кисеоника треба да се понесе само за једног човека...Значи да би отишао тамо и назад потребно је око 5 година (ако се узима у обзир енергетски најповољнији случај) ако не...онда се многоструко повећава количина горива потребна за мисију = већа ракета. Ни једна до сада направљена не може да носи толико нити ће до 2024 бити направљена.

Рећи ћете минијатуризација ово оно...све је то у реду али минијатуризација не важи када је у питању вода (са све рециклажом ипак долази до губитака) и храна. Реалност да људи оду на о да се врате Марс је тек тамо после 2035. по мом скромном мишљењу.

mean_machine ::
Falcon 9 heavy koji bi ove godine trebali da lansiraju je dovoljan za Mesec, ali mislim da Ilonu to nije zanimljivo. E sad imaju problem sa Falcon 9 da vide zasto eksplodira, eksplozija tokom punjenja zadnji put se desila sa Atlas raketom (barem kod Amera) a to je vec solidna proslost.


Прецизирај на шта си мислио кад кажеш да је довољан за Месец. Сатурн 5 је у ниску земљину орбиту могао да понесе 140 тона док Фалкон 9 (full thrust) верзија може 22 тоне а Фалкон Heavy може 54.5 тона. Разлика је више него очигледна.

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12585

Heavy sa tri lansiranja prebacuje Saturnovih 140tona. Prilicno sam siguran da bi tako odradili a ne da prave jednu ogromnu raketu, doduse ako pak stvarno misle da lete na Mars, Mesec kao poligon je vise nego dovoljan. Predlozeno cudoviste od bustera bi moglo da omoguci prvu lunarnu bazu.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 757 korisnika na forumu :: 4 registrovanih, 0 sakrivenih i 753 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: drimer, Koridor, Rogan33, TBF1D