USA vs RUSSIAN RV PVO u zadnjih 30 god

6

USA vs RUSSIAN RV PVO u zadnjih 30 god

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 26390
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Evo obećanog teksta koji je objavljen u jednom od najcenjenijih svetskih časopisa. Procenite sami.


[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • grbe 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 20 Maj 2007
  • Poruke: 4393

leonard ::Zar je moguce da su testirali par komada u ratnim uslovima? naravno. iran je amerima sluzio kao test poligon i u americkim vojnim izvjestajima stoji da su oni bili presrecni kako su se sistemi pokazali protiv iraka.



offline
  • Pridružio: 09 Jan 2006
  • Poruke: 1519
  • Gde živiš: Beograd

@grbe i leonard:

Mala ispravka oko Patriota, njegov uspeh u Zalivskom ratu je bio 0. I rečima, nula. Jednostavno, upaljač na bojevoj glavi Patriota je namenjen za dejstvo po avionima, način formiranja snopa je prilagođen dejstvu po avionima, pa je ta lepa kombinacija dovodila do toga da upaljač dejstvuje sa zakašnjenjem, greška vođenja raketa na tim daljinama protiv cilja te brzine je bila prevelika, snop gelera je bio preuzak za takav cilj i rezultat je promašaj cele rakete. Čak je i za onaj čuveni deo koji je pronađen posle "obaranja" prvog Skada utvrđeno da ne pripada Skad raketama. Uostalom, tu propagandu su sami Amerikanci platili glavom, kada su verovali da ih Patriot pouzdano štiti pa nisu otišli u sklonište u jednoj od baza. Inače, po meni je to pravi primer kako i kome veruju političari, ne rezultatima na terenu već novinarima i generalima u Vašingtonu. Da je skor katastrofalan, rekli su Amerikancima i Predsedniku Bušu još prvih dana sami Izraelci. Inače, koliko ja znam, taj sistem nije oborio nijedan protivnički avion u ratu. Oborio je Britance, ali ne i protivnika. Tada se desilo da je sistem radio bez prestanka neka 2 dana, pomerili su mu se svi podaci, pogrešno identifikovao cilj i automatski dejstvovao. Britanci nisu znali šta ih je strefilo jer sistem je konstatovao da je raketa "prijateljska" i nije upozorio posadu. Naravoučenije, nije ni tehnika najbolja, pogotovu ako je pravljena u labaratorijskim uslovima i nije dovoljno ispitana zbog uštede para.

Da se razumemo, nema kod raketa postotaka 75 i 95%, sve rakete su bliže onoj prvoj verovatnoći. Ili čak i manje. Jednostavno, fabrički podatak je fabrički podatak, ono što je propaganda za one druge. Ista priča je i sa dometima: iskoristi se mali trik, daju se podaci za cilj u vazduhu na visini 11000 metara koji ne manevriše. Na tim visinama vazduh je znatno ređi, ja neznam za takvu budalu koja će da leti ravno na raketu i da ne skrene ni malo. U tim slučajevima i AMRAAM postiže 50km. Uvedi u igru visinu na kojoj se dešava dogfajt, a to je do 5000 metara, pada domet bar za pola ako ne i za više, uvedi i manevre od 9G, pa protivraketne manevre kada se lepo "vuče" raketa na 3 ili 6 sati prema tebi, itd itd pa taj domet pada na minimalne daljine. Nije slučajno bilo da se na testovima raketa AMRAAM pokazalo da je maksimalna daljina lansiranja tih raketa bila 17km. Ovo sam napisao ovako opsežno da bi shvatili da svako sredstvo ima svoje mane, i samo ih treba znati i iskoristiti. Ako se ne varam, mislim da je na TV-u bila priča o tome kada je oboren Arizanov iznad Kosova. Tada je on u Migu29 izbegao par raketa AMRAAM koje su lansirane na njega. Dakle, nije on išao u smrt nepripremljen, znao je sve prednosti ali i mane protivnika i kako da ih iskoristi. Dakle, znanje dobija rat ali što je bitnije i čuva glave vojnika. Uostalom, da citiram jednog švedskog pilota kada su ga pitali koliki je domet njegovih raketa Sidewinder: Nešto preko kilometra, zavisi od visine. Zvanični podatak je 18km, ako se ne varam.

E sad, malo o opremi aviona koje prodaju Rusi i Amerikanci. Pa da lil stvarno neko misli da Amerikanci daju najbolje što imaju kada ti prodaju avoin? Čak iako si saveznik? Javna tajna je da su Američki F16 po pitanju elektronike bar za pola generacije ispred onoga što prodaju najodanijim saveznicima. Sad zamisli kako je sa drugima. Ako se uzme izvozna verzija F16 i izvozna verzija Miga 29 danas, tada je bolje da se kupi Mig29. Isto je bilo i tada, tad najbolji F16 je zaostajao za Mig 29 avionom koji je izvožen. Čak je i cena tih aviona i tada i sada bila vrlo slična. Čak za Južnu Ameriku važi pravilo da se njima ne prodaju rakete srednjeg dometa, jer američka administracija smatra da njihovim RV ne trebaju takve rakete. Ako ih nabave sa strane, sankcije su u nemogućnosti nabavke delova i sl.
Da ponovim, razlika je što su Izraelci stalno radili modernizacije, Arapi ne. Izraelci su vežbali, pripremali se i smišljali kako da udare, Arapi ne. Ono što stoji je da mi moramo da razmišljamo kao Izrael, rad, red i disciplina, znanje u prvi plan, najbolji napred. Čist primer, kod njih svaki komandant brigade ili veće jedinice, svake 2 ili 3 godine ima brigadnu vežbu, u kojoj mu je protivnik njegov kolega sa drugom brigadom. Zapitajte se kada smo mi imali takvu vežbu? Ili čak vežbu nivoa bataljona, što je kod njih skoro svake godine. Kad pogledam kako je stanje sada kod nas, pre bi rekao da se možemo da poredimo sa onim Arapima, a ne sa Izraelom. Nažalost Sad

offline
  • grbe 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 20 Maj 2007
  • Poruke: 4393

sjecam se, kao da je juce bilo, izvjestaja iz iraela, gdje su pricali o unistenim skadovima.onda izgleda da je bila propaganda!?

offline
  • Pridružio: 29 Okt 2006
  • Poruke: 1991
  • Gde živiš: nedaleko odavde

vasiljevic ::E sad, malo o opremi aviona koje prodaju Rusi i Amerikanci. Pa da li stvarno neko misli da Amerikanci daju najbolje što imaju kada ti prodaju avoin? Čak iako si saveznik? Javna tajna je da su Američki F16 po pitanju elektronike bar za pola generacije ispred onoga što prodaju najodanijim saveznicima.

Mislim da je to bio ranije slučaj, a da danas i SAD i Rusija nude najbolje verzije i F-16 i MiG-29.Poznato je da je Saudijska Arabija dobila posljednju verziju F-16 Block 60 i prije nego SAD, a čak su i sudjelovali u njegovom finansiranju.
Kod MiG-29 takođe se može kupiti najbolje što postoji.

offline
  • Pridružio: 09 Jan 2006
  • Poruke: 1519
  • Gde živiš: Beograd

Sad, znam da su Holandski piloti pre par godina, baš kada je bio aktuelan Block60, jer se pojavio, bili da ga vide i da su izjavili da je standardni avion F16 američke vojske na nivou sa Block60 modelima. Dakle, kod njih je stalna modernizacija aviona, stalno se u avione koji su prva linija ubacuje nova elektronika, tako da ono što je sad ponuda kao top, je kod njih već ugrađeno i provereno. Pitanje je koliko toga nije rečeno? Samo da te podsetim, novi F35, po rečima samih Amera ima da se radi u dve verzije, jedna za njih i druga za ostatak sveta. Ako prodaju sve što imaju, zašto se onda primenjuje to? Čak i danas Rusi kod svih eksportnih verzija imaju oznake E na kraju kada ga prodaju, a za svoje jedinice nema oznaka E. Dakle, i danas postoji razlika ali je nekako manje izražena, ili nama nije poznato još šta je to novo što se taji. Opet primer, kod tih istih Rusa, ima kompletan soistem za smanjenje radarskog odraza aviona Su25, Mig 29 i Su27 za opseg 10 puta kod njih u proizvodnji, ali ga nema u prodaji. Čak je i onaj jedan model Su25 koji je bio predstavljen svojevremeno nestao sa scene, tako da se izrazim. Dakle, nije da baš sve ima u prodaji, nego je danas koliko mi znamo sve ponuđeno i razlika između onoga što imaju njihovi avioni i oni koje mi kupimo je u verzijama nekog sistema.

Manja dopuna za Grbu:

Moja baba mi je pričala jednu priču iz Beograda pod Nemačkom okupacijom. Jedan dan izašao čovek da prodaje novine i viče: Rat je gotov, nema više Rusa. Uhapse ga a on lepo kaže: Pa kad saberem koliko je pobijeno Rusa po izveštajima Nemačke komande, njih od juče nema živih. To je bilo negde '42. Sad, zamisli sam šta je bilo do 45-te. I šđta danas se radi kada je lakše za manipulaciju podacima nego onda Smile

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13918

Da li znte nesto vise (nego sto se moze naci u novinskim clancima) o ciljanju, obelezavanju meta preko kacige u mig-u 29?

R-73
The R-73 was developed to replace the earlier R-60 (AA-8 'Aphid') weapon for short-range use by Soviet fighter aircraft. Work began in 1973, and the first missiles entered service in 1985.
The R-73 is an infrared-guided (heat-seeking) missile with a sensitive, cryogenic cooled seeker with a substantial "off-boresight" capability: the seeker can "see" targets up to 60° off the missile's centerline. It can be targeted by a helmet-mounted sight (HMS) allowing pilots to designate targets by looking at them. Minimum engagement range is about 300 meters, with maximum aerodynamic range of nearly 30 km (18.75 mi) at altitude.
The R-73 is a highly maneuverable missile that in most respects is believed to be superior to the United States AIM-9M Sidewinder a fact demonstrated by the reunified Luftwaffe winning all dogfight enagements with their Mig 29/R-73 combine against the F-16/Aim 9M combination fielded by the USAF, prompting the development of Sidewinder and other SRM successors like AIM-132 ASRAAM, IRIS-T, MICA IR, Python IV and the latest Sidewinder variant, AIM-9X, that entered squadron service in 2003.
From 1994 the R-73 has been upgraded in production to R-74EM standard (originally R-73M), which entered CIS service in 1997. The R-74EM has greater range and a wider seeker angle (to 60° off-boresight), as well as improved IRCCM (InfraRed Counter-Counter Measures).
The weapon is used by the MiG-29, Su-27, Su-32 and Su-35, and can be carried by newer versions of the MiG-21, MiG-23, Sukhoi Su-24, and Su-25 aircraft. It can also be carried by Russian attack helicopters, including the Mil Mi-24, Mil Mi-28, and Kamov Ka-50.

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

R-77
Range 90 km (R-77), 175 km (R-77M1)

Comparison R-77 with AIM-120 AMRAAM

The missile, when compared to the AIM-120A and AIM-120B is considered superior in range by most experts in the field[1], and considered to be more maneuverable. The R-77 is considered inferior in electronic-related aspects such as ECCM, due to the general lag in Russia's electronics industry. The new R-77M will feature superior eletronics when compared older models however.

Range
The R-77's main advantage over the AIM-120 AMRAAM, is in range and maneurability. The longer range is because the R-77 is a larger 200 mm vs 178 mm (8 vs 7 in), heavier 175 vs 150 kg (386 vs 335 lb) missile than the AMRAAM and contains more propellant. Like most AAM weapons, the claimed range is for a non-maneuvering target, at a high altitude, and probably on a head on aspect with a respectable closing rate. Lower altitudes, rear aspect, or maneuvering targets will all reduce this range, but the same applies to the AMRAAM.
The planned upgrade of the AIM-120, the AIM-120D, is to have a much greater (+50%) range and thus no-escape zone which will exceed that of the standard R-77 by a large margin. It is unknown how the AIM-120D will compare to the R-77M design in terms of range.

Maneuverability
The missile's maneuverability relies on the "potato masher" fins at the rear. Proponents claim the R-77's configuration provides superior maneuverability than the conventional deltas used on for example the AIM-120,[2]. The weapon is purported to be able to handle a target maneuvering at up to 12g,[3] a substantially higher rate than any manned fighter.

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 26390
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Lep tekst, ali smo se malo, kahm, kahm, udaljili od teme. To se ovde zove offtopic...

offline
  • Pridružio: 01 Jun 2006
  • Poruke: 2061
  • Gde živiš: Malo tamo malo vamo

Moriarty ::Oopss mala greškica pa ću sažeto samo postaviti post koje sam slučajno obrisao pokušavajući sam sebe da citiram... Embarassed

Dakle interesuje me da li su zapadni PVO raketni sistemi ikad imali priliku da se dokažu?


Hmmm pa to je i problem, kolega Sirius pominje uspjeh "dvine" u vjetnamu ili kompletan uspjeh sovjetske tehnologije u tom ratu naspram Americke zemaljske PVO, medjutim nije ni bilo potrebe ni koristiti zemaljesku PVO ni u vjetnamu niti u bilo kojem kasnijem ratu jer Ameri su imali apsolutnu dominaciju lovacke avijacije tako da je protivnik bio osujecen u pocetku, kada ste culi da su napadnute americke instalacije iz vazduha do prvog golfskog rata kada je sadam slao scud-ove, a to je opet daleko teze prestresti nego avion, pa opet koliko se god patriot pokazao kao "supalj" ipak je jedini sistem koji je koristen "Uzivo" svi ostali sistemi jos cekaju da se potvrde u realnim uslovima ukljucujuci SA10,12 itd.

offline
  • grbe 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 20 Maj 2007
  • Poruke: 4393

vasiljevic ::

Manja dopuna za Grbu:

Moja baba mi je pričala jednu priču iz Beograda pod Nemačkom okupacijom. Jedan dan izašao čovek da prodaje novine i viče: Rat je gotov, nema više Rusa. Uhapse ga a on lepo kaže: Pa kad saberem koliko je pobijeno Rusa po izveštajima Nemačke komande, njih od juče nema živih. To je bilo negde '42. Sad, zamisli sam šta je bilo do 45-te. I šđta danas se radi kada je lakše za manipulaciju podacima nego onda Smile
bili i snimci Crying or Very sad

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 860 korisnika na forumu :: 8 registrovanih, 1 sakriven i 851 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 4thFlavian, AMCXXL, Joco Skljoco, komsija1, PrincipL, repac, shajone, Slingshot