Pa nije bas bila mala grupa pobunjenika. Bilo ih je. Federalna vojska povukla se iz Groznog 1990 od kada taj grad i ta republika postaje svercerska enklava Berezovskog i Jeljcina. Od 1992 dolazi do raspada oruzanih snaga SSSR.
Do nekog sukoba izmedju svih tih ’biznismena’ je doslo i tamo negdje 1994 je Rusija podrzala jedan od tamosnjih klanova da uzme vlast u Groznom ali je pokusaj propao. Posle toga, tesko je uhvatiti ko je u Jeljcinovom okruzenju trazio vojnu intervenciju, valjda oni iz MVD.
Ceceni su bili i vise nego dobro obavijesteni o desavanjima u Moskvi jer su tamo duboko etablirani. Glavari Cecena od kojih su mnogi bili bivsi pripadnici oruzanih snaga SSSR, a neki od njih imali su i iskustvo ratova u Gruziji odlucili su da se zatvore u Grozni. Grozni nije cecenski grad, ruski je tako da im nije bilo zao razaranja. Sa druge strane slali su parlamentarce cim bi Rusi u operacijama naisli na njihova sela. Iz Groznog, Ceceni su izvukli svoje porodice, isusili kanalizaciju i spremali se za otpor.
Sa druge strane Rusi nisu imali bojevo gotovih jedinica, ta brigada koja je nastradala spremljena je navrat - nanos i popunjena ko zna kako. Morali su da dovode mornaricku pesadiju iz jednog Murmanska.
Sama vlast nad Rusijom iz Moskve je bila labava i nekompetentna. Sve sto je Jeljcin radio, propalo je, a pojavila se i Cecenija. Za osvajanje Cecenije izabran je eufemizam ’uspostavljanje ustavnog poretka’. Vojsci je receno da ce ih izmedju 60 - 90% stanovnista docekati sa hljebom i solju. Religiozni kontekst je sasvim zatamljen.
Simbolom rata izabran je grad Grozni gdje su gore pomenute jedinice ruske vojske gurnute, na brzinu i bez dovoljnih snaga na grad koji nikada nije bio blokiran.
U samom gradu uglavnom su bili civili ruske nacionalnosti i malo je reci krvolocne ekipe tekbirovaca. Za razliku od ruskih eufemizama njima je to bio rat i to onaj vjerski, odmah i momentalno. I to onakav kakav su zeljeli. Cim je ruska vojska usla u Grozni komandovano je svim tim grupama da krenu u napade na tu istu vojsku. A u tim uslovima vredniji je RPG 7 uz portabilne radio stanice od tenkova i samohotki. Poput Sirije, bez mnogo mozganja imali su priliku da dohvate zbunjenog protivnika na svom terenu, oruzjem koje ne zahtjeva mnogo pameti, te maksimalnim prostorom za zasjede, udare s boka i slicno.
Ruska vojska bez dovoljno snaga za osvajanje jednog tako velikog grada, sa napadom organizovanim na brzinu, raznolikim sastavom i organizacijom jedinica prosla je kako je prosla.
Kako se to kaze, gubitak efikasnog upravljanja sa jedinicama. Sa tehnicke strane, sredstva veze su bila zastarjela i prevazidjena, u neposrednom dodiru prednjeg kraja sa protivnikom upotreba artiljerije i avijacije je bila takva kakva je bila, avijacija nije mogla da djeluje po magli i noci, tenkovi nabijeni elektronikom za te uslove nisu bili podesni, slabo izvidjanje.
Da stvar bude gora, u samoj Moskvi i kavkaskim repubublikama oko Cecenije, dignuta je ogromna medijska hajka na Rusku vojsku. To je u velikoj mjeri komplikovalo bilo kakve pokusaje sredjivanja stanja u Ruskoj vojsci, dovlacenje novih snaga, a Cecenima je dalo priliku da kupuju vrijeme fingiranim pregovorima, realizuje prekide vatre onda kada im je trebao predah i sve ostalo.
|