offline
- Lažni Kalabić
- Ugledni građanin
- Pridružio: 03 Dec 2012
- Poruke: 316
|
Pretražujući po internetu, naleteo sam na feljton o dr Vukašinu Markoviću, koji je objavio njegov rođak, publicista Vasilije Marković, u podgoričkom dnevnom listu Dan 2011. Nažalost, još uvek, koliko mi je poznato, na našem jeziku nedostaje jedna naučna monografija o ovom izuzetno zanimljivom crnogorskom revolucionaru.
Preneću neke zanimljive detalje iz feljtona, kako bih upotpunio sliku o dr Vukašinu Markoviću. Od svih podataka, najzanimljiviji su oni koji svedoče o Markovićevom učešću u Balkanskim ratovima i Prvom svetskom ratu kao dobrovoljca u srpskoj vojsci. On i njegova supruga prešli su Albaniju zajedno sa srpskom vojskom.
Podatak koji sam izneo o načinu na koji je Marković dospeo u Rusiju, očigledno nije tačan. Evo šta Vasilije Marković kaže o Vukašinovom dolasku u Rusiju: "U Jagodini je završio dva razreda niže gimnazije, a nakon toga, na nagovor rođaka Miloša Markovića, koji se tada školovao u Rusiji, otputovao u daleki Novočerkask da upiše Donsku bogosloviju. Učinio je tako, uz odobrenje svoga oca, pošto je pohađanje bogoslovije bilo besplatno. Preporuku je dobio u Petrogradu, lično od oberprokuratora sv. Sinoda, izvjesnog Pobjedonosceva." Ovo se zbilo 1892.
"Marljivio je učio u Donskoj bogosloviji, premda se nastava obavljala na ruskom jeziku. U bogosloviji, pored teoloških nauka, polaznici su obavezno pohađali nastavu latinskog, grčkog i jevrejskog jezika, a od živih jezika njemački i francuski. Poslije šest razreda bogoslovije Vukašin je položio maturu. Bio je osposobljen za sveštenika i za učitelja osnovne škole.
Željan da proširi svoje duhovne horizonte, Vukašin odlazi u Harkov, gdje diplomira na veterini, a potom stiče doktorat cjelokupnog ljekarstva, 16.VIII 1912."
O braku sa Žanom Laburb:
"Pred kraj boravka u Novočerkasku upoznao je mladu, šarmantu došljakinju iz Francuske, koja je bila guvernanta u jednoj otmenoj poljskoj porodici. Zvala se Žana Laburb. Desila se ljubav među njima, koju su ovjenčali građanskim brakom. Mladi bračni par nedugo potom odlazi u Harkov. Razlog je bio Vukašinov upis na Harkovski univerzitet, tačnije na veterinu i medicinu."
O Vukašinovom uključivanju u revolucionarni pokret:
"U analima ruske revolucije iz 1905. godine, Vukašin slovi kao rukovodilac ilegalne boljševičke ćelije na harkovskom Veterinarskom fakultetu. Dokumenti kazuju da je bio jedan od organizatora u Harkovu i vođa borbene grupe na harkovskim barikadama. Nakon ugušenja ustanka, boljševički zanesenjak, student Vukašin Marković biva uhapšen na kratko."
Zatim Vasilije Marković iznosi da je marković zajedno sa Lavom Trockim boravio 1906. u Beogradu (navodno ih je otkrila policija, da bi oni potom prešli u Švajcarsku). Međutim, ovo je očigledna mistifikacija. Trocki 1906. boravi u zatvoru, a kasnije u progonstvu.
"Iste godine nekoliko istaknutih boraca protiv apsolutizma crnogorskog knjaza Nikole dobijaju pisma iz Rusije, od Vukašina Milićeva. Šalje nekoliko ultimatuma na adresu knjaza Nikole, pozivajući ga da abdicira."
http://www.dan.co.me/?nivo=3&datum=2011-09-13&rubr.....volucionar
Podatak o Markovićevom dobrovoljnom učešću u Balkanskim ratovima kao i u Prvom svetskom ratu i prelasku Albanije u okviru srpske vojske, meni je ranije bio nepoznat. Međutim, ovaj podatak samo dodatno potvrđuje veličinu ovog čoveka:
"Pošto je položio doktorat cjelokupnog ljekarstva, avgusta 1912. god. u Harkovu, dr Vukašin Marković se uputio u Srbiju i Crnu Goru kao član specijalne ruske misije Crvenog krsta. Uzima učešća kao ljekar u oba balkanska rata. U Beogradu je bio 1913. u vojnoj bolnici kao ljekar ordinator, docnije je upućen u Pirotski okrug radi suzbijanja kolere. Poznato je da je dopirao do pljevaljskog crnogorskog fronta, gdje je razdijelio ruske rublje rođacima, a kad mu je pristupio stariji brat Jovan, imao je u džepu samo maramicu koju mu je darivao. Tom prilikom, u Pljevljima, biva uhapšen i zadržan u arestu, nekoliko dana, pod optužbom da je zavjerenik protiv crnogorskog mogula kralja Nikole. Po završetku balkanskih ratova, sa istom misijom ruskih ljekara vraća se u Rusiju.
Početkom I svjetskog rata, 1914, ponovo dolazi u Beograd, ponovo kao član misije ruskog Crvenog krsta. Raspoređen je u sastav Šumadijske divizije, a septembra naredne godine upućen za ljekara Srpske sandžačke divizije. Nakon austrougarske okupacije Srbije i Crne Gore, sa jedinicama srbijanske vojske prolazi albansku golgotu. Kako je posjedovao rusko državljanstvo, ubrzo se vraća u Rusiju."
http://www.dan.co.me/?nivo=3&datum=2011-09-13&rubr.....urevjesnik
U Srbiji zajedno sa Vukašinom boravi i njegova supruga Žana Laburb. Ona je takođe prešla Albaniju zajedno sa srpskom vojskom.
Zatim autor govori o ubistvu mlađeg Vukašinovog brata Milutina, u Crnoj Gori 1915, i o političkoj pozadini ovog ubistva.
"Odazivajući se na mobilizaciju 1915, Vukašinov mlađi brat Milutin vraća se iz Harkova, gdje je na poziv starijeg brata došao na studije (pravnih nauka), u zavičajnu Crnu Goru. Kraljevi banditi raznose ga bombom iz zasjede u Momiškoj škali, prema Piperima."
Nakon povratka u Rusiju, Marković je ponovo na frontu:
"Dr Vukašin Marković odmah po povratku u Rusiju postavljen je za vojnog ljekara i priključen jedinicama na južnom ruskom frontu. Godine 1917. postaje varoški ljekar u Petrogradu."
O učešću u Oktobarskoj revoluciji:
"Dr Vukašin Marković, po Lenjinovom nalogu, uputio se iz Petrograda u Moskvu, radi oslobađanja Kremlja. Bio je u najužem komandnom kadru boljševika koji su rukovodili oslobađanjem Kremlja. Pojedinosti o ovoj operaciji zapisane su u nevelikom broju publikacija, ali su zapisane! Odasvud tutnje plotuni. I pjesma odjekuje: „Vperjod, tavarišči, v nogu..."
V. Marković stiže na sve strane, bez predaha. Ističe se u organizovanju Crvene armije na jugu Rusije. Ratna sreća služi naizmjenično, čas bijelu gardu, čas Crvenu armiju. Gine se i na jednoj i na drugoj strani. Nakon okončanja I svjetskog rata, sile Antante preuzimaju sveobuhvatnu ofanzivu protiv mlade Sovjetske republike.
Početkom 1918, Dr Vukašin Marković izabran je za komesara bataljona, potom za komadanta bataljona, a ubrzo i za komesara brigade na tom dijelu fronta."
"S proljeća 1919, Dr Marković prelazi na istočni dio ruskog fronta. Bori se protiv stranih intervencionista, „gdje se isticao primjernom hrabrošću i umješnošću u komandovanju".
Tragična sudbina je zadesila njegovu suprugu Žanu Laburb, drugog marta 1919. godine. Po Lenjinovoj odluci ova odvažna francuska revolucionarka, koju je Oktobarska revolucija zatekla u Moskvi kao nastavnicu francuskog jezika, bila je upućena u Odesu da bi odvraćala francuske mornare od intervencije na Rusiju. Nesrećno se završila ta misija. Francuski intervencionisti raskomadali su mornarskim bajonetima njeno tijelo."
http://www.dan.co.me/?nivo=3&datum=2011-09-13&rubr.....2Aurore%22
O Žani Laburb:
http://www.dan.co.me/?nivo=3&rubrika=Feljton&datum.....a%20Laburb
Zatim nedostaje nekoliko anstavaka feljtona, tj. nisu dostupni na internetu (inače je arhiva Dana nesređena, a dizajn sajta oskudan).
List Politika piše 1926. o Markovićevom boravku u Kini:
"Beogradski list „Politika", 27. Dž 1926, javlja: „Dr Vukašin Marković, poznati crnogorski odmetnik, koji je prije godinu dana pobjegao iz sudskog pritvora na Cetinju, sada se nalazi u Kini... Njega je sovjetska vlada, posle uspjeha kantonskih boljševičkih trupa, poslala Kinezima za glavnog boljševičkog komesara... Pritvorenik cetinjskog suda sada je stvarni gospodar preko pedeset miliona Kineza. Jedan uspjeh kakav nijedan Crnogorac nije postigao do danas... Sovjeti su slali Dr Markovića samo tamo gdje je potrebno bilo više elektriciteta i više eksplozivnosti..."
"Po povratku u Moskvu radio je na moskovskom Medicinskom fakultetu. Bio je angažovan i u sekciji Kominterne za balkanska pitanja."
http://www.dan.co.me/?nivo=3&datum=2011-09-19&rubr.....o%20pjesmu
Nepoznanice i nagađanja o njegovom hapšenju 1937. kao i o njegovom kraju:
"Agenti NKVD hapse dr Vukašina Markovića 5. maja 1937. godine. Na saslušanju, islednik insistira da je u pitanju imperijalistički špijun u Kominterni. Na te riječi doktor zgrabi pepeljaru sa stola i razbija čelo enkavedeovskom čistuncu. Odmah je proglašen psihijatrijskim slučajem i sproveden u Lubjanku. Tek 27. DžII 1937, osuđen je NKVD trojkom na deset godina robije. Upućen je u Solikamski logor na Uralu, kod ušća Jajve u Kamu, radi izdržavanj kazne.
Pred napad Njemačke na Sovjetski Savez, 1941, u stan njegovog sinovca književnika Radula Markovića Stijenskog, došao je čovjek (scrnogorskim naglaskom) i saopštio u povjerenju da će doktora likvidirati u logoru, jer pravi svakodnevne demonstracije, stoga neka požuri da ga spasi. Dramatičan pokušaj Stijenskog umalo je i njega stao glave.
Postoje tri verzije o okončanju života revolucionara dr Vukašina Markovića. Nagađa se da je umro 1943. godine. Mjesto sahrane nije poznato! Po jednoj verziji, navodno, ostao je u nekom sanatorijumu na Uralu, blizu grada Solikamsk. Po drugoj, oslobođen je iz logora neposredno pred napad Njemačke, i deportovan u Kujbišev kao zaslužni građanin, gdje je smješten u dom za stare. Po trećoj, sahranjen je ispod zidina poznatog hrama u Moskvi, na lijevij obali rijeke Moskve, gdje su sovjetske vlasti pokopale većinu jugoslovenskih revolucionara."
Kultura sećanja u Jugoslaviji i Vukašin Marković:
"Zvanična Crna Gora će tek 1983. godine donijeti odluku da se novosagrađeni Klinički centar u Titogradu (Podgorici) nazove imenom Dr Vukašina Markovića i da se na ulazu podstavi spomen-bista "revolucionara, humaniste i ljekara Vukašina Markovića". Svečanosti je prisustvovao predsjednik SR Crne Gore Veselin Đuranović, a o revolucionarnom liku Vukašina Markovića govorio je Periša Vujošević. Autor spomen-biste bio je Srdan Kovačević.
Novije crnogorske vlasti, mimo ikakve odluke, u doba kad je ministarstvom zdravlja harčio Miomir Mugoša, iz naziva Kliničkog centra izbrisale su ime Vukašina Markovića. Ostala je spomen-bista, zagledana u ništa. Zapuštena..
|