Prva vazdušna pobeda MiG-21

Prva vazdušna pobeda MiG-21

offline
  • RJ 
  • SuperModerator
  • Gavrilo Milentijević
  • Komandir stanice milicije Gornje Polje
  • Pridružio: 12 Feb 2005
  • Poruke: 36011
  • Gde živiš: ovalni kabinet



MiG-21F-13, lovac presretač kojeg je u svom arsenalu imalo egipatsko RV, zabeležio je svoju prvu vazdušnu pobedu 10.decembra 1964.godine obaranjem američkog transportnog aviona u vlasništvu civilne kompanije.
Egipatsko RV jedno je od prvih vazduhoplovstava u svetu koje je u svoje naoružanje uvelo sovjetski presretač. Još u junu 1961.godine Kairo i Moskva postigli su sporazum o isporuci MiG-ova. Prva tranša ugovora uključivala je isporuku 48 aviona sa paletom naoružanja. Već u novembru 1961. sovjetski brodovi dopremili su prve MiG-21F-13. Njih su dočekali sovjetski instruktori i mehaničari koji su obučavali egipatske posade. Tih 48 lovaca raspoređeno je u u dva novoformirana skvadrona - 40 i 47 skvadron 7 vazduhoplovne grupe tadašnjeg Ratnog Vazduhoplovstva Ujedinjene Arapske Republike (RV UAR).
Isporuka vazduhoplova se nastavila i tokom 1962 i 1963. pa su se stekli uslovi za formiranje još dva skvadrona - 43 i 45.
Početkom 1964.godine svaki od ova četiri skvadrona po smenama redovno je bazirao u bazi Meliz na centralnom Sinaju. Baza Meliz na zapadu je poznata pod nazivom Bir Gifgafa ili kako je izraelci nazivaju Refidim. Te godine Meliz je postala aktuelna kao glavna baza odakle su egipćani odnosno RV UAR vršili sve češća presretanja izraelskih izviđačkih aviona koji su nasilno ulazili u egipatski vazdušni prostor. Takođe, vazduhoplovni kapaciteti u toj bazi iz dana u dan su se pojačavali zbog sve većih zaoštravanja odnosa egipta sa SAD povodom otvorene podrške izraelu i krize oko DR Kongo na čiju stranu je stao egipat.
Nesrećni deblji kraj u ovoj priči izvukao je jedan ružni transportni avion Fairchild C-82A Packet. Taj avion inače nije bio mnogo popularan ni mnogo korišćen u americi a i u svetu ali je on poslužio kao osnova za projektovanje mnogo uspešnijih aviona koji su ga nasledili. Radi se o Fairchild C-119 Flying Boxcar i o francuskoj verziji Nord 2501 Noratlass.



Izraelsko RV kao veliki konzument zapadne tehnike kupio je francuske transportne avione Nord 2501 koji su mu isporučivani od 1960 do 1963. godine.
Istovremeno, baš u tom kriznom periodu zategnutih odnosa između izraela i amerike sa jedne strane i egipta i sovjeta sa druge, naftna kompanija John Mecom Oil Company iz Hjustona-Teksas koja je radila na potezu Libija-Jordan-Saudijska arabija bila je angažovana na revitalizaciji bušotina i naftnih bunara na bliskom istoku. Ta kompanija u to vreme bila je dosta poznata a pominje se podatak da je zauzimala treće mesto u svetu. To je ostvarila velikim donacijama i sponzorstvom američke administracije na čelu sa tadašnjim predsednikom SAD Lindonom Džonsonom.
Tog 10.decembra, C-82 ser.broja 45-57794 registrovanog kao N128E kompanije Mecom, poleteo je iz Amana u Jordanu ka Bengaziju u Libiji da bi pokupio neka hemijska sredstva potrebna za radove u Saudijskoj arabiji.
Kapetan aviona Vilijams Hojt imao je tehničkih problema da javi u Kairo o planu i maršruti leta preko Sinaja. Kako nije predao uobičajeni zveštaj, avion je poleteo ka jugu i luci Akaba a zatim je skrenuo ka zapadu (Sinaju) i ušao u egipatski vazdušni prostor. Pilot i dalje nije mogao da uspostavi radio vezu kada su iz baze Meliz poletela dva MiG-21F-13 koja su presrela letelicu. Ni oni nisu mogli da uspostave radio komunikaciju pa su preusmerili avion ka aerodromu u Kairu. Iako su identifikovali civilne oznake na letelici, avion je izgledao istovetno kao izraelski transporter Nord pa su piloti posumnjali u njegove namere i bili na oprezu.
Vilijams je sledio njihova uputstva i kada je bio na 70km od Kairskog aerodroma lovačka pratnja se udaljila i vratila u bazu kako je izjavljeno u izveštaju zbog nedostatka goriva. Međutim, iz nepoznatih razloga,Vilijams se predomišlja i okreće letelicu ka Aleksandriji i ulazi u međunarodni koridor za komercijalne letove. Ne držeći se kursa, Vilijams izlazi iz koridora na par kilometara i ulazi u zonu zabrane leta pod kontrolom RV UAR. Ubrzo avion presreće novi par MiG-ova ovaj put iz baze Inkas koji ispaljuje rafal upozorenja pored letelice. Avion iz nepoznatih razloga ne reaguje na upozorenje nakon čega piloti MiG-ova gađaju topovima avion nakon čega dolazi do paljenja jednog od motora a zatim i cele letelice koja se survala u jezero Idku nadomak Aleksandrije. Posada-pilot kapetan Vilijams i kopilot švedski državljanin Kjel Grup poginuli su na licu mesta. Tako se završio tragični let ružnog aviona a MiG-21 zabeležio svoju prvu vazdušnu pobedu.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • blake  Male
  • Počasni građanin
  • Pridružio: 27 Nov 2006
  • Poruke: 976
  • Gde živiš: HR

"...zabeležio je svoju prvu vazdušnu pobedu 10.decembra 1964.godine obaranjem američkog transportnog aviona u vlasništvu civilne kompanije."

Priznajem, očekivao sam reportažu iz zračne borbe...



offline
  • WS2 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 01 Okt 2012
  • Poruke: 4066

I da su imali f-4 , obaranje je bilo neizbezno

offline
  • Pridružio: 11 Dec 2010
  • Poruke: 2410
  • Gde živiš: Beograd

blake ::"...zabeležio je svoju prvu vazdušnu pobedu 10.decembra 1964.godine obaranjem američkog transportnog aviona u vlasništvu civilne kompanije."

Priznajem, očekivao sam reportažu iz zračne borbe...


Pa sta sad, on je trebalo da falsifikuje istorijske cinjenice samo zbog tvojih ocekivanja?

offline
  • blake  Male
  • Počasni građanin
  • Pridružio: 27 Nov 2006
  • Poruke: 976
  • Gde živiš: HR

Vojo, znaš da tako ne nastupam.
Tekst je vjerno prenesen iz originala, dakle sve historijske činjenice objavljene u njemu su točne.
Ukratko, dogadjaj koji bi danas nazvali klasični air-policing.
Prvo bojevo djelovanje MIG-a 21.
Zašto sam onako napisao, videći naslov: Prva vazdušna pobeda MIGa-21
Kad se pročita tekst - nema pobjede bez borbe...

Uostalom, i originalni tekst kaže:
"...You might therefore expect that the MiG-21’s first air-to-air kill occurred over Vietnam or the Middle East. In fact, the MiG’s first victim was a star-crossed oil-company plane blundering across Egypt."

Pa evo, predlažem da ovdje dodamo i ta dva dogadjaja:
2. Prvo zračno (vazdušno) borbeno djelovanje MIGa-21
3. Prva pobjeda MIG-a 21 u zračnoj borbi

offline
  • Pomorac
  • Pridružio: 11 Feb 2010
  • Poruke: 375
  • Gde živiš: Split

Ako se ne varam, dva Izraelska Dassault Super Mystčre B2, oborena 5.6.1967.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 959 korisnika na forumu :: 29 registrovanih, 8 sakrivenih i 922 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., acatomic, anta, bigfoot, DeerHunter, Georgius, hyla, Jakov01, Jeremiah, kuntalo, kybonacci, mikrimaus, milenko crazy north, Milos ZA, Mirage 2000N, Mitraljeta, moldway, nedeljkovici, nemkea71, nenad81, oldtimer, Oscar, Primus17, stegonosa, Vlad000, VP6919, wolf431, Wolfaim, YugoSlav