offline
- Pridružio: 27 Avg 2005
- Poruke: 159
|
Arhiva >> "Grad" pod zemljom
"Grad" pod zemljom
Obići objekat "ARK" - Atomsku ratnu komandu, lično i uživo, nešto je sasvim novo i drugačije od svega sa čime se do sada susretala reporterska ekipa "Prve linije". Našu malu novinarsku ekspediciju su, uz nas, sačinjavali i novinari televizije "Hayat", te kolege iz Federalnog ministarstva odbrane koji su također željeli napraviti zabilješku o objektu tajnog naziva "D-0". Šarolika družina je kombijem putovala ka adresi "bez imena", koja se 26 godina gradila i izgradila odmah do prigradskih kuća Konjica, a da za nju niko, baš niko, nije ni znao ni čuo. Kakvim velom tajne je ovaj objekat bio obavijen u prošlom sistemu, govori i podatak da je u toku radova na njemu iskopano preko 20 hiljada kubika materijala, a da niko nije znao šta se događa i gdje je sklonjena tolika zemlja.
Prvi susret sa našim domaćinima je nadomak "ARK-a", mekoliko kilometara od Konjica, a dočekuje nas kapetan Mesud Šadinlija iz 1. Korpusa Vojske Federacije Bosne i Hercegovine i upravnik Objekta narednika Dževad Faladžić. Po izlasku iz kombija zbor ekipe je, vojnički, u "vrstu", slijedi prozivka imenom i prezimenom, da se ne bi prošvercao kakav nenajavljeni "ilegalac". Priče koje smo čuli prije našeg polaska na zadatak, te savjeti starijih kolega koje su već posjetile ovaj objekat, "slike" stvorene u glavi, o svemu što nas očekuje, doveli su do toga da živci i bez našeg htijenja budu razigrani i napeti kao strune.
Vanjski izgled objekta u koji ulazimo ne obećava mnogo jer se nerazlikuje od izgleda prosječne bosanska kuće. kakve srećemo širom naše zemlje. Ali, samo na prvi pogled. Upravo ta zgradica kamuflaža je ulaz u tajni objekat bivše JNA koji je i predmet našeg posjete. Lukavo nema šta. Prvo, pravo iznenađenje čeka nas već na ulazu. Prolazimo kroz jedna, druga i treća pancirna vrata, zastrašujuće težine i debljine, kakva smo viđali samo u sefovima banaka... Ove metalne barikade nisu slučajno na ulazu, čelična vrata sa međuprostorima koji ih dijele imaju posebnu ulogu zračnih pretkomora za amortiziranje vanjskih udara. Posebno je zanimljiva priča narednika Dževada Faldžića i njegovog kolege Ćamila Omerovića, naših vodiča, koji nas kako na ulazu u "ARK", tako i tokom njegovog obilaska "snabdijevaju" pikanterijama bez kojih bi novinarska bilježnica, i pored viđenog, ostala prazna.
Labirint
Trostruka vrata se za nama nečujno zatvaraju i već smo u "zaštićenom dijelu" koji se prostire na 6.584 kvadratnih metara. Temperatura u objektu je vrlo prijatna i kreće se oko 21 stepen celzijusa uz konstantnu vlažnost od 65 - 71 promil, sve to naravno, kontrolirano i dozirano pomoću moćnih klima uređaja. Prve impresije, su dosta upečatljive, jer do tada nismo vidjeli ništa slično. Sve nam je nalik na komplicirani labirint. Hodnici su povezani, ali za laike je svaki isti, te je pravac kretanja nepoznanica za sve one koji nisu u "ARK-u" boravili duže vremena. Na plafonu su razapeti kablovi i žice raznih namjena i profila, a provedene su u sve sobe, čak i toalete. Najviše podsjećaju na žičanu paukovu mrežu.
Dok prolazimo prostranim, nepreglednim podzemnim hodnikom, na čeličnim vratima su još uvijek vidljivi jarko crveni pečati sa oznakama JNA, to su bile sobe u kojima su bili smješteni ratni planovi sa kartama i mapama za borbena dejstva za cijelu SFRJ. Tu su bile smještene najveće vojne tajne, koje su sistemski uništene paljenjem koje je trajalo puni mjesec dana.
Prva prostorija, je prostrana i svijetla sa pratećim uređajima na zidovima. Znači, u Glavnom operativnom centru smo, odnosno, komandnom mjestu tadašnjeg Štaba JNA. Dominiraju sredstva veze, velika telefonska centrala, pomoću koje se moglo stupiti u kontakt sa bilo kojoj jedinicom JNA lociranom na terenu. Namjena OC-a, bila je da primi i zaštiti najviše oficire, te im omogući uspješno rukovođenje i komandovanje Oružanim snagama, kako u ratu, tako i u drugim kriznim situacijama poput nuklearnog, biološkog, artiljerijskog ili nekog drugog napada.
Dvadeset dva zasebna sistema
Dok se krećemo hodnicima osvjetljenim neonima, saznajemo da je objekat građen 26 godina, od marta 1953. do 1. septembra 1979. godine, kada je djelomično završen i počeo sa radom. Pretpostavke su da vrijednost Atomske ratne komande sa pratećim sadržajem iznosi oko 4 milijarde i 600 miliona dolara ( 4 600 000 000 $ ).
Tako je, naime sredstava utrošeno u izgradnju i opremanje, što ga je svrstalo na treće mjesto najvećih investicija u bivšoj Jugoslaviji, odmah iza aerodroma "Željava" kod Bihaća, i luke "Lora" u Splitu. Sastoji se iz tri dijela: nadzemnog, podzemnog neštićenog i podezemnog štićenog. Kad nam je saopćeno da se nalazimo na 250 metara pod zemljom i pored poznatog novinarskog "garda", prisutnim se oteo uzdah i podpitanje, da li je u objektu moguć nestanak kisika i ostalih energenata neophodnih za život. Informacija koju smo dobili, umirila nas je, "ARK" posjeduje 21 zasebni sistem koji mu omogućava da "živi": veza, transformatori, agregati, klima uređaji, rezervoari, cisterne za gorivo, prečišćavanje otpadnih voda, zagrijavanje, sanitet, kuhinja...
Svi sitemi imaju rezervnu varijantu, odnosno, rađeni su sa svojim "blizancima", te nema bojazni od prestanka rada, tim više, što su za najznačajnija postrojeja bili uskladišteni i rezervni dijelovi Što se tiče kisika, nema nikakvih problema, jer su uređaji koncipirani tako da funkcionišu bez dotura zraka iz atmosfere - sami ga proizvode i obnavljaju.
Predsjednički blok
Objekat je prvenstveno namjenjen zaštiti od nuklearnog rata, te može da izdrži nuklearni udar od 30 kilotona bez ikakvih posljedica po lica koja borave u njemu. Maksimalno smještajni kapacitet je 350 ljudi koji istovremeno imaju uvjete za nesmetan život i rad, a bez kontakta sa površinom i najmanje štednje u bilo kojem segmentu mogu živjeti 14 dana. Naredni rejon za obilazak je i novinarima, naročito civilnim, najatraktivniji - Predsjednički blok. Namjenjen za smještaj porodice Broz i potpuno netaknut već duži niz godina. Naša mala ekspedicija je ubrzala korake sa nestrpljenjem iščekujući šta će vidjeti u toj eminentnoj rezidenciji pod zemljom. Ulazimo u objekat u objektu, dodatno zaštićen i uređen na 170 metara pod zemljom. Tapete na zidovima, etisoni i prateća oprema, slikovito nam govore da se nalazimo u prvoj klasi objekta "ARK". Obilazimo sale za sastanke, spavaću sobu sa bračnim krevetom na kojem su još uvijek najloni, tevrlo moderno kupatilo i radu sobu. U sanitarnom bloku, zatičemo sve na svom mjestu, ubruse za ruke i toaletni sapun su još uvijek iz sedamdeset i neke. Potom slijedi niz indentičnih soba, opremljenih krevetom, radnim stolom i sredstvima veze. Rezervisane su bile za ličnu predsjednikovu pratnju. Kuhinja i sanitet su posebno poglavlje. Kuharima je na usluzi bila najsavremenija aparatura, te srebreni pribor za jelo, dok se sanitarni blok bolnica u malom, sa operacionom salom i rendgen amaratima koji su obezbjeđivali i najteže ljekarske intervencije.
Nešto skromniji dezen tapeta i etisona, znak su nam da smo izašli iz objekta u objektu, te obilazimo centar veze, rezervoare za vodu kapaciteta 170 kubičnih metara i dolazimo do energetskog srca "ARK-e", transformatora za proizvodnju električne energije. Iako je "ARK" neuništiv spolja, njegov tadašnji korisnici su ga pokušali uništiti iznutra, upravo u energetskom dijelu koji je i najosjetljiviji. Pripadnici tadašnje JNA, dobro su znali kakav je značaj ovog objekta, te ga ni po koju cijenu nisu htjeli ostaviti u rukama Armije BiH. Uništenje je planirano sa četri i pol tone razornog trotila, koji se trebao aktivirati pozivanjem određenog telefonskog broja sa pratećih objekata. Zahvaljujući ljudima koji su Bosnu i Hercegovinu nosili u srcu, a prije svih penzioniranom pukovniku Vojske Federacije BiH Šerifu Grabovici, to se nije desilo. Pripadnici Armije BiH 11. maja 1992. godine objekat preuzimaju od pripadnika JNA i sačuvaju ga do danas sa kompletnim inventarom kakav je bio po njegovom puštanju u rad.
Posjete mnogobrojnih delegacija
Tri izlaza iz ovog objekta predviđena su za slučaj nužde. Mi smo se, ipak , po završetku našeg obilaska uputili ka glavnom izalazu, prepuni različitih dojmova.
Brojne delegacije koje dolaze u posjetu odaju priznanje pripadnicima Vojske Federacije BiH za njhov doprinos u održavanju ovog objekta. Dolazili su mnogi, svi oduševljeni viđenim. Nitko ne ostaje ravnodušan.
|