AKKORD

AKKORD

offline
  • Zidam zgrade i fasade ......... I armiram, betoniram. Utovaram, istovaram i nikad se ne odmaram.
  • Pridružio: 14 Dec 2005
  • Poruke: 26749
  • Gde živiš: Na istoj adresi ali promenih četiri države

Uvodnu reč o aparaturi AKKORD ću prepustiti našoj živoj legendi Zoltanu Daniju.

Citat iz intervjua za "Svedok" : [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Citat:Svedok: Sudeci po ucinku 3.raketnog diviziona, NATO agresiju ste docekali "kao zapeta puška".

Zoltan Dani: Obuka na raketnim sistemima je vrlo komplikovana i složena. Sticajem okolnosti, NATO agresiju smo docekali u top formi. Rasporedivanje ratnih materijalnih rezervi završili smo ranije nego druge jedinice, pa smo se, vec u februaru, maksimalno posvetili obuci. Tražio sam od komande tzv. "akord". Komandno mesto nije bilo dovoljno obuceno, a on je kljucan za efikasnost i uigranost jedinice. "Akord" je uredaj, koji kad se prikljuci na radarski sistem, na ekranu pomogu elektrinskih signala, simulira razne vrste napada iz vazduha. Uvežbavali smo po ceo dan i noc. Znajuci da nam preti agresija, tražio sam od posada da se "akord" maksimalno iskoristi, da budemo što spremniji. Shvatili su me više nego ozbiljno. Takmicili su se koja ce grupa bolje i brže da izvrši zadatak. Posle desetak dana moj komandant, pukovnik Lazovic me obavestio da "akord" može kod nas da ostane još dve nedelje, jer ostale jedinice nisu završile preseljenje, tako da smo neplanirano imali dva ciklusa uvežbavanja, od po 15 dana. Trudili smo se da sve završimo za najviše 20 sekundi, da ne udemo u 21. sekund. Znali smo da, ako prebacimo 20. sekund, postoji velika mogucnost da nas napadac otkrije i gada protivradarskom raketom. Zacrtali smo da se otkrivanje i tzv. rucno pracenje aviona završi za pet, a sve ostalo za najviše 15 sekundi. Uspeli smo. U mart smo ušli u top formi, kao sportska ekipa pred Olimpijadu.




AKKORD je Aparatura Kvalitetne Kontrole Operatora Raketnog Diviziona

Namenjen je za obučavanje i kontrolu obučenosti posluga raketnog diviziona za izvršenje gađanja. Uređaj zapisuje celokupni rad posluge za praćenje :
- položaj preklopnika i prekidača
- položaj markera dalje i bliže granice zone uništenja
- položaj markera susreta u zoni
- način praćenja cilja
- kosu daljinu, azimut i visinu cilja, broj ciljeva, tekuće vreme i
- izrađuje signal "cilj uništen"

Na osnovu zapisanih podataka u aparaturi AKKORD vrši se ocenjivanje rada operatora i posluge raketnog diviziona.
AKKORD omogućava istovremeno imitiranje šest ciljeva u vazdušnom prostoru sa nezavisnim programom za svaki cilj. Od šest ciljeva jedna cilj može da imitira protivradarsku raketu ili lažni cilj. Ciljevi mogu biti postavljači smetnji (aktivne i pasivne), a u formaciji pojedinačni ili grupni.

TT karakteristike ciljeva koje stvara aparatura AKKORD :
- horizontalna daljina 0 - 350 km
- visina 0 - 40 km
- azimut 0 - 360 stepeni
- ugao kursa 0 - 360
- mesni ugao 0 - 90
- brzina (m/s) : 0, 100, 200, 300, 400, 500, 550, 600, 650, 800 i 1000
- preopterećenje 0 - 10 g
- ugao pikiranja 0 - 75 stepeni




unutrašnjost aparature AKKORD



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 19 Feb 2006
  • Poruke: 11149
  • Gde živiš: Banja Luka

@....

Zanimljiv simulator, ali glomazan. Nije ni cudno...sovjetsa proizvodnja Smile
Sudeci po TT podacima simulira realne uslove.
Ono sto mene zanima je izgled pokazivacke grupe.



offline
  • Pridružio: 17 Feb 2010
  • Poruke: 427

Da li se u samom AKORDu vezba napad na ciljeve ili se AKORD prikljucuje na komandno mesto sistema S-125 (umesto radara npr.), pa se vezba izvodi iz komandnog mesta sistema ?

offline
  • Pridružio: 27 Jul 2006
  • Poruke: 2084

^ Прикључује се на командно место дивизиона, тј УНК кабину.

offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 6152

Trenažer “AKKORD-75” (5G98)

Geneza razvoja trenažera Akkord-75

Analiza razvoja i obuke osnovnih jedinica PVO u bivšem SSSR-u 1960-ih godina pokazala je da jedinice nemaju dovoljno resursa za obuku kadrova u borbi protiv neprijateljskih sredstava za vazdušni napad. Zbog toga su preduzeti koraci na izradi simulatora (trenažera) koji bi obezbedio reprodukciju vazdušne situacije u skladu sa stepenom razvijenosti opreme i taktike neprijateljskih sredstava za napad iz vazdušnog prostora. Stalno usavršavanje taktike upotrebe borbenih aviona potencijalnog neprijatelja, posebno Sjedinjenih Država, nametnulo je potrebu formulisanja konkretnih preporuka u obuci borbenih posada kako bi se povećale njihove borbene sposobnosti pri odbijanju napada neprijatelja iz vazdušnog prostora korišćenjem najnovije taktičke pretpostavke pri razbijanju sistema PVO.

Da bi se obezbedila obuka posada za borbu protiv sredstava za napad iz vazduha (SNV) u teškim uslovima u kojima ciljevi koriste velike protivraketne manevre i manevre protiv sistema upravljanja vatrom i sve vrste aktivnih i pasivnih ometanja, 1960. godine izvršena je analiza posedovanja tehničkih sredstava za obuku posada za borbu protiv neprijateljskih SNV-a.

Iste godine formiran je tim za utvrđivanje i analizu nedostataka u organizaciji borbenog rada borbenih službi u protivavionskim raketnim jedinicama. Tim je izradio zaključke u vezi sa organizacijom i potrebama izvođenja borbenih dejstava raketnih snaga. Godine 1962., na osnovu zaključaka izvedenih u vezi sa obukom osoblja za borbu protiv neprijateljskih SNV-a, razvijene su pretpostavke za trenažer pod nazivom Akkord-75.

Godine 1965. stvoren je prototip trenažera Akkord-75, a 1971. usvojen je kao deo opreme jedinica PVO SSSR-a. U završnoj fazi, trenažer Akkord-75 je prilagođen za borbenu obuku za komplete S-75 Volhov i S-125M Neva - Akkord-75/125.

Osnovna namena trenažera Akkord-75/125 bila je obuka operatera protivvazduhoplovnih raketnih sistema S-75 i S-125 za borbu protiv neprijateljskih sredstava vazdušnog napada, uključujući manevrisanje i ometanje.

Trenažer Akkord-75/125 koji se koristi u svakodnevnim operacijama vojnika obezbedio je dovoljnu obuku za protivvazduhoplovne raketne sisteme S-75 i S-125 za efikasnu borbu protiv neprijateljskih SNV i značajno, za oko 40%, poboljšao sposobnost borbe protiv ciljeva u teškim borbenim uslovima i istovremeno razvijao navike koje omogućavaju značajno smanjenje vremena potrebnog za pripremu podataka za gađanje.

Drugi trenažer bio je Akkord-200 za obuku borbenih posada protivvazduhoplovnih raketnih sistema S-200 Vega. Prototip trenažera nastao je 1973. godine. Zbog troškova ovaj trenažer nije usvojen u jedinicama PVO. Na osnovu pretpostavki trenažera Akkord-200, 1994. godine je kreiran višekanalni trenažer Akkord-300 za obuku operatera protivvazduhoplovnih sistema S-300P.

Akkord - izgled i mere poluprikolice sa opremom:



Karakteristike i tehnički podaci trenažera Akkord-75/125 (5G98)

Trenažer Akkord je omogućio proveru nivoa obučenosti borbenih posada raketnih sistema S-75 i S-125 u oblasti borbenog rada za simulirane namene u skladu sa tada važećim standardima i normama.

Svaki trenažer Akkord-75/125 imao je sledeće mogućnosti:

- jednovremeno simuliranje 6 vazduhoplovnih ciljeva
- emitovanje pasivnih ili aktivnih smetnji sa bilo koje mete;
- podešavanje veličine ciljne "pačke" (oznake) na indikatorima dok ne nestane;
- simuliranje ciljeva na visinama od 0 do 35.000 m
- određivanje brzine ciljeva od 0 do 800 m/s;
- snimanje borbenog rada na studijskom magnetofonu kojim je bio opremljen Akkord;
- simulacija kopnenih i površinskih ciljeva;
- dodeljivanje parametara leta ciljevima na kursevima približavanja ili udaljavanja

Nivo obučenosti osoblja diviziona / puka dat je prosečnom ocenom iz:

- KF (kontrola funkcionisanja raketa);
- KF (kontrola funkcionisanja raketnog diviziona);
- borbeni rad raketnog diviziona;
- RS snimanje (tačnost praćenja cilja od strane operatora ručnog praćenja);
- teorijska znanja operatora i tehničara;
- odbijanje jedno-ešalonskog prepada (komandovanje i određivanje ciljeva samostalno od strane komandanta borbene smene);
- odbijanje vazdušnog napada u centralizovanom sistemu (komandovanje i dodela ciljeva od strane nadređenog koje treba da uništi);
- zadaci na poligonu za obuku.

Zbirna procena za pojedinačna pitanja omogućila je objektivnu procenu nivoa obučenosti osoblja na proveravanoj raketnoj jedinici.

U praksi je to izgledalo ovako. Kabine trenažera Akkord bile su povezane sa raketnim kompletom (kabinom UNK - Stanica za vođenje raketa) na način da su mete koje je izdao Akkord bile vidljive na pokazivačima oficira za navođenje i pokazivačima operatora za ručno praćenje (RS), kao i na prenosnom indikatoru kružnog osmatranja (VIKO) stanice za primarnu detekciju i pretragu P-18, koji je u potpunosti odražavao realnu vazdušnu situaciju tokom borbenih dejstava.

Sa tehničke tačke gledišta, trenažer je bio povezan sa kabinom RKU za električno napajanje. Trenažer je bio opremljen posebnim konektorom postavljenim ispod UV ili UNK kabine, preko kojeg su signalni kablovi bili povezani sa kabinama. Međutim, bilo je dovoljno spojiti jedan koaksijalni kabl na osmatrački radar P-18 koji je slao ciljni signal na P-18 i preko njega na izdvojeni pokazivač (VIKO) do UNK kabine (Stanice za vođenje raketa).

Komandant diviziona je vizuelizovao celokupnu vazdušnu situaciju na svom VIKO-u, simuliranu od strane trenera Akkorda. Nakon donošenja odluke o uništenju cilja, osoblje trenažera Akkord je imalo punu kontrolu nad procedurama vođenja borbenog rada u divizionu i vršio objektivnu kontrolu da li je cilj pravilno praćen i da li je gađan u skladu sa pravila snimanja. Ako su svi uslovi bili ispunjeni, meta je „nestala“ (na svim indikatorima displeja gde je bila vidljiva) kao da je zaista uništena.

Prilikom procene borbenih performansi divziona / puka opremljenog opremom Akkord-75/125 objektivno su utvrđeni sledeći parametri borbenih performansi:

- vreme iniciranja zračenja od strane SNR (stanice za vođenje raketa);
- vreme detekcije cilja prema SNR;
- SNR tip operacije;
- metoda vođenja;
- brojevi kanala kod lansiranja raketa;
- vreme lansiranja raketa;
- vreme borbenog rada;
- način praćenja cilja po koordinatama;
- vreme kada raketa stigne do cilja.

Kao i:

- daljinu do cilja u trenutku lansiranja projektila;
- kontaktna udaljenost prve rakete sa ciljem;
- udaljenost do bliže i dalje granice zone uništenja;
- vreme, rastojanje, azimut, visina cilja u trenutku detekcije od strane osmatračkog radara

Prilikom određivanja ostalih parametara bilo je moguće koristiti snimanje svih komandi i govornih izveštaja.

Na odgovarajućoj tabli bili su prikazani i sledeći podaci, koji su pružali informacije o tome da osoblje komandnog mesta poštuje pravila gađanja i uputstva za borbeni rad:

- broj raketa na pripremi;
- omogućavanje sinhronizacije lansirnih rampi;
- sinhronizacija lansera u pojedinačnim kanalima;
- uključivanje H<5 (H<1);
- uključivanje prekidača “BORBENA OPERACIJA”;
- uništavanje mete sa određenom verovatnoćom.

Akkord V.1.5 kompjuterski program:



Treba dodati da je dodatne podatke mogao prikupiti i komandir trenažera, koji je tokom gađanja mogao da zabeleži parametre koje nije zabeležila oprema sistema PVO, a to su: vreme, azimut, rastojanje i visina prve rakete koja je naišla na cilj. Pored toga, obavljao je i svoje osnovne dužnosti, odnosno obezbeđivao je pravilnu organizaciju rada tokom simuliranog naleta i snimanje borbenog rada na dokumentacionoj opremi.

Akkord - pogled u unutrašnjost kabine:

offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4982

Akkord 200



offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 6152

@Gargantua

Još da "iskopamo" negde AKKORD-300, da "kompletiramo" sve.... Wink

offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4982

Eh, dvestotka je kako za sada ispada poslednji Akkord.
Koliko sam našao stvari su promenjene jako malo može da se nađe i ispada da postoje dva sistema Tembr M i Jutro-3SV.

Citat:
"Утро-3СВ" - автоматизированный комплекс тренажа и объективного контроля боевых расчетов

Назначение:

Используется для индивидуального обучения и тренировки операторов РЛС и КП подразделения, а также для комплексной тренировки взаимодействия и слаживания расчета подразделения без использования летных средств и излучения энергии. Автоматизированный комплекс тренажа (АКТ) рассчитан на работу одновременно по трем каналам со следующими изделиями:
- РЛС – 35Н6, 9С18М(9С112), КП-9С467-2(9С467-3);
- РЛС – 39Н6, 9С18М(9С112), КП-9С467-2(9С467-3);
- РЛС – 1Л13, 9С19, 9С15,КП-9С467-3.



Комплекс обеспечивает широкие возможности моделирования массированных ударов средств воздушного нападения с воспроизведением оперативно-тактических и летных характеристик, способов боевого применения различных самолетов, вертолетов, беспилотных летательных аппаратов, баллистических, крылатых и противолокационных ракет в условиях радиолокационного и огневого подавления, полетов на малых и предельно малых высотах, маневров по курсу и в большом диапазоне высот и скоростей. Позволяет производить по принятой от КП (9С467-2, 9С467-3) информации оценку работы как отдельных операторов по назначенным объектам, так и боевого расчета подразделения в целом.

Технические характеристики:

Количество имитируемых целей до 160
Параметры трасс движения:
имитируемых целей:
дальность, км до 400
высота, км 0,025 – 100
скорость, км/ч 100 – 7200
ЭПР целей, м2 0,06 – 100
Максимальное количество
постановщиков активных помех 40

"Тембр-М" - унифицированный тренажерный комплекс

Назначение:

Используется для подготовки и слаживания боевых расчетов ЗРС С-300П (тренажер 16Ю6М) всех модификаций и ЗРПК "Панцирь-С"(тренажер 16Ю6С) к действиям в сложных условиях воздушной и помеховой обстановки. Тренажер обеспечивает:
- получение необходимых теоретических знаний для правильной организации, подготовки и ведения боевых действий;
- автоматизированную подготовку исходных данных по имитированному удару СВН противника требуемой категории сложности в соответствии с Курсом стрельб ЗРВ; - проведение автономных и комплексных тренировок боевых расчетов на штатных рабочих местах во всех режимах работы по единой для всех РЭС имитируемой воздушной и помеховой обстановке;
- документирование, контроль и автоматизированную оценку уровня подготовки боевых расчетов.

Cостав 16Ю6М:
- автоматизированная обучающая система;
- вычислительный комплекс тренажера;
- программное обеспечение тренажера;
- формирователи сигналов целей и помех;
- аппаратура сопряжения и связи тренажера со средствами ЗРС;

Основные тактико-технические характеристики:

Количество одновременно имитируемых целей в налете, ед.70/20
Количество имитируемых типов СВН, ед. 32
ЭПР целей, м 0,01 – 70
Виды помех - любые
Состав расчета для эксплуатации, чел. 3


[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

A ima i ovo:

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 6152

Akkord 75/125 u jedinicama Vojske Jugoslavije

Veoma vredan snimak Radio-televizije Srbije, emitovan davne 1993. godine, otkriva nam rad u kabini trenažera Akkord, koji se nalazi i danas u sastavu Vojske Srbije, a koristi se za uvežbavanje posada sistema PVO S-125M Neva.

Prema rečima (tadašnjeg) poručnika Ilije Vučkovića, jednog od starešina koje su tada bile zadužene za obuku uz pomoć trenažera Akkord, saznajemo i nešto od mogućnosti trenažera u praksi i vidimo prikaz na ekranima, koji simuliraju prikaz u kabini Stanice za vođenje, na pokazivačima Oficira za vođenje i operatora ručnog praćenja cilja u uslovima elektronskog ometanja.

Prikazaću to uz ilustracije.

Panel za izdavanje vazduhoplovnih ciljeva trenažerom Akkord-75/125:



Šumne smetnje, koje mogu biti i modulisane skenirajuće. Šumne smetnje imaju za cilj da zamaraju operatore usled treperenja i menjanja intenziteta svetla ekrana, što dovodi do naprezanja očiju i širenja zenica kod operatora, što ometa operatore u radu i dovodi do slabijeg praćenja i vođenja.





Sledeće smetnje su impulsne smetnje, koje mogu biti i po daljini i po uglu.
Izgled ekrana kod impulsnih smetnji po daljini izgleda ovako:



Dakle, prilikom poklapanja markera praćenja sa oznakom cilja, dolazi do odvajanja dela cilja po daljini i izgleda kao da cilj "beži" od markera. To bi moglo da dovede opet do zamaranja operatora i do propadanja praćenja.

Ista impulsna smetnja može biti i po uglu.
Izgleda ekrana kod impulsnih smetnji po uglu izgleda ovako:



Dakle, prilikom poklapanja markera praćenja sa oznakom cilja, dolazi do odvajanja dela cilja po uglu i izgleda kao da cilj "beži" od markera. To bi moglo takođe da dovede do zamaranja operatora i do neuspeha u praćenju.

Sledeći tip smetnje je pasivna smetnja. Na ekranima se vidi postavljač pasivne smetnje koja se pokazuje iza cilja na određenim parametrima. Ima za cilj da stvori "oblak" iza tog cilja i iza tog postavljača smetnje nailazila bi normalno neprijataljska avijacija koja bi ovim "oblakom" bila prikrivena.




Izvučeno iz tv priloga:

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 998 korisnika na forumu :: 76 registrovanih, 12 sakrivenih i 910 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Adaminho1985, ajo baba, amonsrb, Automaticar, babaroga, Badja, Ben Roj, Dambi, DeerHunter, denisnapast2015, doktor1964, DovlaODR, Dragan1998, dunavzed, Dzoni2412, Ezbuck, Gargamel008, goran.vvv, HrcAk47, istina, jalos, jarovitt, Jeremiah, K-1A, K2, Koridor, kybonacci, Lazarus, Legend1979, leopard83, Lj_ubo, loon123, LUDI, lukac, mercedesamg, Miki281, Milan Miscevic, Mis uz pusku, moldway, Mrav Obrad, mushroom, nemkea71, Nobunaga, oblivion, opt1, ostoja, Otto Grunf, Pangea, Petarvu, pfc74, ping15, pisac12, Plavi Jadran, PlayerOne, Povratak1912, Profesor_018, radza1, raf87, repac, sekretar, Smd, Srki94, stegonosa, Tas011, theNedjeljko, trajkoni018, tuja, Tumansky, vaso1, vidra1, Vlad000, VladaKG1980, voja64, volga.rus20, Yugol33, YugoSlav