Poslao: 04 Dec 2022 19:55
|
offline
- Kubovac

- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 12 Jul 2016
- Poruke: 6107
|
Američki simulatori radara i raketnih sistema PVO
Poznato je da se su SAD svojevremeno bavile "kolekcionarstvom" sovjetske protivvazduhoplovne opreme sa ciljem analize njihovih performansi ali i potencijalnih načina da kontra-merama onesposobe radarske sisteme, kanale navođenja ili makar im umanje efikasnost.
Tako je američka vojska došla u posed zaista impresivne kolekcije sovjetskih sistema PVO, kao što su sistemi Dvina/Volhov, Krug, Kub, Neva, Tor, Buk M1, S-200VE, S-300PS/PT/PMU, Osa-AKM, a postoje priče i da su se dokopali i prvobitne verzije sistema Pancir, a tu je i kolekcija i radarskih sistema kao što su P-12, P-14, P-15, P-35, kao i radarski kompleksi iz sistema S-300.
No vremenom, američka vojska je shvatila da veliki problem postaju i performanse tih sistema koji polako zastarevaju ali i održavanje - frekvenca upotrebe tih sistema tokom vežbi je često bila vrlo velika pa je delove za njih postalo gotovo nemoguće nabaviti, i ako ih pronađu na tržištu, enormno su skupi, a još skuplji su inženjeri koji moraju sve to da održavaju i podešavaju i drže u ispravnom stanju, a nisu iz SAD-a. Dodatni problem je predstavljalo i odsustvo tehničke dokumentacije na engleskom jeziku, te je i zbog toga, ceo posao bio dodatno otežan.
Na kraju je Kongres doneo odluku da je sve to postalo preskupo za održavanje, i zatražio od firmi da konstruišu simulatore, koji bi rekreirali rad poznatih PVO sistema sa kojima se amerićka avijacija može sresti.
Pa su tako nastali sistemi - simulatori, kao što je i dalje aktuelan simulator AN-MPS-T1 koji simulira rad radarske stanice za navodjenje i raketa sistema S-75, onda sistemi AN-MPQ-T3 koji su simulirali radar za navođenje sistema S-125 Neva i AN-MSQ-T13, koje verno predstavljaju rad CW radara sistema Kub za poluaktivno radarsko samonavodjenje a tu je i sistem ARTS-V1, koji treba da rekreira uslove rada radara sistema Buk, Tor i Osa-AKM.
Naravno, da bi bilo sve još realnije, tu su i dva prateća sistema za ometanje linkova i komunikacija aviona i zemlje te za ometanje radara na avionima, a to su EWITR sistem i AN-MLQ-T4 stanica za ometanje.
Postoji i sistem pod imenom Smokey SAM - simulator koji lansira nevođenu raketu, a koji treba dodatno da dočara realne uslove na poligonu tokom vežbi koji se koristi i kod NATO saveznika tokom vežbi.
Trenutno, američka avijacija koristi i zemlje saveznice iz NATO bloka koje poseduju sisteme kao što su S-200 i S-300, a to su Slovačka, Grčka i Bugarska, te da pošalje svoju avijaciju na vežbe u te zemlje, da bi imali što realnije uslove za trenažu.
Lockheed-Martin je 2019-e godine dobio ugovor za konstrukciju sistema ARTS-V20 koji bi trebao da simulira rad dalekometnih PVO sistema poput S-300/400, Bavar-373, HQ-9 i sličnih ali sistem još uvek nije ugledao svetlost dana.
Simulator RS PVO S-75M Volhov:
Simulator RS PVO S-125 Neva:
Simulator RS PVO 2K12 Kub:
Simulator OAR P-37:
Izvor: [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
Poslao: 04 Dec 2022 19:58
|
offline
- Kubovac

- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 12 Jul 2016
- Poruke: 6107
|
SAD su poslale "emitere pretnji" Ukrajini
"Emiteri pretnji" osmišljeni su da repliciraju pretnje na američkim poligonima, a Ukrajinci će ih koristiti da zbune ruske pilote, kaže šef USAF-a.
Emiteri simuliraju radarske emisije protivvazduhoplovne odbrane da bi se „aktivirali“ prijemnici radarskog ozračenja i upozorenja na ruskim taktičkim avionima. Potencijalno takođe privlače raketne napade na sisteme PVO protivradarskim raketama - kao takozvani mamci „ARM-pit" (mamci za protivradarske projektile).
Nema podataka o kojim se tačno sistemima radi, ali poznato je da je američka vojska došla u posed zaista impresivne kolekcije sovjetskih i ranih ruskih sistema PVO, kao što su sistemi Dvina/Volhov, Krug, Kub, Neva, Tor, Buk M1, S-200VE, S-300PS/PT/PMU, Osa-AKM, a postoje navodi i da su se dokopali i prvobitne verzije sistema Pancir, a tu je i kolekcija i radarskih sistema kao što su P-12, P-14, P-15, P-35/37, kao i radarski kompleksi iz sistema S-300.
Američko vazduhoplovstvo koristilo je i zemlje saveznice iz NATO bloka koje poseduju (ili su posedovale) sisteme kao što su S-200V i S-300PMU, a to su Slovačka, Grčka i Bugarska, te je slala svoju avijaciju na vežbe u te zemlje, da bi imali što realnije uslove za trenažu.
Lockheed-Martin je 2019-e godine dobio ugovor za konstrukciju sistema ARTS-V20 koji bi trebao da simulira rad dalekometnih PVO sistema poput S-300/400, Bavar-373, HQ-9 i sličnih ali sistem, koliko je do danas poznato, još uvek nije ugledao svetlost dana.
Ono što je sigurno i dostupno iz javnih izvora jeste da USAF poseduje mamce i simulatore za sisteme PVO kao što su Dvina/Volhov, Neva, Kub, Osa, Tor i Buk (prve verzije Tor i Buk), koje koriste Ukrajinske snage i svakako bi se mogli koristiti u namenu obmanjivanja ruske avijacije opremljene protivradarskim raketama.
Moguće je, ali nema potvrde, da USAF poseduju i slične simulatore za prve varijante sistema S-300PT/PS, jer su svakako imale prilike da se sa njima susretnu.
Višenamenski simulator ARTS-V1, koji, navodno, simulira radare RS PVO Volhov, Neva, Kub, Osa, Tor i Buk:
Izvor: [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|
Poslao: 09 Dec 2022 20:05
|
offline
- Toni

- SuperModerator
- Pridružio: 18 Jun 2008
- Poruke: 31564
|
Americki koje Ukri koriste.
Citat:The U.S. military has sent threat emitters, built to replicate aircraft and weapons for American pilots in training, to Ukraine to confuse Russian aircraft in the latest innovative way for the Pentagon to assist Kyiv.
U.S. Air Force Chief of Staff Gen. Charles Q. Brown Jr. says the low-cost emitters were built for ranges inside the U.S. but now are in the hands of Ukrainians. The emitters can replicate surface-to-air missiles and aircraft, and are a cheap, innovative way to further complicate the air picture for Russia.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|
|