Pojavom ruskog samohodnog cevnog PVO sistema ZSU-23/4 Shilka 60-tih godina americki vojni komandanti shvatili su da ne poseduju slicno sredstvo koje bi pariralo sovjetskom, a koje je u pogledu efikasnosti koje je pokazao u arapsko izraelskom ratu, amerikancima bio dovoljan signal za zvono za uzbunu.
Cinjenica i gorka je istina da amerikanci i nisu imali mnogo slicnih sredstava cevne artiljerije za razliku od sovjeta koji su izuzetno cenili, razvijali i uvodili te sisteme u masovnu upotrebu.
Prvi koraci na razvoju novog samohodnog protivavionskog oruda zapoceti su pocetkom 70-tih na zahtev americke armije.Tim sredstvom trebalo je zameniti tada vec "zastareli" americki sistem M163 20mm Vulkan.
U prvom krugu testirani su dvocevni sistemi 25mm sa vise vrsta sistema za upravljanje vatrom. Testovi su pokazali da je kalibar 25mm nedovoljan te se resenje trazilo u vecem kalibru.
1977 posle brojnih prototipova, varijanti i pokaznih vezbi, armija je u uzi izbor izabrala po jedan sistem firme Ford Aerospace i jedan firme General Dynamics koje su jedine zadovoljile trazene karakteristike u izboru za novi odbrambeni protivvazdusni diviziski sistem skracenog imena DIVAD (Divisional Air Defensive).
General Dynamics je predstavila dvocevni samohodni 35mm sistem sa borbenim kompletom od 600 granata. Identican sistem prezentovao je i Ford Aerospace samo sa vecim kalibrom - dvocevnim 40mm topom Bofors sa 698 granata u b/k. nazvan M-247 Sergeant York
General Dynamics-ov sistem je imao modifikovani mornaricki Phalanx radar a Ford je izabrao Westinghousov radar APG-66 koji se tada ugradivao na avione F-16.
Posle niza testova oba sistema, 1980-te armija se odlucila i na kraju izabrala Fordov sistem ocenivsi ga superiornim ocenama i karakteristikama. Ovo je ocigledno bila vise politicka odluka jer pokazace se da uprkos "odlicnim" ocenama, sistem je patio od niza nedostataka.
To se narocito odnosilo na samu tezinu sistema a sto se odrazavalo na pokretljivost.
Sam sistem montiran je na sasiju tenka M48A5 Patton koji je do uvodjenja u serijsku proizvodnju odavno bio zastareo jer vec tada postojao je Abrams kao i borbeno vozilo Bredli.
Po hladnom vremenu sistem je bio jos manje pokretljiv a elektronika je otkazivala i bila gotovo neupotrebljiva. Centralni kompjuter i radarski sistem za upravljanje vatrom patio je od niza sistemskih i softverskih gresaka koje su dovodile do potpunog blokiranja sistema. Neefikasnost se drasticno odrazila na pracenje i gadjanje ciljeva u VaP-u jer sistem za upravljanje vatrom jednostavno nije bio uskladjen sa nisanskim radarom !?!
Dolazilo je do otkazivanja hidraulike i niz sto krupnijih i sto sitnijih greski na celokupnom sistemu.
Ipak, vrhunac svega je sto se na kraju ispostavilo da je kalibar koji je izabran za Fordov model, nekompantabilan sa mnogim clanicama NATO!?! - naime, iako je kalibar 40mm standardan, uobicajen i rasprostranjen u mnogim zemljama i clanicama NATO alijanse, "ustanovljeno" je da je kalibar 35mm ipak podesniji i odgovarajuci za mnoge clanice NATO-a jer poseduju vucne PA topove upravo kalibra 35mm te nabavka samohodnog sistema kalibra 40mm bila bi samo jos jedna investicija koja ne obecava.
A cinjenica je i bila da ni posle pet godina od kad je sistem "pobedio" na testu nije usao u operativnu upotrebu iako je bila planirana narudzba za 618 sistema. U decembru 1986 ceo program je otkazan i do tada je proizvedeno svega 50 jedinica.
Sergeant York je "penzionisan" u startu i osuden na zaborav.Politicke igre i dodela poslova "ispod tepiha" nije mimoisla ni americku vojsku. Sistem je obecavao ali radilo se sve da se on ne pojavi onakav kakav je trebao da bude. Visoka cena, brojni nedostatci i vreme kad je superiorno i monopolski vladala Siljka "naredniku" je samo bio dodatni teret i karta za sunovrat.
50 proizvedenih sistema doziveli su da se danas retki malobrojni primerci mogu susresti samo ispred ponekog muzeja vojne tehnike jer je veci broj posluzio kao stacionarne mete za uvezbavanje americke avijacije.
|