offline
- Kubovac

- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 12 Jul 2016
- Poruke: 6154
|
Antibalistički sistem A-135 - ukratko, umesto uvoda
Antibalistički sistem A-135 čiji je razvitak započeo još u vreme SSSR-a, počeo koristiti u Rusiji od 1995. godine.
Sistem se sastoji od antibalistčkog radara za praćenje ciljeva i navođenjer raketa Don-2N i od 2 osnovna tipa antibalističkih raketa 53T6 i 51T6.
Antibalistički borbeni radar „Don-2N“ je stacionarni višenamenski radar sposoban da prati situaciju u vazduhu i bliskom svemiru. Stanica je takođe odgovorna za upravljanje sistemom gađanja protivraketne odbrane i navođenje projektila presretača. Radar je dizajniran za rešavanje niza složenih zadataka, što je dovelo do formiranja posebnog izgleda i sastava opreme.
Spolja, radar Don-2N je konstrukcija u obliku krnje piramide dimenzija cca. 140x140 m, visine više od 30 m. Po svemu sudeći, postoji i podzemni deo čije se dimenzije ne mogu proceniti. Na kosim površinama piramide postavljeni su fiksni aktivni fazni nizovi - prekriveni radio-transparentnim okruglim poklopcima prečnika cca. 18 m.
Prema poznatim podacima, stanica radi u centimetarskom opsegu. Dizajn i pozicija AFAR-a (Aktivne fazne antenske rešetke) omogućavaju kružni pogled po azimutu u širokom opsegu uglova elevacije. U osnovnoj konfiguraciji zračena impulsna snaga stanice dostigla je 250 MW. Osigurano je otkrivanje i praćenje bojevih glava raketa na udaljenosti od 3.700 km. Otkrivanje drugih ciljeva, u zavisnosti od njihovih parametara, vršeno je na visinama do 40 hiljada km. Tokom jednog od eksperimenata, stanica je uočila metalnu kuglu prečnika 50 mm sa udaljenosti od 500-800 km.
Obradu podataka u početku je vršio računar Elbrus-2. Takav superkompjuter bi mogao da prati oko stotinu različitih ciljeva i odvojenih bojevih glava i mamaca. Elbrus-2 je takođe razvio komande za sisteme za lansiranje i obezbedio navođenje presretača – do desetak u jednoj salvi. Ranije je više puta javljeno da će modernizacija radara uticati na stvarne radarske objekte i računarsku snagu. U stanici su ugrađeni savremeni uređaji i agregati poboljšanih performansi, kao i smanjenih dimenzija i smanjene potrošnje energije. Sve ovo je omogućilo optimizaciju performansi i operativnih karakteristika radara.
Antibalistička raketa 53T6 je u stanju da presreće dolazeće projektile na udaljenosti od 80 -100 km i visinama do oko 50 km. 53T6 je dvostepena raketa na čvrsto gorivo naoružana nuklearnom bojevom glavom od 10 kt.
Drugi tip antibalističke rakete je 51T6. Radi se o egzo-atmosferskoj raketi koja je u stanju da presreće dolazeće projektile na daljinama od 350-400 km i visinama do 700 km. Trostepena raketa na tečno gorivo naoružana je termonuklearnom bojevom glavom od 1 Mt i lansira se iz podzemnog silosa.
Inicijalne podatke o potencijalnim opasnostima, radar Don-2N dobija iz mreže radara za rano upozoravanje, među kojima se ističu stariji radari iz 60-tih godina prošlog veka Dnestr / Dnestr-M i Dnepr / Dnepr-M, a radi se o radarima koji za primarnu ulogu imaju praćenje satelita - radari iz porodice Dnestr, a u sekundarnoj ulozi i rano upozoravanje, odnosno koji imaju primarnu ulogu u ranom upozoravanju, a sekundarnu u praćenju satelita - radari iz porodice Dnepr.
Radari imaju domet od 1900 - 3000 km, zavisno od odrazne površine ciljeva.
Tu su i noviji radari iz porodice Daryal, uvedeni u upotrebu sredinom 70-tih godina prošlog veka. Radi o bistatičkom radaru, što znači da ima zasebne antene predajnog i prijemnog sistema.
Uvođenje radara za rano upozoravanje tipa "Daryal", započelo je sredinom 70-tih godina prošlog veka, ali nije bilo jednostavno zbog složenosti sistema.
Prvi kompleks je uveden između 1975. - 1977. godine, ali je bio na neki način "hibrid" sistema Dnestr-M, jer je koristio njegov predajnik, a prijemnik je bio sistema Daryal i razvijen kao aktivna fazna rešetka.
Sistem je i danas operativan, a poneo je naziv "Dougava".
Prvi kompletni radarski sistemi ranog upozoravanja tipa "Daryal" su bistatički radari sa aktivnim faznim rešetkama (AESA). Domet radar je do 6000 km, a radni opseg u VHF radnom području od 150-200 MHz.
Radari ranog upozoravanja tipa "Voronjež" su novi radari, namenjeni za rano upozoravanje na napade balističkim raketama iz različitih pravaca.
Radar je uveden u operativnu upotrebu tokom 2009. godine, a do danas je proizvedeno i u operativnu upotrebu uvedeno ukupno 8 kompleta. Radari postepeno zamenjuju starije radare za rano upozoravanje tipa Dnepr i Daryal, koji su već zastareli i skupi za održavanje.
Voronjež-M radi u metarskom (VHF) području, sa radnom frekvencijom od 150-200 MHz i dometom od 100 - 4200 km i visinom osmatranja do 4000 km.
Kod ovog radara postoje i dve modifikacije, jedna je Voronjež-DM koja radi u UHF talasnom području, a druga je Voronjež VP, koja isto radi u metarskom talasnom području, ali ima dvostruko veći broj rešetkastih segmenata (6) u odnosu na prethodnike.
|