offline
- Pridružio: 16 Okt 2008
- Poruke: 2254
|
Tragom vesti da je Ministarstvo odbrane UK potpisalo ugovor za nabavku novog PVO sistema, reših da otvorim i ovu novu temu, posvećenu FLAADS-u, tj. raketi CAMM.
FLAADS je jedan od ključnih projekata britanske vojske, usmeren na poboljšanje borbe protiv ciljeva u vazduhu i deo je UK Complex Weapon programa. Planirano je da sistem udje u naoružanje britanske vojske 2020-e godine.
FLAADS program se tehnološki naslanja na:
1) novi zajednički projektil-raketu CAMM (Common Anti-Air Modular Missile) za sva 3 roda vojske,
2) novi dvosmerni data-link CDL (Common Data Link) i
3) novi C2 (Command&Control) sastav koji će, kada ceo sistem jednom zaživi, biti identični za sve vidove i rodove britanske vojske.
Proizvodjač ne navodi koliko ciljeva istovremeno sistem može da gadja. Postoji podatak da je 75% softwarea za novi C2 sistem preuzeto sa C2 sistema Sea Viper (koristi se na razaračima klase Type 45, za kontrolu raketa Aster). Veruje se da novi C2 za FLAADS ima identične karakteristike kao Sea Viper, tj. da može da kontroliše lansiranje 8 raketa u 10 sekundi i da istovremeno gadja 16 ciljeva.
Takodje, očekuje se da će kopnena vojska kao primarni sensor koristiti radare Giraffe AMB.
Ovde namerno nije pomenut radar, kao osnova celog sistema, jer ideja je da podaci o cilju mogu doći do C2 sastava sa bilo koje strane, tj. bilo kojeg umreženog senzora u PVO sistemu, bez obzira da li se radi o radaru, termoviziji ili nekom drugom sredstvu za otkrivanje ciljeva u vazdušnom prostoru.
FLAADS će zameniti stare sisteme Sea Wolf Block 2 (mornarica), Rapier FSC (kopnena vojska, a na posletku verovatno i ASRAAM (vazduhoplovstvo).
Shodno nameni i načinu lansiranja, program rakete CAMM dobio je 3 ekstenzije:
- CAMM-L (L-land = kopno),
- CAMM-M (M-maritime = more),
- CAMM-A (A-air = vazduh)
Prilikom konstrukcije pošlo se od želje da se proizvede raketa koja je identična za sva 3 roda vojske, u cilju smanjenja troškova razvoja i logističkih troškova.
Sam koncept CAMM proizašao je iz studije koju je 2004-e godine sprovela MBDA, a koja se bavila potencijalnim naslednicima Rapier-a i Starstreak-a.
Osnovne tehničke karakteristike CAMM rakete:
- aktivna radarska glava za samonavodjenje
- data-link
- vertikalno lansiranje (kopnena i mornarička verzija)
- sverakursno dejstvo 360 stepeni
- "meko i hladno" lansiranje ("soft and cold launch") uz pomoć gasogeneratora i klipa koji izbacuje raketu do visine od 30-ak metara
- masa rakete 99 Kg
- dužina rakete 3200mm
- kalibar rakete 160mm (sa sklopljenim krilima)
- brzina 3 Maha (oko 1020m/s)
- maksimalni domet oko 25 Km, minimalni <1 Km
- za sada nema podataka o maksimalnoj visini dejstva.
Oko dometa za sada nema 100% tačnih informacija, jer proizvodjač navodi kako mornarička varijanta, CAMM-M pokriva 500 kvadratnih nautičkih milja, što u krajnjem računu i ne daje punih 25km (približno je 23 Km). Takodje, pojavile su se neproverene informacije da raketa može leteti i do 60km - ovde se verovatno radi o balističkom, a ne o efikasnom dometu.
Na donjem delu rakete, izmedju krila i izvoda raketnog motora, nalaze se bočni potisnici koji omogućavaju raketi CAMM izvanrednu pokretljivost.
Treba navesti da je raketa u mogućnosti da već u fazi hladnog starta, izlaska iz kontejnera i prvih 30m visine zauzme kurs ka cilju, u trenutku kada glavni motor još nije ni startovao. Ova činjenica ukazuje na to da CAMM ima veoma malu minimalnu zonu lansiranja, tj. može gadjati ciljeve koji su veoma blizu samog lansera. Prema podacima proizvodjača, minimalni domet je čak i kraći od 1000 m.
Raketa može biti u pojedinačnom kontejneru ili u quadra-pack, tj. zbirnom kontejneru za 4 rakete.
Slike sa testiranja u Svedskoj:
Tokom razvoja rakete CAMM dosta tehnologije došlo je sa već postojećeg projekta, rakete ASRAAM. Daljim razvojem CAMM-a, može se očikivati da će zameniti ASRAAM u britanskom RV.
Glava za samonavodjenje sa aktivnim radarskim tragačem omogućava zahvat cilja u svim meteorološkim uslovima, danju i noću, kao i uslovima jakog elektronskog ometanja. Ima indicija da je kao GSN iskorištena glava sa Meteora, koja opet vuče poreklo od MICA tragača.
"Mek i hladan" start omogućavaju raketi CAMM nekoliko prednosti u odnosu na slične konkurentske sisteme, poput VL MICA ili SPYDER (sa Derby raketom):
- sam sistem kontejnera u kome se nalazi raketa je znatno pojednostavljen, olakšan i smanjen, jer nema potrebe za dodatnim otvorima za odvodjenje izduvnih gasova prilikom lansiranja (primer VL MICA i njenog "ćunka" u svakom kontejneru),
- nema demaskirajućeg efekta, tj. demaskirajući efekt maksimalno je smanjen,
- zbog malog trzaja (pritiska na lansirnu platformu), male mase i dimenzija kontejnera, rakete CAMM mogu se koristiti sa manjih i lakših vozila i plovila, tj. kamiona klase 4t (FAP 1118) ili plovila veličine korvete,
- iz gore navedenog razloga, moguće je instalirati veći broj raketa na platform za lansiranje, tako da kamion nosivosti 4t nosi čak 12 raketa.
Podatke o cilju i potrebnoj korekciji putanje do trenutka kada GSN zahvati isti, raketa dobija putem dvosmernog data-linka nove generacije, a koji je zajednički za sva 3 vida. Radi se o "crnoj kutiji" koja se nalazi na teleskopskom nosaču odmah iza kabine kamiona.
Ugovor koji je ovih dana potpisalo MoD UK vredi 228M GBP. Njime se definiše nabavka sistema za kopnenu vojsku, tj. zamena Rapier-a. Znajući da kopnena vojska raspolaže sa 5 baterija Rapier-a, koji se menjaju "glava-za-glavu", tj. istim brojem novih sistema, možemo doći do zaključka da 1 baterija FLAADS-a košta prosečno oko 45M GBP (po današnjem kursu, 60M EUR).
|