Citat:The NAREW / CAMM ER cooperation with Poland really is a massive project. At 23 batteries, plus a 24th currently in the interim "Mala (little) Narew" configuration, that's 144 launchers. 8 missiles per launcher; 1152 missiles. That's all before building up a stock for reloading.
The UK has 4 batteries, with hopefully more to be formed in the future (it should really be real real high on the list of priorities); Italy is building up some 6 / 6,5 batteries-equivalents of its own (Italy calls battery what in UK/Poland is a fire group, aka half a battery).
Protivvazduhoplovni projektili CAMM-ER: kako Poljaci rade na proizvodnji ovog oružja
U okviru svog velikog prenaoružavanja, Poljska aktivno radi na sporazumima koji predviđaju lokalizaciju proizvodnje jednog ili drugog oružja, a danas MESKO S.A. (deo Polska Grupa Zbrojeniova, PGZ) priprema se za transfer tehnologija proizvodnje raketa dva veoma važna programa za zemlju, vezanih za PVO (protivvazduhoplovne rakete CAMM-ER), kao i raketne trupe i artiljeriju (navođena municija za Homar- A i Homar-K).
Što se tiče protivvazduhoplovnih raketa, reč je o CAMM-ER sa dometom većim od 45 km – Poljaci već imaju osnovnu verziju ove rakete u službi za svoje sisteme Mala Narev i u budućnosti Pilica+, a integrator projektila i dobavljač sistema upravljanja je upravo PGZ, a MESKO S.A. od 2020. snabdeva komponente za ove rakete.
Sistem "Mala Narev" je testiran. Na Centralnom poligonu Vazduhoplovstva u Ustki izvedeno, 22.06.2023. godine, prvo „borbeno-eksperimentalno“ gađanje ovog protivvazduhoplovnog sistema. Tri projektila CAMM ispaljene su na vazduhoplovne ciljeve i uništile ih:
Sistem MAADS: Kvalifikaciono gađanje sa raketom CAMM-ER
MBDA je 2023. godine izvela uspešno kvalifikaciono gađanje novog "Srednjeg naprednog sistema protivvazdušne odbrane" (MAADS), nove generacije raketnog odbrambenog sistema srednjeg dometa koji je razvio MBDA koristeći raketu CAMM-ER.
Italijansko vazduhoplovstvo će upravljati MAADS-om, zamenjujući sistem SPADA kao njihovu sposobnost protivvazduhoplovne odbrane kratkog dometa (SHORAD) i dobijajući nove kapacitete na srednjem dometu.
Proba je bila velika prekretnica: po prvi put je testiran i kvalifikovan modul Centra za detekciju (BMC4I Sirius sa razvijenim softverom), integrisan sa CAMM-ER raketom. U testu je korišćena meta dron koja simulira napad neprijateljske letelice na lanser, potvrđujući odbrambene sposobnosti i performanse kako rakete tako i čitavog sistema u integrisanom režimu.
CAMM-ER je raketa proširenog dometa nove generacije CAMM porodice raketa protivvazduhoplovne odbrane koju su razvile Ujedinjeno Kraljevstvo i Italija. Zameniće Aspide u sistemima protivvazduhoplovne odbrane italijanskog vazduhoplovstva i italijanske vojske. CAMM-ER je takođe integrisan u Albatros NG mornarički brodski sistem, koji se već prodaje u inostranstvu, kako bi se optimizovale sposobnosti flote bazirane na protivvazduhoplovnoj odbrani (NBAD).
CAMM-ER i CAMM su opremljeni naprednim aktivnim tragačem i sistemom „hladnog lansiranja“ (Soft Vertical Launch). CAMM-ER ima drugačiji aerodinamički profil i ima veći motor - koji je dizajnirao AVIO - da obezbedi proširen domet.