Stormer HVM Starstreak

Stormer HVM Starstreak

offline
  • RJ 
  • SuperModerator
  • Gavrilo Milentijević
  • Komandir stanice milicije Gornje Polje
  • Pridružio: 12 Feb 2005
  • Poruke: 36245
  • Gde živiš: ovalni kabinet



Stormer HVM (High Velocity Missile) Starstreak je britanski mobilni sistem protivvazdušne odbrane kratkog dometa, dizajniran da obezbedi mobilnu protivvazdušnu sposobnost brzog odgovora. Zasnovan je na platformi oklopnog vozila Alvis Stormer i opremljen je Starstreak High-Velocity Missile sistemom. Primarna uloga Stormer HVM je zaštita kopnenih snaga i ključnih instalacija od niskoletećih aviona, helikoptera i UAV.
Stormer HVM je važan deo sposobnosti PVO Britanske vojske od 1990-ih. Razvijen je kao odgovor na potrebu za mobilnim i efikasnim sistemom protivvazdušne odbrane kratkog dometa koji bi mogao da zaštiti kopnene snage i ključne instalacije od niskoletećih aviona i helikoptera.
Stormer HVM je još uvek u službi britanske vojske, a izvezen je i u Oman. Takođe, kao deo pomoći, u Ukrajinu je poslat nepoznat broj sistema Stormer Starstreak.
U januaru 2024. godine objavljeno je da je britanska vojska rasporedila Stormer HVM u Saudijskoj Arabiji kako bi se suprotstavila raketnim napadima i dronovima Hutskih pobunjenika.

Projektil Starstreak koristi jedinstven dizajn bojeve glave sa submunicijom u obliku tri strelice. Po dolasku u blizinu mete, submunicija se razdvaja, svaka sa svojim eksplozivnim punjenjem. Ovaj dizajn povećava verovatnoću uspešnog uništavanja mete. Svaka od tri strelice nosi malu ali moćnu bojevu glavu tandem punjenja dizajniranu da probije telo ili oklop mete pre nego što detonira glavno eksplozivno punjenje. Ova karakteristika povećava efiksnost projektila protiv letelica. Raketa može postići brzinu do 3,5 maha, što je čini jednom od najbržih raketa zemlja-vazduh kratkog dometa. Upravo ta brzina smanjuje vreme reakcije za neprijateljske avione i povećava sposobnost projektila da presretne ciljeve koji se brzo kreću. Ima efektivni domet od približno 7 kilometara.
Raketa Starstreak koristi kombinaciju laserskog navođenja i dvostepenog raketnog motora na čvrsto gorivo. Operater prati cilj pomoću nišanskog sistema i usmerava projektil laserskim snopom. Ova metoda navođenja "beam-riding" osigurava visoku preciznost i minimizira rizik od protivmera, kao što je elektronsko ometanje koje utiču na navođenje projektila.

Borbena stanica odnosno kupola Starstreak-a poseduje dva bloka od četiri Starstreak projektila spremnih za ispaljivanje. Dopunski komplet od 12 projektila je pohranjen je u vozilu.
Kupola omogućava rotaciju od 360 stepeni, omogućavajući posadi da brzo locira i gađa mete iz bilo kog pravca. Kupola poseduje sisteme za navođenje projektila i upravljanje vatrom.
Dva bacača dimnih granata postavljena su sa svake strane na prednjem delu vozila.
Na krovu vozila nalazi se Thales-ov (ranije Pilkington Optronics) uređaj-senzor ADAD.
ADAD je infracrveni termovizijski nadzorni sistem koji koriste jedinice bliske protivvazdušne odbrane, za otkrivanje neprijateljskih ciljeva aviona i helikoptera i usmeravanje sistema naoružanja u ciljno područje. Radeći kao IC sistem za pretragu i praćenje u talasnom opsegu od 8 do 14 mikrona, uređaj za uzbunjivanje je dizajniran da deluje protiv brzih niskoletećih ciljeva.



Stormer HVM je baziran na platformi lakog guseničnog oklopnog vozila Alvis Stormer.
Dizajn Stormera sastoji se od tri glavna dela s vozačem na levoj prednjoj strani, motornim prostorom na desnoj strani i transportnim odeljkom na stražnjoj strani.
Telo je izrađeno od zavarenih aluminijskih ploča koje pružaju zaštitu od malokalibarskog oružja i krhotina artiljerijskih granata.
Laki oklop obezbeđuje balans između težine i zaštite. Važno je napomenuti da Stormer HVM nije dizajniran da izdrži direktne pogotke iz teškog naoružanja ili protivtenkovskih projektila, jer je njegova primarna uloga da obezbedi mobilnu, agilnu i efikasnu PVO.
Vozilo ima tročlanu posadu, uključujući vozača, komandira i strelca.
Težina vozila iznosi 14 tona.





Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 6148

Britanski laki raketni sistem PVO Stormer u Ukrajini sa 2 tipa raketa

Već je navedeno da Stormer može nositi veoma brze laserski samonavođene rakete tipa Startstreak ali i nešto sporije rakete sa kombinovanim samonavođenjem tipa Martlet.

Na dnjim fotografijama možemo videti borbeno vozilo koje istovremeno nosi obe rakete i to kako se na fotografiji vidi 6 raketa tipa Martlet i 2 rakete tipa Starstreak.

Raketa HVM Starstreak (HVM - raketa velike brzine) se lansira iz lansirnog kontejnera. Buster odradi dok je raketa još u svom lansirnom kontejneru i poleće. Nakon 4 metra, aktivira se raketni motor i "nagura" raketu do brzine od oko 4 Maha. Sa prestankom rada drugog stepena, iz glave rakete se "lansiraju" odgovarajućim piropatronima 3 "pikada", odnosno 3 manje "raketice" koje onda takođe nastavljaju svoj let ka cilju navođene laserskim snopom uz aktiviranje po udaru u cilj.
Domet rakete Starstreak je od 0,3 km do 7 km, a kod modifikovane verzije Starstreak II i nešto preko 7 km.

Raketa LMM Martlet (LMM - laki višenamenski projektil) je opremljen kombinovanim sistemom navođenja, uključujući repne prijemnike laserskog ozračenja i optički tragač ispod prednjeg poklopca. Postoji nekoliko režima rada. Raketa takođe prati laserski snop. U završnom delu putanje uključuje se infracrveni režim tragača. Raketa nosi kumulativnu fragmentacionu bojevu glavu težine 3 kg. Aktiviranje b/g se vrši laserskim beskontaktnim osiguračem.
Martlet koristi dvorežimski motor na čvrsto gorivo, različit od motora na raketi Starstreak. Ubrzava raketu samo do 1,5 maha, ali obezbeđuje kontrolisan let od 8 km daljine. Pretpostavlja se da smanjenje brzine ne samo da je poboljšalo domet dejstva, već je i pojednostavilo proces upravljanja i navođenja.





Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1151 korisnika na forumu :: 67 registrovanih, 7 sakrivenih i 1077 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 33 bren, A.R.Chafee.Jr., ALEKSICMILE, ALEXV, Andrija 1993, Aristotle2002, Bacac, belov, Ben Roj, Berekin, bigfoot, bojank, boxbole, Buzdovan, Crazzer, Dambi, dankisha, debeli, Dioniss, Django777, Dovla 1980, drgnk, dule10savic, dunavzed, FOX, g0xy, galerija, gigi, goxin, Hardenberg, HPkopun, ikan, Istman, Jovan1983, knutveliki, kovacicbozo, Kubovac, lanishtefm, Magarac, Major Tankosić, mercedesamg, milanstankovic087, Milo97, Milometer, Milos ZA, milutin134, moldway, Mskok, operniki, opt1, pceklic, pein, Petarvu, Pilipenda, predragc, Prečanin30, radovanstojkov023, royst33, Seeker, Snorks, synergia, Vaske8990, Vlado82, Vrač, zoran77, Zukov, 79693