Citat:Аутори филма, чију продукцију потписује „Време филм“, су одговорни уредник недељника „Време“ Филип Шварм и Радослав Ћебић. Шварм је истакао да без подршке и сарадње с Министарством одбране и Војском Србије филм не би био ни реализован.
- Помогли су нам да добијемо наоружање и другу опрему важну за период 1914. године, а помогли су нам и у стручним консултацијама. Филм „Херој 1914“ је веома важан пројекат којим представљамо битан сегмент наше историје, истинито, објективно и поштено, и има едукативан и национални значај, нагласио је аутор.
Премијера филмског остварења заказана је за следећу годину, у оквиру обележавања века од почетка Првог светског рата.Филм „Херој 1914“ се не бави само историјским догађајима, већ обичним српским војником и условима у којима је извојевана једна од највећих победа уписаних у националну историју. У фокусу је судбина војника , сељака-хероја, најслабије опремљеног борца у Првом светском рату.
У Дому Војске Србије вечерас је одржана промоција документарног филма „Херој 1914“. Филм који говори о животу обичног српског војника, сељака, у првој години Првог светског рата ушао је у завршну фазу снимања.
...
О „Хероју 1914“ најисцрпније је говорио аутор филма Филип Шварм. Он је објаснио на која питања филм даје одговор: „Ко је био српски војник, одакле је, како је био обучен, где је јео, где је спавао, колико је дневно марширао, како је ратовао на Церу, како се борио на Дрини, како је победио на Колубари? У основи наш филм прати ток једног обичног српског војника.
Da ne otvaram posebnu temu, moze ja mislim i ovde da se okaci da ministarstvo odbrane pomaze u snimanju jos jednog dokumentarca o Prvom svetskom ratu.
Снимање филма „Србија у Великом рату"
Citat:На полигону Пасуљанске ливаде, током претходна четири дана, снимане су сцене борбених дејстава српске војске на простору Солунског фронта, играно-документарног филма и серије „Србија у Првом светском рату”.
Филм ауторке Слађане Зарић реализује се у сарадњи Радио Телевизије Србије и Министарства одбране односно Војнофилмског центра „Застава филм“. У филму и серији биће представљени најдраматичнији догађаји у бици на Кајмакчалану, Горничевској бици, животу на линији фронта и поласку у пробој. Све сцене базиране су на истинитим догађајима учесника рата, представљеним у књигама или описаним у ратним дневницима.
На Пасуљанским ливадама драматизују се борба на Церу, Колубари, повлачење преко Албаније и живот војника на Солунском фронту.
Према речима ауторке, пројекат представља хронологију Великог рата, што је веома захтеван подухват, јер обухвата период од четири године. Једна од идеја била је и едуковање народа о Првом светском рату.
- Филм ће бити веома поучан. Желела бих да тематику приближим младима који мало знају о томе. Циљ је да кроз атрактивне сцене и приказе тих предела покажемо публици како је изгледало у доба њихових предака. Снимали смо пут којим је српска војска ишла приликом повлачења и камерама забележили како је све то изгледало пре читав век. Били смо на Крфу, Кајмакчалану и Добром пољу – месту где је пробијен Солунски фронт, рекла је Слађана Зарић. Она је додала да је сарадња с Министартвом одбране, Војском Србије и ВФЦ „Застава филмом“ већ постала традиција и да је све боља.
Snimanje filma „Srbija u Velikom ratu"- Велику подршку пружиле су нам Трећа бригада Копнене војске и Специјална бригада, чији су припадници дали све од себе глумећи војнике у рату. Без икаквих проблема изводили су захтевне сцене, и успешно дочарали како је то изгледало пре 100 година. Сцене нису плод имагинације, већ веома реалне слике, изјавила је ауторка.
Заменик директора ВФЦ „Застава филм“ мајор Горан Иконић указао је на то да Министарство одбране и Војска Србије учествују у неколико пројеката поводом обележавања стогодишњице од почетка Првог светског рата.
- Овај пројекат је веома важан с обзиром да је наша војска наследник традиције славне српске војске са Цера, Крфа и Кајмакчалана. Снимање на Пасуљанским ливадама представља другу фазу овог пројекта. Прва је била снимање у иностранству, коју је одрадила екипа РТС-а, а последња ће се снимати у околини Београда, рекао је мајор Иконић.
Snimanje filma „Srbija u Velikom ratu"Редитељка Ивана Стивенс објаснила је да је било веома захтевно реконструисати борбе у Првом светском рату и да су ауторима, поред ишчитавања литературе, помагали војни консултанти и историчари.
Продуценти филма су Снежана Родић Синђелић и Добривоје Илић, директор фотографије Петар Вујанић, костимограф Биљана Михајловић, сценограф је Снежана Поповић, а војни консултанти Иван Мијатовић и Слободан Ђукић. Премијера документарно-играног филма и серије „Србија у Великом рату“ биће одржана за неколико месеци.
Допало ми се, сјајан тим, мада је играни део мало, ммм, шљампав. Назовите ме намћором, пицајзлом, али... Вечито неке ситнице, које упадају у око. Већина наших носи бајонет напред, у пар сцена међу ногама- глуми смоквин лист? Идеално за јуриш, још боље за залегање?