Citat:Već ste osuli drvlje i kamenje...ja sam već dao komentar zbog čega mislim da ima takve stavove...i to je njegovo pravo...uglavnom dopadaju mi se emisije koje radi po dokumentima striktno...to je super
On ima pravo na svoje stavove, a mi nemamo na svoje? Ili nemamo pravo da kritikujemo? To što se tbi ne sviđa kritika, ne znači da je drvlje i kamenje.
Jedna zanimljiva francuska tapiserija (333x516 cm) iz XVI vijeka sa prikazom kosovske bitke za koju ja nisam znao
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Reprodukcija na linku moze da se uveca.
Zanimljivo za evropsku tapiseriju tog vremena je prikaz srpskog patrijarha kako blagosilja prisutne medju kojima su Milica, princ Stefan, Miloš Obilić... U pozadini je prikaz turske vojske - lijevo gore u dolasku a desno gore nakon poraza u odlasku. Vojska je prikazana sa slonovima .
Da je sreće i države pa da se ovakve stvari otkupljuju sa ovakvih aukcija....
Nažalost, Goran Šarić spada u grupu pseudoistoričara.
U pitanju je lik koji iznosi hipoteze o Balkanu kao mestu gde se pojavila prva civilizacija i da je baš, gle čuda, bila srpska civilizacija. Iako iz Hrvatske, izgleda da mu je područje delovanja Srbija jer u Hrvatskoj i nema neko plodno tle za svoje nastupe.
Mada, kako stvari stoje, posle smrti Deretića, pojavili su se "naslednici" koji prete da ugroze Šarićeve pozicije u pseudoistoriji. U pitanju su Aleksandar Šargić i Aleksandar Mitić, dvojac bez kormilara, koji je već počeo sa svojim "poslom" i već su uspeli da se proslave svojim izjavama.
A ovo o broju vojnika od 100.000 u Kosovskoj bici, teško da pije vodu jer je za to vreme problem bila logistika. Ni ozbiljnije države nisu mogle da mobilišu toliki broj, a kamo li Srbija u tadašnjim geografskim okvirima.
Nekad davno sam čitao savim ozbilju i koreknu analizu nekog istoričara urađenu sistemom analogija sa bliskim godinama uglavnom posle kosovske bitke za koje postoje podaci i on je broj Turaka smestio u granice između minimalnih 44 000 i sasvim maksimalnih 52 000.
Otprilike se i danas operiše sa tim ciframa: Osmanlije oko 30.000 i Srbi oko 20-25.000.
Ako se gleda kvalitet-kvantitet: otprilike su obe vojske bile srazmerne, podjednake u pogedu snage. Što je i doprinelo takvom ishodu: Da su Srbi ostali i zaustave napad, a da se ovi povuku. Da su Osmanlije bili brojčano veći kao što govore kasniji osmanski izvori, sigurno bi oduvali Srbe i ne bi čekali sedamdeset godina (do 1459) na pad srpske države.