Za razlike od drugih koje su interesovali vitezovi i njihovo oruzje meni su kao malom bilo zanimljivije Nindže i japansko oruzje sto je bilo posledica gledanja filmova i citanja tada popularnih romana o izvesnom americkom nindzi tako da sam resio da otvorim temu koja se time bavi.
Samuraji su bili privilegovana plemićka vojnička kasta feudalnog Japana. Nosili su dva mača katana i wakizashi i slijedili su put časti, bušido
Ninđe, poznati još pod nazivom shinobi, bili su ratnici specijalizirani za gerilsko ratovanje, špijunažu, izvođenje različitih diverzija, otmice te zaštitu važnih objekata i osoba. Ninjutsu je naziv za umjetnost potajnog i način nevidljivosti.
Iako kada se spomene japansko oruzje vecine ljudi obicno pomisli samo na katanu japanci su sem nje koristili i drugo oruzje poput omiljenog oruzja Modesti Blejz, surikena i raznih neobicnih kopalja i oruzja sa lancima od kojih su neka bila smrtonosna kao i mac.
1. Kusurigama je pored nunčaka svakako najpoznatije japansko oruzje sa lancima. Ovo oruzje se sastoji od dva dela međusobno povezana lancima pri cemu se na jednom kraju nalazi kama a na drugom metalni deo za bacanje. Zbog mogucnosti prikrivenog nosenja koristile su je nindze kao i seljaci kojima nije bilo dozvoljeno da poseduju samurajski mac. Kusiragama je bila svestrano oruzje i mogla se u borbi upotrebiti na vise nacina. Zbog velike duzine lanca ratnik naoruzan kusiragamom je bio u stanju da izvede udarce u glavu i telo a da pritom ostane van dometa protivnikovog rucnog oruzja, dok se lanac prilikom borbe koristio za imobilizaciju nogu, ruku ili protivnikovog oruzja posle cega je obicno sledio brz napad kamom. Veština upotrebe kusiragame se zove kusarigama-jutsu.
2. Jos jedno neobicno japansko oružje preteca Kusirigame koje za razliku od nje nema kamu
3. Šuriken (jap. 手裏剣;, rukom skrivena oštrica) je tradicionalno skriveno japansko oružje koje se bacalo, a u retkim slučajevima moglo je poslužiti i za ubadanje. To je malo ali dosta naoštreno oružje razlicitog oblika, koje je moglo da stane u šaku. Zahvaljuci tome sto je imao ostrice na svim stranama bio je znatno laksi za upotrebu od noza za bacanje. Šuriken je najčešće bio dopunsko oružje katani a taktika upotrebe se sastojala od njegovog skrivenog nosenja i iznenadnog bacanja prilikom macevanja posle cega je sledio brz napad katanom. Veština rukovanja šurikenom zove se šuriken-džicu (en. shuriken-jutsu )
4. Naginata je japansko oružje koje je kombinacija koplja i maca sto mu omogucava da se koristi za secenje na slican nacin kao mac a da se pritom ostane van dometa neprijateljeve katane. Ovo oružje na motki su koristili presvega japanski ratnici samuraji a ne nindze jer zbog velih dimenzija bilo nepogonda za prikriveno nosenje. Osim među samurajima bilo je popularno i medju zenama ratnicama. Naginata je slična evropskom oružju zvanom glejv a se sastoji se od drvenog štapa na čijem vrhu je zakrivljena oštrica,
Naginata, kao i mnoga druga oružja, može biti pravljena u različitim veličinama kako bi korisniku najviše odgovarala. Generalno naginata je bila dugačka do 1,5 do 2,1 m. Oštrica je uglavnom bila iskrivljena. Kao i japanski mačevi naginata je imala izuzetno kvalitetnu oštricu, čak su neke naginate bile reciklirane od čuvenih katana. Naginata je takođe na suprotnom kraju od oštrice imala metalno ojačanje (uglavnom u vidu koplja), što je naginatu činilo efektivnim oružjem sa koje god strane se okrene. Veština rukovanja naginatom se naziva naginata-džicu (naginata-jutsu).