offline
- boksi

- Legendarni građanin
- Pridružio: 11 Jun 2008
- Poruke: 7836
|
Prilikom boravka u Francuskoj od 5. do 27. aprila 1910. godine Aleksandar Karađorđević, tada princ i prestolonaslednik Srbije, a kasnije kralj Jugoslavije, leteo je u avionu "flajer br. 1" čiju je licencu za proizvodnju francuska vlada otkupila od braće Rajt. Princ Aleksandar je, istovremeno, i to je sada konačno potvrđeno, bio prvi Srbin koji je leteo avionom.
Tekst: Čedomir Janić
U dugoj istoriji vazduhoplovstva u Srbiji, koja ove godine obeležava sto godina od prvih letova avionom na teritoriji današnje države, dugo se nagađalo ko je bio prvi Srbin koji je leteo avionom. Pretpostavljalo se da je to bio neko od oficira ili drugih zvaničnika koji su tokom decembra 1910. godine na Banjičkom polju kod Beograda leteli sa mladim ruskim pilotom Maslenikovom. Tek pre nekoliko meseci konačno je potvrđeno da se prvi Srbin vinuo u vazduh, u avionu, nešto ranije te godine, a da je to bio niko drugi do srpski princ i prestolonaslednik Aleksandar Karađorđević, budući kralj Jugoslavije. Bilo je to pre tačno sto godina, sredinom aprila 1910. godine.
O tome se i ranije govorilo, na osnovu jedne kratke notice objavljene u listu Politika aprila 1910, ali su tek nova istraživanja pokazala da je ta vest bila verodostojna i da se sa sigurnošću može tvrditi da je princ Aleksandar Karađorđević zaista leteo u avionu aprila 1910.
Ti novootkriveni podaci koje smo pronašli u francuskoj i austrougarskoj štampi, ali i u Arhivu Srbije, potvrđuju da je princ Aleksandar Karađorđević tokom boravka u Francuskoj od 5. do 27. aprila 1910. prihvatio ponudu jednog od najpoznatijih avijatičara toga vremena, grofa De Lambera, i da su na letelištu Vilakuble kod Pariza, Aleksandar i De Lamber leteli avionom "flajer br. 1". Značajno je da je to bio jedan od aviona koji su konstruisala i njime pilotirala braća Rajt. Licencu za proizvodnju "flajera 1." francuska vlada otkupila je od braće Rajt prilikom njihovog boravka u Francuskoj 1908. i 1909. godine, i na njima su, uskoro, leteli francuski piloti, među kojima i grof De Lamber.
Grofa De Lambera, koji se pročuo prvim letom oko Ajfelovog tornja, i koji je jula 1909. bio jedan od učesnika nadmetanja za prelet preko kanala Lamanša, princ Aleksandar je poznavao od ranije. Petnaestog ili šesnaestog aprila 1910, tačan datum još nije utvrđen, njih dvojica su se odvezli na letelešte udaljeno samo tri kilometra od Versaja, gde ih je čekao najpoznatiji avion u istoriji vazduhoplovstva, poznati dvokrilac koji nije imao točkove nego je poletao sa skijama, uz pomoć katapulta. Grof De Lamber i princ Aleksandar sedeli su jedan pored drugog, a komande leta su bile udvojene. Mada je krug koji su napravili oko letelišta iznosio samo nekoliko kilometara, bilo je to dovoljno da princ oseti draž letenja.
Ovaj događaj je pobudio veliku pažnju u tadašnjoj evropskoj štampi. Pored ostalih, bečki časopis Viner bilder, u broju 19 od 11. maja 1910. o tome piše:
"Prestolonaslednik Srbije u aeroplanu
Krunski princ Srbije Aleksandar, koji trenutno boravi u Parizu, može se podičiti da je prvi budući vladar koji je preduzeo let aeroplanom. U vazdušne brodove (cepelin) već je ušlo dosta moćnika, kao što se sećamo kralja od Virtemberga, visokog vojvode od Badena i mnogih drugih. Ali nestabilnom i nesigurnom aeroplanu nije još nijedan član neke kraljevske familije poverio svoj život. Prestolonaslednik Srbije, koji se već dugo veoma interesuje za avijaciju, obratio se u Parizu grofu De Lamberu sa molbom da ga ovaj uzme sa sobom na jedan let. Poznato je da je grof De Lamber avijatičar koji je pre nekoliko meseci obavio onaj senzacionalni let preko Ajfelovog tornja. Grof je s radošću prihvatio molbu mladog princa i obavio s njim jedan lep let. Ovde vidimo grofa i njegovog kraljevskog gosta u trenutku kad se njihov aeroplan diže u vazduh. Slika sa polja za letenje u Vilakubleu.”
Prestolonaslednik Aleksandar imao je još jedan istorijski let, i to u drugoj godini Prvog svetskog rata – 27. jula / 9. avgusta 1915, kada je kao vrhovni komandant srpske vojske posetio aerodrom na Banjici, sa kojega je od aprila te godine dejstvovala Francuska aeroplanska eskadrila. Ova jedinica, od dvanaest aviona "moris farman MF 11" upućena je u Srbiju kao saveznička pomoć posle velikih pobeda srpske vojske u bitkama na Ceru i Kolubari. Dobro obučena i opremljena, eskadrila je posle nekoliko vazdušnih pobeda brzo osvojila prevlast u vazduhu nad neprijateljevom avijacijom, a postigla je velike uspehe i u izviđanjima preko Save i Dunava. Kao Vrhovni komandant, Aleksandar je želeo da svojom posetom pripadnicima eskadrile lično oda zasluženo priznanje.
Tog 27. jula / 9. avgusta, prestolonaslednik je prvo izvršio smotru eskadrile, a zatim je na sopstveni zahtev, avionom farman leteo kao izviđač s kapetanom Lujom Polanom. Ovaj iskusni pilot uspeo je da sa strelcem Lastardeom 10. /23. jula obori jedan austrougarski avion severno od Beograda, iznad sela Borče, i tako ostvari drugu savezničku vazdušnu pobedu na srpskom frontu. Posle kratke pripreme "novog" izviđača, Polan je na visini od 1.500 metara nadleteo severni deo Beograda i liniju fronta iznad Ratnog ostrva, odakle su se jasno videle austrougarske fortifikacije i monitori na obali Dunava, zaklonjeni od srpske artiljerije iza Zemuna. Let je trajao 30 minuta.
Kasnije, kao kralj, Aleksandar Karađorđević je davao ogromnu podršku razvoju i civilne i vojne avijacije u Jugoslaviji.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|