Puno znamo o našoj novijoj istoriji ali o našim dalekim precima na znam skoro ništa.
Šta je nagnalo stare Slovene da krenu iz svoje postojbine i osvoje pola Evrope,kakvo su uređenje imali,kakvu taktiku i opremu su koristili u bitkama?
Bio bih zahvalan ako neko ima znanje o ovoj temi i želi da je podeli.
Herodot u svojoj Istoriji prilikom opisa pohoda persijskog kralja Darija na Skite (5 vek p.n.e.) u narode nad kojima su vladali Skiti spominje Budine i Neure, svetlokose narode koji su ziveli negde na podrucju danasnje Ukrajine i Rusije. To bi mogli biti preci Slovena, mada se zapadni istoricari uporno smatraju da su u pitanju ugro-finski narodi
Smatra se da je tokom prvih pet vekova nove ere prostor danasnje Poljske i baltickih drzava bio naseljen vecinom Germanskim narodima od kojih su najbrojniji bili Goti. Tako da mozemo smatrati da su se Sloveni u to vreme nalazili nesto istocnije.
Jordanes, istocnorimski istoricar zapisuje pricu o Božu, kralju Anta ,naroda koji se danas smatra slovenskim i koji je u to vreme ziveo u danasnjoj Ukrajini. Smatra se da je Boz pogubljen krajem 4. veka i to bi bio najstarijii poznati Slovenski vladar.
Krajem 4. i pocetkom 5. veka Huni proteruju germanske narode na zapad i jug, na teritorije Rimskog carstva, i time omogucuju Slovenskim narodima da se nasele u zapadnijim predelima, koje su do tada drzali germanski narodi. Smatra se da su Sloveni bili deo Hunske imperije.
Rimski diplomata Prisk, koji je na putu ka Atilinoj prestonici u danasnjoj juznoj Madjarskoj morao da predje Dunav navodi da su ga preko reke preveli iskusni brodari, koji su uzgajali proso i pili medovinu. Smatrajmo da su to Sloveni koji su se nalazili na levoj strani Dunava.
Posle Atiline smrti i raspada hunske imperije, Sloveni samostalno prelaze Dunav i tu pljackaju rimske provincije, i glavna uporista su im se nalazila u danasnjoj Rumuniji.
Dopuna: 22 Okt 2015 17:24
Sloveni su u ranim danima vazili za izdrzljiv i hrabar, ali izuzetno slabo naoruzan i siromasan narod. Nisu nosili oklope, rec mac i slem su preuzeli iz germanskih jezika. Nacin borbe im je bio izuzetno primitivan i zbog toga su bitke protiv iskusnih vojski mogli da dobiju jedino zasedama i borbama u sumovitim i brdskim predelima. Ziveli su pored reka i bili vesti brodari. Koristili su otrovne strele.
Primitivnost oruzja je dovela do toga da drugi, iako brojno slabiji narodi vladaju nad Slovenima iz prostog razloga zato sto su bili iskusniji i bolje naoruzani. Avari, konjanicki narod su dugo bili gospodari dunavskih Slovena. Koristili su ih u bitkama kao laku pesadiju ("topovsko meso") i kao inzenjerce u opsadama. Narocito su nastradali u avarsko-slovensko-persijskoj opsadi Konstantinopolja 626. U pomorskom napadu su koristili monoksile, camce napravljene od jednog debla. Jermeni su ih pobedili lukavstvom i besni kagan (avarski kralj) je naredio da se preziveli slovenski mornari pobiju!
Iako prvobitno slabo naoruzani, Sloveni su u balkanskim borbama i pljackama stekli veliko iskustvo i naoruzanje. U dodiru sa Gepidima i Avarima postali su izuzetno vesti konjanici, a u opsadama koriste veliki broj tada naprednih sprava. Desava se da pobedjuju brojnije, profesionalne carske vojske. U pohodu Velizara protiv gotskog kralja Totile u Italiji dobar deo njegove vojske cine slovenski federati (spominje se da su bili vesti u prikradanju i hvatanju "zivih jezika").
Dopuna: 22 Okt 2015 17:27
U Mavrikijevom Strategikonu, uputstvu za borbu protiv neprijatelja rimskog carstva se navodi kako se treba boriti protiv Slovena. Pohode treba preduzimati u zimu, kada je drvece golo i sanse za zasede su male.
Раде "Опеглани"!
Такав му је надимак из студентских дана.
Још онда ми је убацио црва сумње у стереотипна мишљења.
На махове ниси сигуран да ли је озбиљан, али, позива да га побију супротним доказима.
^^^
Na ART tv-u su bile odlicne njegove emisije, pre jedno 20 godina.
Mozda sam umislio, ali imao je i u skolskom programu na staroj RTBg emisiju nesto kao LINGVA, LINGVE ili tako nesto, i ta je bila dobra.
(Mozda sam pomesao nesto)
To на Арту му је била сјајна реклама за "Српско српски речник".
Знам да га је пет пута доштампавао.
Верао се по зидинама Калемегдана, искакао из римског саркофага...
Никако да му узмем књигу о Жрнову, а сећам се када је још сакупљао грађу.
radionica1 ::^^^
Na ART tv-u su bile odlicne njegove emisije, pre jedno 20 godina.
Mozda sam umislio, ali imao je i u skolskom programu na staroj RTBg emisiju nesto kao LINGVA, LINGVE ili tako nesto, i ta je bila dobra.
(Mozda sam pomesao nesto)
Imate te emisije na njegovom kanalu.