awathorn ::А оклопи и оружје, шта кажете на то?
Nista losiji od Igre prestola ili Vikinga.
U svim tim igranim serijama, sem stitova, vecina oklopa je toliko losa da predstavlja vise smetnju i opasnost, nego neki vid telsne zastite. Mada to nije poenta ovih serija.
Ovde su recimo veoma verodostojno prikazali oklop Francuza, dok je kod Engleza degradiran uglavnom na nivo jakni od viseslojne tkanine i eventualnu nesto pravog oklopa. Jedino sto deluje veoma uredno i u skladu s vremenom. Mada kontam da bi ona solidna metalna zastita oko vrata, tako nabacena van konteksta, predstavlja opasnost i smenju, pored nekakve zastite koju bi trebalo da pruzi. Oruzije je verodostojno uradjeno. TRba naci scene borbe.
https://www.youtube.com/watch?v=A-yZNMWFqvM
Igra prestola nije serija koja se bavi stvarnim likovima i događajima, odnosno nema ambicije da predstavi neki istorijski period, iako je zasnovana na kulturi srednjovekovne Evrope (i donekle Azije). Vikinzi su druga stvar, mada i jedna i druga serija ozbiljno fasuju u pogledu oklopa, s tm da se igra prestola u nekim detaljima popravljala kako je vreme odmicalo.
Što se tiče Braninog Henrija V, kostimi su takođe vrlo skromni, a kod oklopa su izmešali i babe i žabe. Krpež. Jedan odličan primer i kinematografsko delo koje je svima dalo domaći zadatak kada je reč o kostimima, a ponaosob oklopima je Henri V iz 1944. godine:
A što se tiče Nemanjića, oklopi su loše urađeni, dobrih detalja ima ali je celina ono što izgleda tragično. Primetio sam da neki statisti nose bolju opremu od glavnih glumaca, što je paradoksalno jer su glumci ti koji treba da budu u prvom planu, gde se vide detalji, a statisti upotpunjuju sliku. Samo jedan primer, gde su statistima davali replike šlema kneza Vaclava iz 10. veka, tip šlema kakav se koristio u periodu 10-12. veka, dok onaj Nemanjin vojskovođa Adam na glavi nosi šlem koji treba da predstavlja segmentni šlem, zastareo u 12. veku, i ne priliči jednom plemiću.
Pritom, ovaj statista desno izgleda bar 10 puta uverljivije nego siroti Adam. Čak ima i pancirnu kapuljaču, dok svi ostali šetaju uvijeni u marame i krpe, sa nekim okovratnicima od kože sa loše zanitovanim pločama od metala, koji vrat i ne pokrivaju, a ružni su do zla grdna boga (i prevaziđeni, koriste se kod nas poslednjih 50 godina). Zaključak je da su ovo pozorišni kostimi, i od toga se nije uopšte maklo. Oni sebe izdižu iz gomile, distanciraju se od Boja na Kosovu, pljuju po prethodnicima, a nisu ni makac odmakli.
I zašto sve mora da bude staro, prljavo i krvavo? Jel ljudima u srednjem veku falio hromozom pa se nisu prali uopšte? Neko ko je u stanju da napravi zlatni zapon humskog kneza Petra sigurno nije izgledao ni nalik ljudima u seriji Nemanjići. Kad ih vidiš ovako ofucane, da pomisli čovek da su izašli iz pećine, a ne da su ti ljudi gradili Đurđeve Stupove, Studenicu, Žiču ...
Ovo je možda najbolji odgovor za svakog ko se pita kako izgledaju kostimi i oklopi u Nemanjićima. Upravo ovako:
@Vazduhoplovac
Ovaj je pocepao Ironklad, kao originalni Ronaldo mrežu.
Poenta je u tome da akcenat mora biti na dobroj drami i scenariju, a ne toliko da se bakcemo oklopima i kostimima. Mada se mora priznati da je Henri V iz '44 izuzetan po tom pitanju. Vidim da kod vitezova koji se bore peške, zaštita kolena i potkolenica bočno ima čak ona perca ili jezičke. Ne znam kako se prevodi. Mislim da konjanici nisu imali tako naglasene. Posebno optimizovano za taj vid borbe. Moraću da pogledam još koju scenu.
GOT je užasan gledajući rešenja. Mešavina 500 godina razvoja oklopa i ničega, do nekih nebuloza. Mada se i u LOTR bore Rohan (XI vek) i Gondor (XIV vek).
Što se tiče kostima, treba se udaljiti od očekivanog. Dati slobode kreatorima. Pri čemu trba imati na umu šta su mogli nositi obični seljaci i zanatlije, a šta neki iz viših staleža. Vuna, tkanina (pastelne boje dostupne u nekom kraju, kako su pojedine oblasti, gradovi inače postali prepoznatljivi), možda koji komad kože i krzna. Velmože su se sigurno gledale odenuti u nove trendove sa vodećih dvorova. Mada treba napraviti razliku između neke zvanične ceremonije, skupova i prijema, te svakodnevnog života.
Dopuna: 05 Jan 2018 17:52
Sirius ::Ја лепо написах - да не знам, помислио бих да је реч о пародији.
Baš se trudim kako bih ispao blag
djboj
Имао сам прилике да разговарам са пољским фрањевцима. Објаснили су ми чему слиже чворови на конопцу.
Таман да искористим прилику када си већ поставио слике. Препоручујем свима да одгледају руски филм "Острво". Наравно и "Рубљова".
Dopuna: 05 Jan 2018 18:25
Leonardo
Владар који сагради Студеницу не може се представити у ритама. Властела је пила из сребрних пехара. Носила златан накит. Сигурно је носила и најлепше хаљине.
Погледајте само шта су наши владари даривали цркви Св. Николе у Барију.
Акценат серије је морао ићи у том правцу.
@Markoni29
Ne branim seriju, jer se ni meni ne sviđa što vladar ponekad izgleda kao fensi gorštaka.
Ono na šta skrećem pažnju je da su sve serije, uključujući one koje obrađuju neki period, ipak fantazije i da taj vid umetnosti podrazumeva neki vid odstupanja i kerativnosti. Zašto SF poput SW funkcioniše, upravo jer je Džordž Lukas zaronio u mitove i obukao ih u novo ruho (Fleš Gordon). Ako mene pitaš drugačije bih uradio neke kostime. Videćemo ustvari da li će nešto delovati bogato i prirodno, ili šta ja znam nekako plastično.
Inače ne navodim lakrdiju u drugim serijama kako bih pravdao Nemanjiće. Sve te druge serije, bez obzira što je reč o težoj fantaziji, udaraju u zdrav razum. Zastupljeno u igricama od kad se prave. Mač kao glavno oružije i ostale gluposti. Koplje, helebarda, velike sekire i sve ostalo na toj bazi su osnova. Štit i šlem itd.
Bolje da je uporedite sa domaćim a ne sa stranim serijama koje imaju mnogo veći budžet. Nisam gledao prvu epizodu ali ako je bolja od one serije o Vuku onda su autori napravili izvanredan posao.