TV serijal Krunisanje Stefana Prvovencanog: Prva nemanjicka kraljevina

26

TV serijal Krunisanje Stefana Prvovencanog: Prva nemanjicka kraljevina

offline
  • Pridružio: 21 Maj 2008
  • Poruke: 15314

U muzeju SPC (patrijaršija, Beograd), se nalazi odora kneza Lazara. Jeste da je malo kasniji period, ali ne verujem da je bila velika razlika.
Onakve odore se ni danas ne bi stideli ni vlafari ni tajkuni.
Ovo u seriji više podseća na kostim Tine Tarner iz MadMax 3.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 13 Sep 2010
  • Poruke: 2401

Ајој.



offline
  • Pridružio: 11 Dec 2016
  • Poruke: 2736
  • Gde živiš: Beograd

Pa sa jedne strane, jeste istina da je nasa drzava dozivela civilizacijski (a i svaki drugi) uspon od prvog do poslednjeg Nemanjica, i cini se da ovi to u seriji pokusavaju previse da istaknu, posto su planirali da pokriju celu dinastiju - pa su imali zaimisao da pocnu od odrpanih varvara a zavrse sa Dusanom obucenim u zlato ili ko zna sta, kao ovi vizantijski carevi u seriji.
Ali sa druge strane, kroz samu odecu vladara ne verujem da bi mogla da se vidi previse drasticna promena u kvalitetu - u modi da, jer jedno se nosilo u 12. veku a drugo u 14. veku, ali i jedno i drugo je izgledalo gospodski i moderno za svoje doba . Jedina razlika osim mode koja mi pada na pamet je da je pod Dusanom vizantijski uticaj bio mnogo jaci nego pod Nemanjom. Ali opet, Nemanju napravise ne kao da su uticali na njega Mlecani i Ungari, nego oni varvari sto srusise Rim (a ni ti varvari nisu bili onoliko divlji koliko se popularno smatra, ali to je vec druga prica Very Happy ).

offline
  • boksi  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Jun 2008
  • Poruke: 7837

Nema druge epizode u nedelju mozda su ukinuli

http://www.rts.rs/page/tv/ci/broadcast/17/rts-1.html?month=1&year=2018&day=7&

offline
  • djboj  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 06 Jul 2010
  • Poruke: 1282

Померили су термин приказивања, биће да је у фебруару.

Da se ne zbunite - nastavak serije, odnosno druga epizoda, biće emitovana tokom februara, a ne naredne nedelje, kako smo pretpostavljali. Iz RTS-a su nam ovaj potez objasnili time da su u prazničnim danima emitovali tri prve epizode serija koje će biti prikazane u 2018. godini (uz "Nemanjiće" videli smo i "Pet" i "Komšije"), kao neku vrstu najave za njih.
http://www.novosti.rs/vesti/scena.147.html:704365-.....e-i-petlja

offline
  • Pridružio: 30 Apr 2008
  • Poruke: 1646

vathra ::U muzeju SPC (patrijaršija, Beograd), se nalazi odora kneza Lazara. Jeste da je malo kasniji period, ali ne verujem da je bila velika razlika.
Onakve odore se ni danas ne bi stideli ni vlafari ni tajkuni.
Ovo u seriji više podseća na kostim Tine Tarner iz MadMax 3.


Odora kneza Lazara je daleko ispred 12. veka, a uz to je i dosta složena. Deo koji prekriva telo sastavljen je od 16 klinova. Po svojim osobinama ona je baš karakteristična za drugu polovinu 14. veka. Za ovaj raniji period koji nas interesuje haljine su jednostavnijeg kroja, uglavnom su to različite varijante tunika koje se navlače preko glave i imaju prorez na grudnom košu ispod vrata, koji se kopčao u početku zaponom, a kasnije dugmićima. Šnirova na tim prorezima nije bilo. A Lazareva haljina je otvorena celom dužinom i kopča se baš velikim brojem dugmadi, prvo na grudnom košu osam komada jedno do drugog, a potom u grupama od po tri komada sve do poda.

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13919

awathorn ::Ајој.


Vojnici su generalno dobro urađeni, sem dizajna slemova. Ubeđen sam da su Mađari, Grci, Bugari i naše zemlje imale neka jedinstvena rešenja.

Inače kajševi kod verižnjača deluju blesavo, ali im je cilj da redistribuiraju težinu, kako ne bi ceo teret nosila ramena, gornji deo tela. Povez preko toga je mogao ići radi zaštite kajša od presecanja.

Po pitanju ovih improvizacija sa nakaradnim lamelarnim oklopom ću pisati sutra. Barem moje mišljenje i ono što konkretno znam. Oklop od krljušti nije se više koristio, a lamelarni je bio veoma složen i daleko drugačiji od ovoga. Uostalom može se naći na netu interpretacije. Istočni Rimski lamelarni oklop treba tražiti pod klivanion ili klibanion, grčki κλιβάνιον.

offline
  • Pridružio: 13 Sep 2010
  • Poruke: 2401

Војнике су натоварили различитим глупостима. Чудо да могу да ходају од силних повеза и завеза. Тешко да су "византијски" војници који прате цара тако изгледали. Оклопе заповедника су скидали из неког ранијег периода.

offline
  • Pridružio: 30 Apr 2008
  • Poruke: 1646

Leonardo, šlemovi i pancirne košulje su jedino što valja na tim vojnicima. I to su šlemovi prilično odgovarajući periodu. čak i ta krljušt može da se provuče kad već nemaju šta drugo (iako za krljušt u srednjem veku ne postoji gotovo ni jedan dokaz), budući da su se lamelari koristili (kod nas su najmlađi nalazi lamelara grubo datirani u sredinu 13. veka, nakon toga ih nema). Sve ostalo je blagi užas. Mačevi su tu i tamo u redu, mada me jeza uhvati kad vidim da su koristili jednoiporučne mačeve u seriji koja se bavi 12. vekom.

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13919

Napisano: 05 Jan 2018 21:23

Ma ti kožni segmenti su tako napamet dodata, ali ajde ... Very Happy

Lorica squamata (krljušt) je bila bolja zaštita od lorica hamata (verižnjača), samo je tražila veštije kovače i gotovo sigurno daleko više sati održavanja. Da ne govorimo o tome da se hamata nošenjem samočistila od rđe.

Treba samo imati u vidu, kad je reč o uticaju stila i oklopa da su Rusi, Ukrajinci, Nordijci i Saksonci (nakon što je Vilijam osvojio Englesku), zavisno od perioda, dobijali poslove kao ratnici u Carigradu.

Dopuna: 05 Jan 2018 21:27

Vazduhoplovac ::Leonardo, šlemovi i pancirne košulje su jedino što valja na tim vojnicima. I to su šlemovi prilično odgovarajući periodu. čak i ta krljušt može da se provuče kad već nemaju šta drugo (iako za krljušt u srednjem veku ne postoji gotovo ni jedan dokaz), budući da su se lamelari koristili (kod nas su najmlađi nalazi lamelara grubo datirani u sredinu 13. veka, nakon toga ih nema). Sve ostalo je blagi užas. Mačevi su tu i tamo u redu, mada me jeza uhvati kad vidim da su koristili jednoiporučne mačeve u seriji koja se bavi 12. vekom.
Slažem se sa tobom. Mislim da su svi složeniji oklopi od hamate kod Rimljana otišli u zaborav do 3-ćeg, 4-tog veka, čisto iz praktičnih i finansijskih razloga.

Moja je pretpostavka što se tiče segmentisanog oklopa posle 12 veka, da su u pitanju preklopljene metalne ploče unutar kože, eventualno tkanine. Naravno najbogatiji i garda su sigurno bili opremani iz Italije. Sami Englezi krajem XV veka još uvek najveći deo teškog oklopa uvoze. Često iz italijanskih zemalja.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1024 korisnika na forumu :: 35 registrovanih, 2 sakrivenih i 987 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: amaterSRB, Apok, aramis s, Atomski čoban, bojank, darkangel, djordje92sm, Dorcolac, DPera, HogarStrashni, HrcAk47, Jakov01, Karla, kovinacc, Krusarac, ljuba, mean_machine, mercedesamg, milenko crazy north, mkukoleca, mrvica78, nebojsag, nenad81, nenooo, novator, pedjolino76, pein, raketaš, raptorsi, ruma, stegonosa, suton, vladaa012, zixmix, Žrnov