Advanced Air-to-Air Missile (AAAM) AIM-152

Advanced Air-to-Air Missile (AAAM) AIM-152

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12606

Pojava sovjetskog bombardera Tu-22M3 je postavila pitanje u krugovima USN koliko je F-14 sposoban da zastiti flotu. Tu-22M3 je znatno napredniji od bilo kog taktickog bombardera sa kojim su ranije sreli. F-14 kao letelica je sasvim zadovoljavao ali problem je bila raketa kojom je naoruzan tj. AIM-54 Feniks. Ista je nastala znatno pre razvoja F-14 i tehnoloski je bila zastarela.

Krajem 1980' USN je pokrenula projekat rakete naslednika AIM-54 Feniksa. Nova raketa je dobila oznaku AIM-152 a pripadala bi novoj naprednoj generacije raketa V-V , zato je i nazvana Advanced Air-to-Air Missile ili skraceno AAAM (izgovara se triple-a-m).

Ideja je bila da se napravi raketa manjih dimenzija nego Feniks ali veceg dometa i brzine od najmanje 3 maha. Dobar deo tehnologije je vec bio testiran na tehnoloskom demonstartoru ACIMD (Advanced Common Intercept Missile Demonstration) pocetkom 1980' u USN centru za naoruzanje u mestu China Lake.

Tehnologije koje su razvijene za ACIMD su:

1.napredno visestruko navodjenje
2.novi tip motora (kombinacija raketnog i nabojnog motora)
3.novi napredni blizinski upaljaci
4.nova bojeva glava
5.napredni zmaj rakete
6.nove tehnologije upravljanja

F-14 sa ACIMD raketom

Za projekat AIM-152 resenja su prilozili Hughes/Raytheon i General Dynamics/Westinghouse

Hughes/Raytheon AIM-152



General Dynamics/Westinghouse AIM-152



Hughes se odlucio za razvoj rakete koja koristi kombinovani motor (raketni&nabojni) a GD je isao na napredni raketni motor (viseimpulsni) i buster raketu. Time bi GD raketa imala jos manju masu ali verovatno ne bi imala kineticki potencijal kao raketa sa nabojnim motorom.

Takodje na slici GD rakete se lepo vidi nekoliko sistem navodjenja. Tokom glavne faze leta raketa bi dobijala podatke o meti preko data linka (slicno kao AMRAAM), a u zavrsnoj fazi leta koristio bi se elektro-opticko navodjenje a ako ono zakaze preslo bi se na IC tragac.

AIM-152 je bio planiran da postane operativan sredinom 1990 u americkoj mornarici. Ali kraj hladnog rata i samim tim nestanak direktne opasnosti je doveo do smanjenja fondova za razvoj na mnogim projektima pa i na ovom. 1992 AAAM je zvanicno ukinut.

Jedan od mogucih razloga ukidanje moze da lezi i u izboru novih stelt lovaca koji nemaju dovoljno dugacka spremista da prime dugu raketu kao sto je AIM-152.

Inace bilo je predloga za ATF koji su predvidjali mogucnost nosenja AIM-152 u varijanti za USAF. Npr. Rockwell-ov ATF:



Sobizrom da nema spremiste za rakete duzina AIM-152 ne bi bila problem. Stim sto bi verovatno rakete bile uvucene u trup (manji otpor vazduha i manji odraz).

Danas mozemo predpostaviti da ce se aaam-ski raketa Wink pojaviti kod Rusa i verovatno kod Kineza. Posto PAK-FA a izgleda i J-20 imaju znatno duza spremista od F-22/35 kod njih se ocekuju rakete sa busterima (dakle nesto slicno predlogu GD za AIM-152).



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 31335

Odustali jesu ali se vracaju u neku ruku.

TOP GUN ::x9 ::moraju Ameri preko Engleza da se docepaju Meteora pa to ti je...
treba im 5-ta generacija rakete za petu generaciju aviona.ocekujte u dogledno vreme novu verziju AIM 120 rakete koja ce biti hmm veoma slichna meteoru po karakteristikama.




Naslednik AMRAAM-a

Raytheon je dobio jos 21 milion $ za razvoj naslednika AIM-120 AMRAAM i anti radarske rakete AGM-88 HARM.

Arrow http://www.flightglobal.com/articles/2010/11/04/34.....ement.html

Citat:The US Defense Advanced Research Projects Agency has awarded the company a $21 million deal to start developing the triple target terminator (T3) missile, a long-range weapon designed to be carried internally by stealth fighters.

Raytheon referred comment about the award to DARPA, which has not responded to questions about the announcement. However, the defence agency's budget documents for the programme describe T3 as a "high-speed, long-range missile that can engage air, cruise missile and air defence targets".


E sad videcemo kako ce napraviti raketu veceg dometa a da stane u F-22 i F-35. I AIM-120 taman stanu. Ako ne budu napravili neki novi pogon i gorivo morace to da bude veca raketa...
Pitanje je koliko im je to "long range"


http://www.mycity-military.com/Avijacija-i-PVO/Rakete-V-V_6.html#992908

Pa cemo videti sta ce ispasti od ovoga... Ako su sa AIM-120D vec postigli poprilican domet



offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12606

T3 je mutlipratik raketa, ali ne verujem da ce imati bolji domet od AIM-120D.

A nikako da ce biti u klasi AIM-152. Npr. GD predlog, je u raketa slicnih osobina kao AIM-120D ali sa dodatnim busterom.

offline
  • Pridružio: 13 Nov 2006
  • Poruke: 3782
  • Gde živiš: Novi Sad

Prednost F-22 je to sto je bio prvi ali nije imao protiv koga da se upotrebi jer je taj tip rata za koji je bio namenjen nestao sa horizonta.
Prednost T-50 i J-20 je sto su 20 godina mladji i imaju i imace mnogo napredniju tehnologiju jer su imali mnogo vise vremena da ih razvijaju, uceci se na USA greskama a i dobrim potezima.
Rakete su pravljene upravo za te avione i gabariti nisu problem jer je ocigledno da su avioni pravljeni oko raketa (nesto poput F-14 koji je pravljen za AIM-54).
Sada se vide slabe strane Raptora i sve dobre strane novih aviona V gen koji tek treba da se pojave u rusiji i Kini.
Imace ogromnu prednost u startu jer su vise modularnog tipa a ne zatvorenog poput F-22 kome je to ahilova peta.
Ima veoma dobre osobine jos uvek ali ce biti jucerasnja vest u odnosu na dva druga prvenstveno u domenu raketa, modernizacije i najnovijih procesora i modula radara.
Gabariti novih raketa su ocigledni i po njima se moze izvuci jednacina o dometu +/- 5km dok je kod AMRAAMA vec dostignuto savrsenstvo.
Ili ce ici na potpuno nou raketu sa savrsenijom propulzijom (manje verovatno) ili ce moliti jevropu za Meteor za koji nisam siguran da je kopatibilan sa unutrasnjim nosacima Raptora.
Istopila se US imperija preko noci kao i sve druge tokom istorije sveta!
Ja govoriti, voah!

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12606

Tacno tako. Niko im nije kriv sto su forsirali ATF ko blesavi. Procitao sam na netu da je podatak u vezi super cruise mogucnosti F-16XL namerno bio skriven od strane USAF samo da bi se kongresu predstavilo da ATF jedini to moze. Tako slicno je bilo sa F-16, kada su krili podatak da je dolet F-16 veci nego F-15 Mr. Green

Npr. F-16XL i F-25 (moguc naziv za Rockwell ATF) u kombinaciji sa ovakvim raketama bi bili izuzetne masine a sa cenom koja bi se merila u delicima cene F-35 i F-22.

Dopuna: 16 Jan 2011 17:27

A ovako su naterali Ruse i Kineze da realizuju svoje stelt lovce koji ce ih kostati dosta manje nego sto su Ameri kostali njihovi a imace znatno ostrije zube Mr. Green

Dopuna: 16 Jan 2011 17:30

Jer Ameri vole da kazu avion je dobar onoliko koliko je dobro naoruzan. Sad to njima ne ide u prilog jer ogranicenja koja su nametnuli sami sebi u vezi velicine raketa im se vracaju kao bumerang.

Jer npr. u nekom virtuelnom sukobu, 2025, Kinezi/Rusi ce imati mogucnost da kompenzuju (ako je uopste stelt losiji kod njih) veci odraz svojih steltova, raketama znatno veceg dometa. Tu pre svega mislim pri napadima na tankere i AWACS-e. Sa druge strane F-22/35 morace da pridju dosta blize takvim metama.

offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 31335

Jes'ti pokrenuo temu o raketi ili.... Smile

Neka je T-3 multipraktik ali oni i AIM-120D vode kao medium range. A ovde pricaju o long range. Samo jos da vidimo sta i koliko je to long range...
Nek im prodaju Rusi licencu za R-37, modernizovanu Smile

@ Besoted, kad pomenu Meteor. Vec je sredjena verzija sa smanjenim upravljackim povrsinama(valjda nece uticati na manevarbilnost nesto posebno) kako bi mogli da se nose unutar F-35. Evropskih F-35 naravno, ali...

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12606

Ma Amerima je sve sto naprave sada Long Range. Uskoro ce i AIM-9X da proglasne BVR raketom, cak sam na par "ozbiljnih" sajtova video da se AIM-9X smatra BVR GUZ - Glavom U Zid

Dopuna: 16 Jan 2011 17:41

Meteor bi bio neko prelazno resenje. Stim sto ni Meteor nije idealan za ono sto je bitno u sukobu izmedju stelt avijacija a to je lov na AWACS-e pa i tankere.

Jer Meteor nije radjen za maksimalni domet vec radi povecanja efektivnog dometa rakete.

Dopuna: 16 Jan 2011 17:46

Evo sad pogledah dimenzije i AIM-152 je po duzini slican AIM-120. Cak je nesto i kraci
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/29/AIM-152_AAAM.svg

Moram priznati potpuno idiotska odluka sto su obustavili razvoj.

offline
  • sebab 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 19 Dec 2007
  • Poruke: 4232

@mean

nijedna raketa nije idealna protiv stelt avijacije, osim mica sa ic fpa glavom, ali njoj fali veci domet. mada, mozda je i domet dovoljan, ako racunamo na stelt na obe strane i smanjene daljine detekcije.

aaam je trebalo da ima domet preko 100 nm, ili nesto vise od aim120d (100 milja, samo negde kazu kopnenih, a negde nautickih). mislim da je amraam-u nije najveci problem domet, vec ars senzor. treba im jednostavno ic fpa recimo sa aim9x. trenutno rade na ncade sa dvostepenom konfiguracijom i bas iir senzorom sa aim9x. ako ovo doteraju do kraja, imace pravog pandana aaam.jedini problem, koji i ne mora da bude toliko mali jeste cinjenica da je ncade namenjena za dejstvo protiv balistickih raketa i sto je drugi stepen dodat na postojecu raketu pa su joj dimenzije povecane. trenutno, mislim ipak da domet ne treba da bude najvazniji.

online
  • x9  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 04 Dec 2008
  • Poruke: 1183
  • Gde živiš: Vienna

najnovija (na kojoj trenutno rade) verzija Meteora bice optimirana za dejstvo na stelt ciljeve.sto se tiche Mica rakete sa IC FPA glavom na zadnjem susretu Rafale i F22 ,francuski piloti su non stop drzali u zahvatu sa takvim raketama F22.zbog unapred odredjenih uslova vezbe nije bilo dozvoljeno "dejstvovati" sa njima i nije se uzimalo u obzir pri obradi podatakla sa vezbe.sto za mene znachi da pri nekim srednjim daljinama kada su oba aviona stelt konfiguracije,onaj koji bude imao bolje IC ili FPA rakete moci ce bolje da iskoristi svoj polozaj.negde sam chak procitao da su francuzi imali zahvat sa MICA i do 40 km..e sad da li lupaju ili ne ,ko ce ga znati

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1001 korisnika na forumu :: 28 registrovanih, 4 sakrivenih i 969 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: amaterSRB, Atomski čoban, bojan_t, BSD, DeerHunter, Denaya, Dorcolac, draganca, FOX, Georgius, havoc995, kybonacci, ljuba, mercedesamg, milenko crazy north, Milometer, Milos ZA, moldway, nuke92, Oscar, Povratak1912, procesor, stegonosa, trajkoni018, Vlada78, x9, YU-UKI, zbazin