Ko o čemu baba o uštipcima.
Ako ovako poboljšava osobine Jaguara, kako li bi drastično promenio Galeba ili Orla!
@Aramis, šta bi sa visinskom karakteristikom ovih motora, koliko je ona ograničavajući faktor?
Nedavno smo diskutovali o zemaljsko relantu, maksimalnom broju obrtaja i ekstremnim režimima rada motora.
Na donjem snimku prilika da se po instrumentu prati startovanje motora Su-27, izlazak na relant i ponašanje motora prilikom uključenja forsaža. Instrument dole desno daje podatake o temperaturi motora pri pokretanju, promenama obrtaja, šta se dešava sa temperaturom motora pri uključenju forsaža.
Prilika da se vidi šta se dešava sa travom iza probnog stola, kako se vezuje avion, rešetka ispred usisnika itd.
Jedno pitanje. Zar ne bi trebala da postoji zona opasnosti i bočno od motora kada je on u radu?
Vidim da mehaničari prilaze motoru čak i kada je pod punim gasom.
Tajvan se žalio i dobio od francuza pomoć u servisiranju motora na svojim Miražima-2000 pošto je došlo do ozbiljnih oštećenja na istim.
Naime, propisano je da se na ovim avionima može leteti 15 sati mesečno ali oni ne ispunjavaju normu te su tajvanci na miražima leteli svega 8 sati i to od septembra do decembra prošle godine. Stoga je krajem prošle godine došao tim francuskih stručnjaka da osposobe avione te su neki već u januaru ispunili normu od 15 sati propisanu za motore Snecma M53-P2....
Mislim da je poenta u ovome:
Citat:The Air Force regulates that each Mirage pilot fly 15 hours monthly, but because of the damaged fighters, Mirage pilots were only able to maintain eight hours of training operations from September to December last year.
Pitanje je koliko pilota ide na avion i koliko je resursa ostalo motorima.
I jedan simulator gde možete da testirate različite vrste motora (ima i ramjet) i da vidite kako se odaziva na različite uslove kao što su visina, tempetatura i slično: http://www.grc.nasa.gov/WWW/K-12/airplane/ngnsim.html