offline
- cezar 35
- SuperModerator
- Pridružio: 19 Feb 2006
- Poruke: 11154
- Gde živiš: Banja Luka
|
@..........
_Avionski generatori
Generator sluzi kao osnovni izvor elektricne energije na avionu. Njihov broj, snaga i velicina su razliciti i zavisi od tipa aviona.
S obzirom na specificne uslove rada, konstrukcija avionskog generatora se znatno razlikuje od zemaljskog. On mora da izdrzi opterecenja i do 10g u vremenu od 5 minuta. Da bi se dobila minimalna tezina, neophodno je dobiti maximalni koeficijent iskoristenja. Pri tom zahtevu javljaju se drugi problemi kao: komutacija, toplotno opterecenje, hladjenje, kao i izbor najkvalitetnijih materijala za izradu generatora.
Generator mora da radi pouzdano u vrlo slozenim uslovima, i to: pri razlicitim pritiscima i temperaturama, pri promeni vlaznosti, pri prisustvu prasine, pri svim mogucim evolucijama aviona, mora biti opremljen el. filterom koji sprecava radio smetnje na avionu, mora da izdrzi kratkotrajna strujna preopterecenja do 50% od normalno eksploatacionih i da radi bar 500 sati bez opravke.
Za pogon generatora najcesce se koristi pogon sa avionskog motora preko reduktora. Da bi se odrzao stalan napon i pri promenjivom broju obrtaja, generatori su snabdeveni regulatorom napona. Da bi se ispunili uslovi sto manje tezine i minimalnih dimenzija, generatori se maximalno opterecuju i iskoriscavaju. Pri tome dolazi do znatnog zagrevanja generatora, pa ga je neophodno hladiti prinudnim putem. Postoje dva nacina hladjenja i to: sopstvenom i nezavisnom ventiacijom. Za sopstvenu ventilaciju na vratilo generatora ugradjuje se ventilator koji hladi generator, a za nezavisnu ventilaciju koristi se protok vazduha pri letu aviona. Ovi nacini hladjenja imaju dosta nedostataka pa se traze drugi, efikasniji nacini prinudnog hladjenja.
*Generator jednosmerne struje
Generatr se sastoji od nepokretnog dela (stator), koji je namenjen da stvori magnetno pole i obrtnog dela sa namotajima (rotor) u kojem se prilikom obrtanja indukuje elektromotorna sila (EMS), te kolektora sa cetkicama koje naizmenicnu struju stvorenu u namotajima rotora pretvaraju u jednosmernu.
Stator je sastavljen od oklopa koji je izradjen od mekog gvozdja, a na njegovoj unutrasnjoj strani nalaze se pricvrsceni glavni i pomocni polovi.
Glavni polovi (moze ih biti 4,6 ili8) u stvari su elektromagneti koji se sastoje iz jezgra (izradjeno od celicnih limova) na kome se nalaze namotaji od izolovane bakrene zice kroz koju se propusta jednosmerna struja. Namotaji na glavnim polovima zovu se pobudni, a struja koja tece kroz njih je pobudna struja.
Pomocni polovi (moze ih biti 3 ili 4) izradjuju se obicno kompaktno. Na polovima mogu da se ugrade polni nastavci koji drze pobudne namotaje i rasporedjuju magnetne silnice. Snaga ovakvih generatora je do 20KW.
*Generator naizmenicne struje
Generatori naizmenicne struje ili alternatori, ugradjuju se na neke tipove aviona. Oni stvaraju naizmenicnu struju za napajanje avionskog radara, nekih instrumenata i autopilota. Njcesce se pogone avionskim motorom sto je najekonomicniji nacin pogona. Pri ovakvom pogonu tesko je odrzati stabilnu frekvenciju. Zavisno od toga kakav je namotaj ugradjen u statoru, alternator ce davati jednofaznu ili trofaznu struju.
Najcesci naponi koji se skidaju sa alternatora su 115V i 3x200/115, a frekvencije 400Hz ili 380-900Hz neregulisano. Njihova snaga se krece do 100kVA.
*Starter-generator
Starter-generator je mashina ugradjena na turbomlaznim avionima i spojena sa kompresorom. Za vreme startovanja avionskog motora radi kao pokretac turbine, a kada se avionski motor zaleti, nastavlja da radi kao avionski generator. Ovaj generator ima serijski i paralelni pobudni namotaj. Za vreme startovanja avionskog motora on radi kao serijski elektromotor, a posle startovanja (obicno na 22-23% obrtaja) iskljucuje se iz rada serijski namotaj, a ostaje ukljucen paralelni pobudni namotaj i preko regulatora napona napaja potrosace jednosmerne struje.
Od el. opreme na avionu postoje jos pretvaraci napona ispravljaci, regulacioni uredjaji, servo mehanizmi, ali o tome drugi put.
Dopuna: 14 Feb 2007 12:16
@.......
_Automati avionskog generatora
Avionski generator pogonjen avionskim motorom radi u vrlo slozenim uslovima, a osim toga, radi paralelno sa avionskim akumulatorom. Ponekad je slucaj da radi i sa drugim generatorom. Da bi se dobio odgovarajuci napon,potrebno je ugraditi regulatore napona, a da bi se zastitio od kratkog spoja i od povratne struje, generator se zasticuje pomocu diferencijalnog minimalnog relea. Da bi se napon generatora ogranicio na zadanu vrednost, ugradjuje se rele prekomernog napona.
*Regulator napona
Sluzi za automatsko regulisanje napona generatora bez obzira na promene obrtaja rotota i razlicito opterecenje avionske mreze. Ova regulacija se vrsi automatski promenom otpora u pobudnom kolu generatora. Osim toga, regulator napona mora da obezbedi paralelan rad vise generatora. Koriste se, uglavn tri vrste regulatora i to: vibracioni (koriscen na starijim modelima generatora); elektronski (na najsavremenijim generatorima); ugljeni regulator (na vecini domacih aviona).
*Diferencijalno minimalno rele
Za razliku od obicnog minimalnog relea, diferencijalno minimalno rele ukljucuje generator u avionsku mrezu kada je razlika napona izmedju generatora i akumulatora 0,3-0,7V.
Diferencijalno rele ispunjava sledece zadatke:
1. Ukljucuje generator u mrezu kada je njegov napon veci od napona akumulatora.
2. Iskljucuje generator kada se napon na njemu smanji iz bilo kog razloga i time sprecava obratni protok struje.
3. Iskljucuje iz rada generator sa nepravilnim polaritetom.
4. Omogucuje rucno ukljucenje i iskljucenje generatora.
*Prenaponsko rele
Predvidjeno je da zastiti generator od prevelikog napona u slucaju otkaza regulatora napona. Rele vremenski kasni od 0,5-3sek. pri naponu od 31-33V, a 0,02sek. pri naponu od 80V, tj. kasnjenje zavisi od porasta napona.
_Servo-mehanizmi
Na savremenim avionima ugradjen je citav niz upravljackih mehanizama. Ti mehanizmi oslobadjaju pilota od tehnickih funkcija i olaksavaju mu izvrsenje zadatka. Upravljujuci (servo) mehanizmi mogu da se pokrecu: hidraulicno, elektro-hidraulicno, pneumatski i elektricnim putem. Najcesce se koristi elektricno pokretanje, a najnovije dostignoce su elektricne komande leta (kod najsavremenijih aviona).
|