Poslao: 17 Avg 2018 22:35
|
offline
- Kubovac
- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 12 Jul 2016
- Poruke: 5623
|
ray ban11 ::
Ovo moram malo korigovati drugar ,malo sam ovo preskocio predhodni put .
Pazi, RGS rakete sa PARS nema sta da `vidi` ,ona i nema zraceci element u sebi tj predajnik ,samo prijemnik odbijenih signala .Kad se kaze za takvu raketu da je izvrsila `zahvat` ,ona je zapravo presla u rezim PARS u zavrsnoj fazi leta ali po signalima radara lovaca koji je lansirao a koji su potom odbijeni od cilja .Zato se i kaze da takva raketa nije autonomna poput onih sa ARS u zavrsnoj fazi jer je potrebno svo vreme ozracivati ( na ruskom `podsvet` ), cilj naravno u osmatrackom rezimu radara .
Jos cu jednom reci ,postoje rakete V-V sa RGS koje se mogu lansirati cak i u osmatrackom rezimu da protivnik ne bi na svom SPO dobio indikaciju o ozracenosti u nisanskom rezimu( dakle pilot gadjanog aviona u tom momentu ne zna uopste da je raketiran ,nema indikaciju o tome da je zahvacen ) .Tek na jednom delu putanje takvih raketa sledi zahvat ,veoma kratko a onda radar opet prelazi u osmatracki rezim.Ovo su mogli MiG-23PD/MLD i MiG-25PD/PDS svojevremeno .
Da, naravno... U pitanju je poluaktivno radarsko samonavođenje i pod tim "da li se raketa može lansirati pre nego RGS rakete vidi cilj", mislio sam na prijem signala na RGS rakete reflektovanog od cilja. Ako može, onda ide ostatak onog mog teksta....
To bi značilo da se raketa lansira bez zahvata RGS-a rakete u tzv. "osmatračkom" modu rada avionskog radara, sa inercijalnim delom koji shvatam kao "grubo" usmeravanje i radio korekturom u početnom delu putanje i da se nakon određenog vremena i daljine leta rakete, formira komanda za uključivanje "nišanskog" moda avionskog radara koji ostvaruje zahvat i "osvetljava" cilj, a reflektovani signal se prima na RGS rakete. Po mom mišljenju (ja sam "kubovac" i izvlačim analogiju), potrebno je da se do kraja leta cilj stalno osvetljava avionskim nišanskim radarom da bi RGS rakete R-27R stalno mogao primati korekcije po reflektovanom signalu. To bi verovatno značilo da TWS prestaje da funkcioniše u završnom delu leta rakete....
Što se tiče ostalih neprijateljskih aviona koji su prisutni, pa njih će valjda gađati neki tvoj "drugar" iz pratnje....Mislim da se na ovaj način mogu gađati 2 cilja istovremeno, bar na Su-27...
Naravno, čitam šta pišeš i ti kažeš da se nakon INS dela u "osmatračkom" modu, pa SARH dela u "nišanskom ili zahvat" modu, ponovo uključuje "osmatrački" mod.....
Još jednom podvlačim da ja ovo samo teoretišem sa opštim pitanjima vezanim za vođenje raketa, ali gledano iz perspektive onoga što ja najbolje poznajem, a to su RS PVO i to 60-tih - 80-tih godina prošlog veka....
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
Poslao: 18 Avg 2018 06:54
|
offline
- ray ban11
- Legendarni građanin
- Pridružio: 17 Sep 2010
- Poruke: 24232
|
^
Drugar ovo sto si napisao :
Citat:To bi značilo da se raketa lansira bez zahvata RGS-a rakete u tzv. "osmatračkom" modu rada avionskog radara, sa inercijalnim delom koji shvatam kao "grubo" usmeravanje i radio korekturom u početnom delu putanje i da se nakon određenog vremena i daljine leta rakete, formira komanda za uključivanje "nišanskog" moda avionskog radara koji ostvaruje zahvat i "osvetljava" cilj, a reflektovani signal se prima na RGS rakete.
Ovo je na primeru R-27R/ER gotovo u celosti netacno sem tog prvog .Ovako to ide,vidi ovo ,prvo da bi se raketa uopste lansirala na neki cilj ( raketa ili plotun od dve rakete nebitno ) ,moraju se steci svi uslovi za to .Uslovi se sticu tokom nisanskog rezima radara lovca ( rezima zahvata ) .Znaci predhodno smo imali osmatracki rezim,u tom rezimu je radar 29tke otkrio i pratio evo npr 10 VC-a .Jednog od njih je pilot kako oni kazu `zastrobio` tj nanisanio ,ponovljam ,ne postoji `avionski nisanski radar`,vec radarski nisanski rezim -zahvat .U tom rezimu pilot ce dobiti info o tome da li je cilj prijateljski ili ne ,on sve druge letne parametre o istom zna iz osmatrackog rezima ( ovo je za Hektora ,provereno ) ,dakle u rezimu zahvata se to samo potvrdjuje .
Kad je izvrsen zahvat i lansirana raketa ,radar prelazi opet u osmatracki rezim rada.U tom rezimu on nastavlja da prati gadjani avion kao i ostalih 9 koje je ranije pratio .U tom rezimu ,radar po kanalu radio-korekcije ako se steknu uslovi za to, salje kodirane signale za korektovanje putanje rakete/a( dakle tokom faze inerc. samonavodjenja a to je pocetna faza leta ) i ako je cilj promenio neke svoje letne parametre .
U osmatrackom rezimu ce raketa biti propracena sve do eventualnog pogodka tj obaranja cilja .To znaci da prijemna antena RGS rakete u zavrsnoj fazi samonavodjenja prima radarske signale radara lovca a koji radi u osmatrackom rezimu .Rekli smo dakle da cilj kao sto je MiG-21 ( RERP 3m2 u celo po datom rakursu ) ,RGS kod rakete R-27R/ER moze da prati i `zahvati` sa daljine 25 km ,tj sa te daljine ce primiti odbijeni radarski signal lovca .
Kad se ponavlja radnja zahvata cilja, samo kad gadjani avion-cilj tokom leta rakete pobegne tj nestane sa radarskog ekrana ( ILS-31/SEI kod 29tke ) dakle nestane iz onog konusa -osmatrackog polja radara MiG-29 .Tada je pilot duzan da manevrom dovede svoj avion u takav polozaj u prostoru da opet pronadje gadjani cilj ,izvrsi zahvat a racunar- SUV ce kodiranim signalom kanala RK-e poslati raketi info o mogucoj promeni putanje.Ako se tokom realne vazd.borbe dese snazna ometanja od strane protivnika, u toj fazi nece nista biti od dodatnog zahvata i korigovanja putanje rakete/a .
Znaci imamo prvo osm.rezim rada radara lovca,pa nisanski i opet osmatracki .
Samo da pitam nesto kolega ,da li se kod RS PVO i to evo onih najmodernijih poput S-300,400 nebitno sad ovaj ili onaj ,neki cilj ili ciljevi stalno drze u zahvatu ,znaci od trenutka lansiranja PAVR ( npr 48N6 ) pa sve do pogodka istog/istih ? Dakle ,da li je potrebno drzati neki cilj u nisanskom rezimu -zahvat tj u onom kako rekosmo uskom radarskom nisanskom snopu ? Hvala .
Jos nesto samo da pojasnim kolegama( naravno meni pojasnjeno mnogo ranije ) ali evo ponovicu . Kad KOLS radi recimo sam bez radara ,znaci bez onog rezima `Sadejstvo` kako on u rezimu zahvata zna daljinu do cilja ,jednostavno laserovanjem istog .E to laserovanje vam traje veoma veoma kratko.Dakle cilj se laseruje ali se on ne drzi svo vreme ozracen laserskim snopom od momenta lansiranja recimo R-60MK pa do pogodka vec to potraje mislim ni jedan celi sek ,nebitno .Tako isto funkcionise radar,u rezimu zahvata koji traje svega nekoliko sek. cilj se ozraci uskim radarskim snopom uz promenu radne frekvencije ,za to vreme se izvrsi priprema za raketiranje ,cilj se identifikuje itd .Cim se raketa lansira ,radar odmah prelazi u osmatracki rezim,prestaje zahvat .
Zamislimo samo da super-moderni lovci danasnjice moraju da drze u zahvatu neki cilj svo vreme od trenutka lansiranja rakete/a pa sve do pogodka istog, to moze da traje pola min ili citav jedan min .Citav jedan min u vazd. borbi je jedna citava vecnost .Sto je najgore postavlja se realno pitanje ,pa kako onda radar moze da prati ostale ciljeve koje je pratio pre raketiranja odredjenog ???
Sta je tu najveca scena ako bi to bilo tacno a nije,zamislimo samo da lovac koji je raketirao neki cilj sa vece daljine i tako ga drzi u zahvatu svo vreme a ako je gadjani cilj lovac pa ovaj manevrise i to energicno sto je realno za ocekivati , pa kako ce sve to pilot koji ga je gadjao da isprati onim uskim radarskim nisanskom snopom ? Morace onda i on da energicno manevrise kako bi cilj drzao stalno u zahvatu tj tom uskom snopu ,vidimo da je to zaista nelogicno,besmisleno .
Vec sam pitao kako ce pilot 29tke znati sta se desava sa onih 9 VC-e koje je pratio pre lansiranja jedne rakete na taj jedan (10ti ) cilj ? Ovo pod predpostavkom da mora drzati u zahvatu taj 10ti cilj svo vreme njegovog raketiranja .Ovde govorimo o postulatima navodjenja raketa V-V i radnih rezima radara lovca koji traju vec mozda i pola veka, o tome se radi .
Primer koji sam mozda dao ranije,N035 kod super-modernog lovca Su-35S u datom momentu otkrije i prati 30 VC-a a pilot dobije komandu da obori 8 od njih .Radar zahvati svih 8 VC-a i pilot lansira 8 raketa R-77-1 npr .Ako kazemo da za sve ovo treba zahvat od samog pocetka do kraja navodjenja tj leta raketa ,pa kako ce pilot znati sta se desava i sta u prostoru rade onih preostalih 22 VC-a ???
Nadam se da cemo se sad sloziti u tome da nije potrebno neki cilj drzati u zahvatu svo vreme njegovog raketiranja,to da mora biti ozracivan ( ono ruski `podsvet` ) to da ali u osmatrackom rezimu i to vazi za rakete sa RGS a koje imaju PARS u zavrsnici leta .Za one koje imaju ARS to ne vazi ,one u zavrsnici postaje autonomne .
Veliki poz za sve ucesnike rasprave na ovih nekoliko strana ,ujedno i proslava 100te stranice teme
|
|
|
|
Poslao: 18 Avg 2018 07:42
|
offline
- Kubovac
- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 12 Jul 2016
- Poruke: 5623
|
Ufff....ili još ne shvatam ili se komplikuje...
Ajmo od početka....
1) Dakle: avion-lovac je u "osmatračkom modu" svojim radarom uočio 10 ciljeva. Po dobijanju podataka od računara sistema za upravljanje vatrom koji je cilj najopasniji, radarom vrši "zahvat u nišanskom modu" i lansira raketu. Pitanje: Da li i RGS tada vidi cilj? Moje mišljenje je da ne vidi, jer je cilj predaleko za RGS da primi odbijeni signal.
2) Raketa dalje leti "na slepo" odnosno u inercijalnom delu sa povremenim radio korekcijama, ako je moguće.
3) Nakon određenog vremena leta (vremenski faktor-tajmer) ili pređene daljine, uključuje se ponovo "nišanski mod" avionskog radara i formira komanda za uključenje RGS u samoj raketi.
RGS rakete tada prima odbijene signale od aviona koji je predmet gađanja, a koje je emitovao avion-lovac koji je lansirao raketu.
4) Tada avion-lovac, koji je lansirao raketu, ponovo prelazi u "osmatrački mod", a vođenje rakete do cilja se nastavlja u ovom "osmatračkom modu"....
Znači, ja mislim da bi u pre prelaska na SARH svakako bilo potrebno barem na kratko uključiti "nišanski mod zahvata" u avionskom radaru da bi raketa videla cilj koji do tada nije videla! To sam naveo tački 3.
Koliko shvatam u tvom pisanju, osim u početnom delu, dok je raketa još na lanseru aviona, od momenta lansiranja rakete više se ne uključuje "nišanski mod zahvata" na avionskom radaru?
Naravno, podvlačim da nisam stvarno stručnjak za ove sisteme, vidite i po pisanju da pišem uopšteno, ali mi ovo ipak deluje neverovatno.
Naime, ja ne tvrdim da SVE vreme mora raditi "nišanski mod"....ja mislim da on treba raditi na samom početku pre lansiranja (i to isto me čudi zašto treba), i barem na kratko pre zahvata cilja RGS-om rakete....jer mora se pokazati cilj raketi, a zaista za sada ne razumem kako to pokazati u "osmatračkom režimu"....
Što se tiče analogije....Evo ti 2K12 Kub....
Ciljevi se osmatraju osmatračkim radarom. Po određivanju cilja za gađanje, šalju se početni podaci na analogni komandni računar SLO-a koji okreće SLO po azimutu i elevaciji u pravcu cilja i šalje početne podatke na raketu. Uključuje se opcija "režim II, zahvat u vazduhu" i vrši se lansiranje rakete čiji RGS još ne vidi cilj, a ni nišanski radar još nije ni uključen. Nakon 3 sekunde uključuje se nišanski radar i kreće vođenje rakete po odbijenim signalima od cilja.
Za to vreme, operator na osmatračkom radaru je već obradio i drugi cilj i takođe prosledio podatke analognnom komandnom računaru na SLO i po komandi komandira baterije vrši se lansiranje rakete na drugi cilj iako se prva raketa još vodi nišanskim radarom ka prvom cilju. Ovo vreme se još može "rastegnuti" uključenjem opcije "zabrana zahvata" (kao da se gađa preko radara) i tada se pored 3 sekunde (režim II, zahvat u vazduhu) dobija joč 4,5 sekundi do momenta kada nišanski radar mora početi da vodi ovu drugu raketu (prvu je već doveo do cilja ili je trebao).....
Dakle, ni kod Kuba ne radi Iluminator sve vreme, tako ne mislim da radi ni kod MiG-29, ali mislim da bi trebao raditi bar na kratko i pre uključenja RGS u raketi, s tim da mislim da možda nije potrebno da radi pre lansiranja....Tako mi deluje logično, jer mora se raketi pokazati cilj pre uključenja RGS, a koliko ja znam to se radi u uskom snopu, u modu "zahvata" kako se kaže koliko čitam kod avio radara.....
|
|
|
|
Poslao: 18 Avg 2018 07:51
|
offline
- ray ban11
- Legendarni građanin
- Pridružio: 17 Sep 2010
- Poruke: 24232
|
^
Kubovac ,drugar to pod 3 nije tacno ,definitivno .Dakle nakon lansiranja radar vise nema potrebe da radi u nisanskom rezimu ,zaboravite to ,ovo nam pise u vise dokumenata koje sam izneo ,VTUP L-18,VTUP N019EB,knjiga o borbenoj primeni MiG-29 na ruskom itd .
Dakle nema vise zahvata cilja nakon lansiranja sem u datim slucajevima a koje sam vise puta naveo .RGS rakete ce primiti odbijeni signal radara lovca ali kad radi u osm. ne u nisanskom rezimu .Tacno je da RGS tokom lansiranja `ne vidi` cilj ,to je logicno, pa cilj moze biti udaljen vise desetina km jel tako ali ce ona zahvaljujuci svojim TTK moci da primi signal odbijen od npr MiG-21 sa nekih 25 km daljine .
Znaci osmatras i pratis ciljeve svojim N019EB ,izaberes jedan ( pilot moze da odbaci cilj koji mu je po prioritetu dao racunar SUV i predje na neki drugi ,dugmetom SBROS ) ,tog izabranog nanisanis tj zahvatis ,lansiras na njega raketu/e i nastavljas da ga pratis ,zahvata vise nema ,niti moze biti .Ovo vazi za citav period leta rakete ka cilju sve do njegovog pogodka tj obaranja .
U sustini je to to .
Citat:Koliko shvatam u tvom pisanju, osim u početnom delu, dok je raketa još na lanseru aviona, od momenta lansiranja rakete više se ne uključuje "nišanski mod zahvata" na avionskom radaru?
Tako je ,upravo to se desava tj tako se radi .
|
|
|
|
Poslao: 18 Avg 2018 07:56
|
offline
- Pridružio: 15 Jun 2009
- Poruke: 1461
|
@ray ban11
To znaci da prijemna antena RGS rakete u zavrsnoj fazi samonavodjenja prima radarske signale radara lovca a koji radi u osmatrackom rezimu
Ima tu jos nekih stvari koje su nejasne. Ako je tacno da u zavrsnoj fazi radar radi u osmatrackom rezimu kako onda raketa zna da odbijeni radarski signali poticu od gadjanog cilja a ne nekog od drugih 9 pracenih ciljeva.
|
|
|
|
Poslao: 18 Avg 2018 08:05
|
offline
- Kubovac
- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 12 Jul 2016
- Poruke: 5623
|
Ok, mogu da prihvatim....
Sada još bih molio za malo razjašnjenje....
Radar osmatra i uočava 10 ciljeva....Jedan se izdvaja kao najopasniji i na njega se lansira raketa.
Radar i dalje osmatra i signali se reflektuju od svih 10 ciljeva....Kako RGS rakete zna da je primio signal od "baš" tog cilja? Znači, postoji i neki, nazovimo ga, pod-režim "praćenje", koji bi trebao da se pobrine za ovaj problem?
Nekako ovako:
-osmatranje
-osmatranje/zahvat (paralelno)/lansiranje
-osmatranje/praćenje (paralelno)/navođenje
|
|
|
|
Poslao: 18 Avg 2018 08:05
|
offline
- ray ban11
- Legendarni građanin
- Pridružio: 17 Sep 2010
- Poruke: 24232
|
@13892
Zna jer je predhodno bila na putanji koja po matematickom modelu dovodi nju u susret sa ciljem tj ide u susretni kurs sa ciljem. Ako cilj pocne da menja polozaj tj kurs,brzinu ,visinu itd kanalom RK-e ce rekoh po ko zna koji put ,kodiranim signalom raketa dobiti info o promeni tj korekciji svoje putanje .To se desava u pocetnom delu putanje,inercijalnog samonavodjenja .
Zaboravite vise taj zahvat nakon lansiranja kolege ,rekao sam ovo smo toliko puta prosli zajedno ,mi smo sve to pre koju godinu ,`zixo`,`aramis s` i neke druge kolege prodetaljisali .Zahvata nema nakon lansiranja, ,tu je kraj .Samo ako se dese date okolnosti onda je u redu ,rekoh koje,sve ostalo spada u nase predpostavke,misljenja koji su obicno razliciti .
|
|
|
|
Poslao: 18 Avg 2018 08:09
|
offline
- ray ban11
- Legendarni građanin
- Pridružio: 17 Sep 2010
- Poruke: 24232
|
Kubovac ::Ok, mogu da prihvatim....
Sada još bih molio za malo razjašnjenje....
Radar osmatra i uočava 10 ciljeva....Jedan se izdvaja kao najopasniji i na njega se lansira raketa.
Radar i dalje osmatra i signali se reflektuju od svih 10 ciljeva....Kako RGS rakete zna da je primio signal od "baš" tog cilja? Znači, postoji i neki, nazovimo ga, pod-režim "praćenje", koji bi trebao da se pobrine za ovaj problem?
Nekako ovako:
-osmatranje
-osmatranje/zahvat (paralelno)/lansiranje
-osmatranje/praćenje (paralelno)/navođenje
Ovo sto sam ti boldovao, proprati dobro,dalje ti je netacno drugar .Vidi, kad se izdvoji taj jedan tj najopasniji cilj ,radar prelazi iz osmatranja u zahvat ,znaci iz osm. rezima u nisanski ,to je ono o cemu pisem svo vreme .Dakle cilj koji je izabran za gadjanje ce biti prvo zahvacen pa tek onda gadjan .Idemo znaci ,prvo to osmatranje pa zahvat izabranog cilja pa opet osmatranje ali nakon lansiranja rakete/a na taj jedan cilj .To je to ,dalje u nastavku radar osmatra i prati onih 9 ali i njega koji je gadjan, znaci svih 10 VC-a ako ih ima naravno .Govorim o tom cuvenom podrezimu SNP kod N019EB a za borbeni rezim recimo` V -Vstrecha` dake u PPS cilja .
Ovo je toliko prosto za shvatiti da se nadam da ces sve ovo razumeti
Veliki poz za tebe
|
|
|
|
Poslao: 18 Avg 2018 08:27
|
offline
- Kubovac
- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 12 Jul 2016
- Poruke: 5623
|
ray ban11 ::
Ovo sto sam ti boldovao, proprati dobro,dalje ti je netacno drugar .Vidi, kad se izdvoji taj jedan tj najopasniji cilj ,radar prelazi iz osmatranja u zahvat ,znaci iz osm. rezima u nisanski ,to je ono o cemu pisem svo vreme .Dakle cilj koji je izabran za gadjanje ce biti prvo zahvacen pa tek onda gadjan .Idemo znaci ,prvo to osmatranje pa zahvat izabranog cilja pa opet osmatranje ali nakon lansiranja rakete/a na taj jedan cilj .To je to ,dalje u nastavku radar osmatra i prati onih 9 ali i njega koji je gadjan, znaci svih 10 VC-a ako ih ima naravno .Govorim o tom cuvenom podrezimu SNP kod N019EB a za borbeni rezim recimo` V -Vstrecha` dake u PPS cilja .
Ovo je toliko prosto za shvatiti da se nadam da ces sve ovo razumeti
Veliki poz za tebe
Znači ovako:
-osmatranje
-zahvat cilja
-lansiranje rakete na izabrani cilj
-osmatranje
Ovo je jasno....ono što nije najjasnije jeste, a šta će ovoj raketi uopšte RGS? Dakle, ja uopšte ne vidim svrhu RGS-a....Raketa se lansira "na slepo", a tokom većeg dela leta je takođe slepa i prima korekcije u letu.....Šta je funkcija RGS-a? Mogli su lepo napraviti raketu koja će se radio-komandnim putem voditi do cilja i to je to....ovo u stvari i liči na klasičan radio-komandni način vođenja....
Drugar, samo da ne zameriš...to što meni ovo nije još najjasnije uopšte ne znači da mislim da nisi sve tačno napisao i da nisi u pravu....ja samo koristim malo slobodnog vremena da postavim neka pitanja i eto nešto naučim....A to što sam ja čovek 20. veka i što više volim da čitam i proučavam Berkut ili Bomarc od S-300 / S-400 ili PAC-3 Patriot je ipak do mene....
|
|
|
|
|