Rakete V-V

107

Rakete V-V

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5485

Smile što se mene tiče, a posebno nakon ovog zadnjeg “dokaza” priča je sigurno završena.
Tako je vjerovatno i prije 4 godine završila.

Što Kubovac reče, mi smo makar Berkuta svukli iz gaća i na kraju je bilo jasno svima koji su sudjelovali kako to funkcionira.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 20 Maj 2017
  • Poruke: 2474

Nije. To se odnosi na deo kada raketa ide ka cilju u režimu V ili D i dobija radio korekcije PRE režima STT koji će obasjavati cilj i KADA će RGS u raketi da se navodi na njegove odbijene talase.
Ili, drugim rečima, kada vam siđe cilj sa radikomandnog dela uhvatite ga ponovo manevrom oštro u V ili D (u kom ste već bili inače) i tako će da se raketa možda uspe da koriguje radi kasnijeg prelaska u STT. Kada ti sklizne sa STT ionako je beznadežno ... dok postane jasno da je sišao sve je kasno.
V ili D pokreću SPN da bi uvideli situaciju i izabrali cilj, zatim nazad u D ili V (nema više ničega ide se na cilj ostalo je slepo) pa onda ide deo lansiranja i radio korigovanja i pažnje pilotove da se ne desi sikliznuće gore pomenuto evetualno taj manevar ponovnog zahvata, da bi na kraju bio STT.
Posle opet može D ili V pozivaju SPN itd.
Kod modernijih sistema tog vremena razlika je bila što je algoritam SPN birao 4 cilja za sukcesivne prelaze i koliko mi je poznato na F-14 pri bilo kojoj borbenoj simulaciji (a ne propagandnoj) a oni i te kako imaju stručnosti da ih postave NIKAD nije NIJEDNOM uspeo.
Neće se sa AESA dobiti epohalno više zbog pojave ometača koji će prinuditi upotrebu cele antene po jednom cilju radi prevladavanja snagom, štose tiče SARH-a.
Kako će ARH sa tim ometanjima u budućnosti da izađe na kraj videćemo ... no on u svakom slučaju omogućava stvarni napad na više ciljeva odjednom makar u ograničenom sektoru; ali za ometanje mu ne predviđam svetlu budućnost odnosno jedini način mu je da rakete postaju što veće da bi im radar bi dovoljno jak pa će opet da se svede na jednu ili dve rakete...



offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5623

Quote Oluj2.1: Nije. To se odnosi na deo kada raketa ide ka cilju u režimu V ili D ii dobija radio korekcije PRE režima STT koji će obasjavati cilj i KADA će RGS u raketi da se navodi na njegove odbijene talase.
Ili, drugimrečima, kada vam siđe cilj sa radikomandnog dela uhvatite ga ponovo manevrom oštro u V ili D i tako će da se raketa možda uspe da koriguje radi prelaska u STT. Kada ti sklizne sa STT ionako je beznadežno ... dok postane jasno da je sišao sve je kasno.
V ili D pokreću SPN da bi uvideli situaciju i izabrali cilj, zatim nazad u D ili V pa onda ide deo lansiranja i radio korigovanja, da bi na kraju bio STT. "End quote

Ok, razumeo ovo prvo što si napisao.... Smile
Dakle....u prvom delu, inercijalnom delu su moguće radio korekcije leta rakete i tada radar radi u režimu V ili D. Nije sporno. U trenutku uključivanja režima, kada se reflektovani signali primaju na RGS rakete, počinje SARH završnica. U toj završnici nema više pretraživanja VaP-a za ostalim ciljevima?
Da li sam dobro razumeo šta si hteo da kažeš?

offline
  • Pridružio: 20 Maj 2017
  • Poruke: 2474

Nema pretraživanja ni u V ili D samo SPN kao potprogram ove dvojice to ima. SPN ne može da lansira raketu on samo odabira cilj za V ili D koji se razlikuju po emitovanju. Ima i onaj treći mod koji ne možedapozove SPN ali to usložnjavapriču odnosno čini posao pilota pakleno gadnim.
I sada posle svega znamo da drugi sistemi sa navodno 4 cilja istovremeno nisu bili ništa boljji u praksi.
TO JE OSNOVNI razlog posezanja za razvoj ARH raketa.

offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5623

Oluj2.1 ::Nema pretraživanja ni u V ili D samo SPN kao potprogram ove dvojice to ima. SPN ne može da lansira raketu on samo odabira cilj za V ili D koji se razlikuju po emitovanju. Ima i onaj treći mod koji ne možedapozove SPN ali to usložnjavapriču odnosno čini posao pilota pakleno gadnim.
I sada posle svega znamo da drugi sistemi sa navodno 4 cilja istovremeno nisu bili ništa boljji u praksi.
TO JE OSNOVNI razlog posezanja za razvoj ARH raketa.


Izvini Oluj, ali ajmo sada najprostije....kao da pričaš detetu... Wink
Da li radar NO19 kada raketa R-27R siđe sa lansera, u toku incerijalnog radio vođenja u INS fazi, nastavlja i pretraživanje odnosno osmatranje ostalih teoretskih 9 ciljeva ili ne? Ako sam shvatio, ne, jer SPN faza prestaje lansiranjem rakete? ( o tome je pukovnik pisao)...
U ovoj drugoj fazi SARH, znam da nema pretraživanja, samo osvetljavanje cilja-mete....

offline
  • Pridružio: 20 Maj 2017
  • Poruke: 2474

Na osnovu engleskog teksta (bilo bi zgodno videti original na ruskom) SPN je samo podrutina V ili D i služi da bi se izabrao najbolji cilj, stvarno lansiranje i vođenje nacilj je u V ili D i tu više SPN nema od onogmomenta kada je računar izabrao cilj ili pilot odbio agoritamsko rešenje imarkirao drugi cilj (ne zam kako to radi) i opet na dalje isto.
Ajde jedno pitanje da ti meni odgovoriš, mada naravno nije obavezno, zašto Antej ima one tanjirčine na lansirnim rampama a Alamazi ih nemaju. Rešenja Anteja imaju srodnosti u nekoj paraleli sa ovim problemom o kome govorimo.

offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5623

Hvala na brzim odgovorima....
Što se tiče radara na lansirnim rampama S-300VM, ne znam odgovor, ali si me zainteresovao pa ću pokušati malo da pronađem neke podatke, pogotovo ako nam može i oko ovoga pomoći.... Smile

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24232

Kubovac ::jeb.ga....ne spava mi se još.... Wink

Ako se izgubi automatsko praćenje, valjda je i zahvat izgubljen? Ili ne? Može li cilj biti u zahvatu ali nema praćenja?
Ili pak gubitkom automatskog praćenja, gubi se i zahvat i potrebno je hitno ponovo ozračiti cilj u osmatračkom režimu i zatim ponovo preći na STT i tako dalje? Wink


Ja sam morao na spavanjac,ali evo odgovor sad drugar .Kad se pominje to automatsko pracenje kolege misli se na podrezim SNP u rezimima V ili D, dakle u situaciji kad nakon lansiranja rakete/a radar nastavlja da prati 10 VC-a medju kojima i onaj gadjani .Zahvat nije izgubljen ,on je izvrsen predhodno a raketa lansirana ka cilju ,prosto i jednostavno .

Dalje ,imamo potvrdu da se radi o osmatrackom rezimu a rekli smo ranije da je to rezim za V ili D u kojem pilot ide na zadatak sa ili bez instrument. navodjenja tj sa ili bez slobodnog lova (slobodno trazenje ) .

E sad Kubovac, da pojasnim neke dodatne detalje .Posto vidim da se zapinje oko te zadnje faze navodjenja i neke kolege misle da tada treba da bude zahvat da bi antena RGS rakete primila odbijeni signal .Ne treba jer ta antena u principu funkcionise isto kao i radarska antena lovca .Dakle moze da primi radarski signal odbijen od cilja kad radar radi u rezimu osmatranja ,tj osmatranja sa onim auto-pracenjem najvise 10 VC-a .Ovo je ono sto se desaava u realnim uslovima upotrebe R-27R/R1 .

Kubovac ::
Da li radar NO19 kada raketa R-27R siđe sa lansera, u toku incerijalnog radio vođenja u INS fazi, nastavlja i pretraživanje odnosno osmatranje ostalih teoretskih 9 ciljeva ili ne? Ako sam shvatio, ne, jer SPN faza prestaje lansiranjem rakete? ( o tome je pukovnik pisao)...
U ovoj drugoj fazi SARH, znam da nema pretraživanja, samo osvetljavanje cilja-mete....


Vidim da prakticno nisi nista do sad propratio drugar Confused ??? Nakon lansiranja ,dakle nakon rezima -zahvat ,radar se vraca u onaj rezim u kojem je bio pre lansiranja R-27R/R1 .To moze biti borbeni rezim V ili D sa ili bez onog SNP zavisno od date borbene tj takticke situacije .Ako je to sa podrezimom SNP radar nastavlja da automatski prati 10 ciljeva a medju njima i onaj koji se gadja ,zato u VTUP i pise ono ,`ako se u automatskom pracenju izgubi cilj ,energicno manevrisati ka njemu kako bi bio ozracen u osmatrackom rezimu za dati borbeni rezim` .Dakle ,dok traje faza inerc. samonavodjenja sa ili bez RK-e radar u svom datom sektoru osmatranja automatski prati svih 10 VC-a ako ih ima jel tako .

Preporucujem iskreno ,da se VTUP L-18 ali i onaj za N019EB kao i knjiga na ruskom ( ako se razume ) o borbenoj primeni MiG-29 uzme u ruke i malo procita . Smile Zasto ovo pominjuem zato sto od sad uopste nisam nasao ali bukvalno nijedan izvor, nijedna link,knjigu,sajt,dokument u kojem jasno stoji i pise da nakon lansiranja rakete u rezimu zahvata cilj treba da bude u zahvtu sve do pogodka istog .

Ako neki ima takvo nesto ,tj napismeno nek postavi jer sam sa druge strane postavio dosta toga ,ukljucujuci i materijal kolege `Drug pukovnik` koje ide u prilgo tome da se nakon lansiranja rakete/a prekida zahvat i nastavlja automatsko pracenje cilje zajedno sa ostalim avionima tokom podrezima SNP u datim radnim rezimima .

Ziveli

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12580

Napisano: 20 Avg 2018 10:16

ray ban11 ::
Tako je, taj tzv STT se pominje i Upustvu za AN/APG-68 npr i kaze se da se ciljevi koji su automatski praceni do tad gube zbog zahvata jednog odabranog cilja .Dakle rezim TWS ili kod Rusa podrezim SNP jesu principski /funkcionalno isti -identicni ,kod zahvata i gadjana tj raketiranja radari prelaze u rezim uskog nisanskog snopa i tu se vise ne mogu pratiti avioni koji su predhodno praceni ,2,4 , 8,10 koliko god da ih je bilo .

Kad se izvrsi zahvat i raketiranje, radar se potom vraca u fazu automatskog pracenja za neki dati borbeni rezim i tu se sad prate svi predhodno praceni avioni kao i cilj koji se gadja .


Kod APG radara, kad odlucis da gadjas metu koristeci AIM-7 iz TWS se prelazi u STT, nema povratka u TWS. Ostaje se u TWS samo ako se koristi AIM-120. Razlog je zato sto AIM-7 je SARH raketa i zahteva da cilj bude ozracen tokom dejstva istom. Teorijski ozracenje ne bi bilo potrebno za veci deo leta raketa ali u zavrsnici je potrebno, ali u praksi to ne postoji vec ako se koristi AIM-7 onda je to STT mod u kome je cilj non stop u zahvatu.

Dopuna: 20 Avg 2018 10:18

https://www.youtube.com/watch?v=QcD3xwOXNhA

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24232

^

`Mean` ,to smo i pisali i na temi MiG-29 ,medjutim postavlja se pitanje i za AIM-120,to sto ta raketa ima ARS u zavrsnoj fazi ne igra tu neku ulogu .Za njeno lansiranje ti treba predhodno zahvat a da bi ga obavio radar mora preci u rezim uskog ugaonog pracenja cilja a to je nista drugo do taj STT ,sto ce reci radar prelazi u rezim uskog radarskog nisanskog snopa ,a tada se jednostavno moraju izgubiti do tada automatski praceni avioni jer radar prelazi iz sirokog osmatrackog polja u veoma usko ,tj suzeno polje u kojem prati samo jedan izabran cilj .

Drugacije to ne moze da se izvede i mislim da cak i jedan N007 sa el. skeniranjem i PFAR tako izvodi zahvat 4 razlicita cilja i lansiranje 4 R-33 na njih u roku nekih 10 sek o cemu su pricali probni piloti OKB MiG.

Dakle ni AIM-120 se ne moze lansirati bez predhodno obavljenog zahvata a to je sustina price .To sto se navodi da ti treba stalni zahvat kod AIM-7M je blago receno neozbiljno .Procitaj dokument kojeg je `Apok` postavio u vezi AN/APG-68 .

Zahvat ljudi ne treba svo vreme ,odustanite od te price ,to je toliko postalo vise mozda i smesno .Procitaj sta isto pise kolega `Oluj2.1` .

Kakav zahvat vise,tako su se rakete navodile 50tih i 60tih kad su radari mogli da automatski prate samo jedan cilj o tome se radi .Kad su radari poceli da prate vise ciljeva istovremeno ,10,20 koliko god, nastala je potreba da se isti prate i nakon lansiranja bilo jedne ili plotuna raketa na jedan ili vise ciljeva u datom vremenskom intervalu .

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 811 korisnika na forumu :: 12 registrovanih, 1 sakriven i 798 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: avijacija, Bluper, Bojadin Strumski, darkojbn, Dežurni pod palubom, DonRumataEstorski, Griffon vulture, Koja79, Volkhov-M, vranjanac29, wizzardone, 2001