Poslao: 11 Sep 2018 15:55
|
offline
- ray ban11
- Legendarni građanin
- Pridružio: 17 Sep 2010
- Poruke: 24232
|
Da se izdvoje neki detalji od profesora ( Fedosov ? ) ,ovako :
Citat:Режим коррекции на инерциальном участке позволил увеличить дальность пуска до 2-2,5 дальностей захвата цели ГСН, и в случае применения Р-27Э с истребителя Су-27 перехватывать цели в ППС удалённые на 70км.
Upravo ono sto je ranije pisano, dakle rezim kanala RK-e tj upotrebe istog ce povecati verovatnocu pogodka i unistenja cilja ali i povecati daljinu gadjanja .Ovde on kaze da je to 2-2.5x daljine zahvata PARGSN tj prijema reflektovanih signala .Za PARGSN 9B1101K znamo da signale odbijene od MiG-21 prima sa oko 25 km i to signale poslane od radara N001 i N019 ( maks snaga predajnika 1kW ) .Sta bi tek bilo sa signalima poslanim u rezimu DNP od radara N035 cija je maks snaga predajnika 5kW a za podsvet je 2kW itd
Samo kanal RK-e ima max domet rekli smo 50 km,zatim ;
Citat:При анализе факторов снижающих эффективность вооружения Воздух-Воздух средней дальности, внимание в первую очередь сосредотачивается на полуактивной РЛ ГСН – необходимость подсвета цели до момента попадания сковывает маневры уклонения от встречной атаки и не позволяет атаковать несколько целей одновременно (кроме самолётов, оснащённых БРЛС с ФАР). Для преодоления данного недостатка был выдан заказ на проектирование ракеты с активной РЛ ГСН.
Ovo u praksi ipak nije tako, jer sad znamo da jedan Topaz sa dva K-ogledala moze gadjati 2 razlicita cilja u datom sektoru-polju .Isto tako imamo i jedan N019M1/E Topaz-M1E kod peruanskih MiG-29SMP a koji ima antenski blok od Topaza ( dve K-antene /ogledala ) a radarsko-racunarski blok od Zhuk-M2 .Takav radar gadja cak 4 razlicita cilja .
Inace kad govorimo o R-27/E jeste bila razradjena varijanta R-27A/EA ( ARSGN ) no ista je odbacena navbodno i nikad nije proizvodjena ,ni oper.koristena .Svedoci smo da novija R-77-1 ima dvokanalnu RGS ( ARS+PARS ) i da takodje nova R-37M ima PARGSN .
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
Poslao: 11 Sep 2018 17:09
|
offline
- Drug pukovnik
- Legendarni građanin
- Pridružio: 31 Dec 2011
- Poruke: 5485
|
Što se tiče nekih “novijih” 29-ki i dva cilja istovremeno sa kasegren antenom, prvo, svaka kasegren antena je dvozrcalna, nema jednozrcalne kasegren antene kao pojma. Drugo, kao što i znaju na tajnovitim mjestima izreći oni koji su upućeniji od nas, uzmi u obzir kombinaciju R-27R + R-27P.
Snaga radara, i tu se brkaš. Imaš impulsnu i srednju snagu. Srednja snaga radara N019 je 1,2kW, i ta snaga se dobije iz impulsne dijeljenjem sa jednim mjerilom rada radara Q, a taj Q predstavlja vrstu kolebanja zračenja radara. Za Mig-29 je Q=4 i kao takvo, zračenje spada u kvazi-neprekidno, Q=1 je naravno kontinuirano zračenje, Q>20 je pokazatelj impulsnog zračenja.
Pi=Psr*Q
Odnosno Q je inverzna vrijednost umnoška frekvencije izmjena i vremena trajanja zračenja.
Nego idemo vidjeti kako to navođenje po taktovima zapravo i uopće ide.
Od ovoga moramo poći, ovo je dijagram koji opisuje kako “mozak” radi pri predaji radiokorekcije raketi.
Cilj je u onoj kutiji konstantno strobiran, raketa još nije lansirana, i cilju su kako sam već rekao skinute gaće. Zna se brzina cilja, uglove koordinate i daljina. Zna se naravno i brzina lovca, po algoritmu se zna i brzina rakete. Sve se zna i određuje se očekivana točka susreta cilja i rakete, a time ako će biti radiokorekcije i položaj u kojem će GSN preuzeti.
Oc0 i Oi0 su startne točke cilja i lovca, vc0 je predviđena brzina cilja, vektor, (konstantna) i točka Oc’ je očekivan položaj cilja sa istekom vremena “t”.
Vektor Dp predstavlja predviđenu, prognoziranu daljinu. Međutim cilj može i hoće mjenjati brzinu, a i smjer odnosno vektor brzine. Nakon lansiranja rakete radar više ne mjeri udaljenost do cilja, samo promjene vektora.
Vektor vc je stvarni, faktični vektor koji odstupa od prognoziranog i cilj sa periodom “t” će doći u točku Oc”. Dist je istinska daljina koja naravno odstupa od prognozirane daljine. E sad ovaj vektor Delta l je što sve u biti kazuje. Delta l je razlika brzina, faktične i prognozirane, Delta l je razlika daljina, istinskih i prognoziranih.
Algoritam računanja te razlike grupira, linijske od +/-100 m do +/-300 m, a brzinske od +/-50 do +/-150 m/s
i na osnovu njih se kreiraju kodirani signali koji se predaju raketi kako bi ona znala šta i gdje treba ići. Ti kodovi se predaju raketi u onim taktovima koji traju 30 milisekundi, a između tih taktova radar škicne na 20 milisekundi cilj da ga ponovo odmjeri.
A sad ipak najbitnije od svega, frekvencija predaje radiokorekcijskih signala pojedinačnoj raketi je 1 Hz ! Jedan set (po x,y,z) u jednoj sekundi što nedvojbeno kaže da je snop stalno tu, ne šara okolo i naširoko niti pravi one štrafte koje radi u režimu osmatranja.
Nakon lansiranja rakete prvo idu dva prazna ciklusa (autopilot), svaki od jedne sekunde gdje nema nikakve predaje signala, a onda slijed radnih perioda u istom vremenu od jedne sekunde. A svaki radni ciklus je podijeljen na trećine, RK1-1 za prvu raketu, RK1-2 za drugu raketu (ako nije lansirana niti signala nema) i zadnja trećina kao rezerva. I tako ciklično ponavljanje (1Hz) radnih perioda, ciklusa.
I tako se na svaku raketu u trajanju 358 milisekundi u taktovima predaju korekcije (linearne i brzinske, 3+3) a između njih odmjeravanje cilja radarom u impulsnom režimu. Takt označen kao RK je takt zavaravanja.
I tu se kriju sva kvazi i diskretna i ina zračenja. Frekvencija predaje radiokomandne korekcije je 1 Hz ! Nije svake tri sekunde već svake jedne sekunde. Snop je stalno tu oko cilja.
|
|
|
|
Poslao: 11 Sep 2018 19:11
|
offline
- Kubovac
- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 12 Jul 2016
- Poruke: 5623
|
@drug pukovnik
Mislim pukovniče stvarno svaka čast! Skidam kapu i zaslužio si ladno pivo! Evo jednom i ja to da kažem!
Prosto mi sada glupo da postavim moje "amaterske" skice rađene u paintu, ali ipak sam potrošio nekih pola sata, pa ću postaviti.
Ovo je inače samo prikaz INS faze. Hteo sam i SARH fazu, ali rekoh, posle pukovnikovog seciranja, ne znam da li je potrebno....
Nadam se da će ovaj moj krajnje pojednostavljeni i krajnje pristupačan prikaz za sve zainteresovane, a može se pratiti uz moje tekstove o ovoj temi, pogotovo poslednja 2-3 posta i naravno uz ovo što je drug pukovnik sada secirao kao američki srednjoškolci žabu u filmovima pomoći da se ovo konačno razume i sažvaće....
Takt osvetljavanja 30,72 ms, CW osvetljavanje cilja avionskim radarom, prijem reflektovanih signala na avionskom radaru i parametara cilja
Takt praćenja cilja CW referentnim impulsnim signalom 20 ms, poklapanje reflektovanih signala CW osvetljavanja i CW referentnih signala praćenja i formiranje komandi korekcije
Takt osvetljavanja 30,72 ms, CW osvetljavanje cilja avionskim radarom po korekcijama, prijem reflektovanih signala CW osvetljavanja na avionskom radaru i parametara cilja i slanje radio korekcija na raketu
|
|
|
|
Poslao: 11 Sep 2018 20:11
|
offline
- Drug pukovnik
- Legendarni građanin
- Pridružio: 31 Dec 2011
- Poruke: 5485
|
Kubovac, ma nemoj mašince nikada izbaciti iz igre, znaju mašinci i u elektrone ući
Ovdje je ipak u pitanju čista dinamika gibanja, korigirana sa elektronima.
Na tvojim skicama...načelno je to to...ali...putanja rakete se korigira tako da se uvodi u očekivanu točku, a ne u trenutni položaj cilja.
U fazi inercijalnoj sa radiokorekcijom jednom podvrstom paralelnog zbližavanja, a u fazi poluaktivnog preko glave samonavođenja klasičnom proporcionalnom metodom.
Gađanje ciljeva u guzicu ili ZPP je drugačije.
|
|
|
|
Poslao: 11 Sep 2018 20:23
|
offline
- ray ban11
- Legendarni građanin
- Pridružio: 17 Sep 2010
- Poruke: 24232
|
^
Hehe,nista pobrkao nisam ,kako od samog pocetka svega ovog tako i sad .Evo moje recenice od danas :
Citat:Ovo u praksi ipak nije tako, jer sad znamo da jedan Topaz sa dva K-ogledala
Dakle radar koji ima antenski sklop od dva reflektorna Kasegrejnova ogledala ( imam i skicu toga ,cim nadjem u arhivi postavicu )
Ovo su slike za sad, dakle na prvoj vidimo za radarske signale drugo reflektorno K-ogledalo i zracecu `lampu` -predajnik generatora sondirajucih signala impulsa
Na ovoj drugoj vidimo sa leve strane kapotaza zakoseno prvo reflektorno K-ogledalo
Sto se maks snage tice ,tu si malo pobrkao ,ja govorim o maks snazi predajnika ( 1kW kod N001 i N019 ) a ne snazi impulsa bilo maks bilo prosecnoj ( srednjoj ) ili vrsnoj kao maks vrednosti one srednje .
Recimo kod N007 je maks snaga predajnika cak 10kW ,kod novog N035 je to 5kW ( maks snaga impulsa kod njega je 20kW a prosecna je 5kW ) itd itd ...
@Kubovac
Dobri prikazi i skice ,no to sve vazi za osmatracki rezim sa pracenjem ciljeva ( SNP ) .Nadam se da je jasno sta to znaci rezim `DNP` kod N001 i N019,upravo ono sto je i Futurama pojasnio .
|
|
|
|
Poslao: 11 Sep 2018 21:00
|
offline
- ray ban11
- Legendarni građanin
- Pridružio: 17 Sep 2010
- Poruke: 24232
|
Evo malo skica i slika N001 i N019 sa kako bi rekli `Twist-Cassegrain` Na slikama se vidi pokretno /kruzno postolje antenskog bloka -kapotaza sa dva reflektorna Kasegrejnova ogledala .
Komponente N019 `Rubin`
O N001 i N019 na sajtovima :
https://www.taringa.net/comunidades/militares-en-t.....zuela.html
https://www.secretprojects.co.uk/forum/index.php?topic=102.15
I da ponovimo u vezi dvokanalnog N019M/ME `Topaz` na MiG-29S/SE ,dakle prvo gadjanje dva cilja radarom sa dva `K-ogledala` je obavljeno krajem 80tih ,sa prototipa 9-13S Bort br. 405 plavi :
Citat:В частности на 405-м впервые произвели успешный пуск двух ракет по двум воздушным целям одновременно. Было доказано, что новая СУВ обеспечивает одновременный или последовательный пуск ракет по целям, разнесенным по азимуту на угол более 8° или находящимся на одном азимуте на расстоянии более 10 км. При входе обеих целей в зону разрешенных пусков и появлении на экране системы единой индикации соответствующих символов пуск мог производиться либо в ручном, либо в автоматическом режиме. Если цели входили в зону разрешенных пусков последовательно, одна за другой, то соответственно последовательно производились и пуски ракет.
Interesantno je da su probne rakete K-27A ( sa ARGSN ) takodje lansirane sa prototipa MiG-29 .
Citat:Эскизный проект по ракете Р-27ЭА в целом закончили в 1983г. В 1984г. для применения К-27А готовили МиГ-29 №919, в следующем году — №925, но в дальнейшем эти машины были задействованы под более приоритетную работу — испытания перспективной ракеты РВВ-АЕ. Фактически летные испытания К-27А велись на МиГ-29 №970 и 971. В 1985г. выполнили три пуска, в следующем году — пять.
|
|
|
|
Poslao: 11 Sep 2018 21:56
|
offline
- Kubovac
- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 12 Jul 2016
- Poruke: 5623
|
Drug pukovnik ::
Na tvojim skicama...načelno je to to...ali...putanja rakete se korigira tako da se uvodi u očekivanu točku, a ne u trenutni položaj cilja.
U fazi inercijalnoj sa radiokorekcijom jednom podvrstom paralelnog zbližavanja, a u fazi poluaktivnog preko glave samonavođenja klasičnom proporcionalnom metodom.
Gađanje ciljeva u guzicu ili ZPP je drugačije.
Da, naravno. Meni je na onim skicama bio cilj da pokažem razlog postojanja 2 takta.
2 takta postoje zato što ne postoje razdvojeni CW predajnik osvetljenja i impulsni predajnik praćenja, nego se to sve treba uraditi sa jednim radarom, zato je ovde primenjeno svojevrsno kvazikontinualno osvetljavanje sa međutaktom CW referentnog impulsnog signala praćenja cilja koji je druge frekvencije, u okviru istog frekventnog opsega, ali i kraći.
Kod radara N019, CW osvetljenje sa avionskog radara pokazuje raketi cilj, tako što čeoni prijemnici RGS rakete primaju reflektovane signale. Sledeći takt impulsnog praćenja cilja se emituje sa avionskog radara radi stalnog praćenja položaja cilja i korekcije emitovanja CW osvetljenja i prijema njenih reflektovanih talasa na čeonim prijemnicima RGS rakete, dok se paralelno s tim na repnu antenu rakete šalje radio korekcija sa ciljem da se raketa usmeri tako da čeoni RGS prijemnici budu u mogućnosti da nastave da primaju reflektovani signal osvetljavanja.
U SARH fazi, promena je samo u tome što sada avionski radar više ne šalje radio korekciju na repnu antenu rakete, nego se reflektovani signal impulsa praćenja prima na repnoj anteni rakete i na osnovu poklapanja 2 signala (CW i impulsnog) raketa se koriguje na putanji tako da njeni čeoni prijemnici opet mogu da prime reflektovane CW signale od cilja.....
I tako u krug....
Ovo mi je bio cilj da objasnim, ne ceo metod poluaktivnog radarskog samonavođenja, koga ste vi sada u ove dve-tri rečenice tačno opisali....
|
|
|
|
Poslao: 11 Sep 2018 22:01
|
offline
- Drug pukovnik
- Legendarni građanin
- Pridružio: 31 Dec 2011
- Poruke: 5485
|
E jebiga sad, tu sad stvarno više pomoći nema
Mislim da sam rekao i napisao dovoljno na ovoj temi, dalje stvarno neću. Tko je želio pročitati taj je pročitao, tko nije od volje mu. Mislim da 40 stranica nije bilo naodmet, bolje i to nego 4 godine zabluda (a kako stvari stoje to će se kod nekih i nastaviti, znam teško je nešto novo pregristi), ali opet kako tko želi i kako tko hoće pa neka mu bude.
|
|
|
|
Poslao: 11 Sep 2018 22:04
|
offline
- Kubovac
- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 12 Jul 2016
- Poruke: 5623
|
ray ban11 ::
Ovo u praksi ipak nije tako, jer sad znamo da jedan Topaz sa dva K-ogledala moze gadjati 2 razlicita cilja u datom sektoru-polju .
Ajde bar ovo da rasčivijamo, pitao sam te nekoliko puta, ali jednostavno kuliraš odgovor. Ako ne znaš, kaži da ne znaš, kao što i ja kažem kad nešto ne znam, ali onda ne treba navoditi ovo kao nespornu činjenicu.
Dakle....imamo li negde dokaz, dokument, link ili bilo što će nam pokazati gađanje 2 cilja sa PARS raketa R-27R na MiG-29 sa radarom N019M Topaz-M?
Imamo li negde dokaz, dokument, link ili bilo šta što će nam pokazati gađanje 2 cilja sa PARS raketama R-27R na Su-27 sa radarom N001?
Ja sam već priložio neke svoje dokaze i tvrdnje koje to dovode u pitanje (kod Topaza-M) ili osporavaju u celosti (kod N001V)...
Mislim da bi jedan dobar dokaz bar ova pitanja mogao da raščisti, ako ti već nećeš da prihvatiš ovo što ti se ovde objašnjava oko N019....
|
|
|
|
Poslao: 11 Sep 2018 22:06
|
offline
- Drug pukovnik
- Legendarni građanin
- Pridružio: 31 Dec 2011
- Poruke: 5485
|
Komentar ne na prethodnu poruku već na poruku prije prethodne.
Laku noć, kasno je valja spavati
|
|
|
|