Poslao: 11 Sep 2018 22:12
|
offline
- ray ban11
- Legendarni građanin
- Pridružio: 17 Sep 2010
- Poruke: 24212
|
E VTUP-e VTUP-e , sta bi mi bez tebe ....
Posto pominjemo antenski sklop ( dva K-ogledala ili ti kako pise `dvoogledalna antena` ), ona formira snop zraka sirine 3.5° ,pomocu kojeg se energija predajnika ( energija zracenja ) salje u prostor prema odredjenim zakonima .Predajnik ima dva kanala : glavni i za osvetljenje ( ono podsvet ).
`Glavni ( osnovni ) kanal predajnika i kanal osvetljavanja su uskladjeni ( objedinjeni ) u jednom opsegu ( X-opseg ) ali sa razlikom ( razvuceni ) u pogledu frekvencije zracenja i vremena rada.Za obezbedjenje rada aparature bez uzajamnog uticaja u letu u sastavu grupe ,predvidjeno je prekljucivanje kodnih oznaka ( liternih ) frekvencija glavnog i kanala za osvetljavanje na zemlji .`
Kad su ovi tzv `literi` ( slovo-kod ) u pitanju ,to znamo od ranije ,literi sluze za literovanje raketa V-V koje imaju RGS sa racunarom -SUV aviona,dakle uparivanje racunara u raketi sa racunarom- SUV u avionu .
Sta je sustina price ,pa predajnik koji dakle ima dva objedinjena kanala : glavni ( za osmatranje i pracenje ) i onaj za osvetljavanje cilja .
Upravo ono pojasnjeno na engl ( na engl preveden VTUP N019EB ):
Citat:
SARH Illumination and main channels use different frequencies within the X band, and are multiplexed in time. Individual aircraft can be preset on the ground to different frequencies to avoid mutual interference during group operations. Scanning cycle times are 2.5-5 seconds depending on mode. Beam width is 3.5º, which determines the minimum separation of two targets in azimuth.
http://toad-design.com/migalley/index.php/jet-aircraft/mig29/mig29-n019-radar/
Ovo ce reci ,dok radar jednim kanalom osmatra VaP i prati avione u datom sektoru pretrazivanja tj osmatranja ( pracenje u osmatranju -SNP ) ,drugim kanalom osvetljava cilj po onim datim taktovima i intervalima koje imamo u postavljenim dokumentima .
Sta imamo kod N019M `Topaz`,pa pored glavnog ( osnovnog ) kanala za osmatranje i pracenje ciljeva imamo i dva kanala za osvetljavanje ciljeva tokom gadjanja ,znaci predajnik je trokanalni .
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
Poslao: 11 Sep 2018 22:15
|
offline
- Futurama
- Građanin
- Pridružio: 02 Jan 2012
- Poruke: 290
|
Drug pukovnik ::Što se tiče nekih “novijih” 29-ki i dva cilja istovremeno sa kasegren antenom, prvo, svaka kasegren antena je dvozrcalna, nema jednozrcalne kasegren antene kao pojma. Drugo, kao što i znaju na tajnovitim mjestima izreći oni koji su upućeniji od nas, uzmi u obzir kombinaciju R-27R + R-27P.
Bravo Druže pukovniče. Lepo ste ovo obradili.
Ima samo jedno neslaganje (zapravo 2 koja vidim) u odnosu na onu ukrajinsku prezentaciju koja ste postavili ranije.
Tu se pominje vodjenje tri rakete. Dakle onaj treći kanal nije mrtav.
Pored toga koriste 5 bitne Barkerove kodove umesto 7 bitnih iz drugog izvora koji ste naveli.
To daje tumačenje tvrdnje da Irbis može da gadja samo 2 cilja (ili 3 cilja) sa maksimalno 2/3 rakete za R-27. Jednostavno raketa ne dozvoljava više.
Naravno pod uslovom da smo iskopali raketu R-27 iz prašnjavog magacina koja nije modifikovana.
O tome hoću već neko vreme da napišem jedan post ali nikako da nadjem dovoljno vremena.
Ukratko mislim da je nemoguće održavati rakete R-27 koristeći iste komponente koje se više ne prave. Moguće je:
1. Napraviti kompatibilnu R-27 koja je funkcionalno ista (isti princip navodjenja isti kanali komunikacije itd.) samo sa mnogo većim učešćem modernih digitalnih komponenti
2. Potpuno promeniti elektroniku i način komunikacije čime bi se omogućilo gadjanje i više ciljeva, preciznije navodjenje i veći domet. Ovo ne bi bilo tako skupo jer bi se i dalje zadržala PARS GSN i mehaničke komponente dok bi se elektronika potpuno digitalizovala. Čipovi su danas jeftini (pa čak i ruski). Razvoj je ono što je skupo. Možda bi se mogle podržati obe varijante u varijati 2. Samo bi se raketa konfigurisala spram platforme.
Nekako mislim da R-27ER na Su-35 ima tako nešto. Greota bi bilo baciti takve performanse rakete zbog prastare elektronike unutra.
|
|
|
|
|
Poslao: 11 Sep 2018 22:44
|
offline
- Kubovac
- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 12 Jul 2016
- Poruke: 5848
|
ray ban11 ::
Ti crtas skice ? Pored VTUP i koliko samo dokumenata vi crtate skice ???
4 godine zablude jel .... strasno i smesno ...
@Kubovac
Jesi procitao link za MiG-29SE ? Isto tako ono sto je postavio `Futurama` nesto ranije ??? Ocigledno nisi ....
Citajte VTUP ,samo citajte ,pa i ono sto ste sami postavili .Predajnik ima dva kanala ,aha dva kanala itd itd ...
Crtamo skice moj Ray i trudimo se da objasnimo stvari. Ti samo puniš stranice sa bezbroj linkova, citata izvučenih iz konteksta i stalno skačeš sa teme na temu.
Ali najviše mi smeta kada postaviš nešto i tvrdiš da je to dokaz i likuješ kao neki klinac, a u stvari si opet po ko zna koji put sam sebi skočio u usta....
Uveren sam da će se u pukovnik i drugi javiti, ali pošto ja još ne spavam evo ti sada odgovori....
Dakle radar odnosno predajnik ima dva kanala: jedan je impulsni (referentni) i on zrači energiju predajnika u prostor i premešta je kroz prostor prema određenim zakonima, a drugi je za osvetljavanje i to ti piše lepo na stranici ispod i na vrhu druge stranice koju postavljam ispod ove. Razlikuju se samo po frekvenciji u okviru istog opsega i vremenskom trajanju...
Na ovoj stranici veliko uokvireno potpuno jasno i nedvosmisleno piše da kada se odabere cilj za gađanje u podrežimu SNP, prelazi se u usko polje 8x4 i cilj se traži u tri ciklusa. Ako se pronađe počinje režim STT (single target tracking) odnosno praćenje jednog cilja, odnosno režim neprekidnog usmeravanja (pelengacije).....Ako se cilj NE PRONAĐE, onda se radar vraća u NORMALNO osmatranje...
I na ovoj stranici imamo još jedan dokaz kako radi podrežim SNP i da nema povratka na nikakvo osmatranje kada krene automatsko praćenje strobiranog cilja.....
|
|
|
|
|
Poslao: 11 Sep 2018 23:22
|
offline
- Kubovac
- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 12 Jul 2016
- Poruke: 5848
|
Napisano: 12 Sep 2018 0:03
Futurama ::
To daje tumačenje tvrdnje da Irbis može da gadja samo 2 cilja (ili 3 cilja) sa maksimalno 2/3 rakete za R-27. Jednostavno raketa ne dozvoljava više.
Znači ipak je veoma moguće da se Irbis omogućava gađanje samo 2 cilja sa R-27R? Ipak nije greška....a 8 sa ARS raketama....dakle, kao što sam i pisao ranije, ne možemo samo tako površno "nagađati" poput "ima 8 kanala podsveta pa može sigurno i 8 R-27R raketa, kao i 8 R-77 (ARS)"....
Naravno, ovde su ograničenja kod rakete, ne kod radara, ali znači ipak je moguće da je to tako i dokazuje da ipak treba nekada malo zagrejati stolicu da se nađu adekvatna objašnjenja....
Svaka čast Futurama na trudu....
Dopuna: 12 Sep 2018 0:22
mean_machine ::Rej gde tacno pise da N019M ima tri kanala? Jel to iz VTUP za N019M?
Ja sam pronašao da N019M Topaz može "u određenim intervalima" (ne znam koliki su) gađati 2 cilja ISKLJUČIVO sa raketama R-77 sa aktivnog radarskom glavom. Objašnjenja nedostaju, ali se može pronaći to da je računar konstruisan da omogućava "specijalnu konekciju sa raketama R-77 za iskorišćenje mogućnosti dual-target-engagementa.....
Dakle tako piše na dostupnim izvorima i ja sam dao i svoja objašnjenja odnosno viđenje ovoga.
Jedini načini da se dokaže dvo-kanalnost Topaza su:
- da saznamo intervale lansiranja 2 rakete R-77 na 2 različita cilja
- da saznamo da li moguće gađanje 2 cilja "jednovremeno" sa R-27R ili nekom drugom PARS....
|
|
|
|
Poslao: 12 Sep 2018 02:06
|
offline
- Pridružio: 20 Maj 2017
- Poruke: 2474
|
If the target is located, the radar will transition to single target tracking mode, and all other contacts are discarded.
|
|
|
|
Poslao: 12 Sep 2018 05:58
|
offline
- ray ban11
- Legendarni građanin
- Pridružio: 17 Sep 2010
- Poruke: 24212
|
mean_machine ::Rej gde tacno pise da N019M ima tri kanala? Jel to iz VTUP za N019M?
Znas i sam da VTUP za N019M ili MiG-29S nemamo ,no logicno je da ako je dvokanalan po cilju ( gadja dva cilja `istovremeno` ) ,mora imati dva kanala podsveta .Jednim kanalnom osmatra i prati ,sa dva kanala osvetljava dva cija koje gadja .Dakle radar dok osmatra i prati alje dva signala osvetljavanja dva cilja .
Svi ste se uhvatili za fazu kad se jedan cilj strobira ,tj pilot rucno ili se automatski odabere na pracenje pri cemu se ostali `kontakti` gube . Gospodo ,ta faza potraje samo nekoliko sek. ukljucujuci i fazu zahvata tj nisanski rezim .Nakon izadavanja komande PR i lansiranja rakete/a na cilj ,radar se vec vratio u rezim Vstrecha ili Dogon sa SNP sa tim da povremeno po onim taktovima radi i u rezimu DNP diskretno-kontinuiranog osvetljavanja istog .
Ako nekom to zaista nakon koliko evo vremena i ispisanih stranica nije jasno ,neka pita Petra,on ce vam pojasniti .
Poznata ,odlicna slika ,ovo je bas za ove teme .
ACitat: Soviet-built MiG-29 Fulcrum fighter flown by Major (MAJ) Peter Meisberger, from Germany`s (DEU) 73rd Fighter Wing (FW), Laage Air Base (AB), Germany, fires a radar guided AA-10 "Alamo" short-burn air-to-air missile at a QF-4 "Rhino" full-scale aerial target drone during a live-fire weapons training mission.
https://en.wikipedia.org/wiki/R-27_(air-to-air_missile)#/media/File:Mig_29_firing_AA-10.JPG
Situacija koja se vidi na slici odgovara opisanom .R-27R1 je lansirana i na svom je putu /putanji ka cilju ,radar u ovom momentu radi u dva rezima ( dva kanala predajnika ) : `Vstrecha` ili `Dogon` sa ili bez podrezima SNP ( pracenje tokom osmatranja )=glavni/osnovni kanal predajnika a drugi rezim je DNP tj diskretno-kontinuirano osvetljavanje cilja=kanal podsveta ( u ovom slucaju pomenute mete ) koje se obavlja po nama znanim taktovima .
Jedini je kolega `Futurama` meni se cini shvatio sve ovo .
@Kubovac
Sta ima ja da likujem ,postaje smesno koliko se vi zanosite nekom idejom o stalnom zahvatu ili pracenju jednog cilja tokom gadjanja .Pitao sam te fino jesi procitao tj nasao ono sto je Futurama postavio o gadjanju dva cilja sa dve rakete R-27R/ER ??? Nisi ,zato sto se nisi ni trudio ali se zato crtaju skice sa kao nisanskim radarom u konzoli ispod trupa 29tke sto je previse drugar .
Sta ima da se nagadja oko 8 R-27R/ER kod Su-35S sa N035 ??? Moze li taj Su-35S otici na borbeni zadatak sa 8 R-27R/ER ,moze naravno.Moze li svih 8 raketa lansirati po zadatku na 8 razlicitih ciljeva ,pa moze naravno jer radar ima 8 kanala podsveta za 8 ciljeva .
Mora li se na ovoj temi reci jedno sto puta da ti `podsvet` treba i za rakete sa PARS kao i one sa ARS ???Da li ce on imati 8 R-27R/R ili 8 R-77-1 ili 8 R-74M ( ako ih moze poneti ) svejedno ,radar svakako omogucava gadjanje 8 ciljeva sa 8 raketa .
MiG-29S poleti na zadatak sa 2 rakete R-27ER npr i 4 R-73 .Topaz omogucava da se gadjaju dva cilja ,sta sad ako nosi R-27ER ,ne moze da ih gadja jel ???
I sta kazes za VTUP ??? Pa bas u njemu imas pisanje o osmatrackom rezimu nakon lansiranja rakete samo i to nisi procitao ,pronadji to ,vec je postavljeno na temi ,automatsko pracenje -osmatracki rezim .
Pitajte Petra ,rekoh ,taj ce vam reci sta je bilo nakon sto je lansirao onu R-27R1 na metu .
Oluj2.1 ::If the target is located, the radar will transition to single target tracking mode, and all other contacts are discarded.
Tako je kolega a u nastavku imate npr :
Citat:Lockon and transition to tracking mode takes 2 to 7 seconds in Encounter mode.
Dakle ne pise ovde transition `to single tracking mode` ,vec pise `to tracking mode` sto ce reci nakon zahvata i lansiranja rakete/a, radar se vraca u rezim osmatranja sa pracenjem za rezim Vstrecha sa podrezimom SNP .
|
|
|
|
Poslao: 12 Sep 2018 06:39
|
offline
- Kubovac
- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 12 Jul 2016
- Poruke: 5848
|
[quote="ray ban11"]
@Kubovac
Sta ima ja da likujem ,postaje smesno koliko se vi zanosite nekom idejom o stalnom zahvatu ili pracenju jednog cilja tokom gadjanja .Pitao sam te fino jesi procitao tj nasao ono sto je Futurama postavio o gadjanju dva cilja sa dve rakete R-27R/ER ??? Nisi ,zato sto se nisi ni trudio ali se zato crtaju skice sa kao nisanskim radarom u konzoli ispod trupa 29tke sto je previse drugar . end quote
Dakle...nemoj sada još da budeš licemeran. Već si i ranije pomenuo tu moju skicu ali ne mogu da verujem da ti jedini nisi shvatio šta sam hteo tom skicom da pokažem.
Pa pošto ne kapiraš, ponoviću tebi specijalno još jednom.
Ona skica aviona sa posebnim kontejnerom za fizički odvojeni, posebni nišanski avionski radar je trebalo tebi i drugima da prikaže kako jedino može da funkcioniše ovo što ti govoriš: "gađanje sa praćenjem ostalih ciljeva".
Dakle jedino ako avion poseduje odvojeni osmatrački i nišanski radar i to sam prikazao na slicii.
Na kraju sam napisao da to naravno nije tako i s obzirom da to nije tako, ovo što ti govoriš o "gađanju sa praćenjem ostalih ciljeva" ne može da funkiconiše na ovom N019 radaru MiG-a 29.
S obzirom da smatram da si pametan, ovo što si napisao smatram čistom provokacijom sa namerom da izazoveš incident ovde na forumu i dok ne objasniš ovde da si pogrešno ovde protumačio (jedini) moju tadašnju skicu i prikaz, prekidam svaki vid komunikacije s tobom..........bujrum.......
|
|
|
|
Poslao: 12 Sep 2018 10:52
|
offline
- ray ban11
- Legendarni građanin
- Pridružio: 17 Sep 2010
- Poruke: 24212
|
^
Sa moje strane nista nije bilo pogresno ( niti je provokacija ) u tom smislu moj `Kubovac` ,ta skica je tvoja ,tvoja pogreska . Radar je osmatracko-nisanski i ne treba nikakav drugi dodatni kao nisanski radar. Dalje ,moja greska u vezi brzine skeniranja u zadanim sektorima ( kutijama ) je ispravljena.Ispravim ili sam sebe ili nakon sto mi to neko ukaze ( u tom slucaju D. pukovnik ) .Nije problem,gresi se ,desi se ,pa sto bi tebi onda bio problem da nakon ukazivanja greske to ispravis ?
Reci cu vam otvoreno kao covek,kao vas kolega ovde,sto rece D. pukovnik ovo jeste forum ,nije sud ,naravno da nije .No ovog puta ste gadno zabrljali ,gadno zaglibili u nekom svetu nepoznatom u domenu LA.To sto vi pisete o stalnom zahvatu tokom gadjanja ili stalnom uskom pracenju samo cilja( STT ) koji se gadja je prevazidjeno rekao sam vam vec ima jedno pola veka ,tamo od 60tih /70tih godina 20og veka.
Prica da se cilj stalno drzi u zahvatu ili prica da se nakon lansiranja rakete/a na njega samo on drzi u rezimu auto-pracenja je suplja prica .Tako prodje koliko samo stranica i opet isto.Vremenom cete uvideti svoje greske,pogresne zakljucke ( misljenja ili sta vec ) ,no ima vremena za ispravku .Mi smo ljudi ,gresimo ,takvi smo ,evo ja prvi ,nebitno ,no moramo se medjusobno ispravljati .To je poenta svega ovog ,po mom misljenju prvo ovo `virt. druzenje` i dopisivanje da kazem tako, sa ciljem da nesto naucimo,nesto proucimo i prodetaljisemo .
Videcete ,ima vremena ,danas,sutra,prekosutra itd itd a onda cete shvatiti ovo sto vam je pisano na zadnjih koliko samo desetina stranica ,bolje reci ono sto je napisano i komentarisano jos pre 4 godine .
Jos jednom cu ponoviti ovo od kolege `Oluj2.1` sa malom ispravkom :
Oluj2.1 ::If the target is located, the radar will transition to single target tracking mode, and all other contacts are discarded.
Citat:Lockon and transition to tracking mode takes 2 to 7 seconds in Encounter mode.
Dakle radar se nakon obavljenog zahvata i lansiranja rakete/a ne vraca u taj STT vec u `tracking mode`,jasno pise a to vam je kolege u zonu soprovozhdenia -zona pracenja ( imamo Tablicu za to ) tj rezim soprovozhdenia ,imamo i taktove za to kao i za podsvet a sve u sklopu intervala poiska a sto vam je zapravo osmatracki rezim sa pracenjem cilja/ciljeva i drugih aviona .
Kubovac drugar ,pitao si me da li je moguce gadjati dva cilja sa dve R-27R/ER ,moguce je,rekoh ti i jos dao napomenu za post kolege `Futurama`, pa nije to valjda bilo tesko pronaci ?
Futurama ::
Ovo ti vazi za radare N001V i N019M a veoma moguce i za remontovane i modernizovane radare inace modernizovanih ukrajinskih MiG-29 i Su-27 u njihovim zavodima tamo .
Tebi i svima drugima licno zelim sve najbolje ,obrni okreni,kako god i sta god da mi ovde pisemo ,nek smo mi prvo svi zivi i zdravi ,za ostalo cemo lako .
|
|
|
|