Rakete V-V

160

Rakete V-V

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24212

Ovaj navod iz VTUP mi je posluzio za vezu izmedju N001 ,N019 sa N007 i naravno vezu izmedju R-27R/ER i R-33 :

Citat:"Raketa R-27 ima poluaktivnu radarsku glavu za samovodjenje (RGS) koja koristi metod kvazineprekidnog ozračavanja cilja pomoću RLPK. U RGS je predvidjeno navodjenje rakete inercijalnim metodom sa radio-korekcijom bez praćenja glavom cilja do 70% putanje. Signali za korekturu predaju se po bočnim lepezama zračenja radara. Na završnom delu putanje leta rakete, vrši se zahvat cilja radarskom glavom za samovodjenje i poluaktivno samovodjenje."

O cemu se radi ovde ? Principski su ovi radari posve isti ,svi su impulsno-Doplerovski koji rade u kvazi-neprekidnom rezimu zracenja .Kod prva dva imamo meh. usmeravanje snopa ( meh.skeniranje ) sa dvoogledalnom radarskom antenom ( ona dva K- reflektorna ogledala ) ,kod treceg naravno fiksnu FAR ( PFAR ) sa el. usmeravanjem snopa po azimutu i elevaciji tj el.skeniranje .

Sustina rada ovih radara i time primene ovih raketa sa sistemom PARS je prakticno ista .Vidimo da kod N001 i N019 imamo slucaj gadjanja jednog odabranog cilja ( rucno ili auto ) od onih 10 u SNP ako je bio ukljucen .Nakon lansiranja rakete/a R-27R/ER radar je opet osmatrao VaP,pratio gadjani cilj i ostale avione u zoni pracenja .

Kod N007 je sve to principski isto ,dakle 10 VC-a u zoni osmatranja sa pracenjem,shturman odabira 4 ( rucno ili auto ) od njih i daje ih na pracenje sa zahvatom .Zahvat sva 4 cilja se moze obaviti u roku nekih 10tak sek ,tako da je realno moguce lansiranja 4 R-33 na 4 razlicita cilja u roku tu negde 10 sek .Sta se desava nakon lansiranja te 4 R-33 ? Pa isto sto i kod N001 i N019 .Radar se nakon zahvata vraca u zonu osmatranja sa pracenjem sa tim da on sad obezbedjuje 4 kanala podsveta -auto pracenja i ozracavanja ciljeva radi upotrebe R-33 ciji je tragac doplerovski ( kod R-27R/ER monopulsni ) .

Slikovito to izgleda ovako :



Znaci nakon sto je odabrano 4 cilja za gadjanje ,sledi pracenje i pojedinacan zahvat sva 4 ( jedan za drugim ,nije to istovremeno ,u jednom istom momentu ) .Dakle ovo naslikano u sredini vazi 4x .

Nakon lansiranja raketa ,radar nastavlja da osmatra i prati i sad vidimo 4 zute linije kanala podsveta u tom osmatrackom polju .

Sad zamislite situaciju a koju aludiraju ovde neke kolege da se nakon lansiranja raketa prate samo gadjani ciljevi a zona pracenja kod N007 je 140° po azimutu i 130° po mesnom uglu ,to bi vam izgledalo ovako



Ima li ovo smisla i logike uopste ??? Naravno da nema,znaci gadjani ciljevi se prate kao i svi ostali u zoni pracenja ( osmatranje sa pracenjem ) i to je principski isto kao i kod N001 i N019 .Dakle sva tri radara imaju svoje date zone pracenja ( osmatranje sa pracenjem ) ,kako pre, tako i posle lansiranja raketa sa PARS .

N007 je u prednosti sto ima ravno 10x vecu maks snagu predajnika( el.cev sa putujucim talasom kao i kod N001 i N019 ) , pa moze sebi da priusti da u rezimu VCP= visoka frekvencija ponavljanja sondirajucih signala impulsa ostvari daljine osmatranja-otkrivanja i pracenja VC-a cak do 600km sto je 4x vise spram N001 i N019 u rezimu `V` .Isto tako brzim el. usmeravanjem snopa ostvaruje vecu brzinu skeniranja ( pretrage ) citavog sektora tj zone pracenja .Treba takodje pomenuti da kanal RK-e kod N001 i N019 ima maks domet 50km ,kod N007 cak 100km .
Vredno je paznje i to da PARGSN tipa 9B-1101K kod R-27R/ER moze da primi signal odbijen od MiG-21 sa nekih 25km ,prijemna antena PARGSN tipa 9B1388 kod R-33 isto lovca sa nekih 50km .Ovom grdosijom od rakete su clanovi posade MiG-31 na vezbama gadjali ciljeve sa oko 250km daljine .

To su neke njegove prednosti ,no sustina rada je ista ,rekosmo sva tri radara su impulsno-Doplerovska koji rade u kvazi-neprekidnom zracenju prostora a ovo KNI sa impulsnim rezimom omogucava upravo ono sto je opisano na ruskom iz VTUP Su-27SK a sto je bit ,dakle sprovodjenje rezima SNP .



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 101848

Katarci pazare
Citat:Qatar will be allowed to buy components of the Meteor air-to-air missile
Arrow https://rp-online.de/politik/deutschland/bundesreg.....d-33127259



offline
  • Pridružio: 01 Dec 2009
  • Poruke: 2000
  • Gde živiš: Borca Sebes gde obicno .......

koja je razlika izmedju Aktivnog i poluaktivnog radarskog samonavodjenja ili kako vec

online
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5848

lord sir giga ::koja je razlika izmedju Aktivnog i poluaktivnog radarskog samonavodjenja ili kako vec

Kod poluaktivnog radarskog samonavođenja, radar sa zemlje ili sa aviona, ima 2 odvojena predajnika ili 1 jedinstveni predajnik sa 2 kanala predaje.
To su:
- nišanski kanal ili kanal kvazikontinualnog impulsnog praćenja cilja
- kanal osvetljenja cilja

Nišanski kanal ili kanal kvazikontinualnog impulsnog praćenja cilja ima zadatak da zahvati cilj i da ga stalno prati, usmeravajući osu snopa radara u sledeći očekivani položaj cilja.
Na taj način on obezbeđuje Kanalu osvetljenja cilja da može osvetljavati cilj.

Kanal osvetljenja cilja ima za zadatak da osvetljava cilj emitovanjem talas koji se primaju na repnoj anteni rakete, a zatim njihova refleksija od cilja na čeonim prijemnicima rakete. Upoređenjem frekvencije 2 signala i to f0 (na repnoj anteni) i f0 + fd (dopler) na čeonim prijemnicima rakete, vrši se usmeravanje RGS rakete prema cilju, a same ose rakete u tačku susreta sa ciljem.
Kanal osvetljenja cilja vrši predaju talas u prostor sa avionskog radara ali se ti talasi NE PRIMAJU NA PRIJEMNIKU AVIONSKOG RADARA, nego samo na PRIJEMNICIMA U RAKETI.
Zato Kanal osvetljenja NE VRŠI FUNKCIJU PRAĆENJA CILJA, već usmeravanja RGS rakete prema cilju i same ose rakete u tačku susreta sa ciljem.

Evo ti primer:
To ti je kao baterijsku lampu (kanal osvetljenja) kada uperiš u kola (cilj) koja se kreću. Ali baterija se neće sama pomeriti kako se auto (cilj) pomera.
Zato imaš monoimpulsni radar za praćenje cilja (nišanski kanal praćenja), u ovom slučaju tvoje OČI (nišanski kanal praćenja), koje prate auto (cilj) i ti podaci idu u tvoj MOZAK (Sistem za upravljanje vatrom) i tvoj mozak (Sistem za upravljanje vatrom) šalje komandu tvojoj ruci (osa snopa radara) u kojoj držiš baterijsku lampu da je pomeri (osu snopa radara )na primer u desno u pravcu kretanja kola (cilja)....i tako non stop drugar!


Kod aktivnog radarskog samonavođenja rakete...
Imaš isto ona 2 kanala predajnika.

Razlika je u tome što se na određenoj udaljenosti od cilja aktivira primo-predajni radar u samoj raketi. Rakete sa aktivnom radarskom glavom imaju i predajnik i prijemnik "u nosu" rakete i u završnoj fazi same emituju talase i kao reflektovane od cilja ih primaju i vrše samonavođenje.

Kod poluaktivno radarski vođenih raketa, radar u raketi je samo prijemni, a predajnik koji emituje talase se nalazi na avionu u sklopu avionskog radara.....

Slobodno pitaj dalje....pojasniću još ako treba.... Smile

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24212

Kubovac ::

Kod aktivnog radarskog samonavođenja rakete...
Imaš isto ona 2 kanala predajnika.

Razlika je u tome što se na određenoj udaljenosti od cilja aktivira primo-predajni radar u samoj raketi. Rakete sa aktivnom radarskom glavom imaju i predajnik i prijemnik "u nosu" rakete i u završnoj fazi same emituju talase i kao reflektovane od cilja ih primaju i vrše samonavođenje.


Hehe ,kako sve dodje na svoje jel da Kubovac. Rekoh ja vama ima vremena ...

I sta cemo sad ? I za rakete sa ARS ti treba podsvet jel tako? Znaci treba ti osvetljavanje cilja /ciljeva isto kao sto ti treba za rakete sa PARS ...

Pa cemu onda sumnja u moju pricu oko moguce upotrebe 2x R-27R/ER kod N019M ili kod N001V ? Cemu onda sumnja u mogucnost da N035 omogucava napad na 8 VC-a sa 8 raketa bilo R-27R/ER ili R-77-1 ???

Jos da si mu odgovorio da jednim( glavnim) kanalom osmatra i prati ciljeve u VaP a drugim kanalom prati i osvetljava cilj/ciljeve odgovor bi bio upotpunjen .

Sve ce ovo doci na svoje ,samo polako ...

PS

Sta je bilo sa `zekom pekom` ,pa covek pominje stalni zahvat pobogu ,treba ga ispraviti jel tako ,nije stalni zahvat nego `pracenje samo jednog cilja i to gadjanog` ... Mr. Green

online
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5848

@lord sir gigga

Samo još Lorde da pojasnim:

Kanal osvetljenja cilja DNP vrši predaju talas u prostor sa avionskog radara ali se ti talasi NE PRIMAJU NA PRIJEMNIKU AVIONSKOG RADARA, nego samo na PRIJEMNICIMA U RAKETI.
Zato Kanal osvetljenja NE VRŠI FUNKCIJU PRAĆENJA CILJA, već usmeravanja RGS rakete prema cilju i same ose rakete u tačku susreta sa ciljem.

Znači samo predaje talase, a ne prima ih nazad na prijemniku AVIONSKOG radara, pa samim tim Kanal osvetljenja DNP NIKAKO ne može obavljati funkciju PRAĆENJA cilja, jer to podrazumeva određivanje koordinata cilja a to se postiže upoređenjem POSLATOG I PRIMLJENOG SIGNALA NA PRIJEMNIKU AVIONSKOG RADARA, a to ovde nije slučaj jer je prijemnik NA RAKETI.

Izvini Lorde zbog velikih slova, nije to zbog tebe druže! Smile

Ziveli

online
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5848

Inače kod modifikovanog radara N019M- Topaz-M za avion MiG-29S, što nije predmet direktne rasprave sada, ja sam ranije pronašao podatke u tzv. DTT režimu odnosno "dual target track (u nekim izvorima - engagement)" odnosno režim "napada na 2 cilja".
Pritom su se opisi najčešće odnosili samo na rakete sa aktivnom glavom za samonavođenje i to jasno rečeno R-77. U tom smislu, ja sam već ispisao svoju inicijalnu tezu kako bi to MOGLO da funkcioniše i evo podsetnik:

"Ako je ARS, bilo bi zanimljivo videti na kojim daljinama je to moguće i da li je tačna moja "teza" da SNP obradi 2 cilja i pripremi im početne grube parametre za INS fazu. Ciljevi su u računaru nekako označeni kao cilj br. 1 i cilj br. 2 po redosledu obrade grubih koordinata. Polje praćenja je verovatno isto 8x4 ili... ?

Zatim se lansira prva raketa na cilj br. 1, a ona posle recimo 5 sekundi, druga raketa na cilj br. 2....

Onda kanal praćenja šalje impulse, u taktu praćenja, oni se odbijaju od ciljeva, prvo od cilja br. 1, onda od cilja br. 2 i vraćaju na prijemnik radara. Formira se radio korekcija i šalje, u taktu radiokorekcije, prvo cilju br. 1, pa onda cilju br. 2 i to sve u istom taktu po redosledu ciljeva formiranom na početku.
Ovde je moguće i da se prvo pošalje radio korekcija cilju br. 1, pa ide ponovo praćenje pa prijem signala nazad pa radio korekcija na cilj br. 2....Znači svaki drugi takt radiokorekcije ide popravka za jedan cilj.

I tako do aktiviranja ARS u svakoj od raketa... "

Znači ovo je moje "inicijalno" razmišljanje iz dna mozga, koje je podložno izmenama, a koje svakako može da funkcioniše pod ovim uslovima.

U tom smislu, pronašli smo i podatak kao potvrdu da podrežim SNP obradi 2 cilja odjednom, ali da oni moraju biti sa malim uglovnim razlikama, odnosno "blizu". To je definisano tako da mogu biti udaljeni maksimalno 8 stepeni po azimutu (kutija uskog polja je podsećam 8x4).
Takođe, ako su 2 cilja na približno istom azimutu, moraju biti po daljini minimalno udaljeni oko 10 km.
To navodi na zaključak da se sada 2 cilja pojavljuju u kutiji 8x4! I to je osnovna razlika.



Što se tiče raketa PARS, nemamo dovoljno dokumenata da obradimo kako bi to funkcionisalo, a ne tvrdim da je nemoguće, ali treba videti kako sada kanali predajnika funkcionišu i da li možda postoji još jedan kanal osvetljenja?
To su sve pitanja na koja sada ja nemam odgovore, jer nemam nikakve dokumente da pročitam.
Svako izvlačenje analogije je korisno, ali ne može se uzimati 100% zdravo za gotovo.


Na kraju samo da podvučem: I kod radara N019M - Topaz-M za avion MiG-29S, kada se lansiraju rakete PARS ili ARS na 1 ili 2 cilja sa kratkim intervalima između lansiranja, prate se samo ta 2 cilja koja se gađaju, ostali ciljevi se ne vide. Rad u tzv. "dual target engagement" modu....

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5522

Dva cilja na istom azimutu MORAJU biti na rastojanju većem od 10 km.
Da bi jasno vidio pačku jednog cilja i pačku drugog cilja, njihovo rastojanje treba biti takvo da se signali ne poklapaju. A formula za to rastojanje je:
Brzina prostiranja signala*Trajanje signala / 2
To je onaj račun koji sam napisao u obliku 0,3*7*10,24/2=10,7km čime se dodatno potvrđuje (daje se naslutiti korektnije rečeno) da je N019M u velikoj mjeri isti kao N019.
Sedam je taktova isijavanja po 10,24 ms između svakog od 7 intervala 30,72ms u onom paketu od 358,4ms. Ne znam kako su riješili prelazni režim i zahvat jer kod N019 je to kontinuirana izmjena intervala 20,48ms, tako da su morali uvesti neke stanke što smatram da je izvedivo.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5522

Ray...gdje je zapelo sa instrukcijama da nam pojasniš malo one prognozirane i stvarne vektore cilja i algoritam određivanja parametara kretanja cilja, kako u prelaznom režimu tako i u režimu praćenja. Šta je, ne ide te baš viša matematika. Još si uvijek na pisanjcima.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24212

^

Visa matematika jel ? Ihaaa ,nasekirah se evo .Pa za vas je ta visa matematika ovo oko relacije N019 i R-27R1 a kamoli nesto drugo dragi moji . Sta je bilo ,zapinjete sad sa ARS i PARS jel a ovamo tvrdite da treba podsvet u oba slucaja ,aha ... Upadne padobraneros na temu i lupi ono sto ste od samog pocetka pisali ,da treba stalni zahvat .Jos i lajkujete sve to a tvrdite nesto sasvim drugo ...

Je li ljudi je li vi mene stvarno ono kao zezate malo ili se toliko spoticete da vise ni sami ne znate da li treba stalni zahvat cilja tokom gadjanja sa R-27R1 ili samo ono pracenje u kutiji 8x4 stepeni pri cemu kao za to treba i osvetljavanje ???

Rekoh vam a posto covek pominje to `automatsko pracenje cilja`, to vam je rezim RNP pre zahvata i lansiranja R-27R1,nakon lansiranja automatsko pracenje obavlja rezim DNP .Pre toga automatski strob npr moze biti u SNP ( V ili D ) itd . Rezim KNI tj metodom kvazi-neprekidnog zracenja N019 obavlja osmatranje VaP i pracenje svih aviona u zoni pracenja .Dakle to su funkcije ona dva kanala predajnika ,glavnog i onog za podsvet ( vremenska-takt izmena rada u kvazi-neprekidnom i impulsnom rezimu rada) .

Zasto je ovo sto sam ranije naveo a bez nastavka tako vazno ,nastavak i ne treba jer se odnosi na rad SPO koji i nije toliko bitan u ovoj prici ,dakle :

Citat:Режим работы БРЛС квазинепрерывного излучения, работающих в режиме СОПРОВОЖДЕНИЕ НА ПРОХОДЕ...

Dakle BRLS u pomenutom rezimu radi za SNP a to ima sledecu vezu sa R-27R1 :



Ako vam ovo nije jasno ,u redu ,nije jasno ,drzite se svojih stavova,to vam se zabraniti ne moze,to je licno pravo svakog od nas .Mene se manite ,rekao sam vec previse sam sebe dao ovde da koliko god mogu doprinesem i pomognem kolegama .Ako vec necete da poslusate sta kaze covek ( nece iz svojih licnih razloga vise da pise na MCM ... ) ,onda nista ,vas problem ,u to se pravo da vam kazem ne prtim .

PS

Narednom prilikom cu na ovoj temi pisati nevezano za ovo ,ovo je vise smorilo ,nesto u nastavku price o relaciji izmedju N001 ,N019 i recimo N007 ili nesto drugo ,nebitno .

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 911 korisnika na forumu :: 26 registrovanih, 5 sakrivenih i 880 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: amaterSRB, Avalon015, avijacija, croato, Dimitrije Paunovic, Dorcolac, Džordžino, elenemste, esx66, galerija, GandorCC, Kubovac, laurusri, Marko Marković, mikrimaus, novator, raso76, S2M, sevenino, Smiljke, stagezin, styg, Trpe Grozni, UAV operator, Vlada1389, VP6919