offline
- ray ban11
- Legendarni građanin
- Pridružio: 17 Sep 2010
- Poruke: 24212
|
Kad smo kod tog snopa ...
Posto na nasem nije pomoglo ,evo malo pojasnjenja na engl .Bice od koristi ,uvod i neki komentari na nasem pa onda na english ( a ima i onog ukr )
`Snop` je jedno `sabrano delo` emitujucih radarskih talasa/signala tj sondirajucih signala impulsa koji se salju u dva rezima : VCP i SCP . VCP -visoka frekvencija ponavljanja za rezim `Vstrecha` i SCP-srednja frekvencija ponavljanja za rezim `Dogon` .Oba rezima VCP/SCP se koriste u borbenom rezimu radara poznatom kao `AVTOMAT`. Dakle snop je tu kao `medijum` koji sluzi za slanje energije radara u prostor a znamo od ranije kako to prakticno izgleda kod N001 i N019 ,radara sa antenskim blokom tipa `dvoogledalna antena` tj dva reflektorna Kasegrejnova ogledala .
Sirina snopa je ( obratimo paznju na pojasnjenje ):
Citat:Beam width is 3.5º, which determines the minimum separation of two targets in azimuth.
Nakon sto je cilj auto ili rucnim strobom odabran ,sledi pracenje samo tog cilja bez daljeg osmatranja sektora VaP ( o sektorima/zonama kasnije ) .Prati se u onoj `kutiji 4°x8°` sto ce reci odabrani cilj se prati jednim snopom nisanskog rezima sa slanjem sve raspolozive energije radara u tom datom momentu .Sve ovo potraje svega nekoliko sek ,cilj biva obradjen od strane racunara -SUV ( svi letni parametri ) ,isti predaju podatke racunaru u raketi R-27R1 i nakon komande racunara-SUV `Pusk razreson` ,lansira se jedna ili plotun od dve rakete .
Citat:
Sta biva posle toga ? E da bi shvatili sta biva a sad vidimo neke osnovne podatke o snopu pre svega ,moramo povezati upravo taj snop sa sektorima-zonama osmatranja ( osmatranje sa pracenjem ili pracenje u osmatranju ,isto je a to je ono SNP/TWS ) .
Pa kaze na engl ,za rezim `V`:
Citat:When the system is under direct GCI control via datalink, a 6 bar elevation raster scan is used. This scan covers a sector of 40 degrees in azimuth at ranges up to 30km, 30 degrees at ranges of 30-55 km, and 20 degrees above 55km within the scan limits given above. The distance to target and other useful information is supplied by GCI command, and the direction of the scan is automatically cued by CGI command towards the desired target. When the system is not under direct GCI control via datalink, a 4 bar raster scan mode is used to acquire a target manually. This mode scans a constant 50 degrees in azimuth, with the pilot controlling the direction of the scan. It is expected that the rough direction to the target will be given by ground control via voice commands. There is no scan pattern for full azimuth range scanning. The 130º scan area is divided into 3 sectors. Left sector is -65º to -15º, centre sector covers -25º to +25º, right sector from +15º to +65º, giving overlapping coverage of the full 130º scan limits. Individual targets can be resolved providing they are separated in azimuth and 5-6km in range.
Citat:
Radar scan limits in azimuth: +-65º
Radar scan limits in elevation: +56º, -36º
Za rezim `D`
Citat:When target range is below 20km, scan coverage is 40º in azimuth, 16.5º in elevation. If target range is above 20km, scan coverage is 30º in azimuth, 13.5º in elevation. Individual targets can be resolved providing they are separated 3-4km in range in Pursuit mode.
Znaci date su zone skeniranja ( osmatranja sa pracenjem VC-a ) i sad recimo u rezimu V ( PPS cilja ) ako je daljina preko 55 km (daljina otkrivanja-pracenja-gadjanja raspona 50-150 km, po komandi od OZN ) ,gadjani cilj ce se naci u zoni sirine 20° po azimutu .
Sad ide ono sto je ranije detaljisano ali se nije shvatilo ,sta sledi nakon zahvata tj lansiranja R-27R1 :
Citat:
Lockon and transition to tracking mode takes 2 to 7 seconds in Encounter mode.
Lockon and transition to tracking mode takes 1-4 seconds in Pursuit mode.
Kad mozda ne moze na nasem ,moze na engl ,pa nakon zahvata sledi rezim pracenja cilja .Kakvog pracenja ? Rezim RNP je prestao sa radom ,dakle nema vise zahvata ( nema stalnog zahvata tokom gadjanja ) ,nego se gadjani cilj sad prati i osvetljava kanalom Podsveta sto radi drugi kanal predajnika,prvi tj osnovni kanal predajnika -Obzor, nastavlja da osmatra VaP u datoj zoni .Pogledajmo samo kolike su to zone po azimutu ( sirina u °, spram jednog snopa ) .
Sad se vracamo na prvu recenicu na engl i poredimo sa onim podvucenim u citatima za V i D :
Citat:Beam width is 3.5º, which determines the minimum separation of two targets in azimuth.
Dakle vec sledeci snop u nizu po azimutu ozracuje sledeci cilj .Prosto i jednostavno .
Sta radar radi dok R-27R1 leti ka cilju ,pa skenira zonu osmatraja sa pracenjem.Skenirati sektor VaP zadanim usmeravanjem snopa znaci osmatrati taj sektor.To fizicki radi N019 pomeranjem druge antene a ne drzi cilj ozracen jednim snopom nisanskog rezima.Pomeranje antene ( auto ili rucno po zonama ) ,mora biti uskladjeno tako da gadjani cilj ne izadje iz zone osmatranja sa pracenjem /zone skeniranja-SNP
Dakle nakon rezima RNP ,sledi DNP sto je dokaz da stalnog zahvata nema ,nema ni onog pracenja samo jednog cilja jer to je nista drugo do RNP -zahvat .DNP je nesto drugo ,pracenje i osvetljavanje gadjanog cilja po datim taktovima ( taktni impulsi ) u datom intervalu a znamo koji je u pitanju .Stalni zahvat cilja nije uopste ni potreban jer R-27R1 je raketa sa PARS (INS/PARS ) .
Pilot je duzan da tokom leta rakete ka cilju drzi oznaku polozaja antene u granicama IPV (desna vertikala) koja oznacava radno polje ekrana u osmatrackom rezimu .Pored toga tu su i oznake horizonta i polozaj zone osmatranja po elevaciji ,tu je i brojna oznaka ( uokvireno ) a koja pokuzuje tekuci red u rezimu osmatranja ,sve ovo na IPV .
I ? Da li se cilj stalno drzi u zahvatu ,ma ne jer to negira postojanje rezima DNP.Da li se jedino gadjani cilj prati nakon lansiranja ,ma ne jer za to je opet potreban rezim RNP-zahvat ( nisanski rezim ) .Cak i kad bi se samo on pratio u nekom uskom sektoru skeniranja,to skeniranje nije nista drugo do pretrazivanje-osmatranje VaP .
Dovoljno je samo prevesti ono na ukr `пошук при огляді` a sto znaci pretrazivanje tokom osmatranja, skeniranja dakle .To se desava pre i posle lansiranja rakete sa RGS ,tokom rezima RNP toga nema zato na ruskom i pise `bez sohranenia obzora prostranstva`.
Samo da ste proucili snop,kretanje snopa ,nacin skeniranja,gde ide skeniranje po datom nizu a gde ide jedan .Inace ne postoji `antena osnovnog kanala` ,postoji dvoogledalni antenski blok sa prvom i drugom reflektornom antenom ,postoji dvokanalni predajnik (glavni kanal za rezim Obzor i drugi kanal za rezim Podsvet ) ,dvokanalni osnovni prijemnik /visokofrekventni i niskofrekventni / i dodatni (ugaono-daljinarni ) itd
@Zeka_Peka
Ti si novajlija na MCM ,poslusaj sta ti se kaze/pise .Dakle tu oznaku polozaja antene povezi sa onim sto je podvuceno a zadebljano jer to sto je oznaceno pod red. brojem 12 je upravo povezano sa tim .Znaci pilot mora drzati oznaku polozaja antene u okviru granice ekrana SEI. Ekran SEI koji ima tu granicu a to je ona vertikala sa desne strene je IPV ( radarski monitor tj monitor -RLS a ujedno i monitor- KOLS ) .Pod brojem 20 ti fino pise sta je to ,ogranicava radno polje tog ekrana u rezimu osmatranja bilo radara bilo KOLS. Da rezimiramo tj zakljucimo ,oznaka polozaja antene tokom pracenja cilja a koji se gadja sa R-27R1 mora biti u granicama osmatrackog polja radara ,sto ce reci cilj se tokom gadjanja raketom R-27R1 prati tokom osmatranja kao sto se prate svi ostali u SNP .
Moja ti je preporuka ,procitaj i to dobro ,sve sto je od sad podvuceno,zadebljano ,uokvireno u VTUP L-18 .Shvatices da stalnog zahvata tokom gadjanja uopste nema ,nije ga bilo, niti ce ga ikad biti kad su u pitanju N019EB i R-27R1 .
Dalje ,ovo sto pises u vezi ekrana SEI ,tj ono sto pilot vidi na ILS i IPV ,to ti je netacno ,to smo vec resili .Pronadji uputstva i pojasnjenja u ruskom i nasem VTUP i videces da pilot jedno vidi na ILS a nesto drugo na IPV.Uostalom kako ce pilot da vidi na radarskom ekranu recimo nesto u vezi bombardovanja,raketiranja zemaljskih ciljeva i slicno kad N019 uopste nema rezime V-Z ??? Valjda ti je jasno sad jel ? Dakle IPV je monitor radara i KOLS i na njemu pilot vidi indikacije te simbole tokom osmatrackog i nisanskog rezima a koje ne postoje na ILS.Prouci to dobro ...
|