Koliko vidim prednji deo rakete nije diran u odnosu na RVV-MD, produzili su je za 180 mm, suzili precnik krila za 76 mm i naravno tezina je porasla za 11 kg. Povecanje maksimalnog dometa od 10 km se dobilo zbog veceg i tezeg raketnog motora no pitam se sta je razlog suzavanja krila, zahtevi aerodinamike da bi ostali isti parametri (brzina, opterecenje i slicno) kao kod prosle verzije ili je mozda razlog u trupnom lanseru raketa kod novih aviona.
Grubo rečeno, krila kod patka šeme služe da kontriraju momentu koji prave kanari, destabilizatori i nos, i ako se raketa nešto produžila onda moguće da se centar mase pomakao malo od krila pa je krak sile nešto veći tako da je potrebna manja površina.
Jedan od mogućih razloga
Ako je sposobnost aktivne glave 10-30km a lansira se sa 150-200km kako je to onda "fire and forget" raketa? Da li je to sasvim dovoljno?
Pogledao sam istu prezentaciju Rosoboroneksporta i za R-77-1 RVV-SD u kojoj se ne spominje domet aktivne glave, ali se zbog dimenzija mora pretpostaviti da je bar uopla manja. Sad meni lajiku nije jasno kako su obe raketa "ispali i zaboravi" (okreni avioun nehde drugde)?
Па можеш да испалиш и бежиш и ако мета не побегне из очекиване зоне где глава треба да га ухвати, погодиће га.
У стварности нико није луд да очекује кооперативну мету па га и даље држи у захвату или и даље шаље корекције до тренутка кад може ракета сама да преузме. Амраам може да се овде ослони и на авакс. Видели смо Су35 и даље држи мете на радару по лансирању и лети у страну што више му радар дозволи. Леп пример употребе ПЕСА радара са механичким померањем и великим углом осматрања. Иранци су рецимо испаљивали Феникс са за њега "малих" раздаљина да осигурају да нема бежаније а и да ракета ухвати мету што пре.