Citat:MiG-killer
Col Peter Tankink is the Volkel commander and in this capacity is responsible for the air base and its squadrons. Tankink achieved fame on 24 March 1999 when he shot down a Serbian MiG-29 in the early days of Operation ‘Allied Force’. He was the only non-US coalition pilot to down another aircraft in
that campaign. ‘I was flying a combined sweep/escort night mission for a large strike force when the ‘Fulcrum’ appeared, heading towards a flight of Canadian CF-188s to the side of us. I fired one AIM-120 AMRAAM at a distance of 15 miles. I knew it had hit the target because after the missile exploded I saw burning pieces of the wreckage fall to earth’. The MiG-29 pilot survived.
15 milja je oko 25 km a sa te slicne daljine je gadjana nasa `para` Peric -Radosavljevic .Cak i da je mislio na `nm` to je opet oko 28 km ,nista nesto posebno vise,nesto posebno mnogo .
Rakete V-V su najbrze ( najenergicnije ) na manjim i srednjim udaljenostima ,sa povecanjem daljine opada i njhova brzina,energicnost ,time i manevribilnost.Ono sto je karakteristicno kod R-77-1 tj starije R-77AE jesu te cudne resetke koje omogucuju raketi da i na tim srednjim daljinama zadrzi visok stepen manevribilnosti ( aerodinamicke sposobnosti ) ,izlazak na velike nap. uglove i mogucnost leta pri visokim koeficijentima g-opt .
ray ban11 ::^
Znaci nema tu nikakvog gadjanja nekakvih ciljeva na vecim daljinama kako je prikazano ,vec nova R-77-1 treba da gadja visoko-manevarske ciljeve ( lovce ) na pomenutim daljinama sa velikom verovatnocom pogodka i obaranja .Otuda ima jednorezimski motor,one specificne titanijumske resetkaste stabilizatore i zato je daleko pokretljivija i manevribilnija od AIM-120D na srednjim daljinama do cilja .Na daljinama preko 30 km da bi neki lovac izbegao napad R-77-1 mora manevrisati sa + 12g opterecenja u protiv-raketnom manevru .
Vise puta sam na raznim raspravama o americkim stealth lovcima pisao upravo o ovome.
Zbog energetskog potencijala rakete R-77, kao i manevarskih mogucnosti aviona MiG-29 i Su-27, britanci su procenili da obe rakete koje su bile u konkurenciji za EF-2000, AMRAAM i MICA, ne zadovoljavaju uslove konkursa i krenuli sa evropskim partnerima u razvoj Meteor-a.
Sa jedne strane imamo MiG-29 i Su-27 koji na daljinama preko 25km mogu bez problema da izbegnu AMRAAM i MICA-u, jer im to njihova manevrenost dozvoljava. Sa druge strane imamo R-77 koja je i napravljena da moze da unisti protivnicki avion u zoni u kojoj je AMRAAM realno za MiG-29 i Su-27 bezopasan. To bi EF-2000 stavilo u poziciju da bude inferioran upravo tamo gde je u to vreme najsavremeniji radar sa mehanickim pomeranjem snopa trebao da mu donese prednost.Britanci odbacuju oba predloga, usvajaju kao privremeno resenje AMRAAM, i krecu u razvoj Meteor-a kome ram jet motori trebaju da obezbede dovoljno veliku no-escape zonu da ga tadasnji najsavremeniji sovjetski lovci, Su-27 i MiG-29, ne mogu izbeci.
Sada, daljine sa kojih su lansirane AMRAAM rakete u dosadasnjim sukobima govore dve stvari, da ni energetski potencijal rakete, a ni njena glava sa aktivnim radarskim vodjenjem, ne dozvoljavaju uspesno lansiranje sa daljina vecih od 30km. I to za lovca cetvrte generacije, za koji je tipicna efektivna radarska odrazna povrsina 3-5m kvadratnih.
Na tim daljinama, koliko god velikih stepen stealth-a da ima, svaki stealth lovac ce biti vidljiv da li za radar lovca 4 ili 4++ generacije, da li za njegove optoelektronske sisteme. Stealth ce mu doneti takticku prednost, ali ce naoruzanje koje poseduje tu prednost anulirati do te mere da je pitanje da li ce uopste postojati.
Stealth avion ce prednost imati ako je naoruzan raketom kao sto je Meteor. Barem sto se tice energetskog potencijala, Sto se tice aktivne glave za samonavodjenje, veliuko je pitanje da li ona zadovoljava zahteve upotrebe na daljinama na kojima njen energetski potencijal dolazi do izrazaja kao prednost u borbi. Ali, posto stealth aviona u teoriji moze navoditi i poluaktivno radarski navodjene rakete u LPI modu bez da bude otkriven od strane lovaca 4++ generacije, energetski potencijal rakete bi ipak trebalo da mu donese prednost.
Medjutim, u borbi dva stealth aviona i ova prednost nestaje. I sta nam onda ostaje? Normalno, dogfight. A isto ce se desiti i sa vecinom novih lovaca 4++ generacije, jer je i njihov odraz zahvaljujuci novim premazima, i novim ometacima, smanjen u dovoljnoj meri da BVR polako postaje luksuz za stealth avione.
Na taj nacin stealth lovci postaju ahilova peta samom sebi. A jedina prava dobit njihove konstrukcije postaje mogucnost lakseg prodiranja u protivnicku teriutoriju branjenu jakom PVO. Medjutim, i to vazi za banana drzave, kakva smo mi postali, ozbiljni protivnik, kao sto su Rusija i Kina, nece sebi dozvoliti da se sa njihovom PVO stealth avioni igraju.
zixo ::А зашто је средња таласна дужина зрачења оплате борбеног авиона већа од топлотног зрачења из млазника мотора?
То онда значи да Р-73 није ИЦС ракета? Који су то онда електромагнетни таласи?
Komentar :
Citat:IC- mamci se prave da imaju talasnu dužinu izduvnih gasova motora. Pa to je dovoljan razlog da se ne pecaju na tu talasnu dužinu, već na srednju talasnu dužinu zračenja oplate aviona. A kako onda izvršiti otkrivanje i zahvat u čelo, ako nisu podešene na srednju talasnu dužinu zračenja oplate aviona ?
Ranije sam pisao, a može se naći i na internetu, da je glavna odlika raketa R -73 ta da se na stanici za proveru raketa (koja se nalazi u jedinici) mogu podešavati na koju talasnu dužinu zračenja treba da idu u zahvat. Što je veoma važno, ako znate osobine IC- zračenja aviona protivnika Ili ako vam Rusi iste podatke daju .
Setite se da sam pisao da su R-73 osetljivije i sposobnije u otkrivanju cilja i u podešavanju od izvoznih R-73E a to smo otkrili 1989g. kada smo u našim skladištima pronašli nekoliko primeraka R-73, među R-73E koje smo kupili. Verovatno su "pogresno" isporučene ili nisu imali dovoljno R-73E, pa dopunili ugovoren kontigent kako bi izvršili ugovorenu obavezu na vreme.
IC- to je infra-crveni talasni opseg elektromagnetnih talasa, koji je dakle, prema talasnim dužinama, veći od vidljivog svetlosnog opsega. Prema frekvencijskom opsegu, to su niže frekvencije od vidljivog dela spektra, te otuda prefiks infra (niži). Infra senzor je dakle isto radar, ali iz opsega veoma kratkih talasa, ako ih poredimo sa radarom, koji radi u gigahercima. Takođe, to je pasivni radar, jer razna tela imaju razne sposobnosti emitovanja radio-talasa, uz pomoć raznih pobuda, pa tako ovaj radar hvata radio-talase iz tela pobuđenih toplotom.
Sledeći korak u toj nauci je dakle radio-fotonika. Radar, koji će obuhvatiti još više raznih opsega. Recimo da bi neki od sledećih koraka bio umesto fuzije senzora preko matematičkih zajedničkih parametara, fuzija senzora u jedan (ili matricu mnogih) veoma, veoma širokoopsežnih senzora elektromagnetnih talasa. Recimo da može da uhvati sve živo i neživo (jer i ljudska tela imaju svoja elektromagnetna zračenja) u potpuno pasivnom režimu.
Posto je dosta toga napisano o 73ci na temi o MiG-29 ,da tamo ne duzimo nekim detaljima ,evo onog o cemu je pisano u dokumentarcu o VZ `MoSt`. Od 20:49 se vidi cini mi se ispitna stanica za R-73E ( inace bi trebalo da bude u 177v.b. a ne u VZ- u ) .
Citat:Ta stanica je bila u sastavu jedinice za održavanje raketa V-V vazduhoplovne baze aerodroma Batajnica, a onda volšebno prebačena u MoST . Po formaciji ona treba da se nalazi u jedinici koja skladišti, održava i ispituje rakete V-V.
Dakle ispitno-merna stanica za R-73E na snimku ...