Rakete V-V

78

Rakete V-V

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24232

@zixo

Malo si zaboravio sta smo ono ranije komentarisali Smile ( ti,`Buva` ,`aramis,s` i dr. )

Imas odgovore u onim citatima iz VTUP

Arrow https://www.mycity-military.com/Vazduhoplovno-naor.....l#p1554253

Dakle kad se lansira bilo R-27R/ER ili `77` radar lovca-nosaca i dalje mora pratiti cilj ( bukvalno ozracivati ga ) ali ne u nisanskom rezimu vec osmatrackom rezimu .

Kasnije si postavio ovo pitanje

Arrow https://www.mycity-military.com/Vazduhoplovno-naor.....l#p1554967

No malko si smetnuo tu ,radarska antena kod 27ce nije zraceca ,ona je samo prijemna antena( ima samo prijemnik ) koja sluzi da primi radarski signal odbijen od ozracenog cilja .Kad se kaze da je njen nazovi `domet` taj i taj ,npr za cilj RERP ajd evo 5m2 nekih 20-25 km to u praksi i znaci da ta antena moze da primi signal odbijen od tog cilja sa navedene daljine .Ne da ona posalje taj signal pa da ga primi kao odbijenog od VC .

Znaci R-27R/ER ima radarsku antenu koja je prijemnog karaktera/tipa dok radarska antena kod R-77A/AE jeste predajno-prijemna ( pored prijemnika ima i predajnik ,naravno dosta manje snage od onog u radaru lovca-nosaca ) i rekoh ponasa se isto kao i radar lovca-nosaca .

E zato imamo onu sustisnku razliku izmedju principa PARS i ARS u zavrsnoj fazi leta-navodjenja .U praksi to izgleda ovako dakle :

R-27R/ER ulazi u zavrsnu fazu leta ,radarska antena prima signal odbijen od cilja ,taj signal je bio radarski od radara lovca-nosaca a koji je radio svo vreme u osmatrackom rezimu ( samo momenat pred lansiranje iste je radio u nisanskom rezimu ,znaci rezimu zahvata ) .

To doslovce znaci da svo vreme raketiranja cilja od lansiranja do njegovog pogodka-unistenja ,cilj mora biti ozracivan radarskim signalima radara lovca-nosaca (rezim `automatsko pracenje` za neki osnovni borbeni rezim rada ,kod Rubina dakle : V, D,AVT ili onaj SP,mozda i BL. BOJ )

U slucaju R-77A/AE ,ona ulazi u zavrsnu fazu leta tj navodjenja ,radar lovca-nosaca salje data- linkom signal radaru u raketi da se ovaj ukljuci na zracenje tj osmatranje.Po otkrivanju i uglovnom pracenju VC i vrlo brzo njegovom zahvatu ( po podacima moze da zahvati VC RERP 5m2 sa nekih 15,16 km tako nesto , `u celo` ) , znaci ,radar lovca- nosaca dobija signal da je radar rakete izvrsio zahvat i raketa postaje samostalna, sto ce reci tek u tom momentu radar lovca-nosaca vise ne treba da ozracuje cilj.

Ako imamo slucaj da je zbog situacije u VaP ( manevrisanje ,tj protiv-raketni manevri ,ometanje i slicno tome ) doslo do prekida u ozracivanju cilja ,bilo u rezimu osmatranja ili zahvata ,te radnje treba ponoviti a nakon sto je raketa R-27R/ER lansirana .Dakle pilot opet zahvata cilj i kanalom radio-korekcije salje info u lansiranu raketu da promeni pravac-kurs itd ..

Kod R-77A/AE izgleda postoje neki posebni rezimi lansiranja kad se cilj izgubi ili je nemoguce preneti podatke u racunar rakete i slicno tome .Ovo vazi za uslove posle lansiranja .

Citat:После перехода на самонаведение линия коррекции полётных данных ракеты с самолёта-носителя продолжает формировать математическую модель цели. В случае срыва автосопровождения цели организуется повторный поиск с использованием этой модели.При наличии организованных помех, когда бортовая радиолокационная станция носителя не может передавать на ракету информацию о дальности и скорости сближения с целью, наведение происходит по специальным траекториям.

Dakle rakete sa PARS u pocetnoj fazi imaju kanalom radio-korekcije vezu sa radarom lovca-nosaca .Rakete sa ARS u pocetnoj fazi imaju pored tog kanala i kanal data-link u zavrsnoj fazi , putem kojeg radar lovca-nosaca ukljucuje radar u raketi i po zahvatu VC od strane raketinog radara isti moze prestati sa ozracivanjem VC tokom vazd. borbe .

Recimo kod nove R-77-1 je velika takticko-tehnicka prednost to sto ima dvokanalne RGS ( kombinacija ARS+PARS ili ARS+PRS ) pa time raketa moze da se navodi na VC ozracivanjem istog putem signala sopstvenog radara,naravno u zavrsnoj fazi leta ili odmah po lansiranju ako je cilj veoma blizu ili npr da se navodi isto kao i R-27R/ER po principu stalnog ozracivanja VC od strane radara lovca-nosaca sto se moze desiti ako recimo radar antene ima neki otkaz ( na predajniku ) ili slicno .Naravno i ovo oko rezima `PRS` kad raketa moze da se navodi na izvor zracenja ( radar aviona koji se gadja i neki drugi izvor zracenja u VaP ) .U svakom slucaju, 77-ca ima opet onaj rezim kad moze da se navodi na izvor aktivnih ometanja koji su uglavnom zraceceg/impulsnog karaktera .

I da ponovimo gradivo a sto je veoma vazno u vezi gadjanja vrste VC, sa R-27R/ER je prioritetno gadjati sa srednjih-vecih daljina sporije,velike- trome VC ,jednom ili plotunom raketa ( obicno 2 ) i time se povecava verovatnoca pogodka-unistenja VC posebno ako postoji mogucnost lansiranja plotuna raketa sa RGS i TGS .Mogu se gadjati i manevarski VC ( lovci naravno ) ali je zbog mogucnosti njihovog naglog i ostrog manevrisanja u VaP ova verovatnoca se umanjuje .Kod R-77 je nesto drugacije ,moguce je gadjati visokomanevarske VC sa srednjih daljina jer je raketa aerodinamicki tako koncipirana i dizajnirana da ima energetske i aerodinamicke osobine takve da moze da se nosi sa svim lovcima po pitanju protiv-raketnih manevara ( cilj mora manevrisati pri 12g da bi izbegao raketu u odredjenom momentu ) .

Znaci principijelno ona nije zamena za rakete iz porodice R-27/E kao sto je svojevremeno bila AIM-120 AMRAAM za rakete AIM-7 .

Smajli



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 100642

Turci imaju novitete
Turkey's first national air-to-air missiles to be showcased at IDEF 2017
Arrow https://www.dailysabah.com/defense/2017/05/08/turk.....-idef-2017
Citat:Turkey will unveil two air-to-air missiles at 13th International Defense Industry Fair. The GÖKDOĞAN and BOZDOĞAN are meant to arm the country’s F-16s.
The GÖKDOĞAN is a short-range infrared-guided dogfight missile while the BOZDOĞAN has an active radar seeker for long-range engagement.



offline
  • Pridružio: 28 Dec 2016
  • Poruke: 905

U najnovijem katalogu UKRINMASH-a moguce je videti da imaju u ponudi i novu ONIX GSN sa ARS.
Verujem da je razvijena za raketu R-27:

offline
  • Pridružio: 28 Dec 2016
  • Poruke: 905

U vezi novih turskih raketa V-V, predstavljenih na IDEF 2017:
Jasno je da predstavljaju kopije AMRAAM-a i Sidewinder-a, stim da su iskoriscene tehnologije koje su Turci vec razvili na programu Hisar-A i Hisar-O i nekim drugim, paralelnim programima (senzor za GSN).
Raketa srednjeg dometa Bozdogan (Merlin) ima GSN sa ARS i data-link. Moguce je da su, u svetlu razvoja odnosa sa Ukrajinom, iskoristili bas novu ukrajinsku GSN ONIX. Ima klasican motor bez vektorisanog upravljanja.
Sto se tice rakete kratkog dometa Gokdogan (Peregrine), ona ima vektorisano upravljanje, dual-color tragac u nosu.

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28710
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Obe su istih dimenzija, tako da tvrdnja o kopirnju AMRAAM-a ne pije vodu. Ovo je bliže francuskom pristupu, jedna raketa sa dve GSN, samo što su kod rakete srednjeg dometa izbacili TVC.

offline
  • Pridružio: 28 Dec 2016
  • Poruke: 905

Evo fotografije gde se vidi velicina obe rakete:

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28710
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Prečnik je isti, dužina nedokučiva.

offline
  • Pridružio: 28 Dec 2016
  • Poruke: 905

Da pripomognem i sa dometima, informacija pomenuta na IDEF-u 2017:
- Gokdogan (Peregrine): 25 km (WVR)
- Bozdogan (Merlin): 65 km (BVR)

Tehnicke karakteristike:

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28710
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Sve je isto, osim što je domet IC GSN manji i što se najviše energije pri lansiranju raspe na TVC.

offline
  • Pridružio: 28 Dec 2016
  • Poruke: 905

Energija se preko TVC rasipa kada raketa pocne da manevrise. Ako leti pravo (lansiranje sa aviona) - nema rasipanja energije (ili je minimalno, par %). TVC u manevrisanju "pojede" 20-ak % dometa.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1086 korisnika na forumu :: 36 registrovanih, 5 sakrivenih i 1045 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: -[CoA]-, Andrija357, Bubimir, dankisha, Dannyboy, djuradj, havoc995, JimmyNapoli, kokodakalo, Koridor, kunktator, lakson001, Lieutenant, LUDI, maiden6657, Metanoja, Mi lao shu, MiG-29M2, mikrimaus, mile23, milenko crazy north, Milos ZA, mkukoleca, Nemanja.M, Panter, Pohovani_00, Profica, radionica1, shlauf, Srki_82, theNedjeljko, trutcina, Tvrtko I, yrraf, YugoSlav, zlaya011