offline
- SX

- Građanin
- Pridružio: 29 Dec 2012
- Poruke: 148
- Gde živiš: Zagreb, RH
|
Napisano: 14 Mar 2015 15:32
VOB - VOJNOOBAVJEŠTAJNA BOJNA HKOV OSRH
Vojno-obavještajna bojna (VOb), HkoV-a , obavještajna je postrojba te svojevrsna potpora svim ostalim postrojbama OSRH. Ustrojena je 2000. godine tijekom preustroja OSRH spajanjem 350. diverzantskog odreda Glavnog stožera, 1. izvidničko-diverzantske satnije GS "Anguilla", 74. satnije elektroničkog djelovanja GS, 280. voda bespilotnih letjelica GS te je kasnije priključen 1. Hrvatskog gardijskog zdruga, a do 2007. djelovala je kao 350. VOb.
USAVRŠAVANJEM VJEŠTINA DO VRHUNSKE SPOSOBNOSTI
Pripadnici Vojno-obavještajne bojne osposobljeni su za izviđanja iza protivničke crte, izviđanje iz zraka besposadnim letjelicama, izviđanje i ometanje protivničke radio-komunikacije, te razvijaju vještine u alpinizmu, padobranstvu i ronjenju. Motriti i nadzirati cilj, prikupljati podatke i analizirati ih, odvojiti bitne od nebitnih, ne doći u kontakt s protivnikom, izbjeći sukob i neprimjetno se izvući, samo je dio zadaća pripadnika VOB-a...
Vojno-obavještajna bojna ustrojena je po ISTAR konceptu i ima četiri temeljne obavještajne discipline a to su HUMINT, SIGINT, OSINT i IMINT. Riječ je o specifičnoj postrojbi koja traži ljude točno određenih sposobnosti i vještina, pa se tijekom obuke uz fizičke, procjenjuju i intelektualne mogućnosti pripadnika. Tako su pripadnici Vojno-obavještajne bojne osposobljeni za izviđanja iza protivničke crte, izviđanje iz zraka besposadnim letjelicama, izviđanje i ometanje protivničke radiokomunikacije, te razvijaju vještine u alpinizmu, padobranstvu i ronjenju. Motriti i nadzirati cilj, prikupljati podatke i analizirati ih, odvojiti bitne od nebitnih, ne doći u kontakt s protivnikom, izbjeći sukob i neprimjetno se izvući, što podrazumijeva i otići neprimjećeno do 50 km u neprijateljsku dubinu, je dio zadaća pripadnika VOB-a. Kao postrojba borbene potpore Vojno-obavještajna bojna neprekidno usavršava svoje vještine radi dosezanja sposobnosti kojima bi u svakom trenutku pružila obavještajnu potporu provoditeljima operacija, ali i ostalim civilnim strukturama RH. Jedno od iznimnih obilježja jest operativna samostalnost u izvršavanju zadaća više tjedana uzastopno u području operacija. Jedan od ciklusa obučavanja pripadnika tijekom cijele godine i u svim vremenskim uvjetima na gotovo cijelom području RH je usmjeren na razvijanje sposobnosti za ubacivanje u područje operacija kopnom, zrakom i morem. To je najsloženiji dio obuke tijekom koje se vještine pojedinca stječu, usavršavaju, a sposobnosti postrojbe podižu na najvišu razinu.
UBACIVANJE I IZVLAČENJE SNAGA ZRAČNIM PUTEM
S ciljem ispunjavanja svojih zadaće koriste se s više metoda ubacivanja u prostor operacije zračnim putem od kojih je padobranstvo najkompleksnije. Tehnike kojima se koriste kod ovog načina ubacivanja u prostor operacija su ubacivanje u područje operacija upotrebljavajući uže s osiguranjem(SPIES), brzo uže (FRIES), te ubacivanje padobranskim skokovima. Ubacivanje i izvlačenje snaga užetom rabi se na nepristupačnu terenu gdje letjelica ne može sletjeti. Suvereno vladanje alpinističkim tehnikama i veliki broj treninga jamči uspješnu provedbu zadaća timova. Kako se izviđanja provode na pet i više kilometara protivničke dubine, ubacivanje obavljaju s velikih visina što pred pripadnike VOB-a postavlja dodatne zahtjeve. Padobranske skokove timovi mogu izvoditi prinudnim i slobodnim načinom otvaranja padobrana. Prilikom slobodnog načina otvaranja padobrana timovi se koriste HA-LO I HA-HO tehnikom. HA-LO tehnika podrazumijeva iskakanje iz letjelice na velikoj visini i otvaranje padobrana na maloj visini, a tehnika HA-HO podrazumijeva skok i otvaranje padobrana na velikoj visini i prelet do područja operacija. Obje tehnike zahtijevaju točno planiranje točke iskoka iz letjelice (HARP). Za potpunu interoperabilnost s posadom letjelice bilo koje vrste iziskuje se vrhunska obučenost svakog člana tima.
PRELAZAK PRIRODNO NEPRISTUPAČNIH PODRUČJA
S ciljem ispunjavanja svojih zadaća koriste se s više metoda ubacivanja u prostor operacije zračnim putem od kojih je padobranstvo najkompleksnije.Tehnike kojima se koriste kod ovog načina ubacivanja u prostor operacija su ubacivanje u područje operacija upotrebljavajući uže s osiguranjem(SPIES), brzo uže (FRIES), te ubacivanje padobranskim skokovima
Tehnike alpinizma se uvježbavaju tijekom cijele godine na području Velebita, ali i ostalih planinskih područja RH. Alpinizam zahtijeva izvršavanje različitih pojedinačnih i zajedničkih zadaća koje osiguravaju siguran prelazak prirodno nepristupačnog reljefnog oblika. Ovom obukom timovi se osposobljavaju za provedbu zadaća u otežanim zemljišnim i meteouvjetima, te svladavanju specifičnog reljefa i vertikalnih prepreka u planinskom području. Na vertikalnoj prepreci timovi rade uvježbavanja sidrišta, čvorova te upoznavanja opreme i svih sistema podizanja i spuštanja (sv.Bernard, karabinerska, protuuteg). Spuštanje opreme provode sistemom za spuštanje (karabinerska kočnica) kojim se koristi i u slučaju transporta ozlijeđenih osoba. Prilikom svladavanje kanjona i rijeka timovi se koriste prečnicom (uže s jednog kraja na drugi kraj prepreke). Kad se govori o svim vremenskim uvjetima, treba spomenuti i zimski dio alpinizma prilikom kojeg timovi rade tehnike turnoskijanja, skijanja, hodnje u krpljama i penjanje na zaleđene dijelove rute kretanja. Vrhunac obučnog ciklusa iz područja alpinizma jest višednevan boravak i kretanje timova s opremom (50-70 km). Nekima od alpinističkih tehnika timovi se koriste i prilikom ubacivanja i izvlačenja helikopterom u područje operacije ili na samom cilju ovisno o zadaći. Ovakvim se aktivnostima stječe uvid u sposobnosti i mogućnosti djelovanja u potpori civilnim strukturama.
UBACIVANJE NA PODRUČJE OPERACIJE VODENIM PUTEM
Obuka timova za ubacivanje na područje operacija vodenim putem se održava u dva segmenta: Obuku borbenog plivača i Obuku borbenog ronioca. Timovi razvijaju vještine za ubacivanja vodenim putem tijekom cijele godine, što podrazumijeva ronjenje i uporabu vodenog medija za kretanje (plivanje i veslanje) danju ili noću u svim vremenskim uvjetima. Temperature vode u kojima timovi djeluju kreću se od +4 do + 24 i toplije. Jedna od sposobnosti kojima se mogu pohvaliti pripadnici VOB-a jest i djelovanje u ekstremnim uvjetima potpune tame u vodenom mediju koji je izvana prekriven snijegom i djelomično ledom. Održavanje sposobnosti ubacivanja vodenim putem provodi se u Jadranskom akvatoriju ali i u unutrašnjosti kontinenta na rijekama i jezerima. Da bi postigli status spremnosti djelovanja u vodi pripadnici VOB-a pohađaju tečajeve ronjenja u Središtu za obuku HRM-a, a obuku borbenog plivača završavaju u VOB-u.Vojno-obavještajna bojna svojim obučnim ciklusima nastoji razvijati i usavršavati posebne vojne vještine koje će biti izazov i u mogućim budućim operacijama.
Vojno-obavještajna bojna postrojba je Hrvatske kopnene vojske namijenjena za provedbu obavještajnog djelovanja sa zadaćom obavještajne potpore snagama te razvoj ISTAR sposobnosti. ISTAR koncept (Intelligence, Surveillance, Target Aquisition and Recconisance) zahtijeva koordinirano prikupljanje, obradu i raspodjelu pravodobnih, točnih, relevantnih i pouzdanih podataka i informacija koje podupiru planiranje i vođenje operacija, proces određivanja ciljeva te integraciju učinaka. Temeljna je zadaća VOB-a obavještajno djelovanje prikupljanjem podataka i izradom obavještajnih proizvoda. Postrojba razvija sposobnosti prikupljanja preko četiri obavještajne discipline definirane Savezničkom i nacionalnom obavještajnom doktrinom.
Obavještajne discipline prikupljanja su načini ili sustavi kojima se koriste za promatranje, osjećanje i snimanje ili dostavljanje informacija o uvjetima, situacijama i događanjima te u konačnici rezultiraju obavještajnim proizvodom. Prikupljanje obavještajnih podataka druga je faza obavještajnog ciklusa, a sam ciklus je kompleksan spoj aktivnosti koji se sastoji od više faza koje se provode na različitim razinama i različitim brzinama, a provodi se u četiri faze: usmjeravanje, prikupljanje, obrada i raspodjela.
DUBINSKO IZVIĐANJE
Vojno-obavještajna bojna prikuplja obavještajne podatke elektroničkim izviđanjem i iz otvorenih, ljudskih i slikovnih izvora.
Terenski HUMINT timovi su isključivo namijenjeni za provedbu zadaća u mirovnim vojnim operacijama, te se njihovo osposobljavanje i provodi usredotočenjem na zadaće u MVO.
Prikupljanje iz otvorenih izvora je stvaranje obavještajnog proizvoda izvedenog iz javno dostupnih informacija, kao i iz ostalih neklasificiranih informacija ograničene distribucije ili pristupa. Neklasificirane i javno dostupne informacije prikupljaju se iz medija, tehničkih publikacija i priručnika te interneta i dr.
Prikupljanje informacija ljudskim izvorima ( HUMINT) stvara obavještajni proizvod o različitim točkama i osobama od obavještajnog interesa. Jedna je od najstarijih obavještajnih disciplina, a VOB je provodi dvjema sposobnostima, dubinskim izviđanjem i terenskim HUMINT djelovanjem.
Kada govorimo o dubinskom izviđanju valja istaknuti zadaću prikupljanja obavještajnih podataka iz protivničke pozadine. Za operativnu sposobnost dubinskog nadzora pripadnici VOB-a obučeni su do izvrsnosti, te su spremni u svakom trenutku ubaciti se kopnom, vodom ili zrakom u područje operacija. Nakon stavljanja cilja pod nadzor pripadnici VOB-a mogu u realnom vremenu dostaviti zapovjedništvu obavještajne informacije koristeći se slikom i zvukom. Udaljenost u ovom slučaju nije prepreka, a djelovanje pripadnika može se nastaviti do petnaest dana bez potrebe za popunom. No tu ne završava ono po čemu je ova postrojba posebna. Naime, pripadnici VOB-a su osim toga osposobljeni za blisku zračnu potporu što podrazumijeva sposobnost upravljanja i koordinacije kopnenih snaga sa zrakoplovstvom na taktičkoj razini.
PRIKUPLJANJE INFORMACIJA IZ SLIKOVNIH IZVORA
Terenski HUMINT timovi su isključivo namijenjeni za provedbu zadaća u mirovnim vojnim operacijama, te se njihovo osposobljavanje i provodi usredotočenjem na zadaće u MVO. Zadaće prikupljanja iz ljudskih izvora pripadnici VOB-a provodili su tijekom misije ISAF u sastavu MLOT timova (Mobile Liaison and Observation Team) u sastavu PRT Chaghcharan, RC WEST sa zadaćom provedbe višednevnih ophodnji radi prikupljanja obavještajnih podataka.
Za provedbu prikupljanja iz slikovnih izvora VOB je opremljen sustavima IBL (sustav izvidničkih besposadnih letjelica) taktičke razine (Mini UAS - Unmanned Areial System) i operativne razine /SR UAS-Short range). Za svaki od tih sustava, pripadnici VOB-a moraju vladati različitim vještinama upravljanja za dostizanje taktičke ili operativne uporabe sustava kao i sposobnosti razmještaja u prostoru. Postoji cijeli niz zadaća za razvoj sposobnosti prikupljanja iz slikovnih izvora za koje se u VOB-u izgrađuju vještine i sposobnosti, a dijele se u tri skupine: potpora suprotstavljanju konvencionalnoj vojnoj prijetnji (izviđanje područja operacija, nadzor manevra, nadzor i navođenje topničke paljbe, procjena oštećenosti u borbi, određivanje mjesta cilja), potpora vojnim djelovanjima u suprotstavljanju asimetričnim ugrozama (praćenje stacionarnih i pokretnih ciljeva, pretraživanje gusto izgrađenih područja, potraga za specifičnim ciljevima, pretraživanje prilaza-komunikacija, pretraživanje područja i definiranih prostora) i potpora civilnim institucijama u svladavanju kriznih situacija u društvu (potpora u zadaćama traganja i spašavanja, umanjivanja posljedica prirodnih katastrofa, potpora policijskim snagama u suprotstavljanju organiziranim kriminalnim skupinama i pojedincima, potpora u protuterorističkim djelovanjima), na nacionalnoj razini i međunarodnom okruženju.
ELEKTRONIČKO IZVIĐANJE
Osim navedenih obavještajnih disciplina pripadnici VOB-a su osposobljeni i za prikupljane obavještajnih podataka elektroničkim izviđanjem s ciljem potpunog razumijevanje situacije tijekom provođenja operacije, te napadnih i obrambenih učinaka. Vojno-obavještajna bojna elektroničkim izviđanjem prikuplja obavještajne podatke, nominaciju i praćenje ciljeva, procjenu stanja cilja, elektronički raspored snaga, te zaštitu vlastitih i prijateljskih snaga. Kako bi se protivniku onemogućila uporaba elektromagnetskog spektra i time narušilo njegove C2 sustave, te sustave ciljanja i navođenja provodi se ometanje kao dio elektroničkog napada. Jednako tako, kao dio elektroničkog napada moguća je provedba operacije obmanjivanja. VOB je elektroničkim djelovanjem sposoban pružiti potporu operacijama suprotstavljanja konvencionalnoj vojnoj prijetnji, asimetričnim ugrozama, te civilnim institucijama u savladavanju kriznih situacija u društvu.
Razvijanje navedenih obavještajnih disciplina dugotrajan je i studiozan proces koji pripadnici VOB-a usavršavaju vojnim vježbama, međunarodnim vojnim vježbama i vojno-vojnom suradnjom s pripadnicima drugih OS u sastavu NATO-a. Znanje i iskustvo koje su pripadnici VOB-a stekli u Domovinskom ratu, a nakon toga u kontinuiranom radu i razvoju, prepoznato je i u sudjelovanju u mirovnim misijama.
Osim toga pripadnici VOB HKoV-a obnašali su i razne dužnosti kao što su POMLT (Police Operational Mentor Liaison Team), MN CS Bn OMLT (Multinational Combat Support Operational Mentor and Liaison Team) NIC, MP (Military Police), NEP, CIMIC, TF, G-2 RCC.
ČASNIČKI NAMJESNIK PREDRAG TOPLAK U KUĆI SLAVNIH DOČASNIČKE AKADEMIJE KOPNENE VOJSKE SAD-A
Prvi dočasnik Vojnoobavještajne bojne HKoV-a, časnički namjesnik Predrag Toplak ušao u Kuću slavnih ove američke elitne, visoke vojne škole.
Neprimjetno se uvući duboko u neprijateljski teritorij, pomno se sakriti, prikupiti korisne informacije i bez traga se izvući iz područja-laički je opis kompleksne discipline koju kontinuirano usavršava i razvija Satnija za dubinski nadzor Vojno-obavještajne bojne.
USPOSTAVLJANJE PATROL BAZE
Jedna od zadaća koje se uvježbavaju jest uspostava patrol baze, skriveno mjesto u protivničkoj dubini iz koje timovi za dubinski nadzor izvršavaju svoje zadatke. Baza mora biti na takvom mjestu da je do nje teško doprijeti i da je se ne može lako otkriti s mora, kopna i iz zraka. Područje baze određuje zapovjednik, a zatim tim dolazi na to mjesto, izviđa područje, provjerava se veza, radi osiguranje baze i sve druge procedure. Izviđa se i alternativno mjesto patrol baze, a na kraju se Zapovjedništvu potvrđuje točno područje. Dakle, to mora biti pozicija koja je teško dostupna i lako branjena, a jednako tako je važno da se, u slučaju otkrivanja, tim može u kratkom roku evakuirati. Kontakt dubinskih izvidnika s neprijateljem, kako nam objašnjavaju pripadnici bojne, nužno je zlo. Prema SOP-u, ako dođe do otkrivanja baze, tim se u što kraćem mogućem roku izvlači nekom od tehnika, primjerice, zračnim putem. U timu se nalazi osoba kvalificirana navoditi zračnu potporu i ona je poziva u slučaju da tim bude okružen većim neprijateljskim snagama. Kada timovi nakon obavljanje zadaće ili iz bilo kojeg drugog razloga napuštaju bazu, moraju sterilizirati područje, odnosno ukloniti svaki svoj trag koji bi protivniku mogao otkriti kretanje.
KRAV MAGA - OBUKA IZ BLISKE BORBE
U sastavu Vojnoobavještajne bojne HKoV-a nalaze se instruktori borilačkih vještina, pa tako i Krav Mage, dok se sama primjena usvaja tijekom obuke taktičkih HUMINT timova čiji je posao prikupljanje informacija putem ljudskih izvora, a što lako može poći po krivu u bilo kojem trenutku. Obuka iz te vještine provodi se radi dostizanja različitih ciljeva sposobnosti (urbane operacije i sl.), pripremama pripadnika Bojne za zadaće vojnih savjetnika koji su “laka meta” protivničkih ubačenih elementa u redovima dodijeljenih mentoriranih postrojbi, pa sve do obuke općih vojnih zadaća svih pripadnika Bojne prilikom rada s osobnim naoružanjem i razvijanjem borbenog duha. Sukladno s tim, obuka se prilagođuje potrebama ciljnih skupina, što se pokazalo odličnim rješenjem s obzirom na različite opise poslova unutar same Bojne. Zahvaljujući odličnim psihofizičkim sposobnostima i motiviranosti pripadnika Bojne, obuke takvog tipa daju odlične rezultate. U planu je i provođenje napredne obuke gdje bi se koristili različiti scenariji i okoliš poput borbe u uvjetima smanjene vidljivosti, skučenih prostora, talačkih situacija i sl.
Današnji trendovi smanjivanja broja oružanih snaga, integracija poslova, “pametna obrana” i sl., nameću određeno povećanje opsega posla pojedinca. Poznavanjem vještina bliske borbe i samoobrane pojedinac se osnažuje kako bi svoj posao mogao što kvalitetnije odraditi i lakše se prilagoditi čestim promjenama dužnosti. One oružane snage, odnosno postrojbe i njihovi zapovjednici koji će pravodobno prepoznati važnost bliske borbe i integrirati je u osnovne vojničke vještine, kao što je slučaj u Vojnoobavještajnoj bojni HKoV-a, moći će se puno kvalitetnije nositi s izazovima u kojima bi se mogli naći u skoroj budućnosti.
Naglasak je prilikom treninga stavljen na razvijanje tjelesne spremnosti kao osnovu za stjecanje izdržljivosti kad se stvori pritisak, a usporedno s tim i na izgradnju mentalne snage kako bi se pojedincu usadio mentalitet ratnika, odnosno razvio borbeni duh i osjećaj nepobjedivosti, čak i onda kad su za njega okolnosti izrazito nepovoljne.
Krav Maga uči kako izbjeći sukob ili ga riješiti u što kraćem vremenu, prateći određene taktike i tehnike poput svijesti o okolini koja nas okružuje, pravodobno prepoznavajući potencijalne ugroze, preventivni napad na napadača, što jednostavnije rješavanje ugroze hladnim ili vatrenim oružjem, korištenje improviziranih sredstava i predmeta iz okoline u svrhu obrane, taktiziranje pri borbi protiv više napadača, učinkovitu obranu u otežanim uvjetima (borba u mraku, u skučenim prostorima, u stanju opće iscrpljenosti, u stanju nemogućnosti uporabe ruku ili nogu kao posljedice ranjavanja ili zarobljavanja, talačke situacije i sl.).
tekst HRVATSKI VOJNIK foto VOB HkoV
Dopuna: 14 Mar 2015 21:17
Pripadnici VOB Hkov navodili i označavali ciljeve za Boeing B-52 Stratofortress, američki strateški bombarder velikog dometa. U vježbi su učestvovali i pripadnici britanske SAS jedinice
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Dopuna: 15 Mar 2015 13:11
|