offline
- kljift
- Legendarni građanin
- Pridružio: 11 Okt 2009
- Poruke: 7201
|
Napisano: 30 Dec 2014 15:17
Brigada de la Frontera, elitna jedinica Ejército Oriental angažovana na odbrani granice prema okupiranoj teritoriji američke pomorske baze u Gvantanamu. Radi se o unikatnoj jedinici oružanih snaga Kube usljed činjenice da se radi o ostrvu. Za Brigadu je odgovorna I sekcija (Inteligencia de Combate) Jefatura de la Contrainteligencia Militar (CIM).
Od 1959 godine, paralelno sa trijumfom Revolucije, grad Kajmanera na 22 kilometra od Gvantanama, po Kubancima postaće centar agresije i provokacija protiv suveneriteta ostrva uz pružanja utočišta kontrarevolucionarima od kojih su neki u enklavu namjenski dovedeni radi izazivanja sukoba između dvije zemlje.
U početku granicu je čuvalo 5 vojnika kojima su se u namjeri zaustavljanja kontrarevolucionara pridružili pripadnici revolucionarne vojske, policije, državne bezbjednosti.
Da bi osigurali perimetar granice i spriječili nelegalne ulaske i izlaske postavljena je četa sa tri voda, a po dubini pešadijski bataljoni Milicije. Tako je nastala Compañía Especial koja je izvršila svoju misiju u teškim uslovima pogoršane ekonomske situacije i pod pritiscima i akcijama američke Vlade.
9. novembra 1961 na hacijendi Vila Valoria, 12km od grada Gvantanama, radi zaštite integriteta državne teritorije formiran je Batallón de la Frontera kao specijalna jedinica Fuerzas Armadas Revolucionarias (FAR). Vojnici graničnog bataljona svoje dužnosti i sam život provodili su pod drvećem i u ležaljkama, bez objekata i infrastrukture. Vojnici su često bili žrtvama bolesti, infektivnih groznica, crijevnih oboljenja. Organizacija graničnog bataljona bila je kvalitativni iskorak, a sa rastom ekonomskog potencijala zemlje povećavan je i vojnički standard.
9.novembra 1964, tri godine kasnije, ponovo je izvršena strukturalna promjena koja je dovela do stvaranja današnje Brigada de la Frontera.
Granična brigada sastavljena je od dva bataljona sa po pet četa svaki. Raspolaže artiljerijom, PVO i minobacačima. Brigada je formirana kao sila sposobna da odgovori na mogući glavni udar američkih snaga.
Napore, uspjehe, primjere dostojanstva i discipline herojskih boraca sa granice pomenute su riječima tadašnjeg ministra Raula Kastra tokom primopredaje Zastave pripadnicima Brigade, februara 1965:
si la Revolución Socialista Cubana es la vanguardia de la Revolución en América, esta unidad militar ocupa la trinchera de Punta de vanguardia del socialismo en este continente. ¡Esta unidad debe ser ejemplar entre ejemplares!...(Ova jedinica mora da bude primjer među primjerima!)
Tokom prve faza od 1961 do 1980 Brigada je bila dobitnik brojnih nagrada od strane Ministarstva i Vojske. Brigadu su činili mladi borci, oba pola na odsluživanju generalnog vojnog roka. Žene su u Brigadu primane na dobrovoljnoj osnovi.
U 1971 u Brigadi je osnovana Comisión cultural čiji je rad obuhvatao planove za rekreaciju pripadnika Brigade, uključujući kulturne manifestacije, filmove, posjete galerijama i muzejima.
1973 godine, Brigada je osvojila prvo mjesto na književnom takmičenju u poeziji i kratkoj priči. I na sportskim festivalima Brigada je bila pri vrhu u raznim disciplinama. Takođe u saradnji sa političkim, masovnim organizacijama sarađivala je sa lokalnim stanovništvom.
Rutinu graničara tokom ranog perioda ometali su vojni manevri SAD u regionu Kariba koji su obuhvatali i Gvantanamo.
Tokom druge etape od 1980 – 2011, Brigada je odlikovana 1986, a 1989 u svoj sastav primila je i Žensku četu na dobrovoljnom odsluženju vojnog roka.
Uslovi života u malim jedinicama unutar Brigade bili su različiti ali je i dalje zadržano rigorozno poštovanje discipline, poštovanje između nadređenih i podređenih i odgovornost prema misiji koja je morala biti ispunjena. No i pored višestrukih rizika i napora, stotine boraca Brigade sa zadovoljstvom su se prihvatali dužnosti odbrane Ostrva uz napore FARa za stvaranjem optimalnih uslova za život.
Vojnici su dobili sobe opremljene televezorima i video plejerima, kompakt diskovima i kasetama, igraonicama uz obavezu čitanja naslova univerzalne i moderne književnosti i sportskih žurnala.
Žene imaju frizera uz “materijalno obezbjeđenje” u vidu kozmetike, parfema, donjeg veša.
Spavaće sobe opremljene su klima uređajima i ventilatorima, kupatila su besprekorna u smislu funkcionalnosti i zaliha uz moderne mašine za pranje veša. Zdravstvena služba koja obuhvata i stomatologiju osposobljena je za pružanje primarne zdravstvene zaštite.
Tokom ljeta vojničkom sastavu se omogućavaju putovanja do plaža i rijeka, posjete istorijskim lokalitetima uz druge kulturno – rekreativne aktivnosti koji obogaćuju surovi život u prvom anti imperijalističkom rovu Kube.
Oni koji su služili i služe u graničnoj jedinici imaju zadovoljstvo što se nalaze na prvoj liniji socijalizma Latinoameričkog kontinenta riječi su Raula Kastra ponosnog na to što su ostali budni, jaki i odlučni na nekoliko koraka od neprijatelja.
Od 1. Januara 1959, Vlada SAD koristila je uzurpiranu teritoriju Pomorske baze Gvantanamo kao trajan izvor prijetnji, provokacija i kršenja suvereniteta Kube sa ciljem stvaranja smetnji pobjedničkom revolucionarnom procesu. Baza je uvijek bila prisutna u planovima Vlade SAD za zbacivanje revolucionarne vlade. Od 1959 do 1992 bilo je više od 13.000 provokacija i kršenja suveneriteta iz unutrašnjosti američke baze koje su generacije graničara čvrsto zadržale na liniji razgraničenja bez davanja izgovora Amerikancima da započnu rat.
Jenkijevski gangsteri su iz baze i aviona izbacivali zapaljivi materijal, kršili teritorijalne vode uz set provokativnog ponašanja američkih vojnika. Vršena je i izrada planova fingiranih incidenata (autoagresije) radi lažnog optuživanja i izazivanja rata, registrovanja radio frekvencija Baze u Međunarodni registar frekvencija u okviru prostora koji pripada Kubi.
Osim toga usljed dejstava iz Baze ginuli su i ranjavani pripadnici Brigade ali i civilni radnici.
Od 1994, zahvaljujući “prislinoj” saradnji usljed američkih akcija na Haitiju, provokacije i incidenti su prestali i od tada je apsolutno tiho što izgleda i jedna i druga strana cijene.
Pomorska baza Gvantanmo više ne predstavlja dug i irelevantna je za bezbjednost SAD ali je “Imperija” tokom zadnjih 10 godina na tom mjestu napravila koncentracioni logor za stotine ratnih zarobljenika iz Avganistana.
2011 godine, član Politbiroa, Heroj Republike Kube, ministar FARa, general Cintra Frias predsjedavao je političkim skupom i vojnom paradom povodom 50godišnjice Brigade. Istaknut je slavni put jedinice koja je postala kovačnicom boraca sa visokim političkim i moralnim kvalitetima i širokom opštom kulturom te fondom za licenciranje vojnika za aktivnu vojnu službu.
Dostojni sljedbenici i nasljednici ideala mučenika Kube nastavljaju svoju epsku misiju na vještačkoj granici unutar Kube nasuprot “un puñal clavado en el corazón de la tierra cubana” – bodežu u srcu kubanske zemlje.
DoD photo by Petty Officer 1st Class Ronald L. Heppner, U.S. Navy.
Američke i kubanske trupe postavile su oko 55.000 mina preko ničije zemlje oko perimetra Pomorske baze kreirajući drugo po velični minsko polje na svijetu i najveće na Zapadnoj Hemisferi.
Maja 1996 godine, Bil Klinton je naredio uklanjanje američkog minskog polja. Mine su zamijenjene sa senzorima zvuka i kretanja radi detektovanja eventualnih uljeza. Kubanci nisu uklonili svoje minsko polje koje se nalazi izvan perimetra.
Dopuna: 03 Jan 2015 21:28
Base Aérea de San Antonio de los Baños
Aerodrom San Antonio de los Baños vojna je avio baza pored istoimenog grada i oko 50km jugozapadno od Havane.
Baza je izgrađena 1942 i prvobitno je korištena od strane Vojska SAD. Amerikanci su je nazivali "Cayuga" (po američkoj kompaniji koja je gradila). U početku je korištena za protivpodmorničke patrole i kao trenažnu bazu za B-29 Superfortress posade koje su letjele na trenažnim misijama sa aerodroma u Nebraski i Kanzasu.
Krajem WWII Amerikanci su povukli svoje vojne snage iz baze i predali je Kubancima 1946. Posle rata korištena je od strane kubanskog RV. Bila je poznata i kao Batista AAF (1953–1959). Tokom 1962 i kubanske raketne krize po Amerikancima je identifikovana kao "Štab Ratnog Vazduhoplovstva revolucionarne Kube i zborno mjesto za sve MiGove.
Tokom kubanske raketne krize, elementi sovjetskih oružanih snaga raspoređenih tokom Operacije Anadir bazirani su na aerodromu. 32. gardijski lovački avijacijski puk sovjetskog RV, sa MiG-21F-13s, bio je baziran na aerodromu.
1963 puk je predao svoje avione kubanskom RV i vratio se kući. Kod Kubanaca puk je služio kao 213. lovački avijacijski puk.
Avio baza se nalazi na 50m nadmorske visine. Raspolaže sa tri betonske PSS: PSS 05/23 od 3,596 x 56 metara (11,798 ft × 184 ft), PSS 12/30 od 2,482 x 46 metara (8,143 ft × 151 ft), i PSS 01/19 od 2,400 m × 46 m (7,874 ft × 151 ft).
Brigada de Aviación de la Guardia Playa Girón
[url=http://www.mycity-military.com/slika.php?slika=120957_177539345_san%20antonio%20los%20banos%2040.jpg]
La Brigada de Aviación de la Guardia Playa Girón glavna je od tri brigade Defensa Antiaérea y Fuerza Aérea Revolucionaria (DAAFAR). Nalazi se u vazduhoplovnoj bazi San Antonio de los Baños, a označena je kao UM 1779. Namjena Brigade je odbrana zemlje i nadzor iz vazduha. Iako su u osnovi radi o borbenoj jedinici prve linije, Brigada je učestvovala u poslovima Civilne zaštite na Kubi, misijama potrage i spasavanja, pružanje pomoći tokom prirodnih stihija kod kuće i u inostranstvu.
Brigada ima dugi tradiciju i impresivne rezultate u službi od neuspjele proameričke invazije iz 1961, uvođenja u operativnu upotrebu sovjetske tehnologije (1961 – 1962), formiranje prvih eskadrila borbenih aviona 1962, raketne krize 1962, te do učešća u šest internacionalnih misija, uključujući ratove u Angoli (1975 – 1991), Etiopiji (1977 – 1978), Operaciji Tribute (1991), i u drugim događajima u kojima je Brigada bila glavni protagonist.
Brigada je formirana septembra 1959 na ostacima Batistine Fuerza Aérea Ejército de Cuba (FAEC).
Aprila 1961, Brigada je imala vatreno krštenje na plaži Žiron, tokom invazije u Zalivu svinja 1961, kada je samo 11 pilota i aviona (Daglas B26, T – 33 i Hoker Fjuri) nanjelo velike gubitke Brigadi 2506 obaranjem većeg broja aviona B 26 i potapanjem nekoliko brodova i barži.
Od 1961, Brigada je započela sa uvođenjem sovjetske tehnike – MiG 15, MiG 17, MiG 19, MiG 21, MiG 23 i MiG 29. Avioni i piloti učestvovali su u 6 internacionalnih misija u Angoli i Etiopiji.
5. septembra 2009 godine održana je proslava 50godišnjice Brigade. Na proslavi su govorili članovi generalštaba te veterani – osnivači Brigade.
5. septembra 2014 godine, na proslavi 55godišnjice, Raul Kastro dodijelio je Brigadi Orden Antonio Maceo.
Procjenjena aktuelna komponovka Brigade:
Borbeni skvadron sa 2 MiG 29A i 1 MiG 29UB
Borbeni skvadron sa 8 MiG 23ML i 2 MiG 23UB
Školski skvadron sa 4 MiG 21UM, 4 L39C i 3 Zlin Z – 143
Helikopterski skvadron sa 4 Mi 35 i 4 Mi 17.
Zbog nemogućnosti održavanja velikog broja aviona, mnoge od taktičkih i operativnih komponenti smještene su u stratešku rezervu.
Po generalu FARa Raulu Kastru, Vazduhoplovstvo konzumira tri puta više sredstava od KoVa. Rade se napori u cilju povećanja broja simulatora letenja, organizacije popravki u zemlji te smanjenu broja naleta. Prema njegovim riječima, kubanska Vlada pokušava da ispregovara nove ugovore o održavanju i modernizaciju ljubomorno čuvanih aparata sa Rusijom i Venecuelom.
Brigada na punu snagu:
Zona Aérea Occidental. 2° Brigada de la Guardia "Playa Girón"
21° Regimiento de Caza, San Antonio (intercepción y apoyo aéreo)
211° Escuadrón de Caza, 15 MiG-21bis/UM
212° Escuadrón de Caza, 15 MiG-21bis/UM
22° Regimiento de Caza, Baracoa (intercepción y apoyo aéreo)
221° Escuadrón de Caza, 15 MiG-21bis/UM
222° Escuadrón de Caza, 15 MiG-21bis/UM
223° Escuadrón de Caza, 21 MiG-23MF y 1 MiG-23UB)
23° Regimiento de Caza, San Antonio y San Julian (intercepción y apoyo aéreo)
231° Escuadrón de Caza de San Antonio de los Baños, 12 MiG-29 y 2 MiG-20UB
232° Escuadrón de Caza de San Julian, 14 MiG-23ML y 1 MiG-23UB
24° Regimiento de Apoyo Táctico, Guines (cazabombarderos)
241° Escuadrón de Caza, 13 MiG-23BN y 1 MiG-23UB
26º Regimiento de Helicópteros, Ciudad Libertad
261º Escuadrón de Helicópteros de Propósitos Generales, Mi-8, Mi-2
262º Escuadrón de Helicópteros de Propósitos Generales, Mi-8, Mi-2
25º Regimiento de Transporte, San Antonio y José Martí
251º Escuadrón de Transporte, Aeropuerto Jose Martí, 2 Il 76, 2 An-32, 2 An 30, An 24, An 2
252º Escuadrón de Transporte, San Antonio de los Baños, 2 Yak-40, An-2, An-26
Escuela de Aviacion Militar "Comandante Che Guevara", de San Julian
Cuatro Escuadrones de aviones de entrenamiento, 20 Z-326, 25 L-39
Dopuna: 10 Jan 2015 19:06
Arnaldo Tamayo Méndez (29. januar 1942), pilot, kosmonaut i Heroj Republike Kube.
Prvi Latinoamerikanac i prva osoba afričkog porijekla u svemiru, “reklamiran” i kao prvi crni kosmonaut. Kao član posade Sojuza 38 postao je prvi Kubanac i prva osoba sa Zapadne Hemisfere izvan SAD koja je putovala u orbitu.
Rođen u Gvantanamu, u siromašnoj porodici, kao siroče počeo je da radi kao čistač cipela i pomoćnik stolara. Posle kubanske Revolucije pristupio je Institutu Técnico «Ejército Rebelde» gdje su se pripremale grupe za dalje školovanje u SSSR, a potom revolucionarnim oružanim snagama. Već sa 19 godina u Sovjetskom Savezu postao je pilotom na MiGu 15. Tokom 1962 i raketne krize hitno se vratio na Kubu gdje je bio vođa patrolnih misija. Marta 1967 odabran je za člana kubanske vojne misije koja je posjetila Demokratsku Republiku Vijetnam gdje su sa skromnom vijetnamskom vojskom razmijenili iskustva taktike upotrebe borbenih aviona protiv američke avijacije. U jeku američke agresije savjeti vijetnamske braće mnogo su značili za dalji način obuke i pripreme kubanskih pilota. Tamajo će obavljati i visoke komandne dužnosti, a 1978 izabran je za program Interkosmos zbog čega se preselio u Zvjezdani grad u Moskvi, centru za obuku kosmonauta.
Tamajo je izabran za potrebe sovjetskog sedmog Interkosmos programa 1.marta 1978. Njegov back up u Interkosmos programu bio je José López Falcón.
Tamajo je zajedno sa sovjetskim kosmonautom Jurijem Romanenkom lansiran u svemir u Sojuzu 38 sa kosmodroma Bajkonur 18.septembra 1980. Posle dokovanja na Saljut 6, sovjetskom svemirskom orbitalnom stanicom, Tamajo i Romanenko učestvovali su u nekoliko eksperimenata istraživanja uzroka space adaptation syndrome (SAS) i eventualnog pronalaženja lijeka, te kristalizacije sukroze u mikrogravitaciji za benefit kubanske industrije šećera. Posle 124 orbitiranja oko zemlje (7 dana, 20 sati i 43 minuta), Tamajo i Romanenko sletjeli su 180km od Džezkazgana. Sletenja je bilo rizično pošto je vršeno u toku noći.
Cijeneći iskustvo u Interkosmos programu, Tamajo je imenovan za direktora Sociedad de Educación Patriótico-Militar "SEPMI". Posle promocije u čin brigadnog generala postavljen je za načelnika odeljenja Inostranih poslova kubanskih oružanih snaga.
Stari vuk je još u punoj snazi
Od 1980, odbornik je Kubanske Nacionalne Skupštine reprezentujući region Gvantanama, odnosno svoj zavičaj.
Počastvovan je od kubanske Vlade, kao prvi Kubanac, Karibljanin i Latinoamerikanac koji je bio u orbiti. Nagrađen je titulom Heroja Republike Kube, a od strane SSSR kao strani građanin udostojen je titulom Heroja Sovjetskog Saveza.
Njegovo svemirsko odijelo čuva se u Muzeju Revolucije u Havani.
|