offline
- Levčanin

- Elitni građanin
- Pridružio: 29 Dec 2010
- Poruke: 1708
- Gde živiš: Srbija, Levač
|
Napisano: 18 Jan 2013 0:33
Otvorio sam ovu temu pre svega u svetlu novih događaja na Bliskom Istoku tj kako se to popularno kaže bezbednosnih izazova.
U temi se možemo baviti i pitanjima van samog IDF a da su u vezi sa državom Izrael, njenim ustrojstvom, ekonomijom, vojnom doktrinom ili istorijom. Zapravo zato sam i otvorio temu, jer nam je potrebno sagledavanje Izraela sa svih aspekta pogotovu uzimajući u obzir da je reč o najznačajnijoj državi Bliskog istoka.
Tema nije otvorena u cilju prepucavanja i analize ispravnosti vojne doktrine IDF ili etičke ispravnosti njenih akcija u ratu ili miru. Ako vam treba tako nešto za pisanje, otvorite temu u kantini sami pa pišite tamo o tome. Ovde želim mirnu i konstruktivnu raspravu uvaženog članstva.
Zahvaljujem. Vaš Levčanin
Dopuna: 18 Jan 2013 0:43
Izraelske odbrambene snage (hebrejski: צה"ל Cahal ili צבא ההגנה לישראל C'va Ha-Hagana Le-Israel - Snaga za odbranu Izraela) je naziv za izraelsku armiju koja se sastoji od izraelske kopnene vojske, izraelskog ratnog vazduhoplovstva i izraelske ratne mornarice.
Vreme osnivanja izraelske vojske poklapa se s vremenom osnivanja države, godinom 1948., a preteču današnjih odbrambenih snaga valja tražiti u paravojnim jedinicama poznatim pod nazivom Hagana, posebno u operativnoj grani Palmah.
Izraelske odbrambene snage razlikuju se od oružanih snaga ostalih država na više načina. Od svog nastanka, IOS su bile specifično dizajnirane da odgovaraju jedinstvenoj sigurnosnoj situaciji u Izraelu. IOS su jedna od najistaknutijih institucija u izraelskom društvu, utičući na ekonomiju, kulturu i političku scenu Izraela.
Istorija
Koreni IOS nalaze se u jevrejskim paravojnim organizacijama nastalim na teritoriji Palestine za vreme Druge Alije (1904-1914). Prva takva organizacija bila je Bar-Giora, nastala u septembru 1907. godine. Tokom Prvog svetskog rata, preteča Hagane/IOS bila je Jevrejska Legija u sastavu britanske vojske. Nakon arapskih pobuna protiv Jevreja u aprilu 1920. godine, nastala je Hagana.
Izraelske odbrambene snage nastale su nakon osnivanja države Izrael, naredbom premijera Davida Ben-Guriona, 26. maja 1948., kojom se ukidaju sve ostale jevrejske oružane snage i osnivaju Izraelske odbrambene snage. Nova armija se organizovala tokom arapsko-izraelskog rata 1948. godine u kojem je novonastala država Izrael odnela svoju prvu pobedu.
Po završetku rata iz 1948. godine, IOS su se prebacile na konflikt niskog intenziteta protiv palestinskih gerilaca. U Sueckom ratu, 1956. godine, Izraelska vojska se dokazala zauzimajući Sinajsko poluostrvo, koje je kasnije vraćeno Egiptu. 1967. godine, u Šestodnevnom ratu, Izrael je od susednih arapskih država osvojio Sinajsko poluostrvo, Pojas Gaze, Zapadnu Obalu (uključujući Istočni Jerusalim) i Golansku visoravan, menjajući odnose snaga u regiji, kao i ulogu IOS. U predstojećim godinama, sve do Jomkipurskog rata, IOS su vodile Rat iscrpljivanja protiv Egipta na Sinaju i pogranični rat protiv Palestinske oslobodilačke organizacije u Jordanu.
Jomkipurski rat u potpunosti je promenio procedure i prilaz ratovanju Izraelskih odbrambenih snaga. Došlo je do promena u organizaciji i više je vremena posvećeno obuci za konvencionalno ratovanje. U predstojećim godinama, uloga vojske ponovo se prebacila na konflikte niskog intenziteta, ulične borbe i protiv-terorizam. IOS bile su umešane u Libanski građanski rat, gde su pokrenule Operaciju Litani, u kojoj su isterale palestinske gerilce iz Libana. Od tada, glavni fokus izraelske vojske su palestinski militanti, posebno tokom Prve i Druge Intifade, Operacije odbrambeni zid i Operacije Liveno olovo. Hezbolah je takođe rastuća pretnja Izraelu. Protiv Hezbolaha, Izrael je vodio rat 2006. godine.
Budžet
Tokom 50-ih i 60-ih godina prošlog veka, Izrael je prosečno trošio 9% BDP-a na vojsku. Vojni budžet značajno je porastao nakon ratova 1967. i 1973. Na svom vrhuncu, 80-ih, vojni budžet iznosio je 24% izraelskog BDP-a, ali nakon potpisivanja mirovnih sporazuma sa Jordanom i Egiptom pao je na 9%. 2008. godine, Izrael je na vojsku potrošio 16,2 milijarde dolara (2.300 dolara po stanovniku).
30. septembra 2009. ministar odbrane Ehud Barak, ministar finansija Juval Stajnic i premijer Benjamin Netanjahu odobrili su dodatnih 1,5 milijardi izraelskih Šekela za vojni budžet, zbog problema sa Iranom.
Oružje
IOS poseduju vrhunsko oružje i kompjuterske sisteme. Deo opreme dolazi iz SAD (jurišna puška M4A1, SR-25 7,62 mm polu-automatski snajper, lovački avioni F-15 Igl i F-16 fajting falkon, helikopteri AH-64 Apač i AH-1 Kobra). Većina opreme je modifikovana za potrebe izraelske vojske. Izrael ima razvijenu domaću vojnu industriju, koja je proizvela oružje i vozila među kojima su: glavni borbeni tenk Merkava, lovački avion Kifr, jurišne puške Galil i Tavor, te automat Uzi. Izraelci takođe razmatraju i razvoj vlastitih ratnih brodova.
Izraelska vojna industrija poznata je po svojem pešadijskom oružju, oklopnim vozilima, bespilotnim letelicama i raketama. Izrael je takođe razvio i avione među kojima su: lovački avion Kifr (u rezervi), IAI Lavi (otkazan) te sistem za rano otkrivanje i kontrolu IAI Falkon.
Izrael je jedina zemlja na svetu koja ima funkcionalan antibalistički sistem na nacionalnom nivou-sistem Strela (engl. Arrow) Izrael ima sposobnost da samstalno lansira špijunske satelite u orbitu. Tu sposobnost pored Izraela, poseduju i Rusija, SAD, NR Kina, Južna Koreja, Velika Britanija, Francuska, Italija, Nemačka, Brazil, Indija i Ukrajina. Izraelska vojna industrija razvila je i satelite (Ofek) i lansere (Šavit)
Poznato je da Izrael poseduje nuklearno oružje, iako Izraelci to zvanično nisu priznali.
|