offline
- djordje92sm

- Zaslužni građanin
- Pridružio: 11 Feb 2014
- Poruke: 676
- Gde živiš: U zemlji čuda-Srbiji i u svom svetu
|
Министар одбране Грчке Каменос (лево) у посети израелском министарству одбране (фото:
Грчка и Израел због „иранске претње“ потписали војни пакт СОФА
у Вести, Свет 23. јул 2015.
1
Грчка и Израел су у у Тел Авиву у недељу потписали Споразум о статусу оружаних снага (Status of forces agreement / СОФА) којим се одобрава право на одбрану обе војске током вежби у другој земљи.
Израелски министар одбране Моше Ја’алон је свог грчког колегу Паноса Каменоса примио у Министарству одбране у Тел Авиву, где је потписан споразум. Израел до сада сличан споразум има само са Сједињеним Државама.
Током састанка, Каменос и Ја’алон су разговарали о наставку билатералне сарадње у одбрани и најновијој ситуацији у регији, преноси Јерусалем Пост.
„Ми јако ценимо ваш посету овде у овом тешком раздобљу за Грчку. Ваш долазак наглашава важност односа међу нашим државама. Желимо да грчки народ и Грчка успеју у настојању да превладају економски изазов. Молимо за то, јер верујемо да је Грчка врло важна земља и повесно, али и због доприноса човечанству „, рекао је Ја’алон.
Ја’алон похвалио недавну заједничку обуку коју су израелска и грчка војска спровели на војним маневрима у Грчкој, додајући да обе земље имају заједничке интересе и обе су под утицајем споразума између светских сила и Ирана око нуклеарног програма.
„Ми видимо Иран као кључни генератор и катализатор регионалне несигурности, пре свега због подршке Техерана терористичким скупинама на Блиском истоку, посебно шиитским, иако не само њима. И наравно, иранска амбиција за регионалном хегемонијом тера Техерануда поткопава стабилност других режима, што је изазов за све нас“, рекао је Ја’алон.
„Глобални тероризам се развија на нашем подручју, а утиче и на сигурносну ситуацију у Европи. Тероризам је тероризам. Данас је усмерено против некога другога, а сутра може погодити вас“, додао је израелски министар одбране.
Каменос је рекао „како је грчки народ близак народу Израела“, додајући да су војни билатерални односи добри, те да ће их обе земље наставити да граде и то кроз програме заједничке обуке.
„Тероризам и џихад нису присутни само на Блиском истоку, него и на Балкану и Европи. Осим тога, Грчка је у домету иранских ракета и ако се један ирански пројектил пробије на Медитеран, то би могао бити крај свих држава у овој регији“, рекао је грчки министар обране Панос Каменос.
Изјава грчког министра долази у време када су се светске силе и Иран договорили око иранског нуклеарног програма и ембарга на оружје, након чега је Москва поставила питање потребе даљњег распоређивања противракетног штита НАТО савеза на истоку Европске уније.
У својој изјави је Панос Каменос уместо седишта НАТО савеза оправдао разлог постојања и јачања противракетног штита, за којег НАТО од почетка говори „да се поставља искључиво због иранске претње и да нема никакве везе с Русијом“.
Овај новостворени војни савез оправдава и опрез Москве око пружања помоћи Грчкој, а после овога ће се односи у том смислу додатно закомпликовати.
Међутим, да влада Алексиса Ципраса игра на више страна могло наслутити у мају ове године када су грчка и израелска војска на територији Грчке „увежбавали напад на земљу која има напредне противавионске системе“.
Портал Flight Global преноси како се израелска авијација у вежбама са својим грчким колегама припремала за потенцијалну ситуацију у којој ће морати да нападне иранске нуклеарне објекте, што баш и нису биле „одбрамбене вежбе“.
У заједничком тренингу са грчком авијацијом су израелски пилоти увежбали обављање мисије против нација које поседују руске системе противавионске одбране С-300. Разлог је тај што ће иста опрема према споразуму са Москвом ускоро бити испоручена Ирану.
Израел је своје снаге које укључују авионе Lockheed Martin F-16Is из неколико својих база послао на учествовање у вежбама „Иниохос“, а све је надгледао генерал Амир Ешел који је већ летео у низ мисија.
Недавно је командант израелске авио-базе „Неватим“, Лиху Хацохен рекао да се треба припремити за неколико могућих сценарија, укључујући и онај ирански.
Израелске и грчке ваздухопловне снаге су током последњих неколико година организовали низ заједничких вежби, али је ова посебно важна из разлога што су се у њој увежбавале офанзивне операције, а потписивањем споразума су оба министра као претњу навели Иран.
Грчка и као чланица НАТО савеза поседује системе С-300 од касних ’90-их, а оперативни систем јој је у бази на Криту. Атина тренутно преговара са Русијом о куповини додатних пројектила.
Према страним изворима, израелска авијација је у Грчкој добила вредне техничке податке о руском ракетном систему С-300, а сада су израелски пилоти имали прилику симулирати сценарио у којем нападају страну земљу заштићену управо системима С-300 и другим напредним против-авионским системима.
Споразум којега су у недељу потписали Моше Ја’алон и Панос Каменос је можда прошао неопажено због финансијске ситуације у Грчкој и давању финансијске помоћи тој земљи од стране Брисела како би могла отплатити камате на дугове и санирати банке. Но, са геостратешке тачке гледишта, ово је прилично узнемирујућа вест, јер споразум СОФА предвиђа могућност одбране једне војске са територије партнерске државе. Не треба заборавити да је Израел и нуклеарна сила. С друге стране, Грчка вероватно никада није била мета „иранских пројектила“, али се овим споразумом сама сврстала на страну Израела. Шта су Грци добили за то, тешко је рећи, али је ово за Израел уговор дословно злата вредан.
Талијански портал Antidiplomatico пише како је било врло тешко пронаћи ову вест и да је објављена на само неколико израелских и америчких интернетских страница. Но, нема сумње да су сви изненађени потписивањем војног споразума без преседана између Грчке и Израела.
У вестима се говори о војној сарадњи, изврсним односима и настављању спровођења маневара.
Историјски однос између Грчке и Израела, за којега је у предизборној кампањи Алексис Ципрас рекао да ће бити окончан, наставиће се и јачаће.
На страницама Министарства обране Грчке се не спомиње ништа важно, осим да се споразумом дефинишу начин и услови путовања и боравка у обе војске током маневара оспособљавања и сарадње“. Је ли то баш тако? Бројни уговори СОФА које је с другим земљама углавном потписао Пентагон говоре да не.
Осим тога, Грчка је својом одлуком целу југоисточну Европу непотребно увукла у перманентни сукоб између Израела и Ирана, који још увек није прерастао у онај оружани. Барем за сада. Како ће овај војни пакт протумачити „левичарска“ и „пацифистичка“ влада Алексиса Ципраса, тешко је рећи. Можда ћутање мас-медија говори више од тисушту речи.
С друге стране, нису се остварили страхови Израела и анализа под насловом „Победа Сиризе у Грчкој је лоша вест за Израел“, којом је Јерусалем Пост пропратио грчке изборе и победу Ципрасове коалиције, показала се потпуно промашеном...
VASELJENSKA TV
|