"Opet se igraju vatrom: Ameri nadleću ruske granice!
Dva patrolna protivpodmornička aviona Ratnog vazduhoplovstva SAD P-8A "Posejdon" u subotu ujutru su se opet približila ruskim granicama u Crnom moru, objavlili su zapadni sajtovi koji prate kretanje vojne avijacije."
Чешки комунисти, трећа по величини политичка снага у тој земљи, желе да њихова држава изађе из састава Алијансе. Присталице ове идеје током предизборне кампање сакупљају потписе у оквиру петиције за организацију референдума о изласку из НАТО-а.
UNOVČIO OTIMANjE NAŠE TERITORIJE: Klark gradi elektranu na Kosovu Penzionisani general i šef NATO snaga nastavlja da unovčava otimanje srpske teritorije. Od uglja planira da proizvodi dva miliona litara sintetičke nafte dnevno
PENZIONISANI general i glavnokomandujući NATO snaga iz perioda bombardovanja Srbije Vesli Klark, uskoro bi mogao da dobije dozvolu za gradnju termoelektrane na Kosovu, saznaju "Novosti". Ova elektrana bavila bi se eksploatacijom uglja, odnosno, proizvodnjom sintetičke nafte i gasova.
Klarkovo preduzeće "Enviditi" pokrenulo je proceduru za realizaciju investicije vredne oko 500 miliona evra, a na sednici Vlade Kosova 25. avgusta zahtev je - odobren, o čemu su pisali i kosovski mediji. Još se samo čeka da odluku Vlade potvrdi Skupština. Zahtev za dozvolu za realizaciju ovog projekta firma je podnela još 2012. godine. Parlamentarna komisija za ekonomski razvoj juče je odložila glasanje da li da pošalje Vladi odluku da odobri dozvolu za istraživanje uglja Klarkovoj kompaniji. Kao jedan od argumenata istaknuto je da bi pre takve odluke trebalo obezbediti javnu debatu među žiteljima područja u kojima bi se istraživanja obavljala.
- Za mene je novost da iza pomenute firme stoji general Vesli Klark, ali svakako ćemo se u narednom periodu više informisati oko planova pomenutog preduzeća - rekao je juče za naš list Branimir Stojanović, zamenik kosovskog premijera iz liste "Srpska".
Navode da iza firme "Endiviti" stoji Vesli Klark, general američke vojske koji je najavio početak bombardovanja SRJ 1999. godine, preneli su prištinski elektronski mediji.
Pre nekoliko meseci, predstavnici Odbora za ekonomski razvoj Skupštine Kosova, saopštili su da je kompanija "Envid" zatražila dozvolu za eksploataciju uglja ponudivši pritom Vladi Kosova 30 odsto od svog profita koji bi prema planovima kompanije, trebalo da dostigne do dva miliona litara nafte dnevno. Kako su mediji na albanskom jeziku preneli navode predstavnika kompanije iza koje stoji američki general, dalekosežni planovi, koji bi trebalo da se ostvare u roku od šest do sedam godine, bili su da kompanija osnuje transportni sistem za snabdevanje aviona gorivom. Takođe, planirano je da uposli najmanje hiljadu ljudi u proizvodnji a više stotina njih uključi u proces rada.
Inače, kompanija je zahtevala dozvolu za eksploataciju uglja na području Metohije, gde do sada nije bilo eksploatacije uglja, dok bi se radovi prema nezvaničnim saznanjima finansirali iz kredita neke od američkih banaka.
Nezavisna komisija za rudnike i minerale je objavila da je Klarkova kompanija podnela tri zahteva u 2013. godini za istraživanja na jednoj trećini teritorije, ali i da su isti odbačeni zbog nedostatka dokumenata.
MEDLIN OLBRAJT RAZVIJALA BIZNIS
PORED Veslija Klarka, i bivša državna sekretarka SAD Medlin Olbrajt i bivši zamenik šefa Unmika Džon Kovi ostali su na Kosovu.
Druga po veličini američka kompanija ACM koja posluje, što zvanično što nezvanično, na Kosovu, a čija je vlasnica Olbrajtova, svojevremeno je bila zainteresovana za kupovinu Pošte i telekomunikacija (PTK), ali je zbog pritiska javnosti odustala od te kupovine. Olbrajtova je, međutim, formirala konzorcijum koji ulaže u infrastrukturu, a najviše u izgradnju puteva.
Na čelu tog konzorcijuma se nalazi bivši zamenik šefa Unmika na Kosovu, Amerikanac Džon Kovi.
Зашто је Немачка забранила филм о осиромашеном уранијуму
Немачки режисер Фридер Вагнер је пре осам година снимио документарац о томе како је НАТО користио муницију са осиромашеним уранијумом на Блиском истоку и у Југославији. Након тога добитник најпрестижније немачке филмске награде „Гриме прајс“ постао је малтене непожељна особа у сопственој земљи...
Добитник најпрестижније немачке филмске награде „Гриме прајс“ постао је непожељна особа у сопственој земљи: не стижу понуде за снимање нових филмова, а документарац „Смртоносна прашина“ (Todesstaub) никад није био приказан на немачкој телевизији. О разлозима те забране, злочинима НАТО-а и компензацијама породицама жртава осиромашеног уранијума Фридер Вагнер је говорио у ексклузивном интервјуу за Спутњик. Господине Вагнеру, зашто Ваш филм никад није видео светлост дана? — „Смртоносна прашина“ је заснована на филму „Доктор и озрачена деца Басре“ (Der Arzt und die verstrahlten Kinder von Basra), који сам снимио за телевизију ВДР. Тај филм је био приказан 2004. године, на годишњицу трагедије у Чернобилу. Иако је филм добио европску телевизијску награду „Екомедија“ (ÖkoMedia), он никада није био поново приказан. Изнео сам неколико предлога за нове филмове, али руководство ВДР је ћутало. На крају сам питао шефа редакције, са којим сам имао одличну сарадњу, зашто се то дешава. Он је опрезно одговорио: „У редакцији се сматраш инаџијом. И оно што је најважније — теме које предлажеш су веома компликоване. То је све што за сада могу да ти кажем“.
А шта није у реду са темом?
+ ++++++++++— Пре годину дана разговарао сам са уредником часописа „Шпигл“ Зигесмундом фон Илземаном, који је још 2001. године написао одличан текст о смртоносној прашини. У том чланку Илземан је детаљно објаснио колико је она опасна и критиковао тадашњег немачког министра одбране Рудолфа Шарпинга. Уредник „Шпигла“ ми је рекао да је коришћење муниције са осиромашеним уранијумом табу-тема у Немачкој. Чак и њему, новинару који се већ одавно бави том темом, ниједна телевизија или штампано издање не би дозволили да објави нешто тим поводом. Какве су последице примене муниција са осиромашеним уранијумом? — Утврђено је да ако се од осиромашеног уранијума направи оштра „палица“ којој се да убрзање, та палица ће проћи кроз бетон, челик или чак кроз армирани бетон као нож кроз путер. Наравно да су произвођачи наоружања почели да користе те особине, тим пре што за то оружје није потребан барут. Притом, та „палица“ се додатно заоштрава, она се врти и дешава се оно што се дешава са шпицем оловке током оштрења у резачу. Исто то се дешава и са осиромашеним уранијумом. Ако се та материја загрева до температуре од 1.000 до 5.000 степени, она наравно сагорева и експлодира. Доспевши, на пример, у тенк, та материја пржи све унутра и изазива експлозију при којој се све распада и лети на разне стране. Наравно, у делићу секунде страда посада тенка.
Како функционише такозвана „смртоносна прашина“?
— При високој температури материја, осиромашени уранијум, сагорева до наночестица, при чему је свака његова наночестица сто пута мања од еритроцита. Пошто су оне тако ситне и „путују“ по целом телу, долазе до мозга, улазе у плаценту, директно у крв, у плућа, бубреге, као и сперматозоиде и јајне ћелије, изазивају тешке дефекте код новорођенчади.
Где је НАТО користио муницију са осиромашеним уранијумом?
— Алијанса је стално користила такву муницију, пре свега на Косову, као и у Сомалији, Либији, БиХ, а пре тога током две кампање у Ираку. У Авганистану муниција са осиромашеним уранијумом користи се и дан данас. Тренутно ту врсту муниције поседују 21 или 22 земље, укључујући, наравно, и такозване велесиле, на пример, Русија, САД, Француска, Велика Британија. Али не користе све велесиле то оружје? — Наравно да не! Али Американци, који су својевремено без оклевања користили нуклеарну бомбу, сада заједно са коалиционим партнерима користе осиромашени уранијум у ратовима које је иницирао НАТО. Притом, Американци не воде рачуна о последицама, иако је научницима добро познато колико су оне разорне. Био сам и у Ираку и на Косову. Узели смо пробе воде, земљишта и пронашли смо осиромашени уранијум, а што је најгоре, и такозвани уранијум 236, који не постоји у природи, него се производи вештачки. Зар се коришћење осиромашеног уранијума не може сматрати злочином против човечности, као коришћење хемијског оружја? — То јесте ратни злочин. Многи научници, са којима сам разговарао, називају осиромашени уранијум оружјем за масовно уништење. Зато што његове радиоактивне и високо токсичне наночестице изазивају канцер и леукемију.
Да ли су породице жртава осиромашеног уранијума икада покретале процес пред судом?
— Јесу, пре свега у Италији, где сада више нема ниједне нуклеарне електране. Сто девет италијанских војника који су радили у међународним мисијама умрло је од рака. Чланови породица 16 преминулих војника су тужили државу. Било је утврђено да је ту болест узроковало управо коришћење осиромашеног уранијума на Косову и у Ираку. Породице су на крају добиле компензације у износу од 200.000 до 1,4 милиона евра. Зашто се у целом свету још увек није јавно поставило то питање и нису се подигли велики протести против употребе уранијумске муниције, на пример, у оквиру УН, Амнести интернешенела или међу политичарима? — И сам се чудим због тога. Таласи протеста је требало да почну одавно. То је требало да се догоди још 2001. године у Немачкој и у другим европским државама када се у штампи много писало о великој смртности португалских и шпанских војника на Косову. Министар одбране Немачке Шарпинг је због тога готово остао без своје функције, али потом су НАТО и УН урадили све да ту тему уклоне из медија.
Citat:NATO general:Balkan i dalje potencijalni izvor ratnih sukoba
Predsedavajući Vojnog odbora NATO general Petr Pavel izjavio je da je Balkan još uvek potencijalni izvor ratnih sukoba i poručio da Severnoatlanski savez mora da poseduje sposobnost odvraćanja protivnika i odbrane svojih članica, kao i veću ulogu u borbi protiv terorizma, prenela je danas Hina.
SPLIT - Predsedavajući Vojnog odbora NATO general Petr Pavel izjavio je da je Balkan još uvek potencijalni izvor ratnih sukoba i poručio da Severnoatlanski savez mora da poseduje sposobnost odvraćanja protivnika i odbrane svojih članica, kao i veću ulogu u borbi protiv terorizma, prenela je danas Hina.
"NATO savez mora da poseduje sposobnost, snage i resurse za odvraćanje protivnika i odbranu svoje članice od bilo kakve pretnje", rekao je sinoć u Splitu general Pavel na konferenciji za novinare nakon celodnevne konferencije Vojnog odbora NATO.
Hrvatska agencija navodi da je Pavel upozorio na opasnosti na Balkanu ocenivši da je situacija u tom delu Evrope "daleko od stabilne" ustvrdivši da "Balkanu preti islamski terorizam, ali i ruski uticaj".
"Bosna i Hercegovina mogla bi postati utočište za terorizam", kazao je general Pavel koji je, na pitanje kako procenjuje razvoj izbegličke krize ove jeseni, istakao da ne očekuje velike talase izbeglica kao što se to dogodilo prošle godine.
Predstavljajući zaključke konferencije, general je istakao da je sastanak u Splitu bio prilika da se okupe načelnici generalštabova zemalja članica NATO, dva strateška NATO komandanata, kao i predstavnik Crne Gore, koja je dobila pozivnicu za članstvo u NATO, kako bi "mogli da raspravljaju sprovođenje odluka koje su predsednici država i vlada doneli na samitu NATO u Varšavi u julu".
VJ ::Citat:NATO general:Balkan i dalje potencijalni izvor ratnih sukoba
Predsedavajući Vojnog odbora NATO general Petr Pavel izjavio je da je Balkan još uvek potencijalni izvor ratnih sukoba i poručio da Severnoatlanski savez mora da poseduje sposobnost odvraćanja protivnika i odbrane svojih članica, kao i veću ulogu u borbi protiv terorizma, prenela je danas Hina.
SPLIT - Predsedavajući Vojnog odbora NATO general Petr Pavel izjavio je da je Balkan još uvek potencijalni izvor ratnih sukoba i poručio da Severnoatlanski savez mora da poseduje sposobnost odvraćanja protivnika i odbrane svojih članica, kao i veću ulogu u borbi protiv terorizma, prenela je danas Hina.
"NATO savez mora da poseduje sposobnost, snage i resurse za odvraćanje protivnika i odbranu svoje članice od bilo kakve pretnje", rekao je sinoć u Splitu general Pavel na konferenciji za novinare nakon celodnevne konferencije Vojnog odbora NATO.
Hrvatska agencija navodi da je Pavel upozorio na opasnosti na Balkanu ocenivši da je situacija u tom delu Evrope "daleko od stabilne" ustvrdivši da "Balkanu preti islamski terorizam, ali i ruski uticaj".
"Bosna i Hercegovina mogla bi postati utočište za terorizam", kazao je general Pavel koji je, na pitanje kako procenjuje razvoj izbegličke krize ove jeseni, istakao da ne očekuje velike talase izbeglica kao što se to dogodilo prošle godine.
Predstavljajući zaključke konferencije, general je istakao da je sastanak u Splitu bio prilika da se okupe načelnici generalštabova zemalja članica NATO, dva strateška NATO komandanata, kao i predstavnik Crne Gore, koja je dobila pozivnicu za članstvo u NATO, kako bi "mogli da raspravljaju sprovođenje odluka koje su predsednici država i vlada doneli na samitu NATO u Varšavi u julu".
"Pao dogovor u Hrvatskoj: NATO šalje zastrašujuću silu na rusku granicu
NATO alijansa sprema se da rasporedi "zastrašujuću borbenu silu" od 4.000 vojnika u region Baltika, nedaleko od granice sa Rusijom, najkasnije do sledećeg maja."