offline
- voja64

- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 10 Okt 2012
- Poruke: 25904
|
Preti li NATOU nova kriza zbog pritiskanja svih svojih članica da se suzdrže u trgovanju sa Rusijom može da ih skupo košta.
Naime Francuska je tada u dubiozi jer ako im otpadne prodaja najavljenog aranžmana sa Rusijom nije isključeno da će se pokrenuti i to pitanje daljeg opstanka u NATU.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Tekst sa prevodom..
Збогом, НАТО је
Повлачење Француске из савеза може бити почетак њеног колапса
У интервјуу за "Комсомолскаиа Правда" познат европски политичар, лидер Националног фронта у Француској Марине Ле Пен изјавио је да ће, ако он победи на предстојеће председничке изборе ће водити земљу из НАТО. "Морамо признати да у овом тренутку треба да буде Француска кроз НАТО - цитира издање Марине Ле Пен. - Ако будем изабран, ја ћу донети Француску из НАТО-а. Јер у овом тренутку, Француска изгубила свој глас, ми смо у потпуности прилагођава и извршава налоге из Вашингтона. Понекад наређења долазе из Берлина. Француска као што се простирала између наређења из Вашингтона, из Берлина.
С обзиром да је данас Француска само једнаку позицију Вашингтона, постоји озбиљна забринутост што Француска може се понашају у ситуацији са Украјином. "
Треба напоменути да је, с обзиром незадовољство француске про-америчке политике-хтео председник Франсоа Оланд , на Марине Ле Пен има стварно добре шансе да постане нови шеф Француске. Ц НАТО-Париз је одувек био не најлакши однос. Да ли је могуће, у принципу, француском демарш? Ако је могуће, колико овај корак ће утицати на будућност НАТО-а?
- Француска је у више наврата су се понашали врло слободно против НАТО - рекао је генерал-пуковник, члан Академије геополитичким проблемима Леонид Ивашов. - земља излази из војне структуре блока, да протерају седиште организације са своје територије. Анти-НАТО осећања су веома јаки овде, како међу политичке заједнице, и директно у војним круговима.
Често сам приметио да су француски официри на званичним догађајима НАТО одржан одвојено. Они често противе ретракциони Француску у различитим НАТО авантурама.
Французи не воле Американце. Историја овог дислике сеже у доба генерала де Гола , који је тражио да се ослаби утицај САД у Француској. Овде је "дух независности" од Американаца Французи нису заборавили. А чињеница да су последња два председника су се потпуно про-амерички, љути значајан део француског друштва. Дакле, Марине Ле Пен је заиста добра прилика да постане шеф Француске. То је у овом случају можете користити стари рецепт Де Гаулле без прекидања политичке везе са НАТО-ом, напусти војну сарадњу са њим.
"СП": - Шта ће изгубити из Савеза?
- Недавно сам добио информацију да је Европска комисија препоручује да напусти европске банке не само из Украјине, али и од Балтика. То значи да су велике земље Запада економски цаст Насумично своје савезнике. А то свакако не ојача позицију НАТО-а у Европи, а посебно у источном дијелу.
У случају повлачења француског савеза, главни терет у европском сегменту НАТО ће бити на Немачку. А ми знамо да је Немачка је константно покушавао да успостави неке европске безбедносне снаге. А ако пре сви ови покушаји су били заустављени од стране САД, сада исход може бити другачији. У сваком случају, врло је вероватно да је НАТО затетурао.
После савез данас - средство глобалне финансијске олигархије. Све више и више људи схвате да није потребна таква војна чудовиште, попут НАТО, да се заштите од тероризма и других претњи. У свету сада има снаге да би желели да изненада заузме било коју западну земљу. Ова свест ће расти у Европи и Сједињеним Америчким Државама. Многи се питају: зашто нам је потребна у НАТО? У принципу, повлачење Француске из савеза може постати пре свега политички ударац.
"СП": - Како могу да утичу на догађаје у украјински тврђаве НАТО?
- Американци су навикли да после Другог светског рата да делује на страном тлу, а често преко посредника. Они ће радо организовати ратова и револуција далеко од својих граница. Европљани схвате да нестабилност у Украјини је заинтересован у Сједињеним Државама. Тако, Американци се надају да упетљати Русију и Украјину. И у томе ометају економску сарадњу између Русије и ЕУ.
Али, као што је управљање већини европских земаља потребно експлицитно про-америчку позицију, они прате инструкције из Вашингтона - често на штету националних интереса својих држава.
- Француска око 30 година није била војна организација НАТО, - каже шеф војног издања Итар-ТАСС Виктор Литовкин. - У погледу слабљења војног потенцијала свог новог демарш не снажно утицати на савез. Можемо рећи да ће ова одлука утицати на углавном самој Француској. Главни плус за земљу - Вашингтон неће моћи да јој укључе више у њиховим војним авантурама. Спољнополитички интереси француске углавном концентрисана у Африци. Док Француска мора да следи у стопама САД и НАТО најавио своју сферу интереса целог света.
Дакле, идеја Марине Ле Пен је разумљиво и оправдано. Једино питање је да ли ће она постати председник.
"СП": - Можемо рећи да је таква изјава гласно популарних европских политика - алармантно звоно за НАТО?
- Наравно, многе европске земље су незадовољни организацијом. САД да наметну НАТО, и кроз њега, а земље учеснице њихова политика приморани да делују у свом кревету. Али, важно је узети у обзир да нису све европске земље су спремне да повећају своју војну потрошњу.
НАТО је данас спроводи агресивну политику. На првом месту, у информативној сфери. САД покушавају да убеде своје европске савезнике да Русија је претња за њих, који, наравно, није тачно. Такве кампање информисања се спроводе пре свега Европљани да повећају своје трошкове одбране.
Такође, морају да схвате да је НАТО, као бирократске структуре, бори за своје постојање. Све у свему, алијанса је окупљање европских бирократа седи у Бриселу. То је око 3,5 хиљада функционери који живе и на рачун "фирме".
"СП": - То је да напусти "пријатељску помоћ" НАТО Европљани не успевају?
- У блиској будућности - не. Мислим да је једини озбиљан криза, која може да се увуче савез ће било која земља да напусти НАТО. Али, као што знамо из историје, организација преферира да се бави слабим противницима, избегавање дуготрајног крваве ратове. Ко се борио чланице НАТО? Са Југославији, Авганистану, Либији ... ризик од губитка значајног броја својих војника у таквим операцијама била је минимална. У овом малом европске земље су у стању да потроше на војску 1-1.5% свог буџета. Док ван казненог простора, морали су да потроше више од 2% државног буџета.
А САД, као што је, у ствари, домаћин је НАТО троше 4-5% свог БДП-а на војним потребама, а плаћају око 70% од укупних расхода Савеза.
- Говорећи о пропасти НАТО прерано - каже заменик КПРФ Дума Вјачеслав Тетекин. - Чак иу данима Де Гол Француске потпуно НАТО није изашао. Мислим да Марине Ле Пен, ако успе да постане председник, једва одсеците потпуно сарадњу са Алијансом. Французи су тражили већу традиционално независност од политике САД него у другим земљама Западне Европе. Увек је волео да нагласи своју особеност. Дакле ништа необично у саопштењу бр Ле Пен.
Водећа западне силе из НАТО у журби. Друга ствар је да су ангажовани у некој врсти тихог саботаже. Ја, као члан делегације Државне Думе у Парламентарној скупштини НАТО-а, не само уверени да земље чланице НАТО-а боре да смање своје трошкове одбране. Они се односе на тешке економске ситуације, док у случају од којих се ослањају на војну помоћ САД. Врло згодно положај.
Што се тиче НАТО-а, "мале ствари", балтичке земље, на пример, њихови јадни државни буџети имају врло мало утицаја на то. У исто време они су најжешћи заговорници САД. Посебно у питањима анти-руске пропаганде. Мамци ће бити одржан у НАТО до краја.
"СП": - Сада САД покушавају да убеде Француску, као и друге чланице ЕУ, да се максимално санкцијама против Русије. Конкретно, снабдевање руски тип упитна Француски хеликоптер "Мистрал". Можда ће страх од губитка уносан уговор бити додатни подстицај да изађу из НАТО-а?
- Мислим да не. Што се тиче "Мистрал", то је само другачији. Француска је била смешна ситуација. То је међу првима да почне да вришти да би Русија требало да буде кажњен за "Крим" санкција. Оланд трчао испред мотора, нарушавања уговора хеликоптером. Али Французи су тако ризик се казнити. Русија, ови "гвожђе корито", како их зову морнари, поготово није потребна. Они не уклапају у наше одбрамбене доктрине, јер не очекујемо да троше велике амфибијска операција. А ако Француска одбија да их прода нама, онда нико од ових скоро спреман суда није га купи. САД, једини потенцијални купац његовог хеликоптера недостаје.
ЕПА / Итар-Тасс
|