offline
- smardik
- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 04 Mar 2007
- Poruke: 69
|
O izgradnji vojnopolicijske baze „Cepotina” pisale su i Večernje novosti u današnjem broju, a nedavno je i Glas Javnosti preneo deo članka iz Odbrane. Nadležni u državi ne smeju više da zatvaraju oči pred ovim problemom. Vojsci i Žandarmeriji je taj objekat potreban kako bi mogli da obave svoj zadatak na administrativnoj liniji sa Kosovom i Metohijom i konačno ga treba završiti i staviti u funkciju.
MNOGO HTELI, NIŠTA ZAVRŠILI!
Večernje novosti 4. mart 2007
GOTOVO pet godina je prošlo od kada je zbog poznatih događaja na jugu Srbije potekla ideja, a nešto kasnije i doneta odluka o gradnji vojno-policijske baze "Cepotin", iznad sela Božinjevac, kod Bujanovca. Baza ne samo što još nije završena, već se potpuno stalo sa radovima. Umesto da bude "srpski Bondstil", na administrativnoj granici sa Kosovom i Metohijom i kao garancija bezbednosti svih građana, baza do ovog trenutka liči kao zidanje Skadra na Bojani.
Radovi su zaustavljeni pre dve godine zbog, kako je
objašnjeno, nedostataka finansijskih sredstava. Gradilište, zato, sve više zarasta u travu i već "miriše" na promašenu investiciju. Tek u unutrašnjosti, iza žičane ograde, uočljivi su započeti radovi. Najpre su izgrađene na desetine zemunica i baraka, a potom dvadest i dve baze kontejnerskog tipa.
SVE SAMA OBEĆANjA
TEK 2003. godine tadašnja Savezna vlada je izdvojila 200 miliona dinara za izgradnju baze "Cepotin", a radovi su povereni Direkciji za građevinski inženjering. Radnici
Vojno-građevinske ustanove "Beograd" su prionuli na posao, zabrektale su mašine na goloj ledini, više od 200 građevinaca je raščistilo 35 hektara zemljišta.
U to vreme završen je najteži deo posla: iskopana je zemlja za saobraćajnice i objekte, udareni su temelji stambenih objekata, urađen je i pristupni put. Podignuto je tri i po kilometra zaštitne ograde, ugrađene dve i po hiljade kubika betona. Čak je i započeta izgradnja komande i ambulante.
Tadašnji načelnik Generalštaba Vojske SCG, general Branko Krga je optimistički najavio da će radovi biti završeni pre roka i da će se vojnici i žandarmi useliti u nove objekte krajem 2003. godine. Nedostajalo je tada još 520 miliona dinara, kako bi baza postala useljiva. U međuvremenu su
završene licitacije za 45 objekata visokogradnje.
Potom je gradilištem počelo da caruju vetar i tišina. Od graditelja, gotovo na prečac, ni traga. Dobijeni novac je potrošen, a nova sredstva su pristizala ili sporo ili ih
uopšte nije bilo. Buldožderi su stali, građevinari su više gledali u nebo, nego što su radili. Nasuprot tome, neki visoki rukovodioci su i dalje obećavali. U tome je, čini se, najdalje otišao tadašnji ministar odbrane Prvoslav Davinić koji je, mnogi se sećaju tog 8. avgusta 2004. godine, javno najavio izgradnju objekata od čvrstog materijala! To je praktično značilo napuštanje prvobitnog projekta o izgradnji montažnih objekata i zidanje zgrade sa spavaonicama u kojima bi boravili dva do tri vojnika, sa modernim krevetima. Predviđena je i izgradnja zatvorenog bazena, sportskih i fudbalskih terena, bioskopskih hala, pa čak i kamina u sobama.
Takvi objekti bi ličili na motele ili na američke baze, namenjene obuci specijalaca ili vojnih pilota.
Bivši ministar je uporno branio svoj projekat "baze tipa motela", optužujući istovremeno svoje oponente da "misle na svoje lične interese, a ne na pristojan smeštaj vojnika i policajaca". Sa tim Davinićevim programom uvećani su i
troškovi gradnje, a novca već tada nije bilo niotkuda. Proisteklo je, tako, da su ovakvi, očigledno nerealni planovi još više otežali pronalaženje rešenja za nastavak gradnje baze.
Radovi su, zbog finansijskih problema, formalno obustavljeni 20. decembra 2005. godine.
PODRŠKA, A DALjE?
A TU bazu, bolje reći gradilište, posećivali su najviši predstavnici Srbije, među kojima predsednik Boris Tadić, ministar Zoran Stanković, članovi Skupštinskog odbora za bezbednost. Projekat izgradnje baze je lane predstavljen i premijeru Vojislavu Koštunici. I svi su ponovili potrebu izgradnje baze. Pa ipak, već duže vreme u tu svrhu nije izdvojen ni dinar.
Krajem prošle godine, na sastanku nadležnih Ministarstva odbrane, zaključeno je da kod najviših državnih organa treba pokrenuti inicijativu za obezbeđenje finansijske podrške i završiti bazu onoliko koliko je vojsci neophodno.
I aktuelni načelnik Generalštaba Vojske Srbije
general-potpukovnik Zdravko Ponoš se sa tim saglasio. On je naglasio da je neophodno korišćenje vojno-policijskog kompleksa "Cepotin" jer je vojska zainteresovana za njegov što brži završetak.
Kako stoje stvari, konačnu reč u tome imaće novoizabrana Vlada Srbije. To je posredno i priznao ministar odbrane Zoran Stanković, koji je rekao da ministarstvo trenutno pregovara sa Vladom Srbije o obezbeđenju novca za tu namenu. On je, u isto vreme, nagovestio da će se odustati od projekta po Davinićevom modelu, koji će biti prilagođen finansijskim mogućnostima.
U slučaju da se ne pronađu potrebna sredstva šteta bi, upozoravaju iz vojske, bila ogromna.
Tako načelnik Uprave za infrastrukturu, pukovnik Veselin Španjević, kaže da, ako se radovi ne konzerviraju narednih nekoliko meseci, onda nema svrhe dalje ih nastavljati. To bi, naravno, bilo najgore rešenje.
- Doći ćemo u situaciju da nam propadne 80 odsto uloženih investicija, koje iznose 320 miliona dinara. Istovremeno, rastu i troškovi za smeštaj dela Kopnenih snaga na jugu Srbije. Tako, na primer, pripadnici 78. motorizovane brigade za smeštaj u zgradi fabrike "Zastava", na periferiji Bujanovca, mesečno plaćaju 156.000 dinara. Samo poslednjih šest godina u tu svrhu je isplaćeno oko dvanaest miliona dinara.
A na "Cepotinu" rastu troškovi i dugovanja prema podizvođačima i preduzećima koja u svojim magacinima čuvaju opremu i mašine...
KRENULI I LOPOVI
DOK se čeka nastavak radova u "Cepotinu", gradilište obezbeđuju čuvari iz sela Božinjevac. Nedavno su odatle ukradeni metalni flakovi na kanalima. Alarmirana je vojna policija, tako da su lopovi otkriveni u selu Boravac. Ono što su ukrali, morali su da vrate.
Dopuna: 13 Mar 2007 20:44
Iz Vojske upozoravaju da se hitno mora doneti odluka o sudbini preskupe investicije
VOJNA BAZA „CEPOTINA” KAO SKADAR NA BOJANI
Država mora da odluči da li će nastaviti da ulaže u izgradnju te vojnopolicijske baze na koju je već potrošeno 410 miliona dinara ili će je konzervirati, a i to papreno košta
arhiva.glas-javnosti.rs/arhiva/2007/02/18/srpski/D07021706.shtml
Zbog zastoja u izgradnji, vojnopolicijska baza "Cepotina" kod Bujanovca, koju su, zbog planirane veličine i savremenosti unapred nazivali "srpski Bondstil", preti da preraste u novi Skadar na Bojani i država Srbija mora o tome da se precizno izjasni, piše magazin Odbrana u novom broju. Ako država kaže "ne", onda će "Cepotina", u čiju izgradnju je od 2003. do 2005. godine, kada su radovi obustavljeni, uloženo 410 miliona dinara, biti još jedna promašena investicija s teškim finansijskim, bezbednosnim i političkim posledicama, upozorava list, a prenosi Fonet.
Načelnik Uprave za infrastrukturu Ministarstva odbrane pukovnik Veselin Španjević smatra da je problem što verbalno izjašnjavanje za izgradnju "Cepotine" ne prate i konkretni potezi u vidu finansijske podrške, jer je Vlada Srbije od početka bila uključena u projekat izgradnje baze, ali do današnjeg dana nije obezbedila nijedan dinar za tu svrhu.
- Nisam primetio da neko ima volje da finansira "Cepotinu, niti se neko deklarisao u tom smislu - rekao je on.
Španjević je upozorio je da će se štete vezane za izgradnju "Cepotine" uvećavati, a ako se radovi ili konzervacija dosad napravljenog ne nastave narednih nekoliko meseci, nema svrhe nastavljati ih kasnije jer će se doći u situaciju da propadne 80 odsto uložene investicije. Reč je o 320 miliona dinara, a toj cifri treba dodati i troškove za smeštaj dela kopnenih snaga na jugu Srbije, koji mesečno iznose 200.000 dinara.
Kao primer on je naveo da se fabrici "Zastava", za zgradu na periferiji Bujanovca, u kojoj su, u neuslovnim prostorijama smešteni pripadnici Prvog bataljona 78. motorizovane brigade, mesečno plaća 156.000 dinara, pa je na taj način u poslednjih šest godina iz vojnog budžeta otišlo oko 12 miliona dinara.
Od prošle godine Direkcija za građevinski inženjering ima milionske troškove jer plaća čuvarsku službu za gradilište, a postoje i dugovanja prema podizvođačima i preduzećima koja čuvaju sredstva u svojim magacinima jer će "u jednom trenutku oni tražiti nadoknadu za izgubljenu dobit, čuvanje materijala i kamate za neblagovremena plaćanja, a biće to zamašna sredstva", istakao je Španjević.
- Više puta sam tražio da se kaže da li se "Cepotina" gradi ili ne. U poslednje dve godine odgovor nisam dobio. Ne želim samoinicijativno da napustim gradilište. Tražim od nadležnih da mi kažu šta da radim. Ukoliko se ugovor raskida, gradilište se mora konzervirati. I konzervacija košta nekoliko stotina miliona. Ko će to da plati - zapitao je on.
Prema mišljenju načelnika vojne Direkcije za građevinski inženjering pukovnika Mira Gobovića, konzervacija je najlošije rešenje jer na objektu postoji infrastruktura, struja, voda grejanje i druge pogodnosti, pa je bolje uložiti 200 miliona dinara u nastavak radova i doći do objekta u koji se vojska može useliti, nego nepovratno utrošiti ta sredstva na konzervaciju.
|